Atlas: Príbeh tatka Slaného

Atlas: Príbeh tatka Slaného https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/505505/bmid_atlas-pribeh-tatka-slaneho-7RT-505505.jpg 5 152 46

Nezabudnuteľný záver čitateľsky mimoriadne obľúbenej série Sedem sestier – príbeh záhadného tatka Slaného. V roku 1928 sa ujala chlapca na pokraji smrti láskavá rodina. Skromný, predčasne vyspelý a talentovaný chlapec vyrastá v mladého muža, navštevuje prestížne konzervatórium v Paríži, zaľúbi sa a takmer zabudne na hrôzy prežité v detstve, o ktorom nikdy nehovoril. Dal však sľub, ktorý musí dodržať. Nad Európou sa hromadia mraky, nik nie je v bezpečí. A on vie, že prichádza čas konať. V roku 2008 sa sedem sestier prvý raz stretáva, aby sa naposledy rozlúčili so svojím tatkom. Práve chýbajúca siedma sestra má kľúč k jeho záhadnej minulosti. Sestry zisťujú, že tatka Slaného takmer nepoznali a jeho skrývané tajomstvá ich všetky ovplyvnia.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

The Atlas The Story of Pa Salt , 2023

Ahmose
12.06.2023 5 z 5

Záverečný diel série Sedem sestier, ktorá ma sprevádzala posledné tri roky môjho čitateľského života. Po smrti autorky som sa chvíľu obával, že sa ho ani nedočkáme. Do čítania tejto knihy som šiel s veľkými očakávaniami, zvedavosťou a zároveň aj strachom či pán Harry Whittaker dokáže nadviazať na tak vysoko nadstavenú latku svojej mami. Môžem s čistým svedomím povedať, že sa mu to podarilo dokonale. Od Atlasa som dostal všetko, čo som od posledného dielu očakával. Dej plynie hladko a čitateľ sa postupne dozvedá odpovede na všetky otázky, ktoré sa behom ostatných kníh nazbierali. Myslím, že naozaj nič neostalo nevypovedané. Životný príbeh Atlasa ma neskutočne bavil a na záver som mal slzy na krajíčku. Ak by som mal niečo vytknúť, tak jedine len to, že niektoré pasáže by som si vedel predstaviť trošku kratšie a samotný epilóg mi prišiel napísaný zvláštne. Možno práve ten mohol byť pre zmenu dlhší alebo pred neho vložená ešte jedna krátka kapitola. To sú ale naozaj drobnosti. Som si celkom istý, že Atlas bude v mojom zozname top 10 kníh roka 2023. Odporúčam celú túto úžasnú sériu !

SumýšIrena
09.06.2023 4 z 5

Jsem ráda, že se v této knize odpovědělo na všechny otázky, které mě při čtení předchozích dílů napadaly. Atlasův příběh byl hodně pestrý, místy až moc. Myslím, že kniha mohla být o 100 stran kratší, ale to samé mě napadalo u předchozích dvou dílů. Pro mě je velká škoda, že jsem tuto ságu začala číst hned po vydání první knihy, protože v rozmezí 7 let jsem zapomněla hodně z podrobností z předchozích dějů. Asi se do ságy pustím někdy ještě jednou a přečtu ji v kuse.

gladya
28.05.2023 4 z 5

Hezké a důstojné završení ságy. Potěšilo mě, že jsem už při čtení jednoho z dílů měla podezření, že se v příběhu z minulosti mihl Atlas, tedy táta Slaný. A on se nakonec objevil i v příbězích jiných sester, tedy jejich předků. Vysvětlení Atlasova příběhu, toho "jak přišel k dcerám" i závěr se mi líbily. Styl odpovídal stylu původní autorky.
Náhody, ne vždy úplně logické chování postav a zvraty patří k žánru, to je ok. Kritizovat by se dalo, třeba to, že vztah k protivníkovi, který se dal pochopit u dítěte, vydržel do hluboké dospělosti. Nebo to, že deník nebyl psán tak docela jako deník. To bylo trochu kritiky, ale knížku i celou ságu hodnotím kladně. Prolínání minulosti a současnosti mi sedlo. Kdo chce trochu mystična či jak to nazvat, taky si užije.
Podle mě patří Sedm sester ke špičce žánru.

m_martina
24.05.2023 5 z 5

Nemohla jsem odolat a tuto knihu jsem si sehnala hned po jejím vydání. A líbila se mi stejně jako předchozí příběhy všech sedmi sester. Přestože tedy tuto knihu napsal syn a ne jeho slavná matka spisovatelka, řekla bych, že se svého úkolu zhostil se ctí a dobře. Dávám pět hvězd a doporučuji.

MonikaJanka
21.05.2023 5 z 5

(SPOILER) Výborne zakončenie série Sedem sestier, dozvedela som sa odpovede na (takmer) všetky otázky. Len by ma zaujímalo, že či sa Main syn volá Hermes.

Lenni_3006
19.05.2023 5 z 5

K príbehu tatka Slaného som pristupovala s očakávaním ale aj obavami - predsa to nakoniec napísal Harry, nie jeho mama (aj keď to nie je také čierno-biele, ako som to napísala). Po prvých asi 200 stranách som si uvedomila, že sa mi kniha číta veľmi jednoducho a dej plynie prirodzene. Nepocítila som dokonca takmer žiadnu zmenu v štýle písania - dôkaz, že Harry je skutočne synom svojej matky a jeho talent je neodškriepiteľný.
Odpovede som dostala, emočne som po dočítaní posledných strán zostala absolútne zlikvidovaná a uspokojená. Príbeh, s ktorým som strávila celé roky dostal koniec a jeho posledná kniha ani náhodou nezaostáva za jej predchodkyňami (u mňa sa napríklad zaradila medzi 3 najobľúbenejšie knihy z celej série). O posolstve, ktoré sa nesie celou sériou ani nehovorím. Určite som Atlasa nečítala naposledy :)

Lucinda Riley
irská, 1965 - 2021