Sedm manželů Evelyn Hugo

Sedm manželů Evelyn Hugo https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/495888/bmid_sedm-manzelu-evelyn-hugo-XJM-495888.jpg 4 1736 407

Stárnoucí a uzavřená hollywoodská filmová ikona Evelyn Hugo je konečně připravena říct pravdu o svém okouzlujícím a skandálním životě. Ale když si pro tuto práci vybere neznámou reportérku časopisu Monique Grantovou, nikdo není ohromen více než samotná Monique. Proč ji? Proč teď? Monique není zrovna na vrcholu světa. Manžel ji opustil a její profesní život nikam nevede. Bez ohledu na to, proč si ji Evelyn vybrala k napsání své biografie, je Monique odhodlaná využít této příležitosti k nastartování své kariéry. Monique, která je povolána do Evelynina luxusního bytu, fascinovaně poslouchá, jak herečka vypráví svůj příběh. Od cesty do Los Angeles v 50. letech až po rozhodnutí opustit showbyznys v 80. letech a samozřejmě sedm manželů na cestě. Evelyn rozvíjí příběh o nelítostných ambicích, nečekaném přátelství a velké zakázané lásce. Monique začíná pociťovat velmi reálné spojení s legendární hvězdou, ale jak se Evelynin příběh blíží ke svému závěru, je jasné, že její život se tragicky a nezvratně protne s Monique.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Kontrast Vintage

The Seven Husbands of Evelyn Hugo , 2017

krizek
11.11.2023 5 z 5

Můžu dát více hvězd? Styl psaní, jazyk, příběh miluju to, potřebuji více knih autorky a pevně doufám, ze budou tak skvělé jako takhle. Od prvních slov do těch posledních jsem nemohla dýchat, taky jsem knihu přečetla za jeden den! I když to vůbec nebyl milý a příjemný příběh, ja se u čtení cítila vážně příjemně a dokonale. Smekám a doporučuji každému.

Veju007
05.11.2023 5 z 5

Tak se i já s křížkem po funuse přidávám k fanouškům Sedmi manželů Evelyn Hugo.

Hollywoodská ikona Evelyn Hugo se na prahu života rozhodla sepsat své memoáry a říci tak světu celý a ničím nepřikrášlený životní příběh. Tento úkol nehodlá svěřit nikomu jinému, než nenápadné novinářce Monique a nikdo nerozumí tomu, proč právě jí. Evelyn se rozpovídá nejen o svých sedmi manželích

O Evelyn je slyšet už několik let a já už kvůli tomu velkému humbuku knížku nevyhledávala. Dalším důvodem pak bylo i to, že tento žánr nepatří mezi mnou vyhledávané. Óóó, jak jsem se ale mýlila

Začetla jsem se od prvního řádku. Evelyn dokáže být velmi okouzlující, zároveň ale umí být panovačná, manipulativní a sobecká. Jde si tvrdě za svým a neohlíží se nalevo ani napravo. Sama jsem se trošku viděla v Monique a možná si, stejně jako ona, něco od Evelyn vezmu i do svého života.

Řeknu to takhle - brečela jsem celkem 4x , takže je jasný hodnocení.

Termaap
03.11.2023 5 z 5

Na autorku slyším a čtu chválu všude, kam se vrtnu. Po dočtení Daisy Jones and the Six, se u mě ale žádné velké nadšení nekonalo. To až teď, po přečtení téměř pětisetstránkové Evelyn Hugo, chápu to všudypřítomné běsnění po jejích knihách. Čekala jsem hodně a Evelyn opravdu obstála i ta vysoká očekávání. Celou dobu jsem jakoby seděla po boku Monique a naslouchala Evelynino poutavé vyprávění. Ponořila jsem se do děje a nemohla přestat číst. Od počátku víte, že výběr autora oné biografie není náhoda, ale já se nestydím za to, že jsem důvod až do konce knihy neodhalila. Jsem za to ráda, byla jsem překvapená a prožívala to na 100%. Pro mě opět kniha, která mě utvrzuje v tom, že ve čtení nacházím velké potěšení. Díky za ni.

Floriška7
02.11.2023 4 z 5

Asi tak, podle recenzí jsem rozhodně čekala víc. Za mě takový naprostý průměr. Neurazí, ani nenadchne. Přečíst se to ovšem dá.

kanitsuj
02.11.2023 5 z 5

Toto byl příběh na plný počet hvězdiček! Bavilo mne podívat se díky němu do Hollywoodu a nasát atmosféru filmového světa kypícího pozlátkem a přetvářkou. Poznat soukromí Evelyn Hugo a odhalit její velké tajemství. Ani na chvilku mi nevadilo, že jde o fiktivní postavu. Vše bylo tak uvěřitelné a závěr naprosto nečekaný.
Autorka velmi pěkně píše, čtenář se do příběhu zcela ponoří. Nechyběla mi dynamika, vše pěkně plynulo a články z bulvárních novin byly vždy takovou tečkou a shrnutím, uzavřením jednotlivých kapitol. Zároveň byla četba díky nim živější a uvěřitelnější. Sedm manželů Evelyn Hugo se nečte, ale žije, bylo to skvělé!

gordon13
02.11.2023 5 z 5

Již po přečtení pár stránek je jasné, že kniha je velmi chytlavá a skvěle se
čte. Zároveň je povrchní, nemorální a představuje pozlátko, které je mi
zcela cizí a jímž naprosto pohrdám. Přesto je kniha výborně napsaná, plná emocí a
postava Evelyn jako živá. Paní autorce skládám poklonu!

Barbievitko
01.11.2023 4 z 5

Příjemná a čtivá oddechovka. Konec nebyl přestřelený, jak to teď často u knih bývá, takže působí za mě reálně. Dávám 4* a zřejmě se budoucnu k autorce ještě vrátím.

kayu
21.10.2023 3 z 5

Čtenáře této knížky by podle mě šlo rozdělit na dvě skupiny. První skupinu tvoří ti, kteří po přečtení knížku vychvalují až do nebes a instantně ji hodnotí plným počtem. Já sama bych se ale zařadila spíše do druhé skupiny čtenářů, na které knížka neudělala až takový dojem. Evelyn jsem si bohužel nedokázala oblíbit a nelíbilo se mi ani opakování některých motivů v knížce.

Majulle
20.10.2023 3 z 5

Jako oddychové čtení dobré, ale že by mě kniha nějak zvlášť unesla tak to bohužel ne :/ z recenzí jsem čekala opravdu pecku a tak mě to trošku zklamalo..

jirina3500
19.10.2023 4 z 5

Zpočátku jsem se nemohla začíst a měla jsem obavy,že budu číst jen o "drbech"hollywoodské společnosti.Postupně jsem se tak začetla,že jsem se nemohla dočkat,jak vše dopadne.Je velmi smutné, jakých nekalých věcí je člověk schopen pro peníze a slávu.Na druhou stranu,je mi líto,kolik lidí, stále trpělo a mnohde trpí,pro svoji orientaci krytí své i těch,které milují.

capricorn__
12.10.2023 3 z 5

Dlouho jsem nečetl knihu, ze které bych byl tolik rozpolcený. K románu jsem se dostal ze zvědavosti (a taky kvůli čtenářské výzvě), protože mě zajímalo, jestli román, který je v současnosti k vidění ve výloze snad každého knihkupectví, stojí za četbu.

Začnu pozitivy. Nejvíce se mi na knize líbí nápad, který je v románové podobě provedený velmi dobře a nemůžu říct, že by mě vývoj Evelyn Hugo zklamal. Zaujala mě i forma příběhu, mluvím o novinových článcích, které děj okoření, příběh odsýpal a neexistovalo žádné místo, kde bych se nudil, protože mě bavilo se o Evelyn dozvídat další informace. Dovedu si představit, že by "Sedm manželů Evelyn Hugo" bylo zfilmované. Také se mi líbí, že - ačkoliv hodnotím třemi hvězdami - ve mně příběh cosi zanechal a vím, že na něj jen tak nezapomenu. Snad se k němu i vrátím.

Ale k těm horším aspektům... Nejvíce jsem bojoval se stylem psaní, a to už od samotného začátku (prvních padesát stránek jsem si myslel, že nezvládnu číst knihu dál a odložím ji) - autorka nezabíhá do detailů, popisů čehokoliv, metafor... Nic osobitého a jedinečného. Pokud popisuje lásku či romantická gesta, pak velmi plytce a povrchně, bez špetky nějakého ryzího citu (viz "Miluji tvoje oči a tvoje prsa, miluju tvůj talent. Miluju, že nemáš absolutně žádný zadek. Miluju na tobě úplně všechno." - Tohle je zkrátka... nic moc, v nejlepším případě). Trochu mě mrzí, že byť se příběh odehrává v tolika ikonických érách, právě kvůli onomu neosobnímu stylu psaní to nepoznáte. Nepoznáte ani změnu prostředí. Všechno je stejné a jakási kulisa. Tento problém jsem měl i s postavami, které mi připadaly velmi umělé, skoro nelidské, nedokázal jsem se s nimi úplně propojit a pochopit je. Upřímně, ani s Evelyn Hugo jsem se nedokázal zcela propojit (rozebráno ve "spoilerech"), protože mi zkrátka její osoba nepřipadala uvěřitelná. Občas rád sáhnu po životopise nějaké slavné osobnosti, a proto jsem se těšil i na tento fiktivní životopis, nicméně Evelyn Hugo chyběla komplexnost - byla načrtnutá a autorka o ní hodně mluvila, četl jsem často o tom, že Evelyn Hugo je kontrastní, ale nikde se tak zcela neprojevila.

SPOILERY:
Trochu rozeberu moje problémové body. Začnu Monique a její cestou k psaní životopisu - v této části jsem chtěl přestat číst, protože mi připadalo jako strašné klišé, že si "ohromná celebrita" vybírá dívku odnikud, která je samozřejmě stydlivá, nedaří se jí a vedení se po ní vozí. Jenže tato tichá dívka se začne právě díky ikonické Evelyn Hugo drasticky měnit (a nakonec si i dupne!). To mi připadá strašně ohrané a i zbytečné. Nakonec se mi líbil důvod, proč si Monique vybrala, ale mohlo to být provedené lépe (úplně stejného efektu by bylo docíleno, pokud by Monique byla oblíbená a žádaná novinářka - bylo by to i více uvěřitelné). Nakonec stejně linie z časopisu úplně vymřela. Doteď nechápu, proč Evelyn měla takové problémy s tím, že by se nechala vyfotit do toho skromného článku a Monique psala její životopis během schůzek.

No a k popisům doby/prostředí a k postavám... Pro to, abych pochopil komplexnost Evelyn Hugo, bych potřeboval (jako to bylo doslova v každém jiném životopise, který jsem četl) propojení její minulosti a přítomnosti či budoucnosti, zasažení do děje, místa a času. To tady nebylo. Evelyn Hugo vyrůstala ve velmi krušném prostředí, ale autorka to jen tak projede a dál už nic - nemůžete se jejím životem "projít", nevíte, jak vše konkrétně vypadalo a jaké z toho měla dojmy, nevíte, jak okolí "vonělo", jací tam byli lidé... Takové ty "drobnosti", které příběh oživí a dodají mu hloubku.

Kdykoliv čtete o jakékoliv celebritě, která měla těžké dětství, vždycky dovedete spojit body a určit, jak dětství/vyrůstání ovlivnilo umělecké směřování/vystupování (např. Madonna a její konzervativní výchova a následné rebélie proti katolictví v umělecké kariéře). V těchto chvílích pochopíte komplexnost celebrit, Evelyn Hugo tento aspekt sice měla, ale nebyl nikdy zcela rozvržen. Skoro se mi zdá, jako by se s každým novým manželem zrodila nová verze Evelyn, která tu předchozí nepřipomíná skoro ničím. Kromě toho mě trochu mrzelo, že těch "sedm manželů" lze brát pouze s rezervou, protože většinu z nich si vzala jen pro to, aby mohla být se svojí pravou láskou (které stejně pořád dávala najevo, že sláva je pro ni přednější) nebo aby z daného manželství měla profit.

Téra
11.10.2023 4 z 5

Hodně dlouho jsem měla pocit, že asi nechápu tu chválu na tuto knížku. Četlo se to sice moc pěkně, příběh odsýpal, ale tak nějak mi to všechno přišlo příliš povrchní. Ale na zhruba posledních 100 stranách jsem zjistila, jak jsem si Evelyn oblíbila, začala jsem přicházet na to, jak mě její love story uplně pohltila. A když jí její opravdové životní lásky začaly opouštět, tak jsem měla zlomené srdce s ní.

dufkys
08.10.2023 5 z 5

Objev roku. Četla jsem se zatajeným dechem a pochopením. Tolik otevřených témat, která se vzájemně prolínají.

pedroK
06.10.2023 2 z 5

Kniha je psaná velmi povrchně, s emocemi, charaktery si autorka moc rady nevěděla, a tak si často protiřečily, přeskakovaly, jak zrovna potřebovala. Evelyn ať ve 14 nebo v 50 premýšlí jak nevybitá třicítka, vykreslení postav fakt za nic nestojí. Příběh nijak duchaplné hvězdy, která si pro kariéru kamkoli lehla, ve své naivitě (nebo prostotě?) si furt myslela, že nedělá nic špatného. Už v půlce jsem si říkala, že nic lepšího z toho nebude a ztrácím čas. Ke konci pokus o drama s nehodou byl vyloženě plytký a trapný. Příběh Monique byl rovněž neucelený, nezvládnutý. Ani jako oddechovku bych to nikomu nedoporučila, nenapadá mě, proč bych měla. Bylo to hloupé.

Bara52
05.10.2023 5 z 5

Pribeh Evelyn Hugo je strhujici, zajimavy, nenecha Vas prestat cist a donuti Vas prozivat vsechny strasti i slasti Hollywoodu 50.-80. let. Pri cteni jsem mela neustaly pocit, ze se potrebuju podivat na Google, jak Evelyn Hugo skutecne vypada, tak moc je kniha realna a uveritelna. Oproti tomu linka Monique - zbytecna. Nastesti zabira uplne minimum knihy, takze me to ve finale ani tolik nerusilo.

TVer
04.10.2023 5 z 5

Opravdu skvělá kniha. Zlatá éra Holywoodu je rozhodně velkým lákadlem a podívat se na to z "té druhé strany" je unikátní.
Celé vyprávění Evelyn a to jak je protkané novinovými články dělá knihu nemožnou odložit.
Celá situace s její životní láskou a konec knihy mi také trochu zllomily srdce.
Rozhodně kniha, kterou bych si přečetla znovu.

TerapieKNIHOU
02.10.2023 5 z 5

Vyložme karty na stůl. Za mě je ten hype jednoznačně zasloužený. Už po několika stránkách mi bylo jasné, že je to přesně ten typ knihy, který nebudu schopná odložit. Zlatá éra Hollywoodu mě uchvátila, stejně jako Evelyn Hugo samotná.

Fiktivní postava, kterou Reid vytvořila, je až neskutečně uvěřitelná...jako bych četla skutečnou autobiografii. Rozhovory s Monique, ale i novinové články dodávaly příběhu na autentičnosti. Neustále mě provázela nutkavá potřeba si tuhle filmovou legendu a ikonu 60. let „vygooglit“ a pustit si každý zmíněný film. Evelyn je komplexní, není černobílá a má v sobě snad všechny odstíny šedi.

"When you're given an opportunity to change your life, be ready to do whatever it takes to make it happen. The world doesn't give things, you take things"

U Evelyn najdete hned několik společných rysů se skutečnými ikonami Hollywoodu. Za svůj život vystřídala skoro stejný počet manželů jako Elizabeth Taylor. Každý ji provázel jinou životní fází a každý vztah měl svůj důvod. U každého našla to, co právě potřebovala útěk, kariéru, bezpečí. Představovala sex symbol s platinovou blond jako Marilyn Monroe. Charakterizovaly ji obdobné exotické kořeny jako Ritu Hayworth. A kdybyste opravdu pátrali, našli byste těch podobností s dalšími hvězdami daleko víc. A já si ji právě takovou zamilovala. Opravdu mi neskutečně sedla a často jsem si u ní kladla otázku: Byla taková mrcha nebo prostě jen chtěla být šťastná?

Příběh skrývající se v této knize je velkolepý, přesvědčivý, strhující - fenomenální. Najdete v něm mix všech různých lidských emocí strach, vztek, lítost, smutek, štěstí, lásku, ale i ego a touhu po moci. Upřímně mě příběh Evelyn, ve kterém se nacházelo tolik životní pravdy, opravdu zajímal, bavil a já knihu můžu jen DOPORUČIT :)

jirina4159
28.09.2023 5 z 5

Titul knihy mě nezaujal a myslela jsem že to bude něco jako a la Červená knihovna, ale neměla jsem tou dobou moc na výběr, poslala mě ji dcera (bez komentáře a doporučení) mezi knížkami které jsem už všechny přečetla tak jsem si řekla že to zkusím. Ale velice překvapila, opravdu zajímavě a čtivě napsáno a já to velice rychle a se zájmem proč to hlavní hrdinka dělala přečetla. Určitě bych doporučila, sice oddechovka ale stojí za to.

markej
26.09.2023 5 z 5

Napravila jsem další velký letošní čtecí rest a přečetla jsem Sedm manželů Evelyn Hugo.

Vzhledem k tomu, že jsem nečetla ani anotaci, ani dopodrobna recenze na Instagramu, byla pro mě hlavní zápletka docela velké překvapení, za což jsem samozřejmě ráda.

Myslím, že knížka je opravdu dobře a poměrně svižně napsaná, hlavní postavy jsou dostatečně psychologicky propracované, dokázala jsem pochopit jejich nejednoznačnost, rozporuplnost či ambivalentnost, bavilo mě zasazení románu do prostředí Hollywoodu a vykreslení praktik filmového průmyslu.

Sice mi nakonec připadalo, že sedm manželů je přece jen trochu moc, protože motivy uzavření manželství se v důsledku opakovaly, ale nemůžu říct, že bych se nějak nudila, četla jsem s velkou chutí a touhou dobrat se rozuzlení, z něhož jsem polovinu odhadla, polovinu ne.

Suma sumárum jsem spokojená, knížku můžu doporučit a nejspíš se pustím i do autorčiných předchozích knih, které byly hodnoceny polarizovaněji a trochu méně nadšeně než Evelyn (na Databázi knih 88 %), uvidíme, zda prvně zvolím Daisy Jones & The Six (na DK 82 %), či Malibu v plamenech (na DK 80 %).

Hodnocení: 4,5* z 5*

Kaja1
25.09.2023 4 z 5

Je to sice fikce, ale kdo říká,, že se to nemohlo stát. Kniha nemá hluchá místa, pořád čtete, jen aby jste se dozvěděla, co hlavní hrdinku a Monique spojuje. Evelyn si rozhodně nebrala servítky a šla za svým cílem,dá se říct, obrazně přes mrtvoly. Nakonec měla peníze, přinesly ji svobodu, ale štěstí.....