Hrobka

Hrobka https://www.databazeknih.cz/img/books/58_/58059/bmid_hrobka-yOX-58059.jpg 4 694 117

Příběhy a vize z let 1917 - 1920 Za svého života byl Lovecraft znám jen úzkému okruhu přátel a milovníků originální strašidelné fantastiky. Dnes je považován za mistra strašidelné literatury ve všech jejích odstínech a za vizionáře literatury „kosmického děsu“, která odkrývá netušená tajemství naší mysli i minulosti, v níž dlí zlovolní démoni a nepochopitelné bytosti z hlubin času. Lovecraft svým dílem poskytl onen základní tvůrčí impulz, který provází desítky autorů a filmových tvůrců dodnes, jeho dílo se stalo kultem.... celý text

Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: , Plus

The Tomb , 1922

Honziin
21.11.2020 3 z 5

Musím říct, že jsem od toho čekal trochu víc. Některé příběhy se mi líbily, ale bylo jich málo. Nezbývá mi jen doufat, že zbylé díly autorových spisů na tom budou lépe (což by podle ostatních komentářů být měly).

Dejf_ano
15.11.2020 4 z 5

Lovecraft témeř mistrně popisuje prostředí svých povídek. A některé kousky jsou skutečně parádní, například za Obrázek v domě nebo Ultharské kočky tleská, ale spis Hrobka obsahuje víc zajímavých titulů.

Lanley
02.11.2020 4 z 5

Kniha mě uhranula! Na knize je sice vidět, že je z autorových začátků, proto se zde najdou lepší i horší povídky.
Určitě za nejslabší kousky považuji:
Vzpomínání na Dr. Samuela Johnsona, kde se Lovecraft snaží o humor či co a opravdu mu tento styl nesedí.
Mezi další dost nezáživné se pro mě řadí povídka Arthur Jermyn, u které pořádně ani nevím, o čem byla.

Naopak mezi ty úplně nejlepší Povídky bych zařadil:
Za stěnou spánku, která je opravdu magická.
Výpoveď Randolpha Cartera, u které bych rád věděl, jak to vše pokračovalo.
Dagon, kterou jsem si tak živě představoval, že se mi o ní i zdálo.
Obrázek v domě, která je extrémně děsivá.
Bílá loď, která mi připadala kouzelně magická, jak ze života, cítím z ní určitou metaforu na společnost.
Nyarlathotep, který je prostě dokonale napsaný a vtáhne Vás do sebe svojí temnou vizí.

Magie, mystika, temno, snovost a vize to jsou přesně slova, která autorovo dílo vystihují. Celé čtení jsem měl umocněné atmosférou Halloweenu. Z výše jmenovaných povídek jsem opravdu nadšený a jsem k nim jakýmsi magickým kouzlem přitahován. Opravdu se těším na další knihu!

Set123
14.08.2020

„Můj klid je tentam, mé srdce je mdlé, už nenajdu míru, už nikdy ne.“ Tyto řádky z Fausta jsou dokonalou citací k Hrobce, pokud hovoříme o mém citu k panu Lovecraftovi, který se právě touto knihou započal. Po dočtení Hrobky jsem věděl, že s panem Lovecraftem se budu bát a budu se bát strašlivě rád.

Jedná se o chronologicky seřazenou sbírku jeho prvotin. Povídky v ní jsou oproti těm pozdějším krátké a motivy v nich obsažené jsou teprve v zárodku Lovecraftovy pozdější geniality.

V dnešní době je velice těžké najít horor, u kterého se budete opravdu bát. Na upřímný strach z literatury jsou naše životy až moc světlé, až moc racionální. Proto autor, který se má stát legendou hororu musí do svého díla něco přidat. První z těchto mistrů hororu byl jednoznačně Edgar Allan Poe. Ten do svého díla přidal svou duši. (Což nemyslím obrazně. Podle mě je Poe nesmrtelný, protože z jeho díla přímo sálá jeho osobnost.) A také svoje šílenství, své poruchy a obsese.

A pan Lovecraft? Ten vytvořil kulturu nadpřirozeného hnusu, která se dokázala naprosto nesmazatelně zapsat do popkultury nejen let minulých, nejen dneška, ale na ještě dlouhou dobu. Většina velkých fantasy, či hororů je inspirována pozdějším dílem pana Lovecrafta. A právě povídkami v této knize onen hnus započal.

Hrobka, Dagon, Chrám, Z neznámého světa, Výpověď Randolpha Cartera – možná nejvíce Výpověď Randolpha Cartera – a mnohé další jsou zárodky toho co pan Lovecraft vytvořil. Zde to začíná. Povídky to nejsou nejlepší, v díle Lovecrafta dokonce většinou ani průměrné, ale pro toho, kdo chce mistrovo dílo poznat, je tato kniha naprosto nepostradatelná. Hnus, tajemno, strach. To začíná zde.

DennisMoore
01.08.2020 5 z 5

Číst Lovecrafta pro mě vždycky byla a bude velká radost, a to i v případě těch jeho slabších kousků. Tyhle Sebrané spisy tu radost ještě umocňují tím, že Lovecraftovo dílo řadí chronologicky a já tak můžu sledovat, jak se mistr podivna vyvíjel a hledal, až se vyvinul a našel. Hrobka jako první svazek logicky nemůže nabídnout jen to nej, ale neznamená to, že v ní nejsou dobré až skvělé povídky. Naopak takový Chrám, Z neznámého světa, Proměna Juana Romera či Obrázek v domě podle mě k tomu nej patří. Lovecrafta tu ale poznáváme i jako autora hravého, který prostě dostal malý nápad a dal ho na papír, díky čemuž vznikla třeba kouzelná miniatura Paměť, a šel zase psát něco jiného.

Shock
03.05.2020 3 z 5

Autorovy prvotiny, některé lepší, jiné horší. Výhoda je, že nebyly tak dlouhé, aby mě donutily knihu odložit.

KnihomolkaMari
20.04.2020 2 z 5

Inu, Hrobka je mou první knihou od autora a tedy nevím, jestli můžu říci, že na mě zrovna udělala ten nejlepší dojem, avšak některé povídky se mi líbily.
Lovecraft, jak je v knize vidět se velmi vyžívá v popisech míst a krajiny se zejména temnou atmosférou. Povídky jsou různorodé, tedy ve svém žánru, ale převažuje fantasy, než horror. Jazyk je zde krásný, ale jak už jsem zmínila vykreslování prostředí v příbězích je více, jak hojné a někdy už mě to i trochu štvalo a tak stejně mi přišly některé z povídek vcelku bez duše, takové jakési suché, ale našly se i ty dobré.

Oceňuji dodatek na konci knihy, který nám osvětluje něco málo o životě Howarda a jeho ne příliš sympatických názorech a i když sám autor mne právě těmito názory spíše popudil, tak mě potěšila jeho láska ke kočkám, kterou asi jako jednu z mála věcí máme s autorem společnou.

Elevant
18.03.2020 5 z 5

Jedná se zatím o první Lovecraftovo dílo, které jsem četl a udělalo na mě dojem, mám v plánu si přečíst víc z jeho spisů. Znám takové, kteří jsou tomuto kultovnímu autorovi až fanaticky oddaní, uvidím jestli se k nim časem zařadím i já. Lovecraftovy texty mají určité nedostatky, v tomto souboru se zejména projevuje jejich jednotvárnost. Také nemají vypracovanou charakteristiku postav a hloubku děje, ale je snad zřejmé, že o to v jeho povídkách nejde. Tady jde o atmosféru, o dojem, který příběh ve čtenáři vyvolává, o vykreslení světa takového, jaký v povídkách je aby čtenáře vtáhl do sebe. V tomto Lovecraft vyniká, zde je jeho hodnota.

DarthSoren
07.03.2020 4 z 5

Je vidět, že se jedná o první Lovecraftovi povídky. I když některé byly opravdu vydařené, překypující temnotou, strachem a děsem z neznámého, nachází se zde i spousta docela průměrných - takových, které nedosahují kvalit pozdějších příspěvků jako třeba Volání Cthulhu nebo Případ Charlese Dextera Warda. Já jsem byl ale spokojen, podle komentářů jsem čekal něco mnohem nudnějšího a horšího.

Seabeast
12.12.2019 3 z 5

První z mozaiky sebraných spisů H. P. Lovecrafta by se možná mohl jevit jako ideální start. Ovšem chyba lávky! Pokud chcete s Lovecraftem začít, považuji tento první svazek za nejméně vhodný k seznámení! Ocení ho spíš srdcoví fandové, kteří si chtějí přečíst Lovecraftovu éru hledání a doplnit znalosti. Jak je jistě patrno, všechny spisy jsou povídkami seřazené chronologicky, takže se jedná o takovou zajímavost, jak to všechno začalo a jak se Lovecraftova literární činnost vyvíjela. Většina povídek je různé kvality a již zde se setkáváme s prvopočátkem konceptu Prastarých. Upřímně mě bavilo jen pár povídek, ale možná při druhém přečtení ocením i zbytek.

666Jitka
05.10.2019 5 z 5

Celý soubor spisů HPL je skvost. chronologicky řazené povídky svědčí o tom, jak se jeden z mistrů tohoto žánru vyvíjí. Jeho celou tvorbu mám velice ráda ... Další velké + pro mě je, že knihu doprovází ilustrace Františka Štorma.

hetzerjoke
11.09.2019 3 z 5

Většina povídek velmi temná a děsivá. Bohužel, skoro každá třetí působí dojmem, že ji Lovecraft napsal pod vlivem drog a kdo ji ve stejném stavu nebude číst, nepochopí ji. Psychadelické sny mi nesedly, proto strhávám dvě hvězdy. Za zbytek jsem opravdu vděčný, např. Dagon v sobě má tajemné kouzlo, jaké jsem předtím nezažil.

Zemiakol
08.09.2019 4 z 5

Sbírka obsahuje několik velmi vydařených hororů (Výpověď Randolpha Cartera nebo Obrázek v domě), ostatní nehororové povídky takový průměr. I tak velmi slibný začátek putování s panem Lovecraftem.

Etule
05.08.2019 3 z 5

Ze sbírky mám dost rozporuplné pocity, které úplně nedokážu zformulovat do komentáře. Upřímně mi nejvíc utkvěla v paměti hned první povídka, podle které je sbírka pojmenovaná, to jest Hrobka. A taky byla jediná, ze které mi naskočila husí kůže. Zbytek povídek jsem zapomněla a to jsem knihu přečetla v neděli. Ale je pravda, že Lovecraftova představivost, to je tedy něco.
U některých povídek jsem ale vůbec netušila, co jsem si z toho měla odnést. No vlastně skoro u všech. Ale je taky možné, že jsem knihu nečetla ve správném rozpoložení nebo na správném místě. Nicméně další knihy od autora nejspíš zkusím. :)

Lablynt
04.08.2019 5 z 5

Počátky Lovecraftovy celoživotní túry jedinečným vesmírem, asi tak shrnu všechny povídky dohromady. Těžce hledám slova, kterými bych popsala vlastní dojmy ze čtení a z knihy celé. Má to ten správný mystický až depresivní nádech, s dychtivě očekávaným rozuzlením na tajemném konci každé z povídek. Mimochodem velmi oceňuji tyto kompletní spisy, vše je krásně logicky uspořádané, okomentované a obohacené o "eseje" jiných autorů a o kresby neuvěřitelného Františka Štorma - jednoduše dokonalá kombinace.
?spoiler?
Fakta ohledně zesnulého A. Jermyna a jeho rodiny - vidím zárodky (=prvotní nápad) povídky Stín nad Innsmouthem? :D

KubaHanzelin
02.07.2019 3 z 5

No, některé povídky opravdu stály za to, některé ušly a u některých jsem měl co dělat abych při čtení nespadl s padajícími víčky ze židle.
Takhle bych popsal moje první setkání s HPL.
Jeho vesmíry a vize mě lákaly od začátku co jsem se o nich dozvěděl, to děsivé tajemno, které lidský mozek prostě nepobere, možná jsem cílová skupina, ale moc jsem se neděsil, ale překvapivě se to četlo příjemně. Hlavně povídky: Chrám, Výpověď Randolpha Cartera a Obrázek v domě mě fakt nepustily dokud jsem je nedočetl. Hodnotím tedy průměrem a pokračuji dál, přece jen se tu na mě směje celý boxík spisů:)

Gustik5
22.05.2019 3 z 5

Je hezké, že Lovecraftovy spisy jsou řazeny chronologicky, díky čemuž máme možnost sledovat, jak se jeden z otců moderního hororu "vypisuje." Povídky podobně jako u Poea spojuje mrazivá svízel, nejistota a přítomnost něčeho mimo nás. Tenhle plíživý děs mám raději, než přímočaré strašení. Přes to jsem měl s nějakými díly v tomto souboru problém a rozhodně jsem nebyl tak nadšen, jak jsem doufal. Nicméně tohle je začátek. Další knihy - a zvlášť ty kde je položen základ kultu Cthulhu už budou jistě lepší... Ilustrace od Františka Štorma jsou mimochodem geniální! Díky tomu je tato série opravdovým skvostem a chloubou knihovny. Jo, a doslov od Škvoreckého je moc fajn.

Sorrow
17.04.2019 2 z 5

Howarde, Howarde, na poprvé jsme si teda moc nesedli. Snad ani u jedné povídky si nepamatuji, o čem byla, na druhou stranu ve mně kniha jako celek jakýs takýs pocit zanechala a, jak jsem se dozvěděla z doslovu Škvoreckého, přesně o tom podle Lovecrafta povídky mají být. Hůl tedy nad Tebou nelámu, ale koukej příště rozdmýchat moje emoce víc!

B4LU
01.03.2019 3 z 5

S HPL příliš zkušeností nemám, a tak jsem se do toho obul chronologicky. Tahle sbírka jeho prvotin je (patrně) kvůli tomu lehce rozporná a ještě poněkud nevyhraněná - zatímco část z toho jsou viktoriánské, lehce morbidní povídky, které ledasčím připomenou např. E. A. Poea, další část jsou snové výlety do různých fantazijních světů, které jsou od reality odtržené úplně. To první mi sedlo více, to druhé méně.
Celkově se to ale čte naprosto bez nesnází, dílem i proto, že povídky jsou dost krátké. Takový lehký nadprůměr a těším se na další sbírky.

Shindo
10.02.2019 3 z 5

HPL patrí medzi mojich obľúbených autorov, toto ale bol slabší rozjazd. Holt prvé poviedky. Nečítalo sa to zle, ak to ale porovnám s poslednou zbierkou v tejto sérii, je to o niečom úplne inom.