Růže pro Algernon

Růže pro Algernon https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13562/bmid_ruze-pro-algernon-CZz-13562.jpg 5 3138 563

Růže pro Algernon si poprvé získala čtenáře jako slavná povídka, která se dočkala uvedení v nesčetných antologiích a byla přeložena do mnoha jazyků. Stejně úspěšná byla i jako televizní inscenace – a nakonec jako celovečerní film s názvem Charly. Pak Daniel Keyes svůj znepokojivý příběh rozšířil a zabydlel dalšími postavami, takže vznikl román, který obdržel od asociace Science Fiction Writes of America cenu Nebula za nejlepší science fiction roku. Fascinující příběh o odvážném (snad až příliš odvážném) experimentu s lidskou inteligencí popsal jeden kritik jako „milostný trojúhelník tvořený dvěma lidmi“. Jiné nadchla jeho obraznost, napětí nebo lidskost. Růže pro Algernon v sobě spojují všechny tyto kvality. Je to jeden z nejoriginál­nějších a zároveň nejcitlivějších románů naší doby. Skvěle přeložil Richard Podaný.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Flowers for Algernon , 1966

maia
23.02.2016

Silný námět, kniha která Vás donutí přemýšlet, přečtena během dvou dnů jedním dechem.
Konec dojemný.Řadím mezi nejlepší knihy co jsem četla.Jsem zvědavá na film.

ZdenKriv
20.02.2016 5 z 5

Krásná a poutavá kniha se silným přiběhem. I divadelní představení s panem Potměšilem skvělá záležitost.

kopretinka69
17.02.2016 5 z 5

Nadherny film, nadherna kniha s dusi, ktera ke vnimavemu cloveku promlouva. Vrele doporucuji.

Barbra06
13.02.2016 4 z 5

Rozhodně se řadí mezi ty knihy, které v člověku už během čtení, ale hlavně po přečtení zanechají silný pocit. Ač jsem ze začátku měla problém se začíst kvůli chybám v gramatice, tak na konci jsem je zhltla, jakoby tam ani nebyly. A ani jsem si nestihla uvědomit, jak strašně rychle se Charlie mění, prostě skvělé.

el.peee
13.02.2016 5 z 5

Zatím jediná knížka, u které mi ukápla slza! Jedna z nejlepších, co jsem kdy četla, máloco ji překoná!

claudiecarmen
12.02.2016 5 z 5

Krásná kniha, už druhý den ve mně doznívá. Musím na Charlyho stále myslet. Jako bych byla s ním. Doporučuji.

Ferofábus
07.02.2016 5 z 5

Povídku napsal D.K. v roce 1959 a v roce 1960 byla oceněna cenou Hugo pro nejlepší sci-fi povídku roku. Po jejím úspěchu ji D.K. rozšířil a v roce 1966 vydal jako román. V roce 1969 zfilmováno pod názvem Charly(oskar) a roku 1999 zfilmováno podruhé.

Groot
06.02.2016 5 z 5

Rozhodně doporučuji přečíst si knihu v originále. Dává to příběhu ještě další rozměr. A věřte, že to bude bavit i ty, co už viděli dvakrát divadelní představení a kdysi ji přelouskali v češtině.

lentilka_007
04.02.2016 5 z 5

Jedna z těch knih, které čtenářem hnou.

zlatka2001
04.02.2016 4 z 5

Tak to byla síla! A za ten konec strhávám bod.

hanka616
02.02.2016 4 z 5

Kniha je skvělá, sama nevím, jak ji popsat. To musí každý přečíst sám. Rozhodně je to kniha na kterou nezapomenete.

kmotrkCZ
22.01.2016

Knihu jsem si vybral k maturitě a nevěděl co od ní čekat. Jako první jsem viděl divadlo. Zpracování mě nadchlo, i když bylo dost dlouhé. Pak jsem si přečetl asi 70-ti stránkovou povídku. Ta opět nezklamala. A když jsem začal číst román, tak se mi zdál až zbytečně dlouhý (vím, že těch 230 stran není moc). Ale po chvilce už to tak nevadilo a opět mě kniha naprosto uchvátila, ze začátku se může trochu špatně číst, kvůli mnoha gramatickým chybám, ale rozhodně to nemůže odradit. Na celé knize je nejlepší postupná přeměna Charlieho a charakteristika jednotlivých postav.

Verrrunka
21.01.2016 3 z 5

No úplně asi nesdílím všeobecné nadšení. Rozhodně zajímavý námět, zajímavý vývoj, nicméně uprostřed mi přišlo, že děj hodně stagnuje a nikam se neposouvá, začínala jsem se nudit. Naopak konec měl až moc rychlý spád. Na mě dost nevyrovnané tempo.

radussskaaa
20.01.2016 4 z 5

Na knihu jsem narazila diky ctenarske vyzve v zebricku 100 nejlepsich knizek a nemohla jsem se od ni odtrhnout. Velmi silny pribeh a konec smutny, opravdu zajimava kniha.

oskarka
11.01.2016 5 z 5

Posledních pět stránek jsem nedokázala přečíst, nešlo to. Věděla jsem, co přijde a nechtěla jsem to vidět napsané.
Krásně napsaná knížka, opravdu.

Pavluška33
05.01.2016 5 z 5

I když jsem (ne záměrně) četla jen povídku, dostala mě. Tohle je totiž přesně ta klasika, co si zaslouží být klasikou. Čtení rozhodně pro každého, má to myšlenku, spád i duši. Jednoznačně stojí za to.

Mesič
05.01.2016 5 z 5

Bohužel se ke mě dostala "jen" povídka, ale to jsem zjistila po hodině čtení a zjištění, v e-knize, že mám přečteno 50%. Nakonec to možná stačilo, bylo to počtení na jedno odpoledne, ale krásné, zajímavé a silné.

Evelynn
05.01.2016 5 z 5

Zajímavé, velmi smutné, úžasné... kniha, která člověka donutí zamyslet se nad prioritami...

Honzarek
23.12.2015 5 z 5

Po povídce jsem zhltnul i román, který to pro mě dovedl k dokonalosti. Vedle psychologického ladění jedna z ukázkových knih o lidské povrchnosti a odmítání všeho nezvyklého či neznámého. K doplnění doporučuji i párkrát zmíněné Podobenství o jeskyni z Platónovy Ústavy. ;)

"Kdyby Eva neposlouchala hada a nejedla ovoce ze stromu, nikdo z nás by nebyl starý a nemocný a nikdo by nezemřel."

"Obyčejní lidé jsou s to vidět jen trošku."

yenda1
18.12.2015 5 z 5

V devátém díle dvanácté série Simpsonů nazvané HOMR, se na rentgenu objeví zajímavá věc. Homer má v mozku pastelku. Vyjmou mu ji a světe div se jeho rozumové schopnosti poskočí o nějaký ten stupínek vzhůru. Ale s rostoucím IQ klesá štěstí, což vzápětí okusí na vlastní kůži. Přátelé se od něj odvracejí, většina toho co mu kdysi přinášelo potěšení se mu nyní zdá ploché, nudné a předvídatelné.

HOMR byl inspirován touto vynikající knihou. Je v tom mnoho tragiky. Charly Gordon se své role zvířátka pro pobavení ostatních nezbavil. Nejprve coby hračka pro své kolegy, ve střední části v laboratoři se svou myší kamarádkou, později už jako nadprůměrně inteligentní jest zvířátkem pro pobavení vědců.
Ona bytostná osamělost kape z textu nepřetržitě. Lidé hloupí bezpečně poznají chytřejšího, který je bohužel něco jako exotický pták a pokud ten chytřejší není svině, ale jest dobrým člověkem jako náš Charly, je k vyobcování jen kousek.
Připomíná to až archetypální příběh nadprůměrného, který ve světě průměrnosti musí být nutně izolovaný. A vyjmenoval by asi každý z nás.
Bohužel se najdou i tací lidé, a není jich málo a není třeba chodit daleko, kteří s chutí svou vyděděnost omlouvají tím ,že jsou géniové, nepochopeni však mrzkou lůzou. A to je možná ještě větší tragedie než tato kniha, poněvadž se jedná o holou skutečnost. Ne oni nejsou geniální, jsou to jen blbci.