Sapiens: Od zvířete k božskému jedinci

Sapiens: Od zvířete k božskému jedinci https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/398724/bmid_sapiens-od-zvirete-k-bozskemu-jedin-GMz-398724.png 4 1186 258

Sapiens – Od zvířete k božskému jedinci sleduje z dlouhodobé perspektivy revoluční zvraty na cestě lidského rodu od vzniku Homo sapiens až po současnost. Dramatický je příběh bezvýznamného lidoopa, který před dvěma miliony let někde v koutě Afriky získal vědomí, vyvraždil své přírodní bratrance a ovládl celou planetu. Základní životní parametry člověka jsou určeny biologicky, ale poskytují úžasný prostor. Ne biologie, ale kultura (kolektivní víra) je klíčem k pochopení dramatického rozvoje lidstva. Jen ona umožňuje spolupráci velkého počtu lidí, kteří se navzájem neznají. Po první, kognitivní revoluci před 70 000 lety následovaly další překvapivé zlomy v dějinách – objev zemědělství, peněz, společenské mytologie, imperiální společnosti, kapitalistického úvěru a víry v budoucnost, objev vědy, techniky i genetického inženýrství. Zdá se, že dějiny mají směr – vždyť obchod a kapitalismus, věda a technika, planetární komunikace i geopolitické vědomí spojily svět do globální vesnice.... celý text

Literatura naučná Filozofie Historie
Vydáno: , Leda

Sapiens: A Brief History of Humankind , 2011

danielpernik
14.12.2019 5 z 5

Dokud jsem ji nedočetl, nevěřil jsem, že je někdo schopný takového shrnutí. Úžasná oči otevírající kniha, která v sobě skrývá tolik informací, že na ní vlítnu určitě brzy znovu.

IHT
13.12.2019 4 z 5

Dost lidi tu pise, ze jim pripada knizka precenena, interpretace vycucane z prstu a poznamkovy aparat nedostatecny. Nu, poznamkovy aparat je obvykle docela fajn, clovek pri nejake zajimavosti muze sahnout po puvodnim zdroji, ale ruku na srdce - kdyz poznamkovy aparat v nekterych knihach zabira klidne 30 % stran, neprijde Vam to prehnane? A kdyz se v nem autor odkazuje na jine popularne naucne knihy, neprijde Vam to bezzube?
Precetl jsem si Sapienta s jistym vahanim po hodne dlouhem odkladani, obaval jsem se, ze to bude presprilis nabubrele. Ale byl jsem docela mile prekvapen! Ano, interpretace jsou casto docela primocare a nekde autor alternativni nazory bud opomiji, nebo jen lehce nacrtne, nicmene to delaji vsichni historici a koneckoncu na tom cela historie jako veda stoji ;) Nektere kapitoly mi pripadaly skvele (= inspirativni: Sjednoceni lidstva a prvni polovina Vedecke revoluce), jine v pohode (= bud pomerne zname, jako je prvni pulka knihy, nebo jako cira utopie v zaveru knihy).

Jedinou vytku, zato vsak zasadni, mam proti prekladu - neni dobry. Je hezke, kdyz prekladatel umi anglicky, ale mel by umet i cesky - vcetne ustalenych terminu v odvetvich, jichz se prekladane dilo tyka. Psat o potravinove pyramide ci potravinovem retezci je doklad hlouposti - potrava neni totez co potravina. Potravinovy retezec je tudiz spise Kaufland nebo Lidl... Podobnych nedostatku tam je povicero a (ne)sklonovani slova Sapiens je trestuhodne. (Urcite stalo za dukladne zvazeni, zda nazev knihy i tento termin neprelozit do cestiny, pracovat s terminem "moudrý" jako substantivem by vubec nemuselo znit spatne.)

PrezidentRickS
03.12.2019 4 z 5

Klasická, skvěle napsaná populárně naučná oddechovka. Nic extra složitého nečekejte, jde spíš o jakési nakousnutí tématu zvané Homo Sapiens podané lidovou formou. Jedinou vrásku mi přidělává fenomén, který zaznamenávám už od dob Šifry mistra Leonarda... to jest, kdo si tyto knihy přečetl má pocit, že sežral Šalamounovo ho*no a je z něj expert na dané téma...

SlamLenka
01.12.2019 5 z 5

Tahle kniha mi nastavila zrcadlo - a když píšu "mi", myslím tím mně jako živočišnému druhu, tedy Homo Sapiens Sapiens. Teď už bez debat vím, že jsme živočišné zrůdy. (Prosím, berte to označení s nadhledem! =)
Bylo to filozofické, nutilo to k zamyšlení a přitom to bylo i čtivé a poutavé - prostě naučná literatura v té nejlepší podobě.
Jsem moc ráda, že mi kamarádka tenhle kousek doporučila. Nutí mě to teď opět o něco více přemýšlet nad světem a nad tím, co dělám a co dělat chci - a především mě to nutí k odpovědnosti a pokoře k přírodě. =)

Lila94
20.11.2019 5 z 5

Povinná četba

Daveson
31.10.2019 5 z 5

Úchvatná história nášho ľudského druhu prerozprávaná jednoduchou rečou pre pochopenie širokého spektra čitateľov. Príbeh, ktorý vám takmer nedovolí knihu pustiť z ruky. Autor nám dáva úplne iný pohľad na našu históriu a formou pútavého príbehu nám vyobrazuje čo sme všetko (ne)vedeli o histórii Homo Sapiens. Súčasne aj pojednáva o našom súčasnom štýle života a trochu nahliadne aj do najbližšej budúcnosti. Určite vrelo odporúčam všetkým čitateľom, ktorých zaujíma čo všetko dosiaľ o našej histórii (ne )vedeli.

Regger
30.10.2019 5 z 5

Strhující čtení, přesvědčivé. Výborně napsáno. Jako u všech objevných textů si člověk říká, vždyť je to tak jasné ..... ???? Uvidíme dál - kniha Homo deus zakoupena.

mclenin
16.10.2019 5 z 5

Určite najlepšia kniha, ktorú som čítal za posledný polrok, pravdepodobne najlepšia za posledný rok a jedna z najlepších vo všeobecnosti. Je až zarážajúce s akou jednoduchosťou, priamosťou a čitateľnosťou dokáže autor podať faktické informácie, ba dokonca poukázať aj na súvislosti, ktoré sú na prvý pohľad zrejmé, no súčasne ukryté pred očami čitateľa, vďaka čomu tu pri čítaní celkom úspešne funguje "wow-efekt". Pochopiteľne, aj v tomto prípade je zopár miest, ktoré spomalia tempo čítania a môžu pôsobiť buď laxne alebo zbytočne, na druhej strane však nikdy nejdú na úkor kvality a majú v texte svoje opodstatnenie. Všehovšudy sa jedná o fascinujúcu "prechádzku" vedecko-populárnymi zákutiami ľudskej histórie.

moira2912
14.10.2019 5 z 5

22.8.2019 - 4,5*
Jak spokojeně si dnes stojíme na tolika kostrách a mrtvolách a ani si to pořádně neuvědomujeme.

Tahle kniha se mi hodně líbila.
Byla jsem z ní smutná.
Hlasitě jsem se smála, ale také zachmuřeně měnila svůj pohled... na nejednu věc.
Myslím, že je to knížka, kterou by si každý měl někdy v životě přečíst. Je napsaná pro širokou veřejnost a probírá nejedno důležité téma.
Není ideální pro oddané věřící, jelikož především pro ně by mohly být některé pasáže nepříjemné. Harari se celkově nikdy nebojí říct svůj názor, pro což je tahle kniha tak skvělá. Když souhlasíte, i když se v názorech rozcházíte a autor vás nutí své postoje v hlavě pečlivě probrat, prozkoumat a obhájit. Jelikož je jeho podání objektivní a nechá vás myslet, aniž by vás zahnal do rohu složitými slůvky, nebo násilně nutil pouze svou pravdu.
Mně kniha sedla, jak stylem psaní a podáním, tak obsahem. :)

O77
25.09.2019 5 z 5

Jedna z těch knih, které by tomu, kdo se zajímá o společnost, v níž žijeme neměla uniknout.

burg
18.09.2019 5 z 5

Na doporučení kamaráda - a musím říct, že ač se mi do čtení moc nechtělo, byl jsem velmi příjemně (a danými fakty také trochu nepříjemně) překvapen. Prostě mě to donutilo se zamyslet nad tím, jak vlastně dnes žijeme, jsme-li šťastnější než středověký sedlák a jak asi může vypadat budoucnost rodu Sapiens.

Uri
08.09.2019 4 z 5

Kniha nabízí spoustu zajímavých faktů z naší krvavé historie a pokládá ještě více znepokojivých otázek, na které musíme hledat odpovědi každý v sobě. Určitě stojí za přečtení.

Kopta
03.09.2019 4 z 5

Zajímavý příspěvek do diskuze. Trochu neobvyklí způsobem odvyprávění historie lidstva bez nějakých konkrétností. Letmé náznaky mluvící za vše, které dokáží odhalit určitou pravdu, kterou ale mnoho lidí už samo zná. Ale nepřijde vám to tak úžasné, dokud to nevidíte na papíře. Lidstvo prošlo mnoha věcmi, které je nutno si připomínat a divit se nad tím jak je to možné. Jednoduše, úchvatné i úděsné.

petaSk
06.08.2019 4 z 5

[audiokniha]
Knížka, která nutí k přemýšlení. Například, je druh úspěšný, když je hodně rozmnožený a jedinci se mají hůř, než kdyby jich bylo méně? Velmi obsáhlá kniha s děsivým nástinem budoucnosti.

Mifo752
30.07.2019 5 z 5

Kniha je rozdelená do 4 tématických celkov histórie ľudstva

1.KOGNITIVNA REVOLUCIA (PRAVEK)
Autor Y.N.Harari v tejto kapitole skúma nás vývoj na základe nájedných fosílii a iných dôkazov, ako aj vlastným bádaním a skúmaním. Naše vymanenie sa z nevedomosti bolo plné útrap. Nebolo to ľahké a ľudia sa na základe "mýtov" nejakých ideológii dokázali zgrupovať do čoraz vačších celkov. Ľudia vačšinou migrovali a lovili-zbierali čo našli, začali skupinovo loviť. To malo obrovský dopad na živočíchy a rastliny okolo nás. Ľudstvo v tomto období chtiac nechtiac vyhubilo behom pár tisícročí vačšinu fauny a flóry ktorá vtedy žila.

2. POĽNOHOSPODARSKA REVOLÚCIA (cca pred 12 000 rokmi)
Toto je kapitola o tom ako ľudia prestali migrovať a začali sa usadzovať. Dali si za úlohu skrotiť prírodu a začali šľachtiť rastliny a zvieratá. Ľudia vďaka tomuto mohli žiť v mestách a stavať vačšie stavby. No nebol to vôbec ľahký údel a ľudia mali v mnohom ešte ťažšie životy ako mali pred tým. Medzi ľuďmi sa začali presadzovať tí s väčšou charizmou a sociálnymi zručnosťami. Čím viac ľudia spolupracovali tým viac ako spoločnosť mohli prosperovať. No vždy najviac prosperovala hŕstka jedicov a tí písali históriu.

3. ZJEDNOTENIE ĽUDSTVA
Ľudia si tvorili imaginárne poriadky (zákony, zvyky, mýty), ktorým postupne viac a viac verili a vďaka nim ako spoločnosť mohli koexistovať, pretože ľudia sa vždy delia na "MY" a "ONI" a vďaka týmto poriadkom sa dokázali spájať. Ľudia sa začali neskôr spájať kôli rozmáhaniu impérii, k tomu dopomohli peniaze, náboženstvo a viera v ľudí že bude lepšie. História často všetko len nie spravodlivá. Spravodlivosť je výplod ľudskej mysle, ktorý v skutočnosti vačšinou nefunguje.

4. VEDECKÁ REVOLÚCIA
V poslednej kapitole sa autor venuje najma dobe za poslednych 400 rokov, kedy objav "nevedemosti" spôsobil že ľudia prestali veriť náboženstvám a tomu že všetko sa už nie a je nemenné a začali viac veci skúmať do hĺbky. Toto zabezpečilo nervýdaný rozbeh technológii a rast európskych mocností, kde sa priemyselná revolúcia zrodila.

V knihe je mnoho zaujímavých súvislostí a myšlienok, ktoré zabezpečia to že som ju čítal veľmi rád, dozvedel som sa z nej veľa zaujímavých informácii a začal som sa na náš vývoj a na históriu pozerať trošku inak.

radekk33
15.07.2019 5 z 5

Velmi zajímavá kniha. Člověk začně konečně vidět dějiny v souvislostech. Když si člověk vzpomene na hodiny dějepisu, nudné , zdlouhavé a nic Vám pořádně nevysvětlili... A co Vám vysvětlili, tak nebylo přesné... Takhle by se měl dějepis učit. Kniha se krásně čte, nemůžete se od ní odtrhnout. Je v ní mnoho zajímavých teorií, které Vás donutí přemýšlet. Spoustu věcí autor vysvětluje z jiných úhlů než Vás kdy napadlo. Opravdu inspirativní čtení.

BaruLu
27.06.2019 3 z 5

Nemohu říci, že by kniha byla špatná, ale byla jsem z ní trochu zklamaná. Nejspíš díky příliš vysokým očekáváním.

kneslova
23.06.2019 4 z 5

Velmi zajímavé počtení

HenryOsmý
15.06.2019 5 z 5

Fascinující kniha, v níž se fakta citlivě mísí s autorovými hypotézami, vedoucími čtenáře k zamyšlění ...

Jana_Z
27.05.2019 5 z 5

Tohle je opravdu zajímavá kniha. Některé věci už znáte, ale tady se na ně podíváte z nečekaného úhlu. Doporučuji.