Sapiens: Od zvířete k božskému jedinci

Sapiens: Od zvířete k božskému jedinci https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/398724/bmid_sapiens-od-zvirete-k-bozskemu-jedin-GMz-398724.png 4 1186 258

Sapiens – Od zvířete k božskému jedinci sleduje z dlouhodobé perspektivy revoluční zvraty na cestě lidského rodu od vzniku Homo sapiens až po současnost. Dramatický je příběh bezvýznamného lidoopa, který před dvěma miliony let někde v koutě Afriky získal vědomí, vyvraždil své přírodní bratrance a ovládl celou planetu. Základní životní parametry člověka jsou určeny biologicky, ale poskytují úžasný prostor. Ne biologie, ale kultura (kolektivní víra) je klíčem k pochopení dramatického rozvoje lidstva. Jen ona umožňuje spolupráci velkého počtu lidí, kteří se navzájem neznají. Po první, kognitivní revoluci před 70 000 lety následovaly další překvapivé zlomy v dějinách – objev zemědělství, peněz, společenské mytologie, imperiální společnosti, kapitalistického úvěru a víry v budoucnost, objev vědy, techniky i genetického inženýrství. Zdá se, že dějiny mají směr – vždyť obchod a kapitalismus, věda a technika, planetární komunikace i geopolitické vědomí spojily svět do globální vesnice.... celý text

Literatura naučná Filozofie Historie
Vydáno: , Leda

Sapiens: A Brief History of Humankind , 2011

lukaskmn1
26.09.2020 5 z 5

Naprosto geniální.

Jelitovna
25.09.2020 4 z 5

Vzhledem k tomu, že jsem těsně předtím četla Třetího šimpanze (2004), prvních šest kapitol jsem se nudila, bylo v nich v podstatě totéž. Ani během dalších jsem nenarazila na nic nového, pro mě neznámého, nějakým způsobem objevného. Naštěstí jsem knihu poslouchala a tak ani jako opáčko nebyla ztrátou času. Chtěla jsem dát tři hvězdičky, ale když vidím, jak hodně je čtena, nechci jí kazit průměr, protože užitečná, to ona určitě je.

Pisquosus
23.09.2020 1 z 5

No, tak tato kniha za mě opravdu ne. Zcela jsem postrádala zdroje, odkud autor čerpal, či se jednalo pouze o jeho teorie..

Ales.BD
28.08.2020 4 z 5

Velmi obsáhlá kniha, ze které se sapiens nic moc nového nedozví, ale je to pěkně a přehledně uspořádáno. "Konzumerismus je první náboženství v dějinách, jehož přívrženci plní, co se po nich žádá."

branislav1814
22.08.2020 5 z 5

Pro mně, nesmírně fascinující knížka. Rozhodně jedna z TOP co jsem četl a jedna z těch které by měli být současátí povinné četby.

Dunkelhell
20.08.2020 5 z 5

Vzestup (a pád) jednoho arogantního živočišného druhu v kostce. A nejlepší na tom je, že od lovců-sběračů to s ním jde jenom z kopce :-)

Blekí
18.08.2020 3 z 5

Asi mi byla kniha příliš vychválena a já jsem z ní ve výsledku zklamaná. Některé kapitoly mě bavily, některé jsem z velké části pouze prolistovala. Z knihy je velmi jasné, že se nejedná o objektivní literaturu faktu, nýbrž autorovy myšlenky, které často nejsou nijak fakticky podložené, a potom už je jen na čtenáři jak s nimi naloží.

Sobolosh
05.08.2020 5 z 5

Filozofické, historické, sociologické, velmi široký záběr, neotřelé pohledy, překvapivé dedukce a přitom velmi čtivé. Jistě inspirující.

ijacek.007
31.07.2020 4 z 5

Krásná kniha plná nadhledu a faktu o životě člověka na planetě zemi.

spencer
25.07.2020 5 z 5

Kniha mi úplně vyrazila dech. Teď už rozumím tomu, proč o ní všichni básní.
Vše v knize je podáno velmi poutavě a zajímavě. Autor mě donutil více přemýšlet nad zásadními otázkami lidstva a to se mi moc líbilo. Nezbývá mi nic, než jen doporučit:)

DuchDoby
22.07.2020 4 z 5

Jako jo, jde to. Některé myšlenky jsou sice velmi pokrokové a přitažené za vlasy, ale celkově jde o zajímavou knihu.

Dejvid
19.07.2020 5 z 5

Takhle bych si představoval výuku dějepisu. Fakta, ale v souvislostech. Ne povídání o izolovaných událostech, ale tok událostí, které se navzájem ovlivňovali. Za mě to je opravdu výborná kniha, mnohé své (zastaralé) znalosti jsem si "přepsal" - například hned v úvodní kapitola o rodu Homo nebo následující o zemědělské revoluci, kde je velice zajímavá myšlenka o tom, jak si nás pšenice zotročila :-) Možná jenom ten konec mi přišel takový zbytečně pesimistický a obecně snahy o predikci budoucnosti většinou nebývají moc úspěšné.

Zentao
17.07.2020 odpad!

Rychle jsem prolétl očima pár kapitol a vyhodnotil jsem, že je to slátanina patřící svou úrovní k videím "strašlivá pravda o penězích". Doporučuji zahrát si místo toho jednu z počítačových her Civilizace. O přelomových bodech ve vývoji lidstva a jejich následcích se toho člověk dozví mnohem více i tam.

netopýr088
14.07.2020 1 z 5

myšlienkový konštrukt nie je pravdou ani nesmie byť za ňu považovaný, k rovnakým záverom dôjdem s kamarátmi pri debatách o ničom, ale nebudem to písať a vydávať. Najlepší na tejto knihe bol koniec, nie preto, že by sa tam niečo vysvetlilo, ale že to bol koniec.

Malýmedvěd
10.07.2020 5 z 5

Výborná kniha. Doporučuji. Libí se mi když se dávají věci do souvislostí, když se pro tvrzení dávají důkazy a argumenty, líbí se mi, když se o vývodech myšlenek debatuje a polemizuje. Kniha má obrovský potenciál a může pomoci lépe chápat náš svět a může pomoci lépe se orientovat ve světě, kterému nerozumíme.

milan3144
06.07.2020 4 z 5

Určitě zajímavá kniha se zajímavými myšlenkami, postřehy, souvislostmi a vizemi. Podáno přístupnou formou. Dozvíme se co jsem vlastně zač a co jsem stačili za dobu své existence vybudovat a co naopak zničit. Jsme obdařeni rozumem a aby to bylo nanejvýš zřejmé, označili jsme náš lidský druh jako člověk moudrý. Kdybychom se stali nezávislým pozorovatelem a mohli sledovat celý tento vývoj, tak bychom asi těžko zvolili méně skutečnosti odpovídající název. Jsme bezesporu úspěšným živočišným druhem, ale moudrým? Jsem v podstatě přesvědčený o nedobrém konci lidstva (už jen z prostého důvodu, že je nás čím dál tím víc) a v této knize se rozhodně vyskytují pro to argumenty. To, že mě toto přesvědčení neuvádí do permanentní deprese je skutečnost, že se znám a vím, že se dokážu v lecčems dost splést a tak se snad pletu i nyní. A také, že už přede mnou tu bylo mnoho takových katastrofiků a zatím tu stále jsme. Na druhou stranu jsou v knize i určité vize, které by mohli podpořit i optimističtější výhled.
Jako takové motto uvedu zkrácený závěr Doslovu: Zvíře, které se stalo bohem.
-Před sedmdesáti tisíci lety byl Homo sapiens jen takové bezvýznamné zvířátko, které si v odlehlém koutě Afriky hledělo svého. Během následujících tisíciletí se stal vládcem celé planety a hrůzovládcem jejího ekosystému. Dnes stojí na prahu možnosti stát se bohem a možná získá nejen věčné mládí, ale i božskou schopnost tvořit a ničit. ..... Počínáme si jako bohové, kteří stvořili sami sebe, uznávají jen fyzikální zákony a nikomu neskládají účty. Zabíjíme a ničíme ostatní tvory i přírodu, ženeme se za pohodlí a zábavou, ale spokojenost nenacházíme.
Může být něco nebezpečnějšího než nespokojení a nezodpovědní bohové, kteří nevědí co chtějí? -
Čtyři poučné a k zamyšlení nutící hvězdy, kterým chybělo jen málo, aby jich bylo o jednu víc.

tlllk
06.07.2020 3 z 5

Také lepšie tliachanie študovaného kamaráta v krčme pri pive. Miestami ho máte za osvieteného Guru, ale potom trepne takú blbinu, že Vás to zdvíha z lavice. Občas si prekrúti realitu, pozabudne na Biafru a 6.dňovú vojnu (ako Izraelec ?) alebo skomolí pointu vašej obľúbenej knihy. Boli tam pekné myšlienky, ale ku svojej vízií sa dostáva dosť pokútne.

misantroop
28.06.2020 5 z 5

Yuval Noah Harari: "Sapiens - Stručné dějiny lidstva" je jedna z nejzajímavějších knih co jsem kdy držel v ruce. Je expanze Homo Sapiens historii genocidy? Jak a proč nám evoluce umožnila se narovnat? K čemu vlastně slouží řeč v kmenu? Jak sdílený mýtus pomáhá tvořit kulturu a ta historii? Co přinesla kognitivní revoluce, objeveni ohně? Jak zemědělská revoluce zmenila vývoj? Jaký je nás vztah k ostatním tvorum na planete? Jake jsou výhody a nevýhody matriarchatu a patriarchatu? Co žene vpřed vývoj? Je to obchod, politika nebo náboženství? Co je to štěstí a jak se dá poměřit, jako opomijene měřítko úrovně lidstva v historii? A co bude dál? Stojime právě teď na začátku epochy, která úplně revolučně změní všechen vývoj Homo Sapiens? Spoustu otázek a uvah k zamyšlení. Brilantně napsaná knížka, která Tě donuti se zamyslet nad tím, jak pristupujeme k různým věcem v historii i současnosti.

hanzmb
24.06.2020 4 z 5

Kniha, která určitě stojí za přečtení. Dle mého cca první třetina je fantastická. Ty informace o původu lidstva by se měly vyučovat na gymnasiích. Logické zdůvodnění vzniku např. náboženství nebo válečnictví či vazeb dítě/matka jinde v takové podobě nenajdete.Trochu mi ale připadalo, že autor ztrácí v okamžiku, kdy přechází do budoucnosti a snaží se domýšlet a ne jenom logicky zpracovávat známá fakta.

DennisMoore
24.06.2020 5 z 5

Nejraději mám vědce, kteří nezapomínají na to, že výzkum je jenom jedna část jejich práce a ta druhá část že je představování, zpřístupňování jejich výsledků veřejnosti takovým stylem, aby stále nebylo pochyb, že jsou velkými odborníky, ale zároveň aby dokázali poučit i člověka, který o jejich oboru nic neví. Yuval Noah Harari je jedním z takových vědců. Na člověka se v téhle knize dívá prostě jako na zvíře, které mělo zpočátku štěstí a pote se mu víc a víc dařilo díky tomu, že je to docela pěkný prevít. Na pěti stovkách stránek se opravdu seznámíte s historií člověka od pravěku po současnost, ve strhujícím závěru se zamyslíte nad tím, co dělá člověka člověkem, o co mu vlastně jde a co ho může čekat do budoucna. Harari nemá problém čtenáře ohromit nečekanými souvislostmi nebo vyvracením mýtů, zároveň ale nikomu nepodsouvá svoje názory - mnohokrát pracuje s různými pohledy na jednu věc a nechává nás, ať si to sami se sebou nějak vyřešíme a pak čteme dál. Není to vždycky příjemné čtení, ale je to rozhodně zajímavé a skvělé čtení. Dokáže otevřít oči stejně jako třeba Tajný život stromů, na jehož erudovanou čtivost jsem si několikrát vzpomněl.