Růže pro Algernon

Růže pro Algernon https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366093/bmid_ruze-pro-algernon-Auf-366093.jpg 5 3152 3152

Růže pro Algernon patří k nejinspirativnějším příběhům moderní literatury. Už od roku 1959, kdy se poprvé objevila jako krátká povídka posléze odměněná cenou Hugo, nejvyšším čtenářským oceněním v rámci fantastického žánru. Později svůj vlastními životními zkušenostmi inspirovaný příběh Daniel Keyes rozšířil do románové podoby a opět si neústupně stál za jeho zakončením, přestože byl stejně jako v případě povídky nucen najít si nového nakladatele. Od té doby se Růže pro Algernon objevila v nejednom filmovém i televizním zpracování, jako divadelní hra prošla nepřeberným množstvím rozmanitých zpracování po celém světě a mnohými i u nás, inspirovala řadu různě upravených příběhů, hudebních skladeb či alb a v posledních letech byla zpracována také jako francouzský film či jihokorejský a v minulém roce i japonský televizní seriál. Charlie Gordon si v jednom z nejcitlivějších příběhů naší doby podmaní i vás…... celý text

lapagerie
25.08.2020 3 z 5

Tuhle knihu máme doma už léta, ale já jsem se k ní nějak nemohla odhodlat. Teď jsem s ní tedy strávila dvě odpoledne a zas ji s klidem uklidím do regálu. Upřímně nevím, proč je kolem ní tolik halasu. Téma je opravdu zajímavé a dokáže oslovit, Charlie je sympaťák. Ale některé pasáže mi přišly zbytečné a natažené. Ale pokud původně šlo o povídku, pak se to tím vysvětluje. Každopádně celkově mě příběh až tak nezaujal a ke knize se nespíš vracet nebudu.

soupik2012
19.08.2020 5 z 5

Před lety jsem poslouchala povídku Růže pro Algernon, kterou výtečně načetl pan Ladislav Mrkvička. Povídka měla 80 minut a to je přesně ta stopáž, abych po celou dobu příběhu měla otevřená ústa. V tomto rozšířeném románovém vydání, jsou některé pasáže dost náročné na soustředění. Navíc je zde romantická linka, která mi přišla úplně zbytečná. Přesto musím dát plný počet bodů, protože tento příběh je prostě strašně silný, smutný a dojemný. Audioknihu čte pan Jan Potměšil. Zhostil se tohoto úkolu, jevištním způsobem a tak jsem měla pocit, že jsem spíš v divadle, než že poslouchám audioknihu. Rozhodně to velmi zpříjemnilo a obohatilo příjemný pocit z poslechu tohoto mimořádného díla.

adelinka
04.08.2020 5 z 5

Jajáj, ja som si aj poplakala. Charlie s nízkym IQ, ale predsa cíti a vie, že môže chcieť viac. Tak súhlasí s operáciou, ktorá mu má pomôcť zvýšiť si IQ. Operácia bola vyskúšaná len na myške Algernona. Veľmi pekné....

Pralinka1910
24.07.2020 5 z 5

Příběh mne zasáhl a oslnil. Lze jej vnímat různě. Nepřipadá mi smutný. Pro mne je nejsilnější poselství o úctě ke člověku.

Tereza365
23.07.2020 5 z 5

Silný a smutný příběh. Krásná kniha, kterou jsem hned pořídila jako dárek několika blízkým kamarádům.

jakub2199
07.07.2020 3 z 5

Byl jsem z knihy trochu zmaten. Příběh je opředen až legendární slávou, minimálně v zemi původu, v českých končinách si tím nejsem tolik jist. A příběh jako takový je úžasnou sondou do dospívání a mentálního a osobního přerodu jednoho člověka. Části knihy jsou uchvacujícím příběhem, který plně sleduje zlaté pravidlo "Ukaž - neříkej" ať už formou literárního stylu použitých slov, syntaxu a jiných prostředků, sny a vnitřní pochody a starosti to vše bylo nádherně rozprostřeno do pavučiny, která vytvářela vnitřní život Charlieho Gordona.
Tak proč tedy pouze hodnocení 3 z 5? Odpověď je prostá, kniha je o 100 stran delší než by měla být, budu-li velkorysý tak o 75 ale za tím si stojím. Nedávalo mi to zprvu smysl, ale když jsem se dočetl, že kniha byla původně povídkou tak mi došlo, že byla k vydání prostě jen rozšířena. Myslím, že by jí mnohem lépe slušel formát novely, než románu. Ale s výjimkou této výtky jde o rozhodně krásnou knihu s psychologickým podtextem.

terimila
06.07.2020 3 z 5

Takhle: Růže pro Algernon je úžasnej a geniální příběh a motiv. Ale hrozně nemám ráda tohle románové zpracování.
Nejprv tedy obecně k celé Růži: Dodnes si pamatuju, jak jsem byla tuším v osmé třídě ZŠ v šoku, když jsem ji našla v čítance - taková perla! - a rozhodla jsem se, že si ji ručně (!) celou přepíšu. To neklaplo, ale aspoň jsem se rozhodla, že musím sehnat antologii Vlak do pekla, což se nakonec povedlo. Je to fantastický a nesmírně závažný dílo.
Neskutečně silnej námět a zpracování. Cesta do pekla je jako obvykle dlážděna dobrými úmysly a zvýšit IQ zaostalému chlapci tak, aby mohl normálně a kvalitně žít, no není to pěkný záměr? Začíná vtahující proměna hlavního hrdiny Charlieho a jeho souputnice Algernon... přichází úspěch, nadšení, genialita... a pak hrůza, že to všecko mizí. Prostě to klasické poselství sci-fi; že není dobré zahrávat si s věcmi, které neumíme plně kontrolovat a neumíme dohlédnout jejich dosah... Jedna z nejsilnějších literárních věcí, co znám.

Ale takhle fantastické to je jako povídka. Tohle rozšířené, románové pojetí, se mi těžce nelíbilo. Až mi přišlo, že to rozšíření se zbytečnýma milostnýma motivama tu fascinující, kompaktní a mrazivou scifi kazí. Už to není ono. Knížku prodávám dál... a Vlak do pekla si dál budu hýčkat jako poklad s růží.

ersilika
05.07.2020 5 z 5

Silný a dojemný příběh

olma
29.06.2020 5 z 5

Knihy běžně nekupuji, ale tato nesmí v mé knihovně chybět. Pomohla mi pochopit třeba moje děti, ale taky samu sebe. Dětem jsem řekla, že až mi nebudou rozumět a budou se divit co se děje s jejich maminkou, ať si přečtou právě tuto knihu a že jim to říkám dnes, dokud si pamatuji, proč je Růže pro Algernon v mojí knihovně. Krásná kniha, a myslím, že svým způsobem osloví každého.

Marekh
25.06.2020 5 z 5

Po této knize jsem už pokukoval dlouho. Viděl jsem ji ve výběru 100 KNÍŽEK, KTERÉ BY SI MĚL PŘEČÍST KAŽDÝ, dále jsem knihu také viděl na Instagramu a v neposlední řadě mne také zlákalo vysoké hodnocení čtenářů v Databázi knih. Měl jsem nutkání si tuto knihu co nejdříve přečíst, pociťoval jsem, že nyní je správná doba, abych se do knihy začetl. Musím říci, že jsem se rozhodl správně. Kniha je napsaná formou deníkových záznamů. Hned od prvních stránek působí příběh autenticky a to díky tomu, jak Charlie – hlavní postava, si zapisuje pracovní hlášení, ve kterém se vyskytují pravopisné chyby a různá zkomolená slova. Zpočátku jsem měl obavy, aby takto psané záznamy nebyly od začátku až do úplného závěru, poněvadž by se kniha nečetla moc dobře, ale naštěstí to bylo jenom pár stran a splnilo to svůj účel. V knize se střídá přítomnost s minulostí, námět knihy je originální, v knize se vyskytují sny hlavního hrdiny, operuje se s pojmy vědomí, podvědomí a nevědomí. Autorovi se tato kniha moc povedla. Knihu jsem přečetl během jednoho dne, poněvadž byla hodně čtivá a následující den po přečtení jsem si v knize ještě listoval. U některých částí jsem se musel pozastavit a zamyslet se nad nimi. Knihu doporučuju a knihu hodnotím na 100 %. Kniha určitě stojí za přečtení a tuto knihu určitě zařadím mezi nejlepší TOP knihy za rok 2020.

Hlavním námětem knihy je mentální postižení. Pro rodiče je určitě těžké, pokud jejich dítě má mentální postižení. Záleží také na stupni postižení. Myslím si, že rodiče se musí rozhodnout, jestli budou dítě vychovávat sami, anebo dítě předají do ústavu, kde bude o něj postaráno odbornými pracovníky. Pokud se rodiče rozhodnout vychovávat dítě s mentálním postižením, musí ho plně přijmout takového, jaký je a vyrovnat se s jeho postižením, projevovat mu lásku po celý jeho život, aby dítě mělo pocit, že ho rodiče mají rádi. Děti s tímto postižením jsou více vnímavější a citlivější než zdravé děti. Pokud rodiče nejsou schopni vychovávat dítě s tímto postižením, nebudou se k těmto dětem chovat dobře, budou upřednostňovat jiné jejich děti, které jsou zdravé, pak asi těmto dětem bude lépe v nějakém ústavu, kde se mohou mít lépe než u vlastních rodičů. Osobně znám několik lidí s mentálním postižením a určitě jejich rodiče si zasluhují moji úctu a obdiv, že se o tyto děti starají po celý jejich život. Vím, že to nemají jednoduché, ale přesto přese všechno je mají rádi, věnují se jim, jak nejlépe dovedou, a myslím si, že nikdy v životě by je nenapadlo, že by se jich dobrovolně vzdali. Je to starost na celý život. Ne každé dítě s mentálním postižením má takové štěstí. Je smutné, pokud se někteří lidé posmívají lidem, kteří jsou mentálně postižení a mají z nich legraci, jak se také dočteme v tomto románu, kdy Charlie je vystaven posměchu některých lidí. To je doopravdy smutné, ale bohužel existují takovýto lidé. Doufám, že jich je minimum.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

I ve světě, kde je všechno jenom jako, musejí být nějaká pravidla. Jednotlivé části musejí patřit k celku a zapadat jedna do druhé.

A jaký blázen jsem to byl, že jsem si kdy myslel, že profesoři jsou intelektuální velikáni. Jsou to lidé - a mají strach, že se to svět dozví.

Ale nemůžu mu to mít za zlé, protože si neuvědomuje, že zjistit, kdo skutečně jsem, najít smysl celku mojí existence, k tomu patří stejně znát své možnosti do budoucna jako svou minulost, stejně tak to, kam jdu, jako odkud jsem přišel. I když víme, že na konci bludiště života je smrt, teď je mi také jasné, že ze mě to, čím jsem, činí právě zvolená cesta bludištěm. Nejsem jen věc, jsem i způsob bytí – jeden z mnoha způsobů -, a pokud poznám cesty, kterými jsem se ubíral, i ty, které mi zbývá projít, pomůže mi to pochopit, co se ze mě stává.

Život a práce jsou nejbáječnější věci, které člověk může mít.

Inteligence zbavená schopnosti dávat a přijímat cit vede k mentálnímu a morálnímu zhroucení, k neuróze, možná i k psychóze. Řekl bych dokonce, že když je mysl pohlcena sama sebou, pracuje jen k vlastním cílům a vyloučila jakékoli lidské vztahy, vede to pouze k násilí a bolesti.

Když budu jenom stát, dojedu až dolů, ale když začnu běžet, třeba aspoň vydržím na jednom místě. Důležité je pořád upalovat nahoru, ať se děje co se děje.

olma
15.06.2020 5 z 5

Tato kniha bude mít v mé knihovně stále místo.. Podle mě osloví každého, v každém věku i když si ji užijeme každý z nás jinak. Každou chvíli jsem si zapisovala úryvky a po posledních 10 stranách přišlo AHA! ? TY JOO. !!

kurama45
14.06.2020 5 z 5

„Ale kde je moje místo? Kým a čím teď jsem? Je moje bytost součtem celého mého života, nebo jenom posledních měsíců?

Neobyčajný príbeh o sile a úskaliach intelektu a o tom, že na konci Gaussovej krivky je prázdno. Na oboch jej koncoch.
Charlie je vlastne ako murár, ktorého čitateľ sleduje občas až z nepríjemnej blízkosti. Zo začiatku je až roztomilo ťarbavý a neschopný, jeho stavba sa mu neustále rúca. Lenže Charlie sa nevzdáva, prikladá tehličku k tehličke, až sme si v jednej chvíli istí, že to zvládne. Pretože v jednom okamihu si Charlie na konci kapitoly položí jednu otázku: „PROČ.”
Veľa ľudí píše, ako im táto kniha pripomenula, že často priveľa myslíme a príliš málo cítime. Koľko z nich by však vymenilo niekoľko stupienkov IQ za vyššiu empatiu, za aspoň trochu vyšší cit? Okrem toho, neriadili sa všetci, ktorí Charleymu ubližovali, práve emóciami? Negatívne, či pozitívne, stále to boli emócie. A tak si z knihy odnášam nielen len až nepríjemne pálčivý pocit niečoho neuchopiteľného, no opäť i poprenie citátu Charlieho Chaplina, ktorý sa nechal počuť, že „Príliš veľa myslíme a príliš málo cítime.“ Nie je to presne naopak?

„Inteligence a znalosti mě změnily a on by mě nesnášel, protože můj růst jej zmenšil. A to nechci.“

sgjoli
13.06.2020 4 z 5

Nechápu, že mi tahle kniha unikala tak dlouho a já se k ní dostala až teď. Každopádně jsem ráda, že jsem se mohla do tohoto románu ponořit. Je to vlastně dost smutné a bolestivé čtení - o to víc, když víte, k jakému konci to celé směřuje, a vy s tím jako čtenář nemůžete vůbec nic dělat. Autor skvěle předestřel myšlenku, zda inteligence a vzdělání je skutečně to "nej", co člověk v životě potřebuje, když to potlačuje další složky lidského života.
Jednu hvězdu jsem ubrala - zhruba v prostředku jsem se párkrát přistihla, jak se na text nedokážu plně soustředit a musím si některé pasáže číst opakovaně. Nevím, jestli to bylo mnou nebo knihou, ale trochu to při plynulém čtení rušilo. Ale kniha je jinak vynikající a moc doporučuju!

Eduarda
12.06.2020 5 z 5

Znepokojující, tíživé, depresivní. A přesto jedna z nejopravdovějších knih o člověku. Vždycky si říkám, že už to v rámci zachování zdravého rozumu nikdy znovu číst nebudu - a vždycky se zase vrátím. Při každém čtení se mi odhalí nový rozměr...a nové otázky.

Ujko
10.06.2020 5 z 5

Důkaz toho, že za dobrou sci-fi knihu může především dobrý nápad, a není důležité, kdy byla napsána.

ADE138
09.06.2020 5 z 5

Vyjímečná kniha. Příběh Charleyho a Algernon je nadčasový a aktuální. A to i téměř 55 let od prvního vydání.

betth
08.06.2020 5 z 5

Dechberoucí.

Eldar80
08.06.2020 5 z 5

Tento příběh nemá smysl hodnotit, protože dřív nebo později by to stejně někdo napsal. Je v tom totiž cosi archetypálního. Další mýtus dnešní doby. Podobně jako Matrix. O tom dokonce vyšla kniha. (Jenže napsaná v duchu nagualismu a tak je to pro běžné čtenáře nepřístupné. J. Horsley: Matrix - Mýtus o naší době)
Při čtení jsem měl utkvělý pocit, že jsem to viděl zfilmované. Jakoby ten příběh byl součástí kolektivního nevědomí. Jakoby celá zápletka byla předem daná. Možná to však způsobuje částečná předvídatelnost. Jenže ono není s dějem kam hnout. Odehrává se to právě tak, jak se to muselo odehrát.
Škoda, že si s tím autor víc nepohrál. Zvlášť když se jedná o rozepsanou povídku. Asi jedinou slabinou je tak forma. Je to napsané jako deník a použitá ich-forma je fakt přesvědčivá. Jenže postavy a jejich vztahy mě neoslovily.
Při čtení nebylo znát, že je to vlastně sci-fi. Znalosti v knize jsou pořád vzdálená budoucnost. A to je kniha přes 50 let stará. Jenže pokrok v lékařství byl druhotný. Ústřední výzkum překrývá příliš osobní rovina.
Kvalitní sci-fi by mělo být dobré psychologické drama. To tady platí jen částečně kvůli deníkové formě. Ponoříme se do nitra hlavního hrdiny, ale pohled ostatních úplně chybí. Autor psychologii studoval a tak bych to čekal trochu lepší.
Pro mě bylo hrozně nepříjemné to číst. Následky experimentu mě připomínaly osobnost s Aspergerovým syndromem. Sem tam jsem se v něčem našel a tak jsem měl chvílemi pocit, že je to o mě. Nemohl jsem se ubránit částečnému ztotožnění s hlavním hrdinou. Bylo psycho to číst. Prostě úlet.
Jako zamyšlení nad lidskou inteligencí a co nás dělá člověkem výborné. Každý by si to měl aspoň jednou přečíst. Je to krátké a tak rozhodně doporučuju. Ale jestli to někdy budu číst znovu nevím. Ta forma se mi nelíbila. 95%

kilometr
03.06.2020 5 z 5

"A tak jsme se milovali,dokud se noc nepromělila ve ztichlý den.Ležel jsem vedle ní a chápal jsem,jak důležitá je tělesná láska,jak potřebujeme držet jeden druhého v náruċí,dávat a brát."100%.

mison78
17.05.2020 4 z 5

Nesmrtelná klasika. Zamyšlení nad vědeckými experimenty, jak mohou proměnit osobnost.