Sapiens - Od zvířete k božskému jedinci

Sapiens – Od zvířete k božskému jedinci sleduje z dlouhodobé perspektivy revoluční zvraty na cestě lidského rodu od vzniku Homo sapiens až po současnost. Dramatický je příběh bezvýznamného lidoopa, který před dvěma miliony let někde v koutě Afriky získal vědomí, vyvraždil své přírodní bratrance a ovládl celou planetu. Základní životní parametry člověka jsou určeny biologicky, ale poskytují úžasný prostor. Ne biologie, ale kultura (kolektivní víra) je klíčem k pochopení dramatického rozvoje lidstva. Jen ona umožňuje spolupráci velkého počtu lidí, kteří se navzájem neznají. Po první, kognitivní revoluci před 70 000 lety následovaly další překvapivé zlomy v dějinách – objev zemědělství, peněz, společenské mytologie, imperiální společnosti, kapitalistického úvěru a víry v budoucnost, objev vědy, techniky i genetického inženýrství. Zdá se, že dějiny mají směr – vždyť obchod a kapitalismus, věda a technika, planetární komunikace i geopolitické vědomí spojily svět do globální vesnice....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/398724/sapiens-od-zvirete-k-bozskemu-jedin-EOa-398724.jpg 4.5733
Literatura naučná, Filozofie, Historie
Vydáno, Leda

Sapiens: A Brief History of Humankind, 2011

Kniha Sapiens - Od zvířete k božskému jedinci

Pralev

Oči otevírající kniha. Přesvědčivě boří velmi rozšířené mýty (třeba jak těžký život měli lovci a sběrači a jak si člověk s vynálezem zemědělství polepšil - Harari vysvětluje, jaký je rozdíl mezi tím, když si polepší lidstvo jako živočišný druh, ale na úkor jednotlivce), vysvětluje v podstatě úplně jednoduché věci, které si ale leckdy člověk sám vůbec neuvědomí nebo nad nimi nepřemýšlí, dokud si je nepřečte takto formulované. Pro mě je to opravdu jedna z mála knih, kterou by si měl přečíst každý. Je to už dlouho, co jsem ji přečetl, přesto nad některými věcmi od té doby velmi často přemýšlím, především jaké všechny věci, které považujeme za naprosto samozřejmé, jsou jen konstrukty fantazie, které se ale akceptují skupinově. Vysvětluje to, proč jsou státy, měny, kultury, zákony a pravidla, ale vlastně i nepsaná pravidla morálky tak strašně křehká.

Polli

Jako každá populárně naučná kniha věci často zjednodušuje, ale je to čtivé. Za tvrdou teorii, či filosofii dějin bych to nepovažoval. S některou užitou terminologií bych nesouhlasil, stejně jako s některými menšími závěry, ale to není problém knihy, spíše záležitost akademické disputace. V případě českého překladu mi trochu vadí počeštění knihy. Chápu, že je to z důvodu přiblížení textu českým čtenářům, ale dával bych přednost originálním příměrům. Zajímavé je, jak se za 20 let změnily historické poznatky (dnes už člověk nemůže říct, že si opráší znalosti, protože často je musí úplně nahradit).

pablito

Kniha sice nešokuje ničím co by člověk nevěděl, ale podává zajímavým způsobem pohled na celé dějiny lidstva. Není to "literatura faktu", ale čtivý pohled, který vede k zamyšlení.

jaja4

Ak je človek, umelá inteligencia alebo geneticky upravená entita bohom iba preto, že sa vymanila vďaka vede z moci prírodných zákonov, potom je tvrdenie, že Boh neexistuje, najlepším argumentom o chybných záveroch modernej vedy. Len dúfam, že sa Boh vráti na Zem skôr než naše vedomia skopírujú do počítačov. Inak sa stane pravdivou hláška zo Star Treku: "My sme Borg. Budete asimilovaní. Akýkoľvek odpor je zbytočný."

Miliarda

Velmi zestručněná historie lidstva, která však dává ucelený myšlenkový celek, je poutavá a čtenáře zásobí množstvím zajímavostí, které se jen tak nedočte. Současně je třeba vyzdvihnout edukovanost autora a jeho schopnost udržet čtenáře ve střehu, ačkoliv se jedná o naučnou literaturu u níž je to značně problematické. Harari mě svým stylem vyprávění nadchnul, kniha samotná mě obohatila množstvím zajímavých informací a určitě se vrhnu s chutí na další autorova díla.

Tassman

Určitě fajn k přečtení. Na řadě míst knihy mě napadlo, že pokud bych měl na základce učitele dějepisu (nebo občanky), který by podobným způsobem vykládal svůj předmět, tak bych na školu vzpomínal mnohem raději, než nyní :)

PietroGrencik

Prečítal som vo svojom krátom živote niečo okolo 80 kníh.

Jedna z najlepších kníh aké som čítal.
Teda aspoň mňa osobne to veľmi oslovilo.
Prinutílo ma to sa skutočne zamyslieť a trochu "odZOOMovať".

Pri niektorých knihách si vyznačujem zaujímavé odseky alebo pasáže.
Tu som si značil skoro každú stranu, kým som nepochopil že to celé je špičková kvalita.
Myšlienka za myšlienkou.

Vťahovalo ma to do histérie 1000x viac ako uvrešťaná autoritatívna a tlstá dejepisárka, ktorá mi zhnusila záujem o dejepis.

Harari píše veľmi pútavím spôsobom.
Zmenil som názor, a teraz si myslím že aj dejiny môžu byť "sexi" :D

mpa

nutné čítať s pochopením. a s odstupom, nehodnotiť "dnešnými" pohľadmi. následne sa životný štýl "neprispôsobivých s tým, že nepozerajú stále na to, čo zajtra nie je niečo nesprávne. akurát je to životný postoj inam, nie tu, kde "v potu tváre dorábať budeš chlieb svoj".

Vladař
Vladař