Sapiens: Od zvířete k božskému jedinci

Sapiens: Od zvířete k božskému jedinci https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/398724/bmid_sapiens-od-zvirete-k-bozskemu-jedin-GMz-398724.png 4 1186 258

Sapiens – Od zvířete k božskému jedinci sleduje z dlouhodobé perspektivy revoluční zvraty na cestě lidského rodu od vzniku Homo sapiens až po současnost. Dramatický je příběh bezvýznamného lidoopa, který před dvěma miliony let někde v koutě Afriky získal vědomí, vyvraždil své přírodní bratrance a ovládl celou planetu. Základní životní parametry člověka jsou určeny biologicky, ale poskytují úžasný prostor. Ne biologie, ale kultura (kolektivní víra) je klíčem k pochopení dramatického rozvoje lidstva. Jen ona umožňuje spolupráci velkého počtu lidí, kteří se navzájem neznají. Po první, kognitivní revoluci před 70 000 lety následovaly další překvapivé zlomy v dějinách – objev zemědělství, peněz, společenské mytologie, imperiální společnosti, kapitalistického úvěru a víry v budoucnost, objev vědy, techniky i genetického inženýrství. Zdá se, že dějiny mají směr – vždyť obchod a kapitalismus, věda a technika, planetární komunikace i geopolitické vědomí spojily svět do globální vesnice.... celý text

Literatura naučná Filozofie Historie
Vydáno: , Leda

Sapiens: A Brief History of Humankind , 2011

karolina9265
21.06.2020 5 z 5

Kniha kterou by si všichni měli přečíst.

asanita
19.06.2020 5 z 5

Před přečtením Sapiens bych nevěřila tomu, že je možné shrnout dějiny lidstva na přibližně 500 stran a zároveň všechny klíčové události podat zajímavě a z různých perspektiv. Nyní jsem se ale přesvědčila o tom, že to možné je. Oceňuji především začátek knihy, kde autor popisuje evoluci rodu Homo a to takovým způsobem, který jsem ve škole rozhodně nezažila.

icewind
13.06.2020 4 z 5

Dějiny lidstva i když avizované jako stručné asi úplně nejde vtěsnat na cca 500 stránek i když se nás autor snaží přesvědčit, že ano. A jde mu to dobře, místy dokonce zábavně, ovšem je nutno se míti na pozoru aby čtenář nepodlehl nabízené cestě a měl na zřeteli, že se jedná o cestu poskládanou dle myšlenek a domněnek autora byť postavenou na reálných - řekněme - kontrolních bodech vývoje lidstva. K zamyšlení za mě rozhodně dobré neřkuli i podnětné.

Dancaa1
30.05.2020 5 z 5

Kniha je velmi zajímavá svým širokým záběrem. Je velmi srozumitelná, jak pro laickou veřejnost, tak i pro ty, kteří se této problematice hlouběji věnují například ve svém studiu.
Pro další čtení v podobném duchu a v odborném provedení (čte se také velmi dobře) mohu doporučit knihu od Roberta Dunbara - Příběh rodu homo.

Mystifica
26.05.2020 4 z 5

Zajímavě napsaná knížka, která pokrývá historii lidstva od pravěku po současnost. Je psaná velmi srozumitelným jazykem i pro laiky a jejím cílem je ukázat, proč jsou lidé tak úspěšný druh. Co mi na knížce vadilo bylo, že autor trochu moc prosazoval svůj názor, že dějiny by měly vést k tomu, aby co největší množství lidí a zvířat bylo co nejspokojenější. Určitě záslužná a obdivuhodná myšlenka, ale racionální člověk si musí uvědomovat, že tohle opravdu nemůže být cílem dějin, přesto autor si toto jako ultimátní historický cíl znovu a znovu prosazuje a je znovu a znovu zklamán, že tomu tak není.

Case
12.05.2020

Dlouho se mi do ruky nedostal takový brak. Žonglování populárních teorií, nulová hodnota faktů. Je to takový Dan Brown, jako beletrie vtipné.

mircoo
02.05.2020 5 z 5

Par rokov to trvalo, ale nakoniec som docital bibliu.

Pawlisman
29.04.2020 5 z 5

Jen jako audiokniha, ale myslím, že obsah má hodně co říci a ukazuje zajímavé myšlenky a poměry a statistiky a celkově krásně silný a realistický pohled na svět a život. Ano, chystám se i přečíst celé znovu (po poslechu).

Apo73
27.04.2020 3 z 5

Jak vidím, budu v menšině. Pan Harari je vzdělaný popový intelektuál, který pracuje s fakty, jak se mu zachce, předvádí intelektuální ekvilibristiku, žongluje před čtenářem úchvatným a strhujícím způsobem, předvádí nové a nečekané souvislosti, ale netrápí se nějakým ověřováním dat. Je to typický projev popkultury, v podstatě univerzitní Blesk. Způsob, jak vyhrocuje informace, jaké používá bulvární výrazy, zkratky a titulky, je obdivuhodný, za předpokladu, že to nikdo nebude brát vážně. Je to pronikavý esej, nikoliv vědecká studie, není to ani populárně naučná kniha, je to plnokrevné představení, které dokáže představit lidstvo v jakémsi celku. Je to dokonalá manipulace. Klobouk dolu, ale když vidím plodnost tohoto autora, myslím, že jeden titul pro představu stačí.

MarioKingOfPlot
22.04.2020 5 z 5

Áno, je to veľmi zaujímavý súbor myšlienok, ktorý Vás prevedie od kognitívnej revolúcie až po kyborgov a genetické inžinierstvo. Vysvetlí, poúča a v chronologickom poradí ponúkne iný jedinečný pohľad na skutočnosti. Knihu sa oplatí prečítať. Nie je to v žiadnom prípade nudná učebnica, napísané je to veľmi dobre, čitateľnosť vysoká doknoca s občasnými zábleskami humoru a v neposlednom rade, výpovedná hodnota je vysoko. Jedna z kníh o ktorých si môžem povedať, že som nimi nestrácal čas, ale priniesla niečo hodnotné do môjho života a vedomia.

jakub7175
19.04.2020 5 z 5

Skvělá kniha se spoustou zajímavých myšlenek

Jackjelly
15.04.2020 5 z 5

Skvělá kniha. Nikterak složitá, shrnující relativně známá fakta a balící je do místy neotřelých souvislostí.
Dávám 5 především kvůli obecné přístupnosti a eliminaci zbytečné komplikovanosti zvoleného přístupu. Dá se doporučit téměř každému zvídavému čtenáři bez rizika, že jej zavalí složitostí úvah a terorem faktů. Ideální průprava na další "pokračování" v autorově díle "Homo Deus". V tom se teprve bude čtenářské publikum dělit na chápavé, nechápavé a odmítající.
Co je dle mého názoru zásadní přínos knihy? Vše je víra! Vše co člověk činí, činí proto, že věří. Liberál věří v liberalismus, křesťan v Krista a Satanista v moc přírodního řádu. A i já, považujíc se za naprostého bezvěrce, věřím, že můj postoj ke světu je racionální. Věřím v ratio bez schopnosti ono ratio spolehlivě definovat.
Berte tuto knihu jako předmluvu k Homo Deus.

Radkak
14.04.2020 3 z 5

Knihu jsem četla až po knize 'Příběh lidského těla' od Daniela E. Liebermana, tedy jsem se neubránila srovnání. A Harariho kniha ve srovnání těžce pokulhává, působí neuspořádaně, klouže po povrchu. Tedy ji nemohu doporučit.

Tanja00
02.04.2020 5 z 5

Díky knize jsem si udělala trochu pořádek v dějinách lidstva, kladla otázky, nad kterými jsem předtím nepřemýšlela. Pro mě byla rozhodne přínosná a mohu ji doporučit.

KapitánSmrt
01.04.2020 3 z 5

Čtivý a nenáročný výlet po dějinách lidského rodu. Nejvíce zaujmou úvodní kapitoly, které přeci jen trochu nabourávají ustálená paradigmata vyučovaná v hodinách dějepisu. Dobré je, že nejde jen o suchý výpis faktů, ale autor se snaží nahlédnout podstatu, proč se stalo zrovna toto a ne něco jiného? Druhá půlka však pro mě nebyla již přílliš informačně hodnotná, což ale není chyba autora, jen jsem zkrátka na podobné téma už něco přečetl. Pro lajky perfektní úvod, pro pokročilé již jen čtivé opakování s několika podnětnými myšlenkami.

Azmodan
31.03.2020 5 z 5

Krásná kniha popisující člověka od chlupaté opice až po vládce a ničitele této planety. Spousta zajímavých názoru a postřehů.
Kniha se mi moc líbila a vřele ji doporučuji.

Gooverka
27.03.2020 3 z 5

Už samého začátku poučná kniha, která vám zopakuje nejen ten základ, který se o Homo Sapiens učí ve školách, ale dost dobře vám vysvětlí vše, co s naším životem souvisí. Nejvíce se mi líbily kapitoly na začátku a konci knihy. Prostředek hodnotím jako jednu velkou vatu, která spíše opakovala data, vynálezy a informace, které alespoň pro mě nemají takový význam. Učila jsem se je ve škole tak stokrát, spíše mi šlo o nějaký přesah, který jsem v polovině kapitol nedostala. Nicméně si myslím, že stojí za přečtení.

whack
26.03.2020 5 z 5

Citát: „Neverte ľuďom, čo objímajú stromy a tvrdia, že naši predkovia žili v harmónii s prírodou. Toto spolužitie riadne škrípalo. Dávno pred priemyselnou revolúciou boli Homo sapiens spomedzi všetkých organizmov rekordérmi v schopnosti, ako vyhubiť väčšinu rastlinných a živočíšnych druhov. Vyslúžili sme si tým nelichotivý titul najvražednejšieho druhu v dejinách biológie.“

Táto kniha prináša poriadne kritický náhľad na históriu nášho druhu, od praveku až po súčasnosť. Prakticky každá kapitola sa venuje inej historickej, spoločenskej, ekologickej a ekonomickej oblasti. Mňa najviac zaujali tie špecifické kapitoly, ktoré hovorili o dávnych ľuďmi spôsobených ekocídach, dopadoch vzniku poľnohospodárstva, dopadoch rozvoja priemyslu a etických aspektoch nášho zaobchádzania so zvieratami. V poslednej kapitole "Koniec druhu Homo sapiens" báda trošku aj v blízkej budúcnosti. Zaujímavé a poučné čítanie.

niajli
25.03.2020 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem četla. Celou dobu mě fascinoval styl vyprávění autora a i to, jaký musí mít přehled. Kniha se četla jedním dechem a základní problematika je tam vysvětlena velice dobrým a pochopitelným způsobem. Rozhodně doporučuji.

Lucia.lon
24.03.2020 5 z 5

Celkově zajímavý pohled na utváření a mezníky naší společnosti, ačkoliv s některými názory nemusíte souhlasit. Spíše než o historická fakta Hararimu jde o zamyšlení co a proč se v dějinách událo...v knize je vlastně spousta námětů na zamýšlení, nejde tu jen o to sypat fakta...:)