Preludia & nokturna

Preludia & nokturna https://www.databazeknih.cz/img/books/69_/6908/bmid_preludia-a-nokturna-5Jo-6908.jpg 5 670 97

Sandman série

Sandman, velký Morpheus, pán snění, je při nešťastném magickém obřadu uvězněn na Zemi. Po letech se mu sice podaří ze zajetí dostat, nabírá síly a pomalu dává své království dohromady, ale ještě ho čeká dlouhý boj o své symboly moci, než jejich noví majitelé nadělají více škody.

Literatura světová Komiksy Fantasy
Vydáno: , Crew

Preludes & Nocturnes , 1995

coquus
11.10.2021 4 z 5

Krásné kresby a poutavý děj se zajímavými myšlenkami.

klempy2
26.09.2021 4 z 5

3,5* - Některé sešity jsou famózní, jiné jen průměrné.

Co mi na tom ale docela dost vadilo byla kresba. Je to stejný příběh - Některé sešity mají krásnou kresbu, některé sešity mají průměrnou kresbu. Hlavně mi vadilo, že se tam střídali kreslíři, takže je tam mix stylů kresby, některé mi sedly, některé ne. Mně osobně vadilo.

Přesto sáhnu po dalším díle. Postava Sandmana je zajímavá.

Hellrampage
05.09.2021 5 z 5

Prvá kniha z rozsiahlej komiksovej série Sandmana od Gaimana a môj prvý prečítaný komiks vôbec. Naozaj výborná kresba ale oveľa viac sa mi páčila čiernobiela verzia než farebná, pretože v nej vyniklo viac detailov a čitateľova pozornosť nebola zahltená. A k Sandmanovi ako postave sa viac hodí.

katallinka
29.08.2021 4 z 5

Na můj vkus dost temné a zmatené čtení. Nicméně na konci vše skvěle vysvětleno. Celkově se jedna o velmi propracovaný komiks obsahově i graficky.

KubaHanzelin
10.08.2021 5 z 5

Dnes už klasika, která kombinuje snad všechny fantastické prvky - čarovné fantasy, tajemné sci-fi a děsivý horor, dle mého se jedná o něco co by si každý komiksový nadšenec měl přečíst, aspoň první díl, třeba vás Sandman, Morfeus, který je vzhledově tak podobný svému stvořiteli Neilu Gaimanovi, pohltí jako mě a vrhnete se hned na další:)

elenai
17.07.2021 5 z 5

Sandman - Sen, Morfeus, Věčný - říkejte si mu, jak chcete, nic není špatně - vypadá jako chlápek, co si odskočíl z rockového koncertu oblbovat holky, ale pravdou je, že je to tvor mstivý. A to proto, že s ním lidi nepěkně zacházeli. Však jim to, parchantům, patří. Úvodní díl je tedy o pomstě a hledání moci a smyslu. Tak jako všechna ostatní Gaimanova díla, i toto je plné bizáru, mytologie, sexu a hnusu a já vážně přemýšlím, která postava je mi nejsympatičtější... Jo, je to ta, kterou nikdo z nás nechce potkat příliš brzy, ale stejně nás všechny dostane.

Shaxx
25.02.2021 4 z 5

Mr. Sandman, bring me a dream...
Temné, trochu bizarní a abstraktní, tak trochu jiné vyobrazení mužíčka s kouzelním spacím pískem.
Kresba není styl, který bych preferovala (je to takové chaotické, roztřepané a nedotažené), ale dá se.

Gordonlord
11.02.2021 4 z 5

Tenhle comics nemá jako svoji nejsilnější stránku propracovaný příběh. Jako, příběh je tady dobrej. Je to vlastně částečně taková intelektuální "Noční můra v Elm Street". Z části to i čerpá ze základních a vždy funkčních úvahách o snech a o smrti, které mají sílu sami o sobě.

Gaiman tomuhle všemu ale vdechl gigantickou porci charismatu a osobitosti, které ruku v ruce spolu se sugestivní, hororovou a černobílou kresbou, vytvářejí pohlcující, do naturelu příběhu a tématu skvěle pasující atmosféru. Kresba má i skvělý cit pro detail - do některých okének se vyplatí zadívat a hledat.

Jednotlivé povídky pak staví na vcelku jednoduchých, ale pořád silných nápadech, které Gaiman podává přesvědčivě a poutavě. Jejich myšlenková hloubka je taky vcelku povrchní, ale to již jednou zmíněné charisma a atmosféra jim dávají fakt silný rozměr.

Postavy jako Pán snů, Smrt a některé další, jsou napsány, podány a nakresleny až s ikonickým mistrovstvím. Člověk na ně nezapomene.

Hodně kvalit tohohle comicsu asi čerpá z unikátního Gaimanova stylu, se kterým jsem měl už jednou tu čet ve skvělém Nikdykde. Jeho osobitost má fakt sílu a doufám, že se dostanu i k dalším dílům Sandmana.

V.Šťasta
06.01.2021 5 z 5

Moje první setkání se Sandmanem, když nepočítám příběhy v Crwi, a hned láska na první pohled. Úžasné, jak navzdory komiksovému formátu člověk musí u něj člověk přemýšlet, vracet se každou chvíli zpět a někdy i zalistovat anglickou verzí (překlad je skvělý, ale poměrně mě štvou překlady písní).

TomTomis
27.11.2020 3 z 5

Po Luciferovi a 11 knihách komiksů jsem sáhl po tomto, abych přišel na to, kde jsou možné počátky. Kniha mě nějak utvrdila v tom, že komiksy číst nebudu. A to tady vidím, že bych měl přelouskat dalších 14 dílů? Na to nemám, asi bych z toho měl noční můru. Protože mám tento díl z knihovny, uvidím, zda najdu další, ale ... Spíše ne. Odrazuje mě i to, jak je vše divně nedořečené, než bych se dostal k dalšímu dílu, asi bych měl problém se do toho nějak vžít. U Lucifera jsem měl pocit, že kdybych měl mezi posledními asi 7 díly mezeru ve čtení příliš velkou, zahodil bych to nedočtené, i když jako celek se mi to docela líbilo. Gaimana mám rád, ale spíše jeho románovou tvorbu.

MadamC
25.10.2020 4 z 5

Četla jsem černobílou verzi a moc se mi líbila. Tak nějak mi seděla lépe a přišla mi vhodnější k Sandmanovi. První díl mě bavil a měl mnoho super nápadů u kterých jsem si říkala wau, tak to je fakt dobrý. Druhá polovina už mě tak nenadchla, ale i přes to se těším na další díl.

Jarka_rybář
11.10.2020

Sandman... Těžko říci, proč je tak dobrý. Kdo četl a chytil se, ten sní rád...

Eillen
01.08.2020 3 z 5

O Sandmanovi jsem toho už tolik slyšela. A konečně si mohla i něco přečíst. Bohužel jsem čekala příběh v černobílém ladění a dostala barevný. Prý jsou i černobílé verze... Škoda, že doma nemáme právě tu. Hned by bylo hodnocení o hvězdu vyšší.

oblakaknih
15.07.2020 3 z 5

Sandman se ke mně opět dostal úplnou náhodou. Neměla jsem ho v plánu číst, v podstatě mě to ani nenapadlo. Byl to můj úplně první komiks tohoto typu / žánru, takže jsem byla zvědavá, jak mi sedne.
Očekávání byla vysoká, nečetla jsem snad jedinou negativní recenzi, je to hodně oblíbený komiks.
Námět mě hodně zaujal, líbilo se mi rozdělení na jednotlivé povídky.
Bohužel tohle nejspíš nebude nic pro mě a komiks mi nesedl. Do půlky jsem se nemohla začíst, nebavilo mě to a nechápala jsem, co na tom všichni vidí.
Druhá půlka byla o něco lepší, četla se mi lépe a rychleji.
Nějak jsem se nemohla vcítit do postav a ani si je nijak zvlášť oblíbit.
Čekala jsem, že když je to komiks, budu ho mít přečtený během chvilky. To se mi ale nepodařilo a já ho četla asi tři dny.
Díky tomu, že je komiks rozdělený na povídky, si v něm každý najde to své. Díky tomu se mi alespoň z části líbil.
Osobně mi kresba k příběhu sedla a skvěle ho doplňovala.
Do dalších příběhů o Sandmanovi se ale určitě nepustím.

Vlk.kh
10.06.2020 4 z 5

Perfektní! Výborný fantasy příběh v komiksovém podání - jen by mi k tomu sedla lehce ponuřejší kresba, klidně i černobílá ( černobílý akvarel s odstíny od bílé, přes šedou, atd... ). Ale jinak nemám co vytknout.

Katania
27.05.2020 5 z 5

Můj oblíbený autor a oblíbeny komiks!

Wiedzmin
29.03.2020 5 z 5

Sugestivní, překvapivé, originální, filozofující, a řekl bych, že i nadčasové. Sandman má tu výhodu, že první kniha dokáže fungovat sama o sobě, má uzavřený děj, a zároveň pootevřené vrátka pro příležitostné pokračování. A toho Gaiman využil, sem s dalším dílem.

Mooneylan
26.03.2020 5 z 5

Když si myslíte, že můžete vyvolat a zajmout Smrt a místo toho se vám podaří zajmout Sen... No, podle mě by bylo lepší zemřít. Zahrávat si s Věčnými pro vás totiž nikdy neskončí dobře. Ať už jste obyčejný člověk, nebo třeba Lucifer.
Preludia a Nokturna jsou prvním dílem nesmírné, fantastické a snové série Sandman, která vás očaruje a ze svých snových světů už vás nepustí. Dokonalá kresba, dokonale propracovaný svět a silné charaktery. Doporučuji k šálku earl graye a smyčce ambientní hudby.

kika_
28.01.2020 4 z 5

Originální, moc krásný příběh, který se mi opravdu líbil. Nestačilo pouze číst, bylo potřeba nad tím i trochu přemýšlet. Jednu hvězdu ale přece jen srážím, a to za ilustraci. Vůbec se mi nelíbila.

Hadati
27.08.2019 5 z 5

První seznámení se Sandmanem je nezapomenutelné. Sledujeme jeho zajetí lidmi, kteří ani netušili, co provádí. Pak jeho osvobození a cestu k získání jeho původní moci, navrácení jeho království snů pod jeho vládu, napravení škod a pomstu. To vše je ale završeno až v druhém díle. Už od počátku je vám zřejmé, že Sandman se jen těžko dá srovnávat s lidmi. Ale i tak si ho hned zamilujete. Také pochopíte, že ve světě snů platí jiné zákony než ve skutečném světě, ale přesto mají oba světy na sebe vliv. Je tu pak také spousta postav se jmény, kdy si nejste jistí, kdo z nich bude pro příběh důležitý, a kdo je jen epizodní postavou. Ze známých postav se tu však objeví některé postavy ze světa DC jako je John Constantine, Scarecrow (Strašák) nebo Doctor Destiny. Fanoušky DC Universe to tedy může potěšit.

Osobně se mi více líbí černobílá verze než kolorovaná, kdy mám dojem, že to k Sandmanovi více sedí. Ale asi jsem byl ovlivněn tím, že jsem se poprvé se Sandmanem setkal právě díky černobílému vydání komiksu.