Rozmarné léto

Rozmarné léto https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35465/mid_rozmarne-leto-gVE-35465.jpg 3 2070 308

Jde o příběh tří dnů a tří nocí, v nichž zálety a milostná dobrodružství s nenadálými hosty nakrátko rozbouří poklidný život hrdinů – kanovníka, bývalého majora, lázeňského a jeho žárlivé ženy Kateřiny. Kouzlo Rozmarného léta nespočívá ani tak v příběhu samotném, jako v dokonalém vystižení atmosféry ospalého českého maloměsta a ve Vančurově dokonalé a bohaté češtině.... celý text

Ran
19.08.2018 5 z 5

Čtení této knížky mě bavilo a určitě si od autora přečtu jeho další knihy.

olívoil
18.08.2018 4 z 5

při čtení se mi objevoval v hlavě film s vynikajícími herci, nicméně již nejsem zvyklá číst v tak spisovné češtině

MCGinger
17.08.2018 4 z 5

Dost lidí na tuto knížku (potažmo film) nadává, že se v ní nic neděje...tak ať. Atmosféra poklidného lázeňského městečka je vykreslena výborně, do toho poetické hrátky s jazykem a souboj starých pardálů o nestálé dívčí srdce.

Booky84
15.08.2018 3 z 5

Četla jsem pouze kvůli čtenářské výzvě a přiznám se, že se mi moc dobře nečetla.

-Pečivo-
13.08.2018 2 z 5

Venku čtyřicet, pere mi to v poledne na pleš a v pomatení smyslů sem si po šesti pivech k obědu koupil tuto elektrickou knihu. Rád experimentuji, o tom žádná. Ještě teď mám v živě paměti jak sem zapil pomeranč mlíkem!

Rozmarné léto je prej česká klasika. Podobná klasika jako kuřecí s broskví, celkem dobrý - ale jen z dálky. Vančura staví na poetice jazyka, děj nechává stranou - tři postarší pánové v lázeňském městě, jehož chod naruší příjezd kouzelníka s asistentkou. Pak odjedou a je konec. Čímž se vracím k alegorii zapitého pomeranče mlíkem - nejdřív klid, pak sem měl sračku a pak zase dobrý.

Takže vlastně o ničem. 4/10, protože sem dlouho nedal 4. Film sem neviděl, ale viděl jsem spousu jiných filmů.

nikolet
02.08.2018 odpad!

Kniha naprosto o ničem. Čteno jako povinná četba k maturitě. Nezáživné. Nudné. Po první stránce to má člověk chuť vyhodit. Musela jsem si najít rozbor, abych to vůbec pochopila.

Pedias
02.08.2018 2 z 5

Zcela upřímně jsem to dočetla jen kvůli tomu, že nemám ráda nedočtené knihy.
Styl psaní mě vůbec nebavil, kniha se mi špatně četla a samotný děj, škoda slov.
Celé takové nemastné neslané...

Yunkai
01.08.2018 3 z 5

Přečteno v rámci povinné četby, jinak bych se do tohohle díla opravdu nepustil. Na knize je nejhezčí poetická letní atmosféra nicnedělání. Pro mě dost zásadním negativem je však archaická čeština, která četbu velmi znepříjemňuje. Navíc samotný děj neoslní.

Janniska
31.07.2018 2 z 5

Přečteno za krátkou dobu.Psáno velice květnatou češtinou,nebylo lehké tuto knihu číst.Místy mě velice nudila a přišla mi o ničem.Na to že je to “klasika” mě to neoslovilo.

mishka1976
31.07.2018 3 z 5

Také jsem ze začátku vůbec nechápala děj knihy. Nakonec jsem se začetla a nebylo to tak hrozné. Poté jsem zhlédla film a celá kniha získala úplně jiný rozměr.
Možná bych pro tentokráte doporučila napřed shlédnout výborný film s panem Hrušínským a poté až se pustit do vlastní knihy.

janickaknizka
30.07.2018 2 z 5

Špatně se mi četla

boxas
28.07.2018 4 z 5

Milé čtení z časů nenávratně minulých...

vladislav6610
22.07.2018 5 z 5

pro odpočinkovou četbu

sarka45
21.07.2018 5 z 5

(audiokniha) Pravda, není to úplně snadné čtení - jazyk je poněkud starobylý, květnatý, ale v podání pana Somra jsem se s ním velice rychle vypořádala a knížku jsem si užila. Dějová linie není příliš komplikovaná, poněkud obtížnější jsou někdy až filozofické konverzace hlavních protagonistů knihy. O čem tedy kniha je? O charakterech obyvatel poklidného městečka Krokovy Vary, jejichž poklidný a stereotypní život rozčeří příjezd akrobata Arnoštka s půvabnou Annou, kteří se stanou pokušením pro všechny hlavní hrdiny knihy. Ukáže se však, že každý patří na své místo, k tomu "svému" životu, kde je svým způsobem šťastný. Samozřejmě jsem se neubránila spojení postav s hrdiny filmu. Bylo to příjemné letní čtení, takové Rozmarné léto :-)

amaenium
17.07.2018 2 z 5

Když jsem se pokoušela do knihy začíst, naznala jsem, že to kvůli jazyku nebude jednoduché. Tak jsem sáhla po audioknize. I tak se to neposlouchalo jednoduše, někdy se mi stalo, že jsem se ztratila v ději, ale hlavní myšlenka mi snad neunikla.
Když některé věci pominou, vše se vrátí do starých kolejí.

Barbora216
12.07.2018 2 z 5

Rozmarné léto jsem si vybrala k maturitě, protože je ta knížka krátká. Nakonec jsem zjistila, že by bylo mnohem snažší vybrat si knihu delší, ale čtivější. Rozmarné léto jsem četla kvůli maturitě třikrát po sobě, abych vůbec věděla, o co tam jde, protože jsem tomu vůbec nerozuměla a knížka to pro mě byla fakt náročná. Nakonec se mi to vyplatilo, protože jsem si ji u maturity vytáhla. :D Ale kdyby nebylo školy, po prvních stránkách bych odložila. Dvě hvězdičky za originalitu jazyka.

Mruskulka
09.07.2018 1 z 5

Tak já to dočetla opravdu jen kvůli výzvě. Většinou mi tato forma psaní nevadí a rychle si zvyknu, ale tady jsem skřípěla zuby. Možná jsem knihu nepochopila, ale zdá se mi, že tam nebyl žádný děj, žádný příběh...Pro mě ztráta času

charlizee
07.07.2018 4 z 5

Jedna z "těch" knih, která je kratičká, ale čtete ji celou věčnost... Když jsem ji vytáhla kvůli letošní "výzvě" z knihovny, pobavila mě záložka, která mi v knize zůstala nejspíš od gymplu, kdy jsem se ji snažila (evidentně neúspěšně) přečíst. Můj manžel mi řekl, že ho čtení (taktéž na gymplu) strašně nebavilo, ale když knížku dočetl (asi vyšší míra odhodlání a koncentrace), najednou si uvědomil, jak strašně skvělá je. Souhlasím... Když dočtete, jako by se vybarvila prázdná stránka omalovánky a vše do sebe zapadlo. Dokonce i film, který jsem doteď neměla ráda, se mi začal po přečtení snad i líbit a začal mi dávat smysl. Ale je to velký oříšek, to ne že ne :)

Scathia
04.07.2018 2 z 5

Tak tuhle knížku jsem vůbec nepochopila... říkala jsem si, jaká to bude bomba a čekal mě plochý příběh, nepřirozený jazyk a postavy, které si člověk snad ani nemohl zamilovat...

archandelka
28.06.2018 1 z 5

K Rozmarnému létu jsem se dostala jenom díky Čtenářské výzvy a jednu hvězdičku dávám pouze za jazyk. Jinak dějově neuvěřitelně o ničem, a pokud to náhodou skrývalo nějakou hlubokou myšlenku, tak mi evidentně unikla.