Rozmarné léto

Rozmarné léto https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35465/mid_rozmarne-leto-gVE-35465.jpg 3 2070 308

Jde o příběh tří dnů a tří nocí, v nichž zálety a milostná dobrodružství s nenadálými hosty nakrátko rozbouří poklidný život hrdinů – kanovníka, bývalého majora, lázeňského a jeho žárlivé ženy Kateřiny. Kouzlo Rozmarného léta nespočívá ani tak v příběhu samotném, jako v dokonalém vystižení atmosféry ospalého českého maloměsta a ve Vančurově dokonalé a bohaté češtině.... celý text

Chajda69
29.10.2018 2 z 5

Přečteno v rámci Čtenářské výzvy 2018.

Zdlouhavé očekávání závěru, nudné, nezajímavé. Nikdy více.

Jedna hvězdička za češtinu, druhá za (zvláště v závěru) občasné rýpnutí do mravů a obyčejů společnosti.

Šošán
25.10.2018 2 z 5

Kniha nebyla mým "šálkem kávy", příběh nudný, staročeština horší na čtení.

Teron
20.10.2018 4 z 5

Je to vlastně takové pásmo obrazů, které se dějově dá popsat jako epizoda sitcomu - denní setkávání tří pánů na plovárně naruší příjezd kouzelníka a jeho krásné Asistentky do města. Příběh tak skončí ve stejném rozložení, jako začal. Ale bohové, ta čeština. Ta hra jazyka, přechodníků a přirovnání. Pravda, ke konci jsem právě z toho jazyka už trochu umdléval a poslední stránky spíš projížděl než četl. Přesto přese všechno - abych parafrázoval majora - dejte sem detektivku, humor či fantasy, dejte sem příběh, vše co je v deskách svázáno, vše co je vytištěno a všechny druhy listů, které se čítají ve vzdělaných zemích. Neboť je další den, Země se otočila a tu bývá obyčej čísti;-)

Aerine
15.10.2018 2 z 5

Já se prostě s tím Vančurovým jazykem neumím ztotožnit. Příběh je "poetický", jednoduchý, nejspíš přináší určité poselství, ale díky velmi komplikovanému autorskému stylu si ke knížce neumím najít ten správný vztah. Už jsem to zkoušela na VŠ, teď po mnoha letech znovu - pořád to nefunguje. :-( K uchopení textu mi hodně pomohlo to, že znám filmovou verzi, která je mi o mnoho sympatičtější.

barca9312
14.10.2018 odpad!

Nedalo se cist

misafibi
09.10.2018 4 z 5

Přečteno v rámci čtenářské výzvy. Chystám se podívat i na film.

Dervish
27.09.2018 3 z 5

Je to taková lehká letní hříčka. Bohužel trpí jazykem jakým je napsána. Pro dnešní generaci čtenářů je tento způsob absolutně nepřijatelný a nečitelný. Já jsem se s tím popral a dočetl. Věřím ale, že jako povinná četba jsou to muka přímo pekelná.

Nicméně děj knihy je zajímavý, hravý a zábavný. Mladá dívka postupně okouzlí všechny staré pardály a tak se dějou věci vskutku neobvyklé, až nebojím se říci kouzelné. Nakonec jak už to tak bývá se kruh stejně vrátí na začátek a po této grotesce nezůstane víc než vzpomínka a natržené ucho.

Jak říkám je to zábavné, ale díky formě téměř nečitelné.

koczanska
25.09.2018 4 z 5

Když jsem knihu začala číst, hned mi bylo jasné, proč mě Rozmarné léto na střední škole jako povinná četba úplně minulo. Říkala jsem si, že to bychom chtěli po pubertálních středoškolácích trochu moc. Po přečtení už na to koukám trošku jinak. Když už přivyknete poetismu, ve kterém je kniha psaná, přijde vám celý příběh a vlastně i ta podoba českého jazyka doopravdy rozverná až dalo by se říci rozmarná. :)
Mimo jiné jsem si část knihy pustila k práci jako rozhlasovou hru s R. Hrušínským v roli Antonína a skvěle namluveno. Jen doporučuji.

tygřík2
22.09.2018 4 z 5

Děj nic moc, ale ten jazyk!!! Z úplně banálních prohlášení vykouzlí skvosty.

princesse
21.09.2018 4 z 5

Klasika. Zvládne přečíst každý a je to roztomilé čtení. Krátké kapitoly usnadní četbu, která je plná archaismů a z tohoto hlediska se až tak lehce nečte. Nicméně jsem ráda, že jsem si v rámci Čtenářské výzvy tuto knížečku přečetla. Znám samozřejmě film s Rudolfem Hrušínským a dalšími skvělými herci, ale četla jsem až nyní. A pobavila jsem se ...

kralika
18.09.2018 4 z 5

Příjemný letně rozverný příběh plynoucí pomalu jako řeka Orše...

"Podle ročního období, v svůj čas, noční temnoty slétnou z korun stromů, kde hřadovaly od včerejška, kouty chladu se otvírají a prostor, který má černá křídla, se hrne do městské nádoby.
Rozšafní lidé mlknou a nepromluví, dokud nepojedli. Je noc a starosta doznává, že nastal večer a že došlo na jeho slova, neboť to předvídal."

"Měla dokonalá stehna, drobná kolena, ušlechtilá lýtka a půvabnou nohu, pro niž král francouzský ještě před pěti sty lety by byl vedl válku až do vyhlazení lidu a zkázy krajin přilehlých k Španělsku."

Mirka2778
17.09.2018

Na tři dny přijel kouzelník Arnoštek do Krokových Varů. A poklidný život venkovských lázní je ten-tam.
Plavčík Důra je obviněn ze záletů, paní Důrová ho opouští, kanovník se popere s opilými chasníky, major Hugo je zlískán.
Je možné aby se vše vrátilo do původních kolejí?
Číst tento text, přes jeho útlost, opravdu není jednoduché, ale kraťoučké kapitoly vás naštěstí nevyčerpají. K přečtení musíte mít chuť!

EvaFialova
16.09.2018 3 z 5

„Tento způsob léta,“ děl vposled, odvraceje se od přístroje Celsiova, „zdá se mi poněkud nešťastným….“

Autor má opravdu knižní styl psaní a užívá mnoho archaismů, které mě na začátku čtení velmi zpomalovaly, než jsem jim přivykla.

„Co chcete říci, mistře,“ zeptal se kanovník, „zdá se mi, že jste na své cestě za výrazem došel až ke stupni nesrozumitelnosti téměř zajímavé.“

„Avšak nesměšujte mne s nemravy. Odložil jsem své spodky z dobrých důvodů. Neboť kůže, jak se doposud vykládá v týchž školních místnostech, kam jsem chodíval za svým obecným vzděláním, je uzpůsobena k dýchání a velmi si ho žádá.“

Některé jeho slovní říčky se mi moc líbily a jako oddechové čtení je tato knížka dobrá, ale jinak spíše preferuji knížky dějové s propracovanějšími charaktery postav.

„Můj muž,“ pravila „je nevyrovnatelný osel, pojďte pane, převezu vás a vy mu to řeknete zblízka.“

„Moje žena,“ děl Antonín, „je potrhlá a zlá baba. Nezbývá mi nic, než abych vzal čepici a hůl a šel za ní. Obávám se, že nebude vyhnutí a že budu nucen, abych jí natloukl.“

PeterBahn
14.09.2018 5 z 5

Krásná kniha s krásnou češtinou. Autor vykreslil velmi pohodovou atmosféru s „neškodnou“ zápletkou u které lze vnímat, jak se sám baví. Knihu čtu každý rok v červnu, protože tento velkolepý měsíc atmosféru knihy jenom podtrhuje. Velkou výhodou Vančurových textů je jistá orientace v textu Bible Kralické.
Dovolím si ocitovat jedno z mnoha milých míst míst románu:
Zajisté, odtušila paní, můj muž je Antonín, neboť já jsem Kateřina.
Hurá, děl abbé, vidím, že jste si osvojila něco z logiky, jež mne odzbrojuje.

v.kalabova
14.09.2018 4 z 5

Film jsem neviděla a nebýt čtenářské výzvy po knize bych ani nesáhla. Ačkoliv tady mnozí nadávají na styl jakým je kniha psána, mně vyhovoval. Přišlo mi, že vždy navodí tu správnou atmosféru.

nai.ivka
10.09.2018 5 z 5

Miluju ten film a konečně jsem se dostala ke knížce, která je stejně pěkná.

Anna27
28.08.2018 3 z 5

Styl, jakým je kniha psána i samotný příběh mě příliš nezaujal, ale věřím, že někdo, kdo má knihy z této éry rád ji přečte s radostí. :-)

lassse
26.08.2018 3 z 5

Tento způsob psaní knihy není mým šálkem kávy. Každopádně něco do sebe tato kniha má.

Disinka
25.08.2018 2 z 5

Hlavni veta teto knihy - zpusob tohoto leta zda se mi ponekud nestastnym - je klasika...
Jinak me bohuzel dej ani zpusob napsani nejak nenadchl, nemam moc rada takoveto spisovne psani pac se mi to spatne cte. Dej velice jednoduchy az nezajimavy. Pana Vancuru prenecham jinym ctenarum, kteri jsou vice nakloneni k jeho tvorba, ale me si proste neziskal...

Makocka
23.08.2018