Romeo a Julie

Romeo a Julie https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/244287/bmid_romeo-a-julie-uNx-244287.png 4 5412 483

Slavná a nesmrtelná Shakespearova tragedie o lásce dvou milenců z nesvářených rodů Monteků a Kapuletů vychází v nádherném básnickém překladu Josefa Topola jako 74. svazek edice D.

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Artur

Romeo and Juliet , 1595

JointlieKat94
28.09.2023 4 z 5

Vydání z roku 2015 jsem dostala od maminky k narozeninám. Ví, že mám ráda takové ty básnické sbírky, takové to skloubení krásného, romantického příběhu a uchu lahodících slov. I když jasně, rozumím tomu, že je to divadelní hra, ale na mě to funguje stejně. Pár let si na mě teda kniha musela počkat a já ted musím napsat hodnocení. :)

Hned od začátku mě to chytlo, nejradši bych předčítala přítelovi, ale ten na tohle prostě není.. dva rody, které proti sobě neustále zbrojí se z nějakého důvodu prostě nenávidí. Z nich pochází Romeo a Julie. Romeo se zrovna snaží dostat z jedné neopětované lásky a pozná Julii, kterou chtějí rodiče provdat. Je to láska na první pohled. Cukrují spolu tak dlouho, až se o pár dnů později na tajno vezmou. Avšak jejich pozemská láska nemá dlouhého trvání. Romeo je vyhnán, Julie umrtvená.. jak to mohlo dopadnout jinak? :)

Já to konečně vím! :)

RMarkéta
18.09.2023 5 z 5

Krásný a nesmrtelný příběh. Shakespearova slovní zásoba je až ohromující a to jeho užití jazyku taky. Kdyby jenom byli ti rodiče trošičku více tolerantnější.

Pebra
25.08.2023 5 z 5

Nesmrtelná klasika, ať se to někomu líbí či ne.

apq
22.08.2023 1 z 5

Já vám nevím, četla jsem hodně knih, takže má s čím porovnávat, a tohle nemůžu hodnotit kladně, přestože bych chtěla. Podle mě se kolem tohoto díla dělá jen zbytečné haló. Prostě a jednoduše, příběh o pedofilním párečku zakončený tak překombinovaně, až to připomíná spíš frašku.

pani_ari
28.07.2023 4 z 5

Literární i kulturní must-read.
Láska a nenávist. Jaké téma snad jen může být více nadčasové?

Miliarda
17.07.2023 4 z 5

Známý Shakespearův příběh o nešťastné lásce má přes své "stáří" hodně nosných myšlenek, které přetrvávají dodnes. Přes obtížný jazyk se Romeo a Julie čte poměrně dobře a jako jedno ze stěžejních děl světové literatury se rozhodně vyplatí tuto "kulturní památku" znát.

TynaBehuncikova
05.07.2023 2 z 5

Jelikož jsem knihu doteď nečetla a v létě se chystám do Verony, rozhodla jsem se to napravit. A říkám si, že jediné štěstí je, že je tak krátká. Onen úžasný 'Shakespearovský jazyk' buď ztratil kouzlo překladem, nebo jsem jej v knize nenašla. Já sice samozřejmě věděla o čem kniha je, ale celý ten děj mi přijde jak na hlavu postavený, o šílené "lásce" snad ani mluvit nebudu. Bohužel tohle mi opravdu nesedlo.

E.T.007
17.05.2023 2 z 5

Ja osobne nechápem to vysoké hodnotenie, pretože na láske Rómea a Júlie nebolo nič výnimočné. Vlastne by som o láske ani vôbec nehovorila, keďže sa ledva poznali a ani nemali čas spoznať sa. Možno by som to nazvala vzplanutím, ale aj to je už nadnesené. Boli to ešte deti a presne tak sa aj správali - pochabo a hlúpo.

Celkovo ma táto divadelná hra nezaujala. Repliky postáv boli väčšinou trápne a častokrát chlipné. Celé to bolo také... dosť o ničom.

evice9290
15.05.2023 4 z 5

Je to klasika, kterou miluju.

KnihoSny
15.05.2023 4 z 5

Nevím co o ni pořadně řict asi jen to že tu je prostě láska nenávist na život a na smrt... jen mě mrzel konec:(

MíšaS.
08.05.2023 4 z 5

Co napsat... Souhlasím s nízkými hodnoceními, kterým se příběh nelíbí, ale souhlasím i s vysokými hodnoceními, kteří příběh milují. A teď babo raď.
Takhle, vidět hru na divadle je úplně něco jiného, než si ji jen přečíst. Herec dá slovům výraz a svým výkonem Vám dá zapomenout, že Romeo je přelétavý motýl a Julie ufňukaná čtrnáctka. Pokud je to dobrý herec, pokud ne, tak Vám na patře zůstane pouze taková divná pachuť a pocit, že je něco špatně...
Jestliže můj komentář nechápete, nic si z toho nedělejte, nechápu ho ani já.

Marbla2004
01.05.2023 5 z 5

Příběh profláknutý, ale i tak mi bylo ke konci ouzko. Zaslouženě známý, protože tak pestrý, krátký a srdcervoucí příběh... Prostě Shakespeare a jeho um. Asi nejoblíbenější jeho dílo, i když Hamlet byl taky moc pěkný příběh.

Aleh
23.04.2023 5 z 5

Do 16. století patří i slavné a stále živé dílko (myšleno rozsahem), protože významem je Romeo a Julie nesmrtelná tragédie, která nám má co říci i dnes ve 21. století. A proč? Láska prostě patří k životu. Ať už je šťastná nebo nešťastná, ať se jedná o krátké milostné vzplanutí nebo celoživotní láskyplný vztah. Prostě téma, které je stále živé a patří do našich životů vlastně v každé době a v každém věku.

Lady_Lea
03.04.2023 odpad!

Páni... Tahle kniha pro mě byla čistým utrpením. Přemýšlím, jestli je to tím, že mi nesedí dramata (tohle bylo moje první), překlad nebo samotný příběh. Hodně mě rušily nahodilé přechody od normální řeči k veršům (které se navíc rýmovaly jen v některých případech). Na škodu bylo i minimum popisu, s tím částečně související nulová atmosféra, absurdnost děje a chování postav. Lásce hlavních hrdinů jsem vůbec nevěřila (ono šlo taky spíš o iracionální impulzivní vzplanutí).

Nechce se mi věřit, že tenhle příběh pochází z pera jednoho z nejuznávanějších autorů všech dob. Nechápu, co dělá z tohoto díla nesmrtelnou klasiku. Já nevidím pozitiva opravdu žádná (snad jen, že kniha byla poměrně krátká... bohužel ale ne dost krátká).

Belforn
03.04.2023 3 z 5

Asi jedno z nejslavnějších dramat. Po celou dobu mě těšilo, že se odehrává přesně podle Freytagovy pyramidy dramatu. Do poslední chvíle byla možnost, že dojde ještě ke zvratu děje, ale nakonec došlo k nevyhnutelné katastrofě. Osobně jsem rád, že jsem knihu přečetl a splatil tak jistý dluh vůči středoškolskému studiu. Na druhou stranu musím uznat, že mě promluvy postav tolik netěšily a vlastně nepřinášely kýžený literární zážitek.

Morana107
27.03.2023 2 z 5

Mno, já bohužel moc neplesám. Přišlo mi to celé jako jeden velký výsměch lásce. Julie pořád ufňukaná, Romeo teče jak zmrlina kvůli každý, která kolem něj projde. Lidský život neznamená nic, jako kdyby to byla všední hloupost, že mě něco trochu rozruší a já se hned jdu zabít. A to se objevuje v příběhu pořád, jediné řešení na všechny problémy hlavních hrdinů je prostě sebevražda.
Nevím, jestli to je jen překladatelem, ale v té mojí verzi bylo těch chlípných narážek typu "Naložím pannám, co se do nich vejde" trochu moc. Obzvláště v kontrastu s přeslazenými dialogy i monology hlavních aktérů.
Jako dobře, kvůli maturitě člověk musí přinášet oběti.

Emily82
08.03.2023 5 z 5

Nesmrtelný Shakespeare. Četla jsem tuto knihu už několikrát, v různých překladech. Shakespeara zbožňuji, nadčasový, stále aktuální, již několik století.

Safrika
04.03.2023 4 z 5

Moje prvni poezie, navic takova klasika. Bylo to zajimave, jsem ostuda, mlhave jsem tento pribeh znala, ale ted po precteni alespon vim, jak vlastne ve skutecnosti skoncil.

Bětuu
28.02.2023 4 z 5

Nečekala jsem, že mě to bude tak moc bavit! Bylo to hezké, vtipné a trochu i smutné. Příběh jsem si zamilovala, nejlepší postava byla stejně Mercuzio! Doporučuju!

simca9342
20.02.2023 5 z 5

Další kniha ze série K ústní maturitě. Byla nádherně napsaná stejně jako byl natočený i film. Pro velký úspěch vzniklo více vydání o tak velké lásce mezi dvěma lidmi, kterým brání vlastní rodiny ve štěstí. Nesmrtelný příběh jednoho slavného básníka a spisovatele.