Řvi potichu, brácho

Řvi potichu, brácho https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/295842/bmid_rvi-potichu-bracho-tIu-295842.png 5 587 194

Jeremiáš je jiný. Žije ve světě, který má svá přísná pravidla, ve světě, kde každý den v týdnu má jinou barvu a kde jsou krajíce chleba kulaté. Se světem, v němž žije maminka se sestrou, si příliš nerozumí, nevyzná se v něm. Ale nevadí mu to, má přece ten svůj. Ostatním sice občas připraví horkou chvilku, ale ani milující maminka, ani dvouvaječné dvojče na něj nedají dopustit. Hlavně aby jim Jeremyho nedali do ústavu, to by nepřežily. Ivona Březinová citlivě, ale s nezbytným nadhledem vypráví příběh autistického chlapce a jeho okolí, které se s jeho poruchou musí dennodenně vyrovnávat. Knížka s výtečnými ilustracemi Tomáše Kučerovského dětem ukazuje, že s poruchou autistického spektra se dá žít a že nakonec je ze všeho nejdůležitější jako vždycky láska a dostatek porozumění.... celý text

Sůvička4
27.05.2019 5 z 5

Naprosto strhující příběh. Velmi uvěřitelně popsána nesmírná náročnost každodenního života s dítětem s PAS. Okolí musí být stále ve střehu a přesto nelze vše uhlídat a všemu předejít. Vedle toho jsou vyzdvihnuty i důvody, proč se dítěte s PAS nelze vzdát. Oceňuji i přiblížení rozdílu mezi nízko a vysokofunkčním autismem. Úplně si nedovedu představit, že je kniha určená 10letým, ale je možné, že sourozenci nebo děti, v jejichž třídě dítě s PAS je, díky ní dokáží víc porozumět jejich chování.

Netopyr07
25.05.2019 5 z 5

Obdivuji rodiče, kteří zvládají své autistické děti. Obdivuji každého, kdo není "vykolejený" z lidí, kteří jsou duševně postižení a dokáží s nimi jednat normálně (v přátelské, nevyděšené rovině). Tento příběh, vlastně pro děti, mi dal vhled do problémů spojených s autismem (ne, že bych se s ním nesetkala naživo).

Gabika9
23.05.2019 4 z 5

Výstižné a čtivé, ne moc do hloubky, ale realistické. Za mě velmi dobrá kniha.

julanka
12.05.2019 3 z 5

Chápu, že nejsem cílová skupina (kniha je určená pro děti od 10 let), nicméně, jedna věc mě v knize neskutečně rozčilovala. Jaktože Pamela, která každý den řeší trápení se svým autistickým bratrem, absolutně nepozná, když narazí na nového spolužáka, který má také PAS, akorát mírnější formu? A ještě mu vyčítá věci, že se chová jako blázen, že není normální atd. Korunováno je to tím, když o nemoci spolužáka zaslechne od učitelek a pro sebe si říká, že vlastně podobné lidi už viděla mockrát na různých ozdravných táborech, kde byl bratr, a zároveň je strašně překvepená, že spolužák má nemoc taky. A ani to ji nezabrání, aby se pak k němu chovala blbě. Kniha je jinak super, ale v těchto chvilkách, kdy logika a nějaká očekávaná empatie z její strany úplně mizí, jsem měla chuť jí někam mrsknout. Vždyť, jaký má smysl odsuzovat v knize cizí lidi za to, že nechápou nemoc bratra, když se sama hlavní hrdinka chová stejně, ačkoliv toho o nemoci, narozdíl od ostatních, tolik ví?

cinapo
12.05.2019 5 z 5

Je šílené, čím vším prochází nejbližší nemocných a co všechno se odehrává za dveřmi rodin s takto postiženými dětmi/lidmi. Kniha je psané velmi poutavě a s humorem, ale to neznamená, že je v ní nouze o dramatické chvíle.
P.S. Koho téma zajímá a ještě neviděl, doporučuji shlédnout dokument "Děti úplňku". Neměla jsem slov.

Ulriška
05.05.2019 3 z 5

Bylo to takové velmi edukativní, výchovné, ukázkové. Z příběhu trčelo to usilovné chtění zasvětit čtenáře do problému skloňovaného současností. Autismus, Aspergr kam se podíváš. A tak ho Pamela prožívá nejen se svým bráchou, ale i v případě spolužáka. Byť má s jeho projevy osobní rodinnou zkušenost, u spolužáka vůbec netuší, proč se chová tak nezvykle, dokud nezaslechne rozhovor dvou učitelek. Těžko uvěřit.
Napadité ovšem bylo odlišení kapitol podle barevného spektra, na kterém trval Jeremiáš.

snowpinkee
30.04.2019 5 z 5

Jednodenní počteníčko. Krásně zpracované rodinné téma. Jsem ráda, že jsem se k této knize dostala a mohla nahlédnout do běžné rodiny, která má autisticky nemocného syna.
Kdo tohle nezažil, ten asi nemůže jakkoliv posuzovat jaký život rodina může mít. Jak je to pro všechny náročné.
Po přečtení si říkám, že mám obří dar. Zdravé dítě. Sice trošku neposlušné, ale ZDRAVÉ.
Klobouk dolů před každým, kdo tohle zvládá a zažívá. Máte mou hlubokou úctu.

pet-pet
29.04.2019 5 z 5

Výborná kniha, přečtena velmi rychle. Díky ní jsem víc pochopila složitost nemoci zvané autismus a na "zlobení" mé zdravé malé dcery se teď dívám trochu jinak. Vřele doporučuji a děkuji čtenářské výzvě, bez ní bych tuto knihu určitě neobjevila.

DuncanIdaho
27.04.2019 5 z 5

O autismu toho lidé moc neví. Ten, kdo o něm chce něco vědět, by si nejdříve měl přečíst tuto knihu a až pak číst odbornou literaturu. Kniha není odborná literatura, ale dobře čtenáře připraví na to, co se v té odborné literatuře dočte. Kniha krásně popisuje život autisty i život s autistou. Kromě toho je tam i trocha humoru na odlehčení. Druhé plus vidím v tom, že je v knize i druhý autistický kluk. Ten nemá tak těžkou formu. Kniha tak nabízí srovnání dvou úrovní autismu. Je to prostě dobrá kniha uvádějící do problému autismu.

triatlet
22.04.2019 5 z 5

Řvi potichu, brácho ... není jen příběh s rozkazovacím způsobem v názvu knihy.
Užitý rozkazovací způsob je především prosbou.
Příběh je o beznaději, ale i naději.
Je o mateřské a sourozenecké lásce, i o první lásce.
Je o zradě a přátelství.
Autorka vystihla předsudky, vykreslila prostředí anonymního bytového domu a školy.
Líbily se mi Pameliny úvahové pasáže psané kurzívou.
Ilustrace Tomáše Kučerovského vykreslují svět Pamely a Jeremiáše. Líbilo se mi oddělování kapitol pomocí celobarevných stránek (modrá - červená fialová - zelená - hnědá).
Občas se objeví náznak humoru (především z dědovy strany "dress code"), ovšem příběh hlavně ukazuje na složité soužití s "jinakým" člověkem.
Závěr je očekávatelný.
Zajímavý je doslov Veroniky Šproclové z Národního ústavu pro autismus.

"Tvoje křídla jsou i moje křídla."

Mellania
01.04.2019 5 z 5

Povinná četba napříč generacemi!!

josska
01.04.2019 5 z 5

Knížku jsem si vybrala do výzvy na doporučení a nemám slov!!!Na to,že je to kniha pro mládež,tak je skvěle a dobře napsaná i pro dospělýho..život s autismem musí být náročný,jak pro rodinu i okolí...proto říkám hlavně zdraví....

hajrys
25.03.2019 5 z 5

Tato kniha mě dostala. Něco o autismu jsem věděla, ale nikdy by mě nenapadlo, jak těžké to rodina autisty má. Musí se vypořádat nejen se samotnou poruchou , ale zejména s obrovským nepochopením okolí. Doporučuji přečíst všem, nejen dětem a mládeži.

Ywonek
19.03.2019 5 z 5

Skvela knizka, ktera nastini problematiku autismu. Rodice to bohuzel nemaji vubec lehke.

gimli35
17.03.2019 5 z 5

Styl psaní I. Březinové jsem si oblíbil díky jeho nebývalému spádu, který se vyskytuje v jejích příbězích, přestože děj mnohdy není žádná řachanda. Řvi potichu, brácho je toho učebnicovým příkladem.

Adell-ka
16.03.2019 5 z 5

Zezačátku mě trochu rozčilovala příšerná jména hlavních postav :-D Ale to je jediná maličkost, která se mi v příběhu nelíbila. Život s dítětem, které má poměrně vážnou formu autismu, je hodně těžký a autorce se podařilo tuto realitu velmi dobře a výstižně zachytit. Knížka se četla dobře a podle mě je prostě skvělá, i když také dost smutná.

LaFiala
15.03.2019 4 z 5

Silný příběh o složitém životě neúplné rodiny s autistickým dítětem. Některé situce budí pousmání, z jiných mrazí. Jeremiášovo dvojče Pamela je empatická a obětavá opora téměř vyhořelé mamince, která dělá, co může, ale už moc nemůže. Je zničená z neustálých bojů a obhajování syna před jeho otcem (než jim zmizí ze života), svými rodiči, okolím, péčí o dvojčata a zajišťování financí pro rodinu.
Doufala jsem, že se u Remiho objeví záblesk naděje nějakého zlepšení, ale vlastně je dobře, že to bylo napsáno jinak, uvěřitelněji.
Pamela je ovlivněna soužitím s autistickým dvojčetem a uvědomuje si, že stačilo málo a role mohly být opačné. Je předčasně dospělá, unavená a přesto se vrhá do velmi složitého a náročného vztahu.
Knihu jsem přečetla za dvě odpoledne, čte se pěkně a moc se mi líbili velmi výmluvné ilustrace. Nebudu ji uklízet daleko, abych ji sem tam mohla otevřít, až mě vytočí děti, abych si uvědomila, co jsou skutečné problémy.

dana-klara0996
13.03.2019 5 z 5

Po dlouhé době dávám maximální počet hvězdiček! Kniha mne naprosto strhla svou syrovostí, hloubkou, upřímností a pravdivostí. Příběh plný lásky, obětavosti i agresivity jako možného projevu PAS. Výhrady mám spíše kosmetického rázu: jméno Remík mne vytáčelo téměř k nepříčetnosti (fakt nevím proč, asi mám také autistické rysy) :D, to, že děvče v osmé třídě není schopné samo poznat, že spolužák i bratr mají jisté podobné reakce se mi také nechce věřit. :) Ale příběh je to vskutku mistrně načrtnutý!

Haen
11.03.2019 5 z 5

Výborná kniha, přečetla jsem jedním dechem. Určeno dětskému čtenáři, ale zdá se, že právě dospělé více zasáhne.

Karola050716
07.03.2019 5 z 5

Ke knize jsem se dostala úplnou náhodou a totálně mě převálcovala..Co mi o autismu nedalo celé studium na pajdáku, to jsem tady zjistila během dvou dnů, kdy jsem knížku zhltla. Rozhodně doporučuji k přečtení, protože něco tak úžasného nečeká na každém kroku.