Romeo a Julie

Romeo a Julie https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/244287/bmid_romeo-a-julie-uNx-244287.png 4 5414 484

Slavná a nesmrtelná Shakespearova tragedie o lásce dvou milenců z nesvářených rodů Monteků a Kapuletů vychází v nádherném básnickém překladu Josefa Topola jako 74. svazek edice D.

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Artur

Romeo and Juliet , 1595

simca9342
20.02.2023 5 z 5

Další kniha ze série K ústní maturitě. Byla nádherně napsaná stejně jako byl natočený i film. Pro velký úspěch vzniklo více vydání o tak velké lásce mezi dvěma lidmi, kterým brání vlastní rodiny ve štěstí. Nesmrtelný příběh jednoho slavného básníka a spisovatele.

a304
16.02.2023 5 z 5

Někdy emoce zablokují mozek , ale byl to můj prvý ,strhující příběh lásky , tehdy i nyní hodnotím autora za čtivého a doporučuji.

intelektuálka
16.02.2023 5 z 5

Tohle je můj literární evergreen - příběh o lásce - ale i tragedii ....

Shakespeare jej zpracoval na podkladě středověké legendy o lásce dvou mladých milenců z italské Verony ....

Dva milující, pod nešťastnou hvězdou
z těch rodů narození, rodičům
smír vykupují křížovou svou cestou :
svou smrtí usmiřují s domem dům ....

Poselství z dávných věků o síle lásky, která boří hradby a ničí nenávist ....

Dílo nadčasové a nesmrtelné, které si nikdy nenechám ujít, ať je v jakékoliv formě ....

P. S. A nechápu, pro koho je toto odpad....
Potom si nedokážu představit, jaké nároky má tento čtenář na klasickou literaturu ....
Pro mě je Shakespeare génius .... a samozřejmě doporučím.

Nikca153
15.02.2023 3 z 5

Knihu Romeo a Julie jsem četla jako maturitní četbu a tentokrát jsem se k ní vrátila kvůli čtenářské výzvě na tento rok.
Samozřejmě je to klasika a každý zná tento příběh o nešťastné lásce, avšak doporučuji tuto knihu číst a zároveň si k ní pustit film, který je téměř totožný, rozhodně to pomůže celý děj lépe pochopit :).

KubaHanzelin
10.02.2023 3 z 5

Další dohánění povinné četby, tentokrát se hodí i do čtenářské výzvy..
Asi nejznámější milostný a tragický příběh, který byl kdy napsán, velmi nadčasový, i když je mi jasné, že mu hodně pomohl perfektní překlad pana Hilského:)

hana17.1.
07.02.2023 3 z 5

Motiv díla je pěkný, ale čte se mi špatně. Je to hrozně ukňourané. Raději Hamleta.

Jara.v
02.02.2023 2 z 5

Shakespeara mám ráda, ale tohle prostě nedávám. Za mě jeho nejhorší dílo. Už jsem to jednou četla a řekla jsem, že nikdy více. V rámci výzvy jsem tomu dala šanci, ale nepovedlo se. Něco tak strašně ukňouraného jsem snad nikdy nečetla.

DominaCZ
02.02.2023 odpad!

Cypoviny nekonečných rozměrů aneb kterak si puboš vrznout chtěl a tak nevěděl dřív do které upadnout.

Tehdy sice byly normální zbouchlý náctky, ale z dnešního pohledu mi to nepřijde hodný oslav a glorifikace, spíš jako hodně směšnej a přitom nebezpečnej warn.
Protože vzniknout ze dvou děcek další děcko tak to logicky nemůže dopadnout dobře.

Čili jak říkám: trapný a vhodný leda do krbu.

Terror
28.01.2023 1 z 5

Tuto divadelní hru jsem, coby součást povinné četby, přelouskal už v roce 1989. Letos jsem ji přečetl znovu a… Shakespeare není můj půllitr piva. Našel jsem svůj starý literární deník ze studentských let, kde píši toto:
„Celá kniha mne mnoho nebavila, poněvadž se mi zdála poněkud staromódní a v historické četbě si zrovna nelibuji. Také si myslím, že se Romeo s Julií vzali hodně brzy, druhý den po seznámení.“
Blábol. Bylo mi čtrnáct. Teď je mi víc a Romeo s Julií mne zase nebavili. Stylem, příběhem, prostě ničím neoslovili můj intelektuálně zaostalý mozek. Zkrátka jsem si zase zkusil přečíst Shakespeara. Slibuji, že už to nikdy neudělám…

Monike
28.01.2023 5 z 5

Díky CV jsem se ke knize dostala po druhé. Poprvé jako povinná četba. Opět nezklamala je to pořád silný příběh jako když jsem ji četla prvně.

klaraj093
27.01.2023 3 z 5

Pointa hry je nádherná. Četlo se mi to těžce zpočátku, vzhledem ke stylu, ale od půlky jsem to pak už zhltla. Jsem ráda že v rámci výzvy jsem se k ní konečně dostala.

LuckaDea
19.01.2023 3 z 5

Klasický příběh, který zná téměř každý. Po knize bych asi je tak nesáhla, ale v rámci povinné četby jsem si ji nakonec vybrala. Kniha je psaná zajímavým způsobem/jazykem. Samotný příběh je hezký. I když je toto snad nejznámější Shakespearovo dílo, myslím, že měl i lepší a propracovanější knihy než je tato. Každopádně by tuto knihu neměl vynechat nikdo, kdo má rád zamilované knihy nebo divadelní hry.

Štěpinambura
18.01.2023 5 z 5

Klasika - myslím, že je povinné tuto knihu vlastnit nebo ji alespoň 2x za život přečíst :-D

boxas
18.01.2023 5 z 5

Hodnotit něco, co je svým způsobem dokonalé, nadčasové, a proto věčné, to se více méně stydím.
Takže jen toto: Díky, pane Shakespeare!

Filomena1961
13.01.2023 5 z 5

Hlavním tématem dramatu je láska, ale také i nenávist. Tento příběh dvou rodů napsaný Shakespearem v 16. století, je pro nás stále živý. Stále se o něm píše, opakovaně vychází, hraje se na divadelních prknech a zpracovává se v různých žánrech, je nadčasový. Uchvátí nás láskou dvou mladých lidí, kteří mají život před sebou, ale oni volí smrt v okamžiku, kdy jsou přesvědčeni, že nemůžou být spolu a v tom je ta tragédie.

Luigi1
10.01.2023 5 z 5

Světoznámá tragédie o nenaplněné lásce dvou mladých lidí

sabina5156
26.12.2022 3 z 5

Dobře, co napsat. Sentimentální příběh o zakázané lásce dvou mladých lidí, napsaný půvabným jazykem. Kultovní dílo, jehož kult plyne spíše z nejstaršího motivu vraždy a sebevraždy (láska) než z příběhu samotného. Sentimentalita příběhu hraje na lidské emoce do dnešní doby. Jednoduše, dosadíme-li do příběhu dva krásné lidi a trochu krve, máme dojemný a velkolepý příběh na motivy Williama Shakespeara. Platné, dosadíme-li do jakékoli doby i jakéhokoli prostředí. Dnes dle mého zcela patetické a neoriginální.

Dominika76
14.11.2022 3 z 5

Od knihy som čakala viac. Láska na prvý pohľad a na druhy deň svadba je na úrovni princeznej z rozprávky. Sexisticke vtipky nič moc a nenašla som ani veľa ľúbostných replík, ktoré by ma chytili za srdce.

Knihomol170
09.11.2022

(SPOILER) Kniha pojednává o dvou znepřátelených rodech. Bojují proti sobě a králové to zarazí. Romeo, syn Monteka, navštíví ples Capuletů a zamiluje se do Julie, dcery Capuleta. Díky pomoci chůvy a otce Lorenza se Romeo a Julie bez vědomí rodičů vezmou, i když jsou z různých rodů. Vypukne spor mezi Tybaltem a Benvoliem a Benvolio je zabit. Romeo mstí svého přítele, zabije Tybalta a je vyhnán z města. Julie je nucena svým otcem vzít si Parise, ale vypije nápoj, který ji na několik dnů uspí a umožní, aby vypadala jako mrtvá. Lorenzo se pokouší informovat o této léčce Romea, ale nepovede se mu to. Když se Romeo dozví o smrti Julie, koupí si jed. U hrobky Julie probíhá souboj mezi Romeem a Parisem a Paris je zabit. Romeo vypije jed a zemře. Julie se probudí vedle mrtvého Romea a zabije se jeho dýkou. Kniha končí usmířením Monteka a Capuleta.

Sarapet
30.10.2022 5 z 5

Četla jsem překlad od pana Hilského a bylo to úžasné.