Růže pro Algernon

Růže pro Algernon
https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366093/bmid_ruze-pro-algernon-Auf-366093.jpg 5 3168 3168

Růže pro Algernon patří k nejinspirativnějším příběhům moderní literatury. Už od roku 1959, kdy se poprvé objevila jako krátká povídka posléze odměněná cenou Hugo, nejvyšším čtenářským oceněním v rámci fantastického žánru. Později svůj vlastními životními zkušenostmi inspirovaný příběh Daniel Keyes rozšířil do románové podoby a opět si neústupně stál za jeho zakončením, přestože byl stejně jako v případě povídky nucen najít si nového nakladatele. Od té doby se Růže pro Algernon objevila v nejednom filmovém i televizním zpracování, jako divadelní hra prošla nepřeberným množstvím rozmanitých zpracování po celém světě a mnohými i u nás, inspirovala řadu různě upravených příběhů, hudebních skladeb či alb a v posledních letech byla zpracována také jako francouzský film či jihokorejský a v minulém roce i japonský televizní seriál. Charlie Gordon si v jednom z nejcitlivějších příběhů naší doby podmaní i vás…... celý text

mison78
17.05.2020 4 z 5

Nesmrtelná klasika. Zamyšlení nad vědeckými experimenty, jak mohou proměnit osobnost.

Margherita_N
11.05.2020 5 z 5

(SPOILER) Dojemný a skvěle napsaný. Oblouk od zaostalého vyjadřování plného chyb, které bylo místy až nesrozumitelné, přes vysoce inteligentní zprávy člověka, který nechápe, jak se sebou všichni ti profesoři mohou tolik nadělat, když jsou vlastně hloupí, až zase zpátky... Mně tahle kniha docela otevřela oči, uvědomila jsem si, že často přikládám přílišnou váhu sbírání vědomostí, aniž by to v mém životě bylo nějak uplatnitelné nebo snad důležité. Upřímnej úsměv je zkrátka víc než povýšenost plynoucí z učenosti...

duch72
02.05.2020 4 z 5

Geniální styl vyprávění v podání hlavního hrdiny nám umožňuje sledovat vývoj jeho inteligence optikou jeho mozku. Je těžké neklást si otázku, zdali inteligence není spíš překážkou na cestě ke štěstí, i když sám autor nebo jeho hrdina si otázku takhle nikdy neklade.
Kniha je zároveň velkým překladatelským oříškem, a já se po několika prvních deníkových zápisech rozhodl si ji přečíst v originále, protože některé oříšky prostě nejdou rozlousknout (např. "žvýkačková" záměna spearmint a experiment).

Katka2382
02.05.2020 5 z 5

Tak tahle úžasná knížka musí snad každého chytit za srdce.Nádherný a čtivý přiběh.Viděla jsem i divadelní představení.Bylo pěkné,ale kdo nečetl knihu ten to asi moc nechápal.

sheldon8410
29.04.2020 5 z 5

Hodně zajímavá knížka plná námětů k přemýšlení. Vlastně ani nevím, jestli je se šťastným nebo smutným koncem...

katulkav
26.04.2020 5 z 5

Miluju,když mě dokáže kniha ohromit jako Růže pro Algernon. I když nejde o žádný složitý a dlouhy příběh,i když jsem vlastně od začátku tušila,jak to všechno dopadne,i přesto bude od ted tenhle příběh patrit mezi moje nejoblíbenější. A ještě dlouho ve mě bude doznivat♥️

julika
23.04.2020 5 z 5

Z tohodle mi není dobře. A nevím, jak dlouho ještě nebude...

mamzila
23.04.2020 5 z 5

Něco tak silného jsem už dlouho nečetla. Děj je v podstatě strašně jednoduchý, ale forma jakou je podán je neskutečná. Pocity z této četby mi v hlavě zůstanou pěkně dlouho.

MichelleS
12.04.2020 4 z 5

V letošní výzvě by se Růže pro Algernon hodila hned k několika tématům. Já zařadila k obálce s květinou, která se ale k příběhu vůbec nehodí, vyvolává očekávání kýčovité červené knihovny. Přitom by stačilo jen odstranit ty useknuté hlavičky.
Tohle je jeden z nezapomenutelných příběhů. Hodnota člověka není dána výší IQ. Je fascinující sledovat Charlieho proměnu, jak se zvyšující se inteligencí chápe události jinak, obzvlášť mě dojaly návraty do dětství.
"Genialita v tobě zničila víru ve svět i v ostatní lidi."
Přemýšlím, kdy mi bylo Charlieho víc líto. Když byl hloupý a vysmívaný, ale tyto ústrky z velké části nechápal a cítil se šťastný mezi přáteli, nebo když byl na vrcholu poznání, ale pro ostatní lidi v jeho světě zbylo málo místa.
"Kdo může tvrdit, že moje světlo je lepší než tvoje tma? Kdo jsem já, abych ti to mohl tvrdit?"

zipporah
09.04.2020 5 z 5

„Nelituju toho pokusu.“
„Já taky ne, ale ztratil jsi něco, co jsi předtím měl. Měl jsi úsměv...“
„Prázdný úsměv pitomce.“
„Ne, vřelý, opravdový úsměv, protože jsi chtěl, aby tě lidi měli rádi.“
„A oni mi dělali psí kusy a vysmívali se mi.“
„Ano, ale i když si nechápal, proč se smějí, vycítil jsi, že když se na tebe dokážou smát, mohli by tě mít rádi. A ty jsi chtěl, aby tě měli rádi. Choval ses jak dítě, a když jsi byl s nimi, smál ses dokonce i sám sobě.“

Príbeh Charlieho odporúčam, je to zároveň príbeh Inteligencie a čo sa jej môže stať, keď stráca po ceste ako nevesta svoje družky - Emócie.

raty
07.04.2020 5 z 5

Kdysi jsem viděla film Kytička pro Algernona. Myslela jsem, že tedy vím, do čeho s touto knihou jdu. Omyl. Velmi na mě zapůsobila, přinesla smutek a spoustu myšlenek. Překvapila mě forma deníku.

digdag
06.04.2020 5 z 5

Po Cestě další dílko, co mě nenechalo chladným. Nepolíben spoilery jsem rozuzlení začal tušit někde kolem půlky. O to víc mě to bralo za srdíčko.

ftanka
03.04.2020 5 z 5

Ten znepokojujúci pocit vo mne zostal dlho po prečítaní,..
Bože, prosím, ja nechcem ohlúpnuť!..kvôli knihám ako je táto nesmiem zabudnúť čítať!! :-(

LiLinka
25.03.2020 4 z 5

Hodně emotivně postavená kniha. Ze začátku mi nesedl autentický styl vyprávění, ale po chvilce jsem se dostala do děje a potom už jsem byla v ději naplno. Charlie je velmi milá, sympatická postava, která vám přiroste k srdci.

ludek.n
19.03.2020 5 z 5

Začalo to povídkou, kterou Daniel Keyes napsal v roce 1959 (u nás vyšla ve sborníku Vlak do pekla). Následně příběh rozvinul do stejnojmenného románu, jenž se vzápětí dočkal četných divadelních, televizních a filmových zpracování. Nikdy nezapomenu na první zhlédnutí filmu Charly režiséra Ralpha Nelsona z roku 1968, v němž postavu Charliho Gordona ztvárnil fenomenální Cliff Robertson. Nyní tedy přišel čas, abych se pustil do Keyesova románu. Upřímně, bál jsem se toho. Film i původní povídka byly bez debat citovou záležitostí, kterou ani čas nedokázal vymazat z mé paměti. Dokáže ale román, navíc vzniklý rozpracováním povídky, udržet stejnou kvalitu, nerozmělnit děj a zapsat se do kánonu nezapomenutelných literárních zážitků? Žádné strachy, dokáže!!!! Je vlastně úplně jedno, jaký formát si člověk zvolí, protože Růže pro Algernon má TÉMA a MYŠLENKU, jež je nadčasová a živá dnes stejně jako v roce 1966. Keyes měl prostě nápad, který nemůže nikdy zestárnout, omrzet se nebo nechat člověka lhostejným. A právě ono vtažení do Charlieho vnitřního světa obav, frustrace, a nakonec i jeho zlosti, radosti a strachu je natolik uhrančivé, že se ani trochu nestydím za to, že jsem mu podlehl a sem tam uronil i nějakou tu slzu.

Tedíkpikolík
19.03.2020 5 z 5

Oceňuji především deníkovou formu. Děj byl předvídatelný ale přesto bavil od začátku do konce. A konec byl až děsivě rychlý.

Pane Bože, prosím Tě, neber mi všechno!

desert.fox
13.03.2020 5 z 5

Klasika. Povídka se mi líbila víc, byla výraznější než kniha.

Jekysek
08.03.2020 5 z 5

Četla jsem v originále, díky sestřenkám z Anglie, jinak bych po knížce sama nejspíš nesáhla. Nicméně jsem moc ráda, že se ke mně dostala, protože dílo je to naprosto skvělé, jeho téma - a také zpracování, formou zpráv pro lékaře- je neotřelé a příběh utíká před očima. To, jak člověk vnímá svět v závislosti na své inteligenci, a jak my pohlížíme na druhé, podle inteligence jejich, je určitě námět k zamyšlení. Konec mě opravdu dostal, a knihu jsem zavírala s opravdu těžkým pocitem.

roso.mak
28.02.2020 5 z 5

Naprosto dokonala kniha, ktera chytne a nepusti.

Manifest blech
28.02.2020 5 z 5

To bylo srdcervoucí. Skvěle myšlenkové pochody. Doufala jsem, že to dopadne jinak, jak jsem se do toho vžila.