Já, robot

Já, robot https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/107591/bmid_ja-robot-107591.jpg 4 1557 1557

Isaac Asimov - při tomto jménu se všem příznivcům a čtenářům SF vybaví dvě věci - románový cyklus Nadace a hlavně tři zákony robotiky. Jakže znějí? 1. Robot nesmí ublížit člověku nebo svou nečinností dopustit, aby člověku bylo ublíženo. 2. Robot musí uposlechnout příkazů člověka, kromě případů, kdy tyto příkazy jsou v rozporu s prvním zákonem. 3. Robot musí chránit sám sebe před zničením, kromě případů, kdy tato ochrana je v rozporu s prvním nebo druhým zákonem. Tvůrcem a otcem celé robotické etiky je právě americký spisovatel Isaac Asimov. V této dnes již klasické sbírce nacházíme jedny z nejlepších povídek, jaké kdy byly na toto téma napsány. A lze jen dodat, že myšlenky v nich obsažené nijak nestárnou - spíše naopak.... celý text

Literatura světová Povídky Sci-fi
Vydáno: , Argo , Triton

I, Robot , 1950

Romanka89
19.10.2018 4 z 5

Ke knize jsem se dostala hlavně díky čtenářské výzvě a rozhodně nelituji, není to žánr který běžně čtu, některé povídky se mi četli lépe, jiné trohu hůře, ale celkově hodnotím knihu velmi kladně. Povídky na sebe krásně navazují a souvisejí spolu. Osobně mě nejvíce zaujaly Důkaz, Lhář a Robbie.

Čtenářská výzva 2018: Kniha žánru, který běžně nečtete.

miska98
15.10.2018 5 z 5

Já, robot je čtivý soubor devíti povídek, které spojuje jedna hlavní příběhová linka, a přestože rozpracovává pouhé tři teze, čtenář se v rozhodně nudit nebude. Asimov dokázal v této útlé knížečce naservírovat celou "historii" robotiky na stříbrném podnose tak, že nic nechybí a nic nepřebývá. Je úžasné, kolik toho dokázal před sedmdesáti lety pomocí svojí fantazie stvořit... kdyby nic jiného, tak čtenářskou povinnost pro milovníky žánru zcela jistě.

jobile
20.09.2018 5 z 5

Po dlouhé době jsem sáhla po některém základním kamenu sci-fi a rozhodně nebylo proč litovat. Skvělé povídky, u kterých jsem nikdy přesně netušila, jak se vyřeší zápletka, ale vždycky jsem měla možnost rozvinout vlastní teorii. :)

TimeLord
27.08.2018 5 z 5

Toto berem ako jedno zo základných sci-fi diel. Nenašla sa ani jedna poviedka z tejto knihy, ktorá by ma nebavila.

iceVS
19.08.2018 5 z 5

Prvně jsem ji četla v roce 1981 - páni to je let... - a lidi jsou z ní uchvácení i teď. Není to krása? Zdali dáte dohromady tři robotické zákony...?

VesmirnaOndatra
11.08.2018 4 z 5

História robotiky tak, ako sa nikdy nestala, pravdepodobne preto, že sa doposiaľ nenašiel nikto, kto by zafinancoval vývoj robotov, s ktorými sa nedá vyhrať vojna

jaroiva
31.07.2018 4 z 5

"Robot nesmí ublížit člověku nebo svou nečinností dopustit, aby člověku bylo ublíženo." Zní to tak jasně a přitom se to může i celkem zvrtnout :)
Jo, skvělá knížka.

Janadvorackova
28.07.2018 5 z 5

Já, trubka, jsem to zapomněla ohodnotit, přitom jsem tuhle knihu minimálně dvakrát četla a jednou slyšela. Furt super. Nemůžu si pomoci, řadím si ji soukromě mezi jednu z nej. sbírek povídek, zde krásně propojených zajímavým tématem - vývojem umělých forem života a vztahu člověka k nim. A naopak. A právě ta vzájemná propojenost dělá příběh přitažlivým, děsivým, nadčasovým, osudovým... doplňte si :).

xxtom
16.04.2018 4 z 5

Parádní sci-fi o zákonech robotiky, kde autor popisuje popisuje, že i docela jasné zákony se dají vyložit jinak.

Lenny33
29.03.2018 4 z 5

Povídková kniha, kdy některé povídky jsou naprosto fascinující, čtivé a ještě dlouho po čtení nad nimi bude čtenář přemýšlet. Jiné už tak skvělé nejsou, ale všechny jsou úžasně promyšlené a zajímavé.

Katka2382
06.02.2018 5 z 5

Skvělé,vtipné,čtivé a nadčasové dílko.Asimov nikdy nezklame.

Cink262
31.12.2017 4 z 5

Udivuje mě jak rafinovaně a přece tak prostě a jednoduše dokázal Asimov napsat 9 fascinujících povídek, které všechny spojuje závěrečná pointa vycházející z pouhých tří na první pohled tak prostě vypadajících zákonů. Vtipné, chytré, geniální. I přesto však u mě "Já, robot" zaostává za sérií "Nadace", kde se na scénu dostává více politiky i charismatických postav.

RemiBlack
30.12.2017 4 z 5

A mě se to líbilo. :) Tahle kniha u mě utrpěla tím, že jsem ji četla v elektronické podobě a navíc hrozně dlouho, po malých úryvcích... Věřím, že si to někdy přečtu znovu a na jeden zátah. Na zákony robotiky asi jen tak nezapomenu.

Kryštofka
30.12.2017 3 z 5

Čtenářská výzva. Se sci-fi nerezonuju, ale za to autor nemůže.

Paulus.1987
29.12.2017 5 z 5

Krásné, čtivé a inteligentní povídky, ve kterých autor definoval tři zákony robotiky. Skvostné čtení pro přemýšlivé čtenáře.

Vojslava
29.12.2017 5 z 5

Je pravda, že ke knize jsem se dostala díky Čtenářské výzvě a tomu, že zákony robotiky někteří moji známí často citují, nicméně pomalá četba této dneska již evidentní klasiky přináší spoustu podnětů k zamyšlení nejen o vztahu člověk-technika (případně lidský výrobek), ale i nad tím, kde jsou skutečné hranice a hodnoty lidské civilizace. Časem ráda sáhnu asi i po dalších autorových dílech.

kacaabba
23.12.2017 5 z 5

Pan Asimov se trefil více, než asi sám tušil. V době , kdy psal tyto povídky, bylo pár let po 2. sv. válce, o počítačích nebylo vidu ani slechu... A on už řešil inteligentní roboty, které se nyní lidstvo snaží přivézt na svět. Ten jeho svět byl lepší v tom, že roboti byli na Zemi zakázáni, u nás to tak nebude a zřejmě nebudou k rozpoznání od skutečných lidí. Horší varianta :-( Filmové zpracování kompiluje řadu postřehů z povídek a samozřejmě jako základ ponechává 3 robotické zákony, které spisovatel zformuloval. Jinak si filmovou podobu neztotožníte s žádnou povídkou. I filmové zpracování ale hodnotím velmi vysoko.

Marůš13
19.11.2017 4 z 5

Asimov zase nezklamal! Jeho knížky přečtu v rekordním čase a hned mám chuť jít na další.

Nikita04
08.11.2017 4 z 5

Knihu jsem si vybrala do čtenářské výzvy, jako knihu starší než já. A přečetla jsem ji jedním dechem. Dokonalé a velmi čtivé.

Mezrik
14.10.2017 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Z Asimovova nadčasového myšlení mi běhá mráz po zádech.