Já, robot

Já, robot https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/107591/bmid_ja-robot-107591.jpg 4 1548 204

Isaac Asimov - při tomto jménu se všem příznivcům a čtenářům SF vybaví dvě věci - románový cyklus Nadace a hlavně tři zákony robotiky. Jakže znějí? 1. Robot nesmí ublížit člověku nebo svou nečinností dopustit, aby člověku bylo ublíženo. 2. Robot musí uposlechnout příkazů člověka, kromě případů, kdy tyto příkazy jsou v rozporu s prvním zákonem. 3. Robot musí chránit sám sebe před zničením, kromě případů, kdy tato ochrana je v rozporu s prvním nebo druhým zákonem. Tvůrcem a otcem celé robotické etiky je právě americký spisovatel Isaac Asimov. V této dnes již klasické sbírce nacházíme jedny z nejlepších povídek, jaké kdy byly na toto téma napsány. A lze jen dodat, že myšlenky v nich obsažené nijak nestárnou - spíše naopak.... celý text

Literatura světová Povídky Sci-fi
Vydáno: , Argo , Triton

I, Robot , 1950

Hellboy
30.11.-0001 4 z 5

Výborná kolekce devíti povídek s robotí tematikou, které na sebe navazují a tvoří ucelený příběh. Jednotlivé povídky se snad ve všech případech věnují robo-psychologii a třem robotickým zákonům. Jejich kvalita ale dost kolísá, některé jsou výborné (Malý ztracený robot - na jehož základě byl velmi volně natočen film s Willem Smithem, Robbie, Hra na honěnou, Důkaz), jiné jsou spíše průměrné (Rozum). Jako celek je to průkopnické dílo.

Pumpenzen
30.11.-0001 5 z 5

Nikdy jsem nečetl sci-fi, měl jsem k tomu odpor díky Star Treku a výtiskům Perryho Rhodana za výlohou trafik s mimozemšťany s hlavou velkou jak ......., ale knížka Já, robot mě obrátila a v závěsu jsem sjel do dneška už asi osm Asimovových knih a dnes začínám louskat Nadaci. Vřele doporučuji Já, robot, už jen proto, že se jedná o povídky, takže to není velký závazek na vyzkoušení.

tikend
30.11.-0001 5 z 5

Unikátna zbierka poviedok. Každá jedna je vínimočná a zaujímavá.

Giro
30.11.-0001 5 z 5

Perfektní kniha.Moc doporučuju,Napětí se vás drží jako klíště a dokud nedočtete kapitolu tak se vám nebudue chtít dát tu knihu pryč z ruky