Sběratel kostí

Sběratel kostí https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/234682/mid_lincoln-rhyme-sberatel-kosti-plR-234682.jpg 5 2898 470

Případy Lincolna Rhyma série

První případ legendárního Lincolna Rhyma! Lincoln Rhyme býval brilantním kriminalistou, géniem na poli forenzní analýzy. Pak přišel nešťastný úraz, po kterém je Rhyme zcela nepohyblivý a emocionálně na dně. Schopnost bravurního úsudku a dedukce mu naštěstí zůstala, a tak může policii pomáhat při pátrání po sériovém vrahovi, který děsí celý New York. Pachatel se zjevně rozhodl hrát s vyšetřovateli zvrácenou hru na kočku a myš: záměrně nechává na místě činu drobné stopy a pohřbívá své oběti typicky morbidním způsobem. Jako by byl přesvědčen o vlastní nepolapitelnosti; jako by pro něj byly spáchané vraždy prostředkem k souboji s vyšetřovateli. Vlastně jen s jedním z nich... Lincoln Rhyme je sice ochrnutý, ale géniem zůstal. S pomocí špičkové laboratorní techniky a hlavně s přispěním začínající policistky Amélie Sachsové postupně prochází labyrintem stop a vodítek, které mu Sběratel kostí předložil. Rhyme se bude muset ponořit hodně hluboko do temnot šílencovy mysli, aby zachránil před krutou smrtí další nevinné oběti...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Domino

The Bone Collector , 1997

Kent2004
26.06.2011 4 z 5

Také patřím do té skupiny, která nějdříve viděla film a až po několika letech jsem si přečetl knihu. Jelikož mne tento autor uchvátil, mám už přečteného Tanečníka (toho dříve) a pak Prázdné křeslo. Kniha je úchvatná, plná napětí a zvratů. Závěr je šokující a těžko by někdo tipoval pachatele na toho padoucha, co se u Lincolna v posledních chvílích objevil. Co mi tam nějak nesědo, byl velký počet obětí během jednoho dne. Ve skutečnosti by to bylo asi nereálné, nicméně kniha napsaná opravdu tak, že to člověk musí přečíst jedním dechem, jinak ho to nenehcá usnout. V knize však není Lincoln černoch, tak nevím přoč do filmu obsadil řežisér "černého herce". Ne že by mi Washingnotn vadil, jen se to liší od reality. Také jak Deaver popisuje jeho rozsuchané černé vlasy....Myslím si, že se vyjímal opravdu herec bílé pleti, který by se více podobal v knize popsanému Lincolnovi.

Po letech chci upravit komentář, jelikož jsem poslouchal tuto knihu i v audiopodobě. Bohužel se autor dopustil několika přehmatů. zvláště pak u hledání třetéí oběti - viz. postup Amélie na místě činu a také scéna v kostele. Obzláště nreálná pak bylo samotné pátrní po pachateli při ojbevení jeho "základny" - t si myslím, že byl "úlet" spisovatele, poněvadž to bylo jako vystřižené z akčního filmu.

Miru
30.05.2011 5 z 5

Moje první setkání s panem Deaverem a detektivkou jako takovou, které si mne naprosto podmanilo. Knihu jsem přečetla jedním dechem. Patří mezi díla, která vám nedají spát. Mistrně vykreslená atmosféra příběhu a neustálé napětí vás vtáhne do děje od samého počátku a drží vás na pozoru až do konce. Filmové zpracování nebylo špatné, ale na míle daleko za knižní předlohou, která je v tomto případě nedostižná.

paulhunter
26.04.2011 4 z 5

Má první Deaverovka. Z hlediska žánru se jedná o velice dobré a napínavé čtení. Po příběhové stránce je Sběratel kostí zajímavý, i když bych raději uvítal podrobnější sondu do vrahovy mysli než do samotného vyšetřování Lincolna Rhyma, který mi přišel v některých situacích až moc inteligentní (na druhou stranu jde o dobrou kompenzaci za špatný zdravotní stav). Navzdory thrillerovému tématu je Sběratel odlehčenější a nevyžaduje větší stav soustředěnosti nebo zapínání myšlenkových pochodů. Veškeré nedostatky mi ale vykompenzovalo závěrečné vyústění a překvapivá informace vázaná na samotné oběti (neobětí). V případě vyšinutého vraha vs. vyšetřovatelé si ovšem nemůžu odpustit srovnání s Červeným drakem od Harrise, který mi přijde ještě o stupeň lepší.

Lazy
06.04.2011 4 z 5

První setkání s Lincolnem Rhymem a jeho bandou. Opět příjemné čtení, jen mi občas připadalo, že se tam opakuje pořád stejný koloběh: unést, prohledávat, rozebírat, zabít(nezabít), najít a tak to šlo stále dokola. Teď se psychicky připravuju na film.

s-reader
28.03.2011 3 z 5

Velmi slušná oddechová kniha. Ideální všude, kde se člověk nemůže dostatečně soustředit na nic vážnějšího. Je mi sympatické, že se ani nesnaží předstírat, že zpracovává nějaké vážnější téma, snad kromě práva na smrt nevyléčitelně nemocných lidí.
Právě proto, že je psaná jako lehký odpočinkový žánr, je možno přehlížet nedokonalosti příběhu, lehkou kýčovitost i nedostatky v Deavrových technických znalostech. Jsem ochotný také připustit, že to nejsou neznalosti, ale že se přesnější popis do příběhu nehodí a mohl by nudit.
Trochu větší problém je v překladu, ale pro jeho posouzení by bylo potřeba mít k dispozici originální text a v případě knihy tohoto rázu je to naprosto zbytečná námaha.

daviskaaa
25.03.2011 5 z 5

Moje první kniha od Deavera:), film jsem sice viděla dříve, ale na knihu to nemá. Opravdu perfektní, napínavé, chytí a nepustí.

st.me
28.02.2011 5 z 5

Přiznám se, že jako první jsem viděla film a až pár let na to se mi dostala do ruky knížka. A byla fantastická. Je napsaná tak, že nechcete dělat nic jiného než číst a zjistit co se bude dít dál. Jestli detektiv Rhyme a policistka Sachsová vyluští indicie, které jim vrah nechává a zachrání tak další oběti. Po tomto díle doslova hltám další případy Lincolna Rhyma.

pistalka
30.11.-0001 5 z 5

Pokud jsem u nějaké knížky napětím téměr nedýchal a měl jsem srdce až někde v kalhotách, byla to tato. Dnes by tomu bylo možná jinak, ovšem mně bylo 14 a pamatuji si, že po dočtení Sběratele kostí jsem měl pocit, jako kdybych sfoukl největší klenot světové literatury (a sfoukl jsem jej rychle, páč jsem byl zrovna umístěn v rehabilitačním ústavu, kde se krom cvičení a čtení moc dalších věcí dělat nedalo).
Tohleto dílo v sobě spojuje vše, co by výborný psychologický thriller měl obsahovat. Netradiční zločinec, nečekané zvraty, výborné dialogy a téměř až mistrně budované napětí od prvních po poslední strany. Ano, napětí, napětí, napětí, pořád. Tato kniha je první ze série o Lincolnu Rhymovi a začít s Deaverem právě na tomhle je ta nejlepší volba.

pufina
30.11.-0001 5 z 5

Je to dávno, co jsem jako mladší viděla film, několikrát a byla jsem uchvácena. Po pár letech, co jsem na film narazila znovu, mi to nedalo a zapátrala jsem a (kýhošmouly) našla jsem, natočeno podle Jefferyho Deavera. Nebylo třeba málo a už kniha se mnou putovala domů, přečetla jsem jí jedním dechem. Skvěle napsaná a propracovaná detektivka, a to je teprve začátek celé ságy.
(Dnes můžu říct, ve srovnání s knihou, že je to další případ, kdy se film nemůže ani za nic vyrovnat knize.)

Satalin
30.11.-0001 4 z 5

Vynikající kniha, napínavá od začátku do konce. Mnohem lepší jak film. Pokud máte rádi detektivky s více jak jednou vraždou, doporučuji.