Jana Seymourová: Laskavá královna

Jana Seymourová: Laskavá královna https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/386271/bmid_jana-seymourova-laskava-kralovna-Okw-386271.jpg 5 274 86

Pouhých jedenáct dnů po popravě Anny Boleynové obléká Jana Seymourová svatební šat, aby se stala třetí ženou Jindřicha VIII. Poslední dobou přitom zblízka sledovala, jak se králova vášeň k předchozí manželce rychle mění v ledový chlad a velkolepé dvorské slavnosti, hostiny, lovy i chodby královských paláců se náhle stávají kulisami děsivé tragédie. Jana ví, že musí porodit králi syna, jinak jí hrozí smrt. Nová královna musí vystoupit ze stínu Kateřiny Aragonské i Anny Boleynové a dát zemi dědice, jen tak totiž může přimět krutého krále, aby s ní i s celou zemí jednal laskavěji. Sílu jí dává její víra a naděje, že se jí na tomto zkaženém světě podaří vykonat alespoň něco dobrého.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , BB art

Jane Seymour: The Haunted Queen , 2018

vojteska70
24.11.2019 5 z 5

Super kniha. A. Veirová to umí. Četla jsem hodně historických knih o Anglii, takže ji celkem dobře znám. Ale stejně jsem tuhle četla s napětím.

TheMelorry
20.09.2019 5 z 5

Oproti předchozím dvěma knihám je tahle o trošku nudnější s ménším množstvím zásadních událostí. Je ale velmi zajímavé podívat se na známý příběh z dalšího úhlu pohledu - z pohledu Kateřininy i Anniny dvorní dámy. Jana sama o sobě působí jako šedá myška, která má strach více se projevit, ale kdoví, jaká byla opravdu.
Shrnuto, opět se jedná o úžasně čtivou a zajímavou knihu, která v sobě nese mnoho historických událostí a souvislostí. I když tentokrát i o trochu více fikce.

Haduwig
03.09.2019 5 z 5

Třetí díl v sérii se samozřejmě nevyhne srovnání s díly předchozími a nastavené úrovně dosahuje. U Jany si autorka mohla/musela dovolit více fikce, protože historicky podložená data často scházejí. Cením také schopnost podat potřetí tytéž historické události svěže a s novým náhledem. Na konci se pak neodbytně vkrádá myšlenka, jak to celé mohlo dopadnout, nebýt Janiny brzké smrti.

Podegra
22.08.2019 5 z 5

Nejlepší zatím z dané série

Damonka12
10.08.2019 4 z 5

Tudorovce miluji a Jana je má oblíbený manželka Jindřicha VIII. Tato kniha je zatím nejlepší ze série. Všem jedině doporučuji.

čef
03.08.2019 5 z 5

Krásný to příběh nám tu paní autorka předložila! Přestože měla jen relativně málo historicky podložených údajů, její román působí dojmem celé pravdy a zároveň je milý, čtivý a plný napínavých scén z intrikářského prostředí dvora krále Jindřicha VIII. a vůbec Anglie 16. století. I když bylo z této doby a prostředí napsáno již mnohé, stojí tato kniha určitě hodně vysoko na stupních hodnověrnosti a literární kvality.

Petulle730
01.08.2019 5 z 5

Byť je mojí oblíbenkyní Anna Boleynová, Janu jsem si zamilovala. Za mě nejlepší z celé série a ta má vzestupnou tendenci. Kateřina byla nudná (za což podle mého nemůže autorka, ale sama postava Kateřiny, která byla pro mě nudnou), příběh o Anně miluji a její konec považuji za tragédii jež si způsobila částečně svým chováním, ale kniha už bavila víc a s Annou nuda nebyla. Jana byla jejím opakem působila velmi něžně a zamilovala jsem si ji. Konec dojal k slzám. Stojí za přečtení! Plný počet hvězd samozřejmě.

VendulaB
10.07.2019 4 z 5

Autorka si ve třetím díle série drží výbornou úroveň, trochu se zde projevuje skutečnost, že Jana Seymourová byla manželkou krále jen několik měsíců a její život (v porovnání s předešlými dvěma ženami) zas až tak zajímavý nebyl. Přesto je kniha hodna doporučení, krásně doplňuje celkový obraz tehdejší doby a života Jindřicha VIII.

nikca0568
07.07.2019 3 z 5

Z tohoto již třetího dílu série o ženách JVIII je velmi cítit to, co autorka sama v doslovu přiznává, a to, že pramenů o životě Jany a celkově záznamů o ní je velmi málo. Fakt, že počet stran je srovnatelný s dvěma předchozími knihami je proto překvapivý a kniha opravdu působí natahovaně. Též už nebylo zajímavé tolik se zastavovat u událostí, které se již rozebraly v knihách předchozích a tudíž se to opakovalo. Jana sama o sobě mi během knihy velmi lezla na nervy a skutečně se coby královna nemohla rovnat jak Kateřině, tak Anně. Taktéž se mi nelíbily ty lehce nastíněné prvky nadpřirozena, to od tohoto žánru nečekám a ubírá to na věrohodnosti.
Co je na knize velmi dobré je, že nám dává pohled i na dvě velmi zajímavé a později důležité osoby, které v předchozích knihách chyběli- tedy bratry Seymorovy.
Myslím, že tahle kniha bude ze série opravdu nejslabší, ale moc se těším na další, o Klévské by informace být měli, u Howardové očekávám, že se to bude točit okolo Culpepera a Parrová bude zajímavá ve vztahu s Alžbětou.

Cella
05.07.2019 5 z 5

Série má dle mého názoru vzestupnou tendenci. Zatímco Kateřina Aragonská byla nudná velmi často a Anna zčásti, tak Jana byla čtivá neustále. Neříkám, že čtenář bez zájmu o tudorovskou Anglii bude nadšen, ale pokud vám lidské příběhy a krásně vykreslené postavy stačí, nedá se kniha hodnotit jinak než výborně. Jana vyznívá velmi sympaticky a pokorně, je snadné se do ní vžít. Historická kreativita autorky neuráží. P.S. stojí za povšimnutí vylíčení totožných událostí (královy Velké věci) ve všech třech knihách ze tří různých pohledů.

Le Chat
28.06.2019 4 z 5

Kniha rozhodně není špatná, ale předchozí díly o Anně Boleynové a Kateřině Aragonské považuji za lepší. Přesto si určitě přečtu i Annu Klevskou, jsem zvědavá, jak autorka její příběh zpracuje.

PavkaHu
23.05.2019 4 z 5

příjemný historický román.

orinka3
13.05.2019 5 z 5

Asi všichni víme, jak Jana Seymourová nakonec dopadla. Během četby románu se mi přiblížila natolik, že v mých představách ožila. Všechno jsem prožívala s ní. Její dospívání uprostřed velké rodiny, odjezd do služeb královny Kateřiny i další události. Být svědkem toho, jak král Jindřich VIII. bojuje o Annu Boleynovou a bolestně uráží právoplatnou královnu Kateřinu, muset se vypořádat s nástupem nemilosrdné Anny Boleynové - to všechno zanechávalo v citlivé a důvěřivé Janě stopy. Nepříliš sebevědomá Jana dělá Anně dvorní dámu, a je ve dvojím ohni. Nepřestává uctívat zavrženou Kateřinu, ale nesmí dát svou náklonnost najevo. Anna Boleynová je tu vylíčena ne jako oběť, ale jako zlá, nevyrovnaná a ke konci zoufalá žena, která nedokáže splnit to, kvůli čemu si ji král vyvolil a kvůli čemu bojoval s papežem. Jindřich VIII. si překvapivě předchází Janu, protože po předchozím "italském" manželství s nediplomatickou Annou vidí rozdíl a na Janě oceňuje skromnost a empatii. Pak už je to jenom smutné. Jana se trápí, protože postupně odhaluje komplot, který Annu B. přivedl na popraviště. My z historie víme, že obžaloba Anny Boleynové nestála na pevných důkazech a byla vynucena nelidským mučením jejích údajných spolupachatelů. Ona sama se nikdy k ničemu nepřiznala. Jana je Jindřichovi dobrou manželkou. Když mi zbývalo posledních pár stránek četby, ani se mi to skoro nechtělo dočítat. Konec je smutný, žádné velké štěstí neprožila. A Jindřich se naštěstí tenkrát nemohl dovědět, že celý ten nezdar v zplození potomků způsoboval on. Podle odborníků nesl genetickou zátěž, která zavinila všechny potraty a neúspěchy. Celou knihu jsem ho litovala, nebýt králem, žilo by se mu líp. A to si ho ještě Jana užila v relativně dobré kondici, on byl zamlada opravdu velký fešák a vzdělaný člověk.

alnahu
06.05.2019 5 z 5

Příběh velmi čtivý,tentokrát z anglického dvora ve kterém se dozvíme zajímavosti z tudorovského dvora.Jana Seymourová sloužila u dvora již za Kateřiny Aragonské,jako její dvorní dáma a byla svědkem i jejího vypovězení od dvora a i pádu druhé královny, Anny Boleynové. Ani jedna z těchto královen nedala Jindřichu VIII.vytouženého dědice.Již jedenáct dní po popravě královny Anny ,se stala Jana třetí královnou .Porodila králi vytouženého dědice ,ale příliš dlouho se z tohoto štěstí netěšila ,krátce po porodu umírá.Takto smutně končí příběh této laskavé královny.

Peti
29.04.2019

Třetí kniha o třetí královně Jindřicha VIII. Životní příběh Jany, která se chtěla stát jeptiškou a nakonec jako královna porodí králi vytouženého syna. Jejího konce mi bylo líto, byla opravdu laskavá. Za mě výborný historický román.

Elixirzivota
26.04.2019 2 z 5

Ešte že je už nejaký čas, čo som to čítala a moje hodnotenie je ovplyvnené melanchóliou za prvými dielmi, KA+AB. Iba sa mi potvrdilo, čo som si celý čas myslela: z vody iba vodu navaríš. Z (takmer) hluchého obdobia (takmer) 400(!!!!) strán? Keď AW začala s touto sériou, pýtala som sa, ako môže postaviť aspoň relatívne rovnocenné diela? A máme to tu. Zatiaľ čo predchádzajúce diely išli jedným dychom, tu som sa nevedela dočítať, dni plynuli, medzitým som regulérne dala dve iné knihy. Prisahám, do 300. strany to bolo trápenie (kým Aničku skrátili o hlavu), potom sa to "rozjelo" a proste si nemôžem pomôcť, nebolo to ani mastne, ani slané....Absencia historických podkladov urobila gro knihy čistou beletriou, kedy skupina historických postáv spolu niečo rieši. Osobne si myslím, že keby ju napísala v tretinovom rozsahu, hanbu by si neurobila. Ale to viete, treba, aby mali všetky rovnaký rozsah, lebo predsa ako by to vyzeralo v poličke :-) Pre nezainteresovaných: na boku je vždy vyobrazenie hlavnej hrdinky. Tak znie objednávka vydavateľa, tak to tak bude. Nakoľko mám v obľube AW a dala som si pionersky záväzok, že túto sériu proste budem mať, som ochotná investovať 14 EUR ročne:-) Nechám sa prekvapiť, čo vydá Anna Klévska a o lady Parr radšej ani nehovorím.

mira.l
17.04.2019 5 z 5

Alison Weir opět nezklamala. Toto bylo moje třetí "zanoření" do tudorovské Anglie a opět mě zcela pohltilo.
Životní příběh třetí manželky Jindřicha VIII. byl opět strhujícím čtením o ženě, která v mládí sloužila jeho první manželce Kateřině Aragonské a přitom se již setkávala s její nástupkyní Annou Boleynovou. Byla vlastně přímým svědkem konce obou žen, jak hořkého konce Kateřiny, která se až do své smrti nesmířila s tím, že by její manželství s králem bylo neplatné nebo nezákonné, tak především Anny.
Ve víru událostí tudorovské Anglie, kde vládly dvorní známosti, intriky i nenávist spolu se ctižádostí (nejen) rodu Seymourů, se nakonec dostala až na post manželky Jindřicha VIII., kdy zdaleka ne všechno, co udělala nebo pro to musela udělat, bylo v souladu s jejím vědomím, svědomím, přesvědčením a zásadami. Když její rodiče a ctižádostiví bratři zavětřili, že by se to mohlo povést, nepovolili a Jana nakonec vlastně "jen" splnila to, co od ní především její rodina požadovala, dopomohla jí do nejvyšších sfér tehdejší společnosti. Avšak vlastně od samotného bližšího seznámení s králem a především pak po popravě Anny Boleynové si byla plně vědoma toho, že král miluje nade vše svou ctižádost, slávu a autoritu a pamětliva toho, jak dopadla Anna, žila vlastně v neustálém strachu z toho, co by se mohlo stát, kdyby mu nedala tolik očekávaného syna a následníka trůnu.
To se jí nakonec podařilo za cenu toho, že jeho narození přežila pouze o pár dnů.
Další kniha autorky, která chytne a nepustí. Skvělá esence vlastně vymyšleného příběhu a reálných historických událostí, s použitím desítek reálných postav, které celému příběhu dodávají na věrohodnosti. A co je dílem fantazie autorky, to čtenářům objasňuje v doslovu.
Za mě bez chyby. Těším se na další.

lapagerie
29.03.2019 5 z 5

Škoda, že se při hodnocení nedá dát těch hvězdiček deset. Další úžasná kniha Alison Weir. Jana Seymourová žila na výsluní příliš krátce než aby po ní zbylo dostatečné množství ověřených informací. Ale řekla bych, že byla možná jedinou z žen Jindřicha VIII, která zemřela aspoň trochu šťastná.

Nazli
02.03.2019 4 z 5

Alison Weirová se opět předvedla v dobré formě a opět se mi jen potvrdilo, že nic není jen černobílé.

tereza1198
07.02.2019 5 z 5

Další výborná kniha ze série o královnách. Na knihu o Janě jsem se těšila. Vedle Anny na mě vždycky působila jako taková hodná šedá myška. Jsem ráda, že ji kniha ukázala jako silnou a morální osobnost. Totéž se nedá říct o pozdějším životě jejích povedených bratrů. Skvěle to dokreslilo předchozí dva příběhy. Tak snad brzy vyjde další díl.