Hrobka

Hrobka https://www.databazeknih.cz/img/books/58_/58059/bmid_hrobka-yOX-58059.jpg 4 694 117

Příběhy a vize z let 1917 - 1920 Za svého života byl Lovecraft znám jen úzkému okruhu přátel a milovníků originální strašidelné fantastiky. Dnes je považován za mistra strašidelné literatury ve všech jejích odstínech a za vizionáře literatury „kosmického děsu“, která odkrývá netušená tajemství naší mysli i minulosti, v níž dlí zlovolní démoni a nepochopitelné bytosti z hlubin času. Lovecraft svým dílem poskytl onen základní tvůrčí impulz, který provází desítky autorů a filmových tvůrců dodnes, jeho dílo se stalo kultem.... celý text

Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: , Plus

The Tomb , 1922

Sybelle
10.03.2022 3 z 5

Kniha je pěkný úvod do Lovecraftova světa a časem si udělám čas na další díly. Jedná se o sérii krátkých povídek, kde se často prolíná současnost s minulostí (hrdina narazí na pozůstatky netušené minulosti, a ne vždy vymřelé). Některé povídky nejsou vysloveně hororové. Provádí snovými světy/jinými realitami. Někdy jsou střety těchto světů hrozivé pro celou realitu a někdy jen pro jednotlivce. V některých případech se jedná o příjemné prožitky.

Radesan
10.03.2022 4 z 5

Abych pravdu řekl, slyšel jsem na Lovecrafta tolik chvály, že jsem si rovnou koupil celou edici a upřímně..... po přečtení prvních pár povídek jsem byl vcelku.... zklamán, asi jsem očekával něco jiného.... nicméně po čím dál tím hlubším čtení jsem zjistil, že vůbec nejde o to, že už v dnešní době kolikrát odhadnete konec...ale o onu atmosféru. Abych pravdu přiznal, jsem člověk podléhající depresím v pravém slova smyslu....a rozumím prostředí v autorově "hlavě" natolik, že mne baví ona nepopsatelná temnota, pocity postav a záhady, kterým čelí, protože to cítím zrovna tak a dokáži se do jejich úzkostných pocitů vcítit......už čtu další knihu a upřímně...chci se v té temnotě a záhadách utopit.

MartinPetlach
05.03.2022 5 z 5

Na Lovecrafta jsem se chystal už dlouho i když už jsem některé povídky znal samostatně.
Překvapuje mě nižší hodnocení než u dalších díl spisů.
Nutno podotknout, že i když se má jednat o kompletní sebrané spisy, spoustu povídek od Lovecrafta v této sérii chybí.
Ne všechny povídky byly skvělé, ale v každé bylo alespoň něco zajímavého.
Také jsem po přečtení necítil žádný velký strach až na výpověď Randolpha Cartera a rytinu v domě, u které mě mrazilo.
Ale jak se píše v doslovu, záleží kdy a kde si čtete.
Líbí se mi že autor odkazuje na další díla a že má obecně přehled a umí skvěle vyprávět a popisovat prostředí.
Na druhou stranu některé povídky jsem moc nepochopil a působili na mě jako nedokončené. V některých povídkách si můžete všimnout názorů Lovecrafta k různým rasám a národům, které se řeší dodnes. Také se nemůžu ubránit srovnávání s Poem, kterým se Lovecraft inspiroval.
Nevím jestli je správné hodnotit knihu podle těchto kritérií, ale moc oceňuji přidání doslovu a poznámek, díky tomu jsem se dozvěděl spoustu zajímavostí ze života tohoto záhadného spisovatele.

90/100

Sigurd_Lesandi
07.11.2021 3 z 5

První díl této série pro mě byl padesát na padesát. Některé povídky jsou opravdu povedené a některé mně přišli absolutně mimo. Ty lepší ale naštěstí převažovaly.

Pokud se do knihy chcete pustit, tak vám rozhodně doporučuji si ji co nejvíce rozkouskovat. Například pokud se chystáte do nějaké bichle, tak si jako odreagování čtěte i tuhle knížku. Číst spisy na co nejmíň zátahů není úplně nejlepší nápad, protože se v tom začnete ztrácet.

kitja
16.10.2021 3 z 5

Jel jsem autobusem, četl si tuhle knihu a potkal jednoho známýho. Ptá se co čtu, já říkám Lovecrafta. A on proč? To už přece vyšlo dávno.

Nevím, zda to mělo bejt rejpnutí, že nestíhám být aktuální, nebo jen fakt, že je potřeba sledovat jen to nejaktuálnější. Pokud to druhý, tak to je velkej omyl.

První díl povídek H. P. Lovecrafta chronologicky posbíral to, co napsal před 100 lety, v rozmezí let 1917-1920. A i když mne hodně a naplno bavila asi třetina z nich, je radost to číst všechno a představovat si, jak tahle weird fiction musela na lidi působit na začátku minulého století.

Lovecraft byl dle toho, co se o něm píše, strašně zvláštní člověk, kterej se i díky všem životním okolnostem a útrapám zavíral do svejch podivnejch světů a dost možná mu ty světy otevřel už jeho otec, který velmi brzy (když byly Lovecraftovi 3 roky) skončil v léčebně pro duševně choré.

A tak jsem rád, že jsem se k němu konečně po všech těch komiksech (geniální Providence a Neonomicon) dostal. Vzpomínal jsem u toho mimo jiné na Jámu a kyvadlo, kterou bych si zas někdy přečetl (četl jsem ji cca před 30 lety).

Moc hezky udělaná kniha, krásný ilustrace, ke každé povídce faktografické údaje. Tak to má být. To se v Albatrosu povedlo.

Hotovson
14.10.2021 4 z 5

Proč nezačít od začátku, že ano. Mam celej komplet v nádhernym boxu, ač Lovecraftem dosud nepolíben. Pár povídek bylo dost bizarních, ale nemyslim si, že by měly čtenáře odradit. Naopak hned titulní Hrobka hned na začátku se mi moc líbila. Spousta lidí píše, že Lovecraft umí vystavět skvělou a tísnivou atmosféru. Na pár stránkách - ano, umí. V několika povídkách, ač se jedná o začátek tvorby, mi celkem mrazilo. A musim říct, že mi dost bavily ty konce ve stylu "domysli si sám".

Za mě tudíž velká spokojenost, leč dávam jenom 4*, protože pár povídek mi přecejenom nesedlo. Líbily se mi povídky Hrobka, Chrám, Dagon, Hrůzný stařec, Jak bylo zahlazeno město Sarnath, Obrázek v domě, Starý poděs, Ulice, Výpověď Randolpha Cartera a Za stěnou spánku.

Lobakk
21.09.2021 4 z 5

Ke spisům jsem se dostal v době, kdy už jsem měl něco od HPL načteno. Považuju se za fanouška i když jsem přečetl jen několik sbírek s víceméně nejznámějšími povídkami. Velkou radost mi proto udělala sbírka spisů v kompletním vydání v moc hezkém boxu, jímž jsem byl obdarován. Svět Lovecraftovi fantazie je vskutku obrovský a dnes již dalece přesahuje jeho samého. Ať už dalšími autory navazující na mýtus Cthulhu až k dalším zpracováním jako jsou v dnešní době hry, filmy nebo nádherné obrazové arty od umělců a fanoušků z celého světa.
V prvním díle spisů najdeme 22 povídek včetně titulní Hrobky. Zajímavé pro mě byli všechny, ale vypíchl bych Dagona, kterého jsem četl už poněkolikáte, protože se objevuje ve většině sbírek a dále například známější Hrůzný stařec, Ultharské kočky nebo Nyarlathotep. Záleží samozřejmě na vkusu. Osobně dost cenním například Za stěnou spánku. Co se týče celkového dojmu, většina povídek z ranného psaní HPL se věnuje tajemným a dalekým světům. Nenajdete tu ani tak moc přímo dějových textů, jako spíše jakési povídáni o snech a vzdálených zákoutích vesmíru či snad psyché autorova resp hlavních protagonistů jeho povídek.
Z mého pohledu výborné čtení a příjemně pomalé seznámení s autorovými počátky. Nicméně pokud Lovecrafta neznáte, doporučím nejprve vyzkoušet některou sbírku povídek sestavenou z oblíbených nebo jinak zajímavých povídek, jenž alespoň částečně definují HPL. Můžete se poté snáze rozhodnout, či je to pro vás to pravé a zdali se chcete ponořit hlouběji do světů, kde ten největší strach nemá tvář ani tvar, ba ani přesný rozměr, uchopitelný lidskou myslí.

Kontryhelka
19.06.2021 5 z 5

Parádní příběh. Velice hezky a zvláštně na mně vše to tajemno působilo. Pěkné a zároveň hodně sugestivní. Za mně pecka.

AnoMANder
14.05.2021 2 z 5

Lovecrafta mám rád, ale v tomto svazku mi přišel jeho styl psaní ještě syrový, nevypsaný. Dokázal navodit dobrou atmosféru, ale v příbězích mi chybělo více děje, dialogů. Jde spíše o popisy. Nicméně další povídky si nenechám ujít.
Nejvíc se mi líbila Bílá loď a Chrám.

jan14s
28.04.2021 4 z 5

Lovecraftovo dílo znám pouze okrajově z počítačových a deskových her a to opravdu jen minimálně, nicméně mě fenomén Cthulhu láká již velmi dlouho. Proto jsem byl poněkud zklamán, že se povídky věnují něčemu jinému než podivným bytostem z hlubin moří a vesmírů. Jakmile jsem ale pochopil, že se jedná o spisy všech Lovecraftových povídek a upustil jsem od své představy jeho tvorby, náramně jsem si čtení užil. Je pravda, že některé povídky byly slabší, nicméně většina mě oslovila více než bych ze začátku řekl.
Nikdy jsem neholdoval hororové literatuře, nevím jestli bych tyto spisy tak označil. Vždy jsem žil v představě horor = strach. Při čtení jsem nepociťoval strach. Špatně se mi to daří uchopit, ale cítil jsem tajemno, neznámý a jakoby zvláštní přítomnost něčeho tajemného. Pokud je to to co definuje hororovou literaturu, tak tato kniha je ukázkovým dílem. Nikdy jsem při čtení neměl takovéto pocity.
Těším se na další díly a jsem zvědav jestli nějaká povídka splní mé počáteční očekávání nebo jestli všechny utvoří úplně nový názor na dílo pana Lovecrafta.

Kopta
18.04.2021 3 z 5

Ono to něco do sebe má. Moje první zkušenost s Lovecraftem končí v celku rozporuplně. Z knihy je cítit atmosféra, strach, tajemství a všechno. Celé to však ale působí spíše jako chvilkové bububu, které navíc mnohdy nemá příběh. Nebo alespoň ně takový, o který by se dalo stát. O to je to zajímavější, že toto je moje asi nejrychleji přečtená kniha v životě, protože mi to dalo jenom dva necelé dny, ale nic to nemění na tom, že drtivá většina příběhů je dosti plytkých a nic neříkajících. Mohu tedy mluvit o silném zklamání. I tak ale na umu spisovatele se moc pochybností nenajde a já sám bych rád věřil, že další kniha ukáže cosi lepšího. Hrobka zůstane hlavně obdivovaným dílem, protože má skvělý obal, grafiku a atmosféru. Kloudného příběhu by se však nedořezal jako krve mrtvém praseti.

Negan
24.03.2021 4 z 5

Jsem moc rád, že tato kniha byla mým prvním setkáním s Lovecraftem. Horory mám vcelku rád a tak jsem se na knihu vcelku těšil. Formát povídek funguje, ale jelikož je obvyklá povídka vyprávěna někým, je jasné, že tato postava přežije a i když jsou tu výjimky, příběh mě moc nešokoval či nepřekvapil. Celkový děj je však skoro pokaždé zajímavý a finále skoro pokaždé funguje. Jelikož se jedná povídky z roku 1917-1920, musel jsem si zvyknout na to, jak je kniha psaná. Vydání je luxusní, krásně udělaný přebal z výborného materiálu, pevná vazba. Občas měl však tisk chyby a některé věty byly bezdůvodně tučné. Knihu jsem si užil a určitě jí doporučuji, celkové hodnocení: 8/10.

hell8939
01.02.2021 4 z 5

tohle je první věc od Lovecrafta co jsem četla (až na poslouchání několika povídek) a rozhodně mě to nezklamalo, bavilo mě jak je v několika povídkách patrný že se Lovecraft teprv hledal a ještě neměl úplně rozjetý vize a mýty o Prastarejch (teda až na Dagona a Nyarlathotepa), a taky cenim doslov díky kterýmu jsem se dozvěděla dost zábavnejch faktů se kterejma můžu machrovat na kamarády (věděli jste že jeho otec byl v lóži Egyptskejch zednářů?), overall skvělá sbírka bohužel ne tolik obecně známýho autora a moc se těšim až se otevřou knihovny a budu si moct zajet pro zbytek sebranejch spisů
PS: naprosto úchvatný ilustrace damn

159
22.01.2021 4 z 5

Pár povídek bylo naprosto úchvatných. Lovecraft umí neuvěřitelně popsat tísnivou atmosféru. Část povídek byl ale spíš takový bizár. I přes to se nemůžu dočkat na další povídky.

ienda.spk
09.01.2021 5 z 5

Počáteční tvorba mistra horroru, znalce snových světů a otce Prastarých. V tomto prvním svazku lze najít takové krásné povídky jako je třeba Hrůzný stařec nebo jedna z mých oblíbených Výpověď Randolpha Cartera. Když chcete pochopit autora a proniknout do jeho díla, tak proč ne chronologicky a od počátku

Enforcer
04.01.2021 5 z 5

První díl sebraných spisů ukazuje Lovecrafta jako začínajícího a hledajícího se autora. Povídky zde sebrané nejsou špatné, ale k vrcholům jako Volání Cthulhu, V horách šílenství či Vyvrženec ještě něco chybí.
Pět hvězdiček si však zaslouží každý díl této vypiplané kolekce.

sarka9190
02.01.2021 3 z 5

Dopřála jsem si Spisy Lovecrafta k Vánocům a Hrobkou jsem začala. Je to velmi mile čtení, takové strašidelné bajky, nic, co by mi nahnalo husí kůži, ale milé počtení, ke kterému se budu ráda vracet.

opic 12
25.12.2020 5 z 5

Za časů dávno ztracených.Bezmála stoletých útržků.
V dobách kdy na světě ještě existovali pravé záhady.Třebaže takový Howard Carter měl před sebou v údolí králů jeden velký objev.Právě v takové době vznikaly tyto kratší práce.
Před tou dobou tenkrát nějakej Lovecraft zrovinka dostal nápad.Jednoduše si chtěl psát.Z počátku asi nějakou vnitřní potřebu.Některé práce asi snad ani neměl chut vydávat.Byl hodně sebekritický.Psal poněvadž ho to bavilo.
Takhle to tenkráte začalo.Není to dokonalé.Většina je předvídatelných.Skoro až moc naznačuje a dovypravuje.Ano nejsou tam dialogy ani ženské,nic milostného.Asi proto měl svůj důvod.Nepopiratelně.Na druhou stránku...jsou to opravdu kratší práce.Někdy je to škoda,leckdy by se chtělo pokračovat,ještě,ještě.Ještě je kulantní třeba v popisech strachu viz:výjev byl tak strašlivý že nemá cenu ho popisovat nebo nestačí mi slova k vyjádření co vypravěč viděl.To je tak sympatický od HPL.Nepopiratelný osobní kouzlo.
A ještě jedna věc k tleskání.Strach jsou lidi.Zlo je z člověka.Halucinace.Sny.To jsme MY.
Není třeba bubáků.Stačí představy a co je za nimi.Tohle jsem očekával a skutečně jsem to dostal.Pokud od toho někdo očekává něco náročného o tom to není.
Dost důležité je načasování k takovému čtení.Určitě nebrat léto.Na pláže...tak to si dost dobře ani neumím představit.Na párty se nehodí.Veřejných čítáren.MHD jedině masochisti a co se umí dokonale vypnout z okolní reality.
Svíce hoří.Za oknem se ohýbají zlověstné siluety korun stromů.V místnosti je chlad.Do peřin je brzy.Postel jako útočiště to není zrovna dobrý nápad.Ne ještě nechci ležet v kryptě za železným plotem.Z venku se ozývá rušivý zvuk aut.Odlesky zadních brzdových světel se ztrácejí na konci ulice.
Světla ubývá čím dál víc.Tikot hodin odměřuje vyměřený čas.Je ted ta správná doba.Na plotně konvice s vařící vodou.Čaj,kafe s dobrou teplou dekou taky udělají své.
Při návratu domů to vždycky přijde vhod.Pod rouškou tmy at už sní nebo bez.Kabát zmáčený deštěm.Má své místo zamluvené na němém sluhovy.
At už na dně moře.V chatě v jezerní kotlině.V Yucatánském pralese.Temné Hřbitovy.Starobylé Chrámy.Vykopávky.V ponorce.V propasti.Prázdnota vesmíru.Temné lesní hvozdy.Jeskyně a strže,osamocené majáky,Nová Anglie,neexistující světy atd.Nemusím horory jako takové.Přesto a právě proto se Lovecraft trefil šípem do černého.Tyhle věci nás vždy přitahovali.Představivost nepopsatelného.Neměřitelného.Něčeho co nám jaksi bude i nadále unikat.A co tu vlastně děláme a proč.
Tiché kroky za dveřmi.Klíč v zámku.Cvakání.Pohyb kliky.Stín.Vchází postava.Snad muž.
Ticho.Žádná slova.Žádný zvuk.Je to vůbec člověk a nebo ...
Stačí pootočit stránku.

-Endy-
28.11.2020 3 z 5

Tak jsem začala číst Lovecrafta hezky od začátku...
...poté, co jsem celá zmatená dočetla Providence...
...poté, co jsem roky zamilovaně hrála Arkham a Eldritch Horror

No, nic moc :-D Ty jeho úmorné popisky snových světů, ta jeho úporná snaha o doslovnou pointu, žádné ženy, skoro žádný dialog...ale prý Lovecraft zraje jako víno a já od něj hodlám přečíst všechno, takže challenge accepted.

Anushka1
22.11.2020 3 z 5

V těchto prvních spisech je vidět, že Lovecraft svůj styl teprve hledal. Podle komentářů v knize ani některé povídky vůbec nechtěl vydat. S kvalitou, nebo spíše zábavností, je to tak 50/50. Některé povídky se čtou dobře, u některých to jde hůř. Naštěstí nejsou v tomto prvním spise nijak dlouhé. Rozhodně dávám do budoucna šanci dalším spisům a povídkám z jeho pozdější tvorby.