Růže pro Algernon

Růže pro Algernon https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13562/bmid_ruze-pro-algernon-CZz-13562.jpg 5 3138 563

Růže pro Algernon si poprvé získala čtenáře jako slavná povídka, která se dočkala uvedení v nesčetných antologiích a byla přeložena do mnoha jazyků. Stejně úspěšná byla i jako televizní inscenace – a nakonec jako celovečerní film s názvem Charly. Pak Daniel Keyes svůj znepokojivý příběh rozšířil a zabydlel dalšími postavami, takže vznikl román, který obdržel od asociace Science Fiction Writes of America cenu Nebula za nejlepší science fiction roku. Fascinující příběh o odvážném (snad až příliš odvážném) experimentu s lidskou inteligencí popsal jeden kritik jako „milostný trojúhelník tvořený dvěma lidmi“. Jiné nadchla jeho obraznost, napětí nebo lidskost. Růže pro Algernon v sobě spojují všechny tyto kvality. Je to jeden z nejoriginál­nějších a zároveň nejcitlivějších románů naší doby. Skvěle přeložil Richard Podaný.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Flowers for Algernon , 1966

bejan
23.01.2017 5 z 5

Román (i jeho český překlad) je podle mě vynikající. Vše už k němu napsali ostatní čtenáři, já jen dodám, že na knize je znát, že to byla původně povídka a přitom to románu vůbec nic neubírá, naopak. Tohle je kniha, kterou ze své knihovny nikdy nedáte pryč!

JajaCZ
05.01.2017 5 z 5

Skvelá kniha o vnímaní samého seba, o silnej motivácií a o precitnutí - že vysoká inteligencia nezabezpečí, že vás ostatní budú mať radi, práve naopak. Charlie Gordon bol naozaj veľkým prínosom pre tento svet :)

rd4ever
30.12.2016 5 z 5

Nejprve jako audiokniha a posléze jsem i četl. Dojemné, slzel jsem. Důležitá kniha.

Toffee
30.12.2016 5 z 5

Úžasné, dojemné i trochu zneklidňující.

Lindaly6
28.12.2016

Román mě tolik zaujal a vtáhl do prostředí knihy, že se mi po dočtení okamžitě začalo stýskat po jeho postavách a hned jsem zhltla i povídku, která už bohužel nebylo to ono ...
Možná zkusím ještě film ... :-)

Fuksinka
26.12.2016 5 z 5

Úžasné. Díky za čtenářskou výzvu.

Ričí
23.12.2016 5 z 5

Knížky vás obyčejně obohacují a vzdělávají, ale tahle vychovává.

K.Lara
28.11.2016

ráda se k této knize někdy vrátím

RamonVarga
22.11.2016 5 z 5

Výborná ne-happy end kniha.

Isserley
21.11.2016 5 z 5

Trochu jsem se obávala, jestli se románovým zpracováním ústřední myšlenka proslulé povídky přece jen poněkud nerozmělní. Musím konstatovat, že mé obavy byly zbytečně, opak je pravdou. Rozpracováním získal příběh úplně nové rozměry a po přečtení mi zůstalo hodně témat k přemýšlení. A v tom je pro mě obrovská hodnota knihy, proto dávám plný počet bodů.

kikies
21.11.2016 3 z 5

Bohužel mi tento žánr nesedí a moc mě nebaví, proto to není za plný počet bodů - ale umím ocenit zajímavý námět a citlivé zpracování. Příběh má hloubku, má co říct každému a knížku rozhodně zvládne přečíst každý, kdo se pokousí rozšířit si obzory a rozhodně bude obohacen - fanoušek i nefanoušek.

borknagar
13.11.2016 4 z 5

Co napsat o knize, jako jsou Růže? Povídka byla parádní, četl jsem ji před lety jako student a musím se přiznat, zapamatoval jsem si z toho jen pár momentů. Román mě mile překvapil a i když se najde pár pasáží, které jsou zdlouhavé a nezábavné, celkově se kniha čte lehce (také díky ne moc složitému technickému popisu). Konec dojemný, smutný, ale přiznám se, že povídka na mě před lety zapůsobila více. Argo vydalo knihu v decentním "sci-fi" přebalu, vázanou a ve velmi dobré překladu. A jelikož se mi toto vydání hodně líbilo, už ho doma pohltila moje, již přetékající knihovna......

Macawi
07.11.2016 4 z 5

Pěkný, originální příběh, který mi dopomohl k větší emtatii.

zuzana4291
01.10.2016 3 z 5

Kniha mě docela zklamala. Už prakticky od začátku bylo jasné, jak to celé dopadne. Měla jsem problém knihu dočíst. I když některé části jsou zajímavé a pozoruhodné, ale celkově je to velmi mdlé a bez energie.

Eva88
29.09.2016 5 z 5

Nádherný příběh! Opravdu silný, originální, dlouho po přečtení jsem Charlieho nemohla vyhnat z hlavy. Pro mě to nebyla "hltací" kniha - že bych ji nemohla pustit z rukou, to ne. Četla jsem ji pomalu a pozorně a o to hlubší dojem ve mně zanechala.

Veve131
27.09.2016 5 z 5

Skvělá kniha! Na začátku mi chvilku trvalo než jsem pochopila o co jde. Velmi originální!

Terry11
26.09.2016 4 z 5

Je to zvláštní, ale zahlédla jsem Růži v knihovně jedné zastávky autobusu. A protože tam byla ještě příští den, půjčila jsem si ji. Až po několika stránkách jsem si uvědomila, že jsem viděla film podle ní natočený. A musím přiznat, že se mi líbil víc. Ale i tak dávám 4 hvězdičky a knihu zpět do knihovničky. A deset hvězd tomu, kdo na nápad s knihovnou na zastávkách přišel.

Kaka.cs
21.09.2016 5 z 5

Knížku jsem se vybrala jako četbu k maturitě a musím říct, že mě naprosto nadchla. Skvělá knížka s naprosto úžasným a hlavně originálním příběhem.

Julinka679
19.09.2016 5 z 5

Ze začátku jsem říkala "Proboha co to je?!", ale opravdu stačí jen pár stránek a pochopíte. Kniha se četla jedním dechem, je poutavá a zajímavá :-)
Charlie Gordon je pro mě hrdina :-)

Insignitka
07.09.2016 5 z 5

Božsky procítěné a zpracované, hotový skvost.