Rytířské bitvy a osudy IV. 1461–1525 – Soumrak rytířstva

Soumrak rytířstva, čtvrtý a závěrečný svazek projektu Rytířské bitvy a osudy, vypráví o posledních rytířských střetech a osobnostech „podzimu středověku“, o časech, kdy na bojištích získávaly hlavní slovo neurozená pěchota a střelné zbraně. Válkou růží projdeme přes bitvu u Towtonu, staneme se svědky vzestupu i pádu „Králotvůrce“ Warwicka a budeme uvažovat, kde i jak došlo k poslednímu boji krále Richarda III. Skrze tři rychle za sebou jdoucí bitvy, Grandson, Murten a Nancy, spatříme trpký konec rytířské slávy burgundského vévody Karla Smělého, budeme sledovat boje hrdých Maurů i pyšných španělských rytířů o Granadu. Skrze bitvu u Fornova a životní osudy Pierra Bayrda, jemuž dali už současníci přídomek Rytíř bez bázně a hany, se přeneseme do posledních rytířských střetů na italských bojištích, za nimiž udělala tečku bitva u Pávie, kterou ani jedna strana nechtěla... (Knižní web)...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/2963/soumrak-rytirstva-rytirske-bitvy-a-osudy-iv-2963.jpg 4.630

Rytířské bitvy a osudy 4.

Literatura naučná, Historie
Vydáno, Mladá fronta

Kniha Rytířské bitvy a osudy IV. 1461–1525 – Soumrak rytířstva

soukroma
17.08.2019

Pro milovníky historie dané epochy velmi užitečné, protože autor nejen podrobně popisuje průběh a výsledek bitev, ale jejich příčiny, a to v přiměřeně širokém kontextu (takže ve jménech vlastních a šlechtických laik bude pořád mít pořádný zmatek). Mne zaujala hlavně poslední bitva Richarda III. a dobytí Granady. Oceňuji doprovodné mapy a mapky. Redakce jistě dala zabrat, ale neunikla mi chybka, která unikla korektorovi: Gaudalquivir místo Guadalquivir.

braunerova
04.06.2016

Poslední díl opět vynikající. Pro mě byly obzvláště zajímavé tažení Karla Smělého, bitva u Pávie a bitva u Bosworthu, kde padl král Richard. Autor o něm napsal:

"V dějinách lidstva snad neexistuje druhý příklad tak nesmírně překroucené památky člověka jako v případě Richarda III."