Růže pro Algernon

Růže pro Algernon https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13562/bmid_ruze-pro-algernon-CZz-13562.jpg 5 3138 563

Růže pro Algernon si poprvé získala čtenáře jako slavná povídka, která se dočkala uvedení v nesčetných antologiích a byla přeložena do mnoha jazyků. Stejně úspěšná byla i jako televizní inscenace – a nakonec jako celovečerní film s názvem Charly. Pak Daniel Keyes svůj znepokojivý příběh rozšířil a zabydlel dalšími postavami, takže vznikl román, který obdržel od asociace Science Fiction Writes of America cenu Nebula za nejlepší science fiction roku. Fascinující příběh o odvážném (snad až příliš odvážném) experimentu s lidskou inteligencí popsal jeden kritik jako „milostný trojúhelník tvořený dvěma lidmi“. Jiné nadchla jeho obraznost, napětí nebo lidskost. Růže pro Algernon v sobě spojují všechny tyto kvality. Je to jeden z nejoriginál­nějších a zároveň nejcitlivějších románů naší doby. Skvěle přeložil Richard Podaný.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Flowers for Algernon , 1966

mladkovazuzana
05.06.2015 5 z 5

Velmi emotivní knížka, dostala se mi pod kůži

roman2972
23.05.2015 3 z 5

Čekal jsem víc. Umístění knihy tak vysoko v žebříčku je pro mě překvapení.
Děj je od začátku předvídatelný. Prokousávání dějovou linkou si dost možná zkrátíte uvažováním nad technickým zpracováním (jak pravděpodobně autor změní psaný projev v další zprávě, které vlastnosti Charlie získá nebo ztratí, ...).
Doporučil bych knihu spíše těm, kteří mají rádi kratší díla a nevadí jim jednodušší dějový svět.

narcisonanis
02.05.2015 5 z 5

Potvrdilo se známé „nesuď knihu podle obalu“ a já se nenechal odradit příšernou obálkou, kterou dostalo vydání Růže pro Algernon z roku 2000. Získal jsem tak jedinečný zážitek z dokonale napsaného psychologického scifi románu. Silná četba vás překvapení vlnou citu a dojemně mrazivým příběhem. Nemluvě o originální zápletce, která se autorovi podařil podle známosti jeho jména asi jen jednou za život. O to více si můžeme cenit tohoto nádherného literárního umění :)

Ještě jednou pro jistotu pro ty, kteří by na knihu padli namátkou v knihovně či knihkupectví a váhali by – vykašlete se na obálku a určitě si Růži přečtěte, není to nadarmo 17. nejlépe hodnocená kniha!

PetraBery
26.03.2015 5 z 5

Nádherná, dojemná, skvělá... Krásná kniha, která stojí za přečtení. Celou dobu čtení mi bylo podvědomě smutno, protože jsem čekala konec, jaký nastal... A přece mi to bylo tak líto... Na druhou stranu, byl to špatný konec? Záleží z jaké strany se to vezme... Rozhodně kniha k zamyšlení. Určitě doporučuji!!!

Mirkaha
24.02.2015 5 z 5

Když jsem začala číst první řádky této knihy, nechápala jsem, co to vlastně čtu, byla jsem velmi překvapená pro mě nečekaným začátkem. Po chvíli jsem vše pochopila. Je to nádherná knížka, která mě nechávala přemýšlet, jaké by to asi bylo v mé situaci, kdo by se mnou zůstal a kdo by se odvrátil. Je to velmi citlivě napsané. Vřele doporučuji.

Manyna
19.02.2015 5 z 5

Na doporučení jsem si prečetla tento malý knižní zázrak. Myslím, že mi hodně otevřela oči a změnila pohled na svět. Příběh dopadl přesně tak, jak byl v knize předestřen, věřila jsem v Charliemu každou větu, každý jeho pocit a tužbu..Velice, velice dojemné.

Tyeen
16.02.2015 5 z 5

Velmi silný, působivý a dojemný příběh. Prožívala jsem ho od začátku až do konce. Kniha je obdivuhodně napsaná a opravdu si mě získala.

Sorokin
14.02.2015 5 z 5

Gdibich moch seďelbich a četbich pořát.

monulka
27.01.2015 5 z 5

Jedním slovem - krása. Nejvice mě dojímaly popisované scény z minula, kterak je vnímal, slyšel a viděl malý Charlie. To mi bylo úzko. Jo, jo, nikdo nejsme prázdné skořápky.

Miisha
17.01.2015 4 z 5

Růže pro Algernon prostě nezklamala! Několik let jsem si brousila drápky, že si jí přečtu a letos se mi to konečně podařilo... nádherný, poutavý příběh se smutným koncem.

Ben Nevis
12.01.2015 5 z 5

Smekám nad autorem, který se úspěšně tváří, že rozumí géniovi i retardovanému. Je to nejlepší románová sonda do psychiky, co jsem kdy četla. Hlavní hrdina v každé kapitole něco získává a něco ztrácí. Postavy mu vyčítají aroganci a sobeckost, ale naprostým neprávem.

Román mi připomněl, že musím děkovat za svou (i když ne výjimečnou) inteligenci, kterou bych nevyměnila za peníze ani krásu ani umělecký talent.

Dan
07.01.2015 3 z 5

Bezpochyby velmi originální námět. Začátek knihy, tedy onen "nepravopis" do knihy samozřejmě patří, ale moc dobře se mi nečetl... ale komu ano, že? Kniha se mi zdála místy rozvláčná, k čemuž mohlo (ale nemuselo) trošku přispět i vědomí, že původně se jednalo o povídku.. Psychologicky opravdu na jedničku, konec však předvídatelný. Kniha vyčnívá svou jinakostí, přesto jsem neměl problém se od čtení kdykoliv odtrhnout a jedno přečtení mi bohatě stačilo...

PAVEL z BRNA
29.12.2014

Silný příběh, který jsem četl několikrát a byl jsem rád, že jsem mohl i vidět filmové zpracování Charly z roku 1968.

natalie2171
27.12.2014 5 z 5

Člověk někdy nemůže uvěřit, kam až zajde lidská pošetilost a kam až jsou lidé schopni zajít. Všechno mi to přijde jako opravdu masivní porušování přírody a zasahování do věcí, které by nám měly být ukryty. Kniha mě dojala, ihned jsem si to oblíbila a snad jsem si z toho i něco vzala. Bylo úžasné sledovat to celé, ty proměny až do konce. Tuhle knihu mám v plánu vrazit do ruky každému, který se směje takovýmto lidem a lidem, kteří by měli občas některé věci nechat být.

LuciusWlk
21.12.2014 5 z 5

Co k tomuto titulu napsat? Myslím, že slova těžko vyjádří pocit, který se dostaví po dotčení knihy. Ale vezmu to popořádku. Opět jsem skočil do vody neprobádané, pouze na doporučení. Nejprve jsem se upřímně zhrozil nad slohem a měl jsem za to, že tento e-book je hloupý vtip. Dokonce jsem skočil někde do půlky knihy a… tak jsem začal znovu a záhy pochopil. Začátek mě opravdu bavil, zápisky byly „vtipné“ takovým svým způsobem. Nechci prozradit víc, než je nutné, tak jen snad, že mě příběh znepokojoval tím, jak se vyvine konec. Příběh je to určitě neuvěřitelný, plný emocí a v závěru jsem byl celkem silně emocionálně zlomený. Jednoduše jsem měl na krajíčku. Je to jedna s těch knih, na kterou jen tak nezapomenu. Bravurní hra se slovy!

galiana
16.12.2014 4 z 5

Skvělá kniha se zajímavým námětem, která určitě stojí za přečtení. Hlavního hrdinu si snad nelze neoblíbit. Dobře napsané a čtivé. Ale především šokující a krutý konec, při kterém jsem si i pobrečela. Jednoznačně doporučuji.

ilicka
09.12.2014 5 z 5

Povídka za pět, román za tři. Za rozmělnění geniální, znepokojivé povídky by se mělo trestat.

palec
05.12.2014 5 z 5

Vynikající.Takové knihy nemůžou omrzet,ani zestárnout!!

Figol
26.11.2014 5 z 5

Prokousat se začátkem byl pro mne téměř nadlidský úkol. Naštěstí jen téměř, zbytek knihy za to vážně stál. Námět knihy je vskutku originální. Při četbě jsem se hodně zamýšlela a musím říct, že ani zpětně jsem ještě knihu tak úplně nezpracovala. Psychologicky bezchybně prokreslená hlavní postava, poutavá kombinace příběhu podkreslovaného pracovními hlášeními a palčivá myšlenka po přečtení knihy. Nic jiného než pět hvězdiček udělit nelze.

glombas
08.11.2014 5 z 5

!!POZOR SPOILER!!...

Tahle kniha mě ohromně chytla za srdce. Mám chuť ji otevřít ihned znova, ale už nedočíst, abych nechal Charliemu v mé mysli tolik času, kolik si jen zaslouží.