Selekce

Selekce https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/207771/bmid_selekce-RMS-207771.png 4 5560 1253

Selekce série

Pro třicet pět dívek je Selekce životní šancí. Příležitostí k útěku od života, který jim byl stanoven od narození. Být obklopena světem třpytivých šatů a drahocenných šperků. Žít v paláci a soutěžit o srdce krásného prince Maxona. Ale pro Americu Singerovou je Selekce noční můrou. Znamená to pro ni otočit se zády ke své tajné lásce Aspenovi, který je o kastu níž než ona. Nechce se jí odejít z domova a vstoupit do nelítostné soutěže o korunu. Pak America potká prince Maxona. Postupně začne zpochybňovat všechny plány, které si předsevzala – a uvědomí si, že život, o kterém vždycky snila, si už nemůže v porovnání s budoucností představit.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

The Selection , 2012

Marisa
28.11.2014 5 z 5

I když jsem si Selekci stáhla, jsem moc ráda, že jsem si jí přečetla. Selekce je úžasná kniha. Chtěla bych, aby se America dala dohromady s Maxonem. Doporučuji :-)

Melany01
27.11.2014

Autorka měla skvělý nápad :D Knihu jsem přečetla za jeden den, protože jsem se od ní nedokázala odlepit :33
Už teď se těším na pokračování :D

MagdalenaHalow
26.11.2014 5 z 5

Knížka mě vážně bavila. Nápad s 35 dívkami, které soutěží o srdce jednoho muže je geniální! Jsem zvědavá, jak budou v dalších dílech vyřešené problémy s rebely, nerada bych, aby tak ženské intriky a soutěžení uniklo do pozadí. Za příběh bych dala čtyři hvězdičky, ale díky obálce je to jednoznačných pět.

vercama
23.11.2014 4 z 5

Četla jsem vždy před spaním na uklidnění a splnilo to účel, čte se velmi dobře a velmi rychle.

anishta
19.11.2014 5 z 5

Je to takové holčičí, bála jsem se, že to bude moc přeslazené, ale vše bylo tak akorát. Ptvní díl je o poznávání postav, takže akce bylo poskrovnu, ale nějak tuším, že se ten poklidný princeznovský život zvrtne. Těším se na další díl. Velmi oddechové a občas jsem se i zasmála některým situacím.

Samira
19.11.2014 5 z 5

Miluju pohádky a tahle je dokonalá. Prostě to na mě zabralo, byla jsem nadšená od začátku do konce. America je úžasná, ačkoli fandím Maxonovi, musím říct, že Aspen je hodně dobré oživení. Jediné, co mi vadí, je to čekání na další díl. Tentokrát to určitě nevydržím a přečtu to anglicky, protože do Elity je opravdu daleko!
Doporučuji!

KatnissLavender
18.11.2014 4 z 5

Bylo to super, ale čekala jsem něco víc! Vždyť jediné co "soutěžící" udělají pro to, aby získaly prince je, že vyplní přihlášku!!! Líbilo by se mi tam víc akce a trochu propracovanější vedlejší postavy... Tak nějak jsem se s nikým nesžila a vlastně ani nevím, jestli mám chtít aby si Amerika vybrala Maxona, nebo Aspena. Trochu se mi příčily jisté podobnosti s Hunger Games. 8 kast / 12 krajů, losování, televizní vysílání s úžasným moderátorem, Okamžité zkrášlování hned po příjezdu, atd. Hunger Games jsou, na rozdíl od Selekce, okořeněné jistou dávkou krutosti a akce, která mi tu hodně chybí. Selekce je taková miloučká a sladká, ale ona taková být má, takže jí to nevyčítám a rozhodně ji doporučuji k přečtení, i když spíše té jemnější polovině čtenářů. Byla čtivá a příjemná, rozhodně se vrhnu na druhý díl hned jak vyjde!

muchomurka
16.11.2014 5 z 5

Nápad se mi moc líbil, ale fakt mi to připomínalo film Slečna Drsňák, nemůžu si pomoct :-D Ale je to myšleno v dobrém (ten film byl super). Ze začátku jsem byla chvilku mimo, než jsem si srovnala názvy a "politickou situaci" v příběhu. Pak už jsem se od příběhu nemohla odtrhnout. U hlavní hrdinky oceňuji, že nebyla nerozhodná, ušlápnutá. Ale měla vlastní rozum, který i používala a nenechala sebou manipulovat. Maxon na mě působil ploše. Líp to prostě popsat nedovedu. Takový nezvýrazný, nemastný neslaný, doufám, že v dalších dílech bude víc osobnost. Za mě rozhodně vedl, a celou dobu jsem mu fandila, vášnivý Aspen. Ať to dopadne, jak chce, tak doufám, že Mer a Aspen spolu projdou vším zlým, protože ten začátek a jak byl popsaný jejich vztah se mi zadřel pod kůži a hrozně moc chci, aby jim to vyšlo.
Více místa bych tu kupodivu ocenila pro vysvětlení situace s rebely, přišlo mi to hodně jen nakousnuté, ale vzhledem k tomu, že budou další dva díly, proč ne. Ještě mě zarazilo chování krále a pak i Marlee. Škoda, že Mer se více nezabývala pátráním a odhalováním nesrovnalostí, místo toho, aby se pořád jen zabývala svými city a pocity. Ale fakt se mi líbí, že Maxonovi řekla, jak to má a že prostě neví. (Stejně ale fandím Aspenovi!)

sarush
15.11.2014 5 z 5

WOW...Já nevím, co pořádně mám říct...Dneska ráno jsem začala Selekci číst, protože jsem ji dostala k narozkám. A dopadne to tak, že ji dočtu ještě dneska večer...Tak po dlouhé době se mi nestalo, že jsem se vážně nemohla odtrhnout od knihy...Musela jsme ji dočíst, až do konce, že jsem se u poslední stránky zhrozila, že je konec prvního dílu... tak rychle jsem ji četla, že jsem ji musela dočíst...Rozhodně na druhej díl nebudu čekat do dubna a jdu nějak přelouskat Elitu v angličtině...No i když z tou mou mizernou angličtinou... Prostě bude muset posloužit google překladač...A rozhodně chci, aby byla S Maxonem, přirostl mi k srdci, když neví co má dělat, když holka brečí... :D

kleria
15.11.2014 5 z 5

Dokonalá knížka!! :) Není to sice nic převratného, ale mě se to strašně líbilo. Posledních 14 dní mám problém se do jakékoliv knížky začíst a této se to povedlo a to už je pomalu co říct, jenom 200 stránek jsem přečetla ani ne za dopoledne. Upřímně fandím Maxonovi, protože Aspena jsem akorát na konci už skoro nesnášela :D. Už teď mi ta kniha strašně chybí, a doufám jen že druhý díl vyjde u nás co nejdřív :). Všem doporučuji!!! :))

maca5449
11.11.2014 4 z 5

Wow! Chvílema mi to připomínalo pořad Amerika hledá TOP modelku :D ale kniha je čtivá, má docela slušný děj a než jsem se nadála byl tu (celkem i překvapivý) konec. Nenáročné čtení. :)

Bet
09.11.2014 4 z 5

Úplně jsem to zhltla nemohla jsem se odtrhnout. Moc se mi líbí styl jakým to je psané.Je to velmi chytlavá kniha :) líbí se mi tam moc postava Ameriky i když na můj vkus dost brečí. To mi zase vynahradí jeho výsost je to můj oblíbenec :) zato Aspena nemusím. Moc se těším na pokračování :)

Ali3
07.11.2014 4 z 5

KNiha se dobře a rychle čte. Za mě bych vyškrtla Aspena a bylo by po problému :D

Lestate
04.11.2014 4 z 5

Krásná oddechovka. Nemůžu říct, že by mě překvapila, ale zase ani nezklamala. Pro dlouhé zimní večery ideální knížka. Čtyři hvězdičky proto, že mi v knížce stále něco chybělo, ačkoliv nemůžu přesně říct co, možná víc napětí, akce - ale snad se dočkám v pokračování. Vřele doporučuji pro ty, kteří mají rádi pohádky pro dospělé :-)

Bee
04.11.2014 5 z 5

Nečetla jsem si anotaci a sem tam jsem o Selekci něco zaslechla. Možná proto jsem čekala nějakou krutopřísnou dystopii, která mi poleze na nervy, ale zároveň mě bude bavit. Proto mě to tak překvapilo a ještě víc bavilo. Líbí se mi prostředí knihy, a co se týče postav - hlavní hrdinka je pro mě naprosto ideální, i když je to prostě už taková klasika podle pohádkového scénáře. Jednou za čas to asi člověk potřebuje. Ostatní dívky ze Selekce mě taky bavily, autorka je hezky vykreslila, některé jsou přímo na zabití, další jsou zatím normální, ale uvidíme, co z toho nakonec bude. A princ? Trochu mu kazí charakter fakt, že si vychází s dalšími dívkami, jako by se nechumelilo, ale jsem schopná mu to odpustit. Trošku mě mrzí, že to opět směřuje k dalšímu romantickému trojúhelníku, což už mě opravdu, ale opravdu nebaví.
Co se děje týče, bylo to pro mě perfektní a bavilo mě to celou dobu. Trochu jsem si k závěru hryzala nehty, protože jsem čekala nějaký šílený cliffhanger, ale dopadlo to, jak to dopadlo a já jsem spokojená. Určitě budu číst další díly.

hatuli
04.11.2014 5 z 5

Ze začátku mi přišla jako Hunger Games,ale pak se to rozjelo ,jako pohádka :-) ,připomíná mi to " Popelku ".Čtivé,milé ,místy jsem se i usmívala( takový výmaz :-) a měla jsem klid v duši :-) Tak uvidíme jestli Maxon,nebo Aspen :-)

CraWer
02.11.2014 3 z 5

Celkově si myslím že je to idylický, plytký příběh, který je ale čtivý.
Najdou se zde zápory, plusy a možná se párkrát zasmějete.
Tu knížku mám rád. Není to nic přelomového, ale líbí se mi a na Elitu se vážně těším. Příběh je předvídatelný, dost možná víme jak celá trilogie skončí, ale mezi tím jsou zde části, které člověka překvapí a kde si něco najde.
Na Elitu se těším, a uvidíme jak se s tím Cass a America popere.

70%

bookemma
02.11.2014 5 z 5

Ze začátku jsem byla poměrně dost skeptická - takovýto žánr postapokalyptických scénářů jsem opustila před dvěma lety a myslím, že mi nechyběl. Až doteď. Selekci jsem přečetla během 2 hodin. Rozhodně jsem nečekala, že mě kniha takhle zaujme, že příběh krásné Americy a Aspena s Maxonem budu prožívat s nimi. Ale každopádně se tak stalo a já už se těším na další díl. Rozhodně se nejedná o knihu, kterou musíte mít v knihovně, jejím přečtením ale více méně také nic nezkazíte (a to, i když nejste vyznavači podobných žánrů a postmoderních příběhů z budoucnosti, která se jakoby zázrakem vrací zpět do minulosti). Cílovou skupinou jsou samozřejmě náctiletí, ale přesto všechno, dávám 5 hvězdiček, protože občas se trocha toho "nenásilného remixu z budoucnosti" přeci jen hodí :).

mia999
01.11.2014 5 z 5

Knížka se četla rychle, ale nečekejte žádné velké překvapení. Taková oddychová četba, u které je vám dopředu jasné jak to celé bude pokračovat. Vadilo mi, že tam nebyl moc popsaný vztah Aspena s Americou ( mimochodem to jméno mě celou knihu děsně štvalo ) a celkově prostě chování Aspena nebylo nějak objasněno a konec mi připadal takový moc useklý. Taky bylo zvláští, že spolu v Selekci byly skoro všechny dívky strašně zadobře, takže mi to nepřišlo zrovna reálné. America byla takový ten model "dokonalé" hrdinky, do který se každý musí zamilovat, i když v podstatě mi nepřišla ničím nějak extra zajímavá. Každopádně knížka se mi líbila, když do toho nebudu rýpat, další díl si přečtu, snad mě autorka s něčím překvapí!

bookshelf
01.11.2014 2 z 5

Je třeba si přiznat jednu věc. Jak moc jsme všechny povrchní. Pravdou je, že každá z nás by si ,nehledě na anotaci, Selekci přečetla. Samozřejmě nejsem žádnou výjimkou. A musím uznat, že více nakladatelství by si mohlo uvědomit, že první, co člověk z knihy vidí není to, jak je napsaná, postavy a ani anotace. Je to obálka.

A právě kvůli obálce jsem od knihy hodně očekávala. Během prvních dvou kapitol mi ale došlo, že žádný zázrak se asi konat nebude. Kastovní systém celé Illey byl trochu přitažený za vlasy. Nejen kasty, ale ani celá historie nedávala žádný smysl. Celý příběh je líčen neuvěřitelně jednoduše. Žádný pořádný popis místa ani osob nečekejte. Z Americy (America? vážně?) sice občas vypadlo něco alespoň trochu inteligentního, ale byla to vždy jen malá jiskra, asi jako když rozděláváte oheň pomocí křesadla.

Celý příběh je předvídatelný, což se dá očekávat. Co ale nedopadlo podle mých předpokladů byla celá a úžasná selekce. Když už si někdo dá tu práci vymyslet soutěž, na které stojí budoucnost celé jeho země, nebylo by možná na škodu udělat z toho ještě větší událost, než jaká je v knize? Dejte svému národu chléb a hry a bude spokojený. Panem et circenses. Tohle věděli již ve starém Řecku. Nebyla by to pro lidi lepší reality show, kdyby věděli více z toho, co se na zámku děje? Chápu, že jako královská rodina chtěli mít vládci Illey více soukromí, ale když už něco takového bylo vyhlášeno, je třeba počítat s nějakým tím uskromněním se. Takhle lidé neměli pořádně ani jídlo a ani hry. Co se týče rebelů, ať už z jihu nebo ze severu, očekávám nějaký ten větší převrat v následujících knihách. Doufejme, že když je na to třeba tolik čekat, bude to alespoň pořádná pecka.

Ohledně vlastní soutěže si myslím, že nemůžu nic vyloženě vytknout. Nebylo to takové klišé, jaké se dalo očekávat. O Aspenovi nesoudím vyloženě kladně a ani záporně, protože vlastně nevím, jak to celé bylo. Jak to celé bylo z jeho pohledu. Maxon byl takový roztomilý ňouma. Silný jako budoucí vládce, ale ne ohledně mezilidských vtahů. Když už se s Americou domluvili na tom, že mu v něčem poradí, čekala jsem, že to bude ve větší míře, než se v knize objevilo.

I přes všechny ty záporné názory, které k této knize mám, si plánuji přečíst další díl. Cassové stále celkem věřím (ačkoli si ukousla většího sousta, než mohla rozžvýkat) a doufám, že mě ještě ohromí.