Romance pro křídlovku

Romance pro křídlovku https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/266470/bmid_romance-pro-kridlovku-266470.jpg 4 981 118

Text divadelní adaptace básnické poemy publikovaný v rámci programu ND ke stejnojmenné inscenaci, premiérované ve Stavovském divadle 27. a 28. listopadu 1997. Program obsahuje spoustu dalších zajímavých příspěvků k autorovi i inscenaci samotné. Autoři adaptace jsou: Ivo Krobot a Josef Kovalčuk.

SuperFrankie
21.04.2015 5 z 5

''Bdím. Musím bdít.
Už dnes láska a smrt křižují se ve mně,
noc lásky a smrti žíhá jasně a temně
mých dvacet let, těch dvacet zlatoploutvých
ryb.
A letmý dotek tvých úst je věčný slib.
Musím bdít.''

Hrubín v sobě snoubí motivy smrti, života, lásky, žárlivosti a utrpení. Přesně takový je život. Koktejl hořskosladkých pocitů, který si vypijeme až do dna.

Fafyna
08.03.2015 5 z 5

Vždycky když na Romanci vzpomenu, hned bych si ji znovu přečetla! Neskutečně krásný příběh, který nezanechává v hlavě otázky - zanechává emoce, pocity a vzpomínky. A ty jen tak nevyprchají.

julythreemosen
19.02.2015 5 z 5

Taková krásná poezie! Na to, jak básničkám moc neholduji, tenhle příběh byl napsaný moc hezky, srozumitelně, a chytl mě za srdce. :) Chystám si knížečku koupit a určitě si ji ještě několikrát přečtu!

monika7306
22.09.2014

Ráda bych knihu koupila, neprodává ji někdo?

Cacolinka
09.09.2014 5 z 5

"Láska je dar nad tvoje síly."

Zrovna jsem si vzpomněla na gymplovské období, kdy jsme zrovna Hrubína probírali. V hodině jsme se dívali na zfilmovanou verzi Romance pro křídlovku od Vávry, která, nevím teda jak na ostatní, ale na mě zapůsobila dost pozitivním dojmem. Shodou okolností jsme ten stejný den šli večer do kina na Sweeneyho Todda - The Demon Barber of Fleet Street, což je sice taky tak nějak o lásce, ale hlavně o krvavé pomstě. A že tam teklo umělé krve...důležité je ale to, že po skončení filmu, zrovna jak jsme se sbírali ze sedaček, si to kolem nás na schodišti štráduje náš učitel češtiny, který nám dopoledne ještě pouštěl Romanci, a jak nás míjí, tak s úsměvem prohazuje:"A já na vás s Romancí pro křídlovku..."

RH faktor
12.07.2014 5 z 5

Netuším kolikrát jsem romanci přečetla, ale vím jistě, že ji ještě mnohokrát číst budu...

GeekMonkey
19.04.2014 3 z 5

"Chci si ji vypodobnit, je však nevypodobitelná."

maja.davidova
23.02.2014

Ač se jedná o úzkou knížečku, je bohatá na děj a vždy mě pohladí po duši

Lenka4
07.11.2013 5 z 5

Výjimečná poezie, zajímavá stylem i obsahově. Je to příběh nejen o lásce k dívce, ale hlavně o hluboké lásce k člověku, a to k člověku starému a nemocnému - dědečkovi. Ve všední péči o něj, která je psychicky hodně náročná a ve snaze o přizpůsobení se jeho světu, se projevuje hrdinova (autorova) hluboká lidskost.

HDosoudilová
28.08.2013 4 z 5

Děkuji za svou střední, díky které jsem přečetla a objevila spoustu krásných knih. Tato je jedna z nich.... vřele doporučuji...

Manifest blech
21.06.2013

Romantický nenaplněný příběh skrze dojemné verše pohladí po duši a pošimrá nejednu tužší náturu.

Lenisk@
05.11.2012 4 z 5

Nerada se přiznávám, ale kniha mě na první pohled zaujala svou krátkostí. Na ten druhý obsahem a na třetí (a nejdůležitější) svým nádherným zpracováním. Ač se jedná o žánr, který mi není blízký, věřím, že se ke knize budu vracet.
Velmi mě zaujala.

Gahanka
29.04.2012 5 z 5

Romance se mi moc líbila, jen lituji, že jsem před četbou viděla film. Jinak skvělé.

Vojta
20.04.2012 5 z 5

Přiznám se, že jsem se Romance pro křídlovku tak trochu bál. Kniha je to pravda tenčí než plat začínajícího učitele, v počtu stran by tedy problém nebyl, ale z obsahu jsem strach měl. Jenom jsem čekal, jaké unylé romantické zrůdy na mě zpod pevné vazby vylezou. Vy si myslíte, že si dělám legraci, ale špatně napsaný romantický příběh může mít na dospívající muže zhoubné účinky. To je dokázáno, sám jsem si to ověřil, když jsem se jednou s maminkou večer díval na televizi.
Poslední záchvěv mých zbytnělých obav vzal za své, když jsem se odcházeje z knihovny začetl v první odstavec. „Pralesy kopřiv hvězdami bičované k oknu dokořán …“ Hrubín, věrný svému jménu, mě přímo ubil básnickými přívlastky a já jsem pochopil, že si s ním budu rozumět, nehledě na to jak velká „slaďárna“ to bude.
Příběh byl jednoduchý, ale v jistém smyslu neodolatelný. Básník dal čtenářovi ochutnat všech možných literárních laskomin, zejména si dal záležet na repetitivních motivech. Imaginární teskný tón křídlovky jakoby hudebně doprovázel celý příběh a připomínal tak, že jde vlastně o tragédii. I když si myslím, že každý z nás by ji aspoň nanečisto chtěl zažít. V mnohé mužské aspoň trochu romantické duši je dle mého názoru místo pro lásku k patnáctileté dívce a možná dokonce pro lásku platonickou. Však realita se většinou rovná Tonce s velkými prsy, ale malou fantazií. Tonky ale mají také své výhody, naše přízemní já to vědí a většinou vítězí. Co s takovou holkou? Co řeknou lidi? Vždyť je tak mladá… Největší nepřítel se většinou skrývá v naší hlavě. Když už nejsme schopni ho zadupat do země, musíme ho přinejmenším jednou za čas profackovat, aby si tolik nedovoloval. Proč? Protože když děláme něco neobvyklého naše životy se zdají být smysluplnými. Ony teda nejsou, ale nikomu to neříkejte.
Romance pro křídlovku skutečně není žádná „slaďárna“. Jde o těžký příběh nejenom o lásce. Jde o příběh romantického životního postoje, který se nesetkal s přílišným úspěchem, ale přesto nás něco nutí ho napodobovat a obdivovat.

kniholka
07.12.2011 5 z 5

Jak ji neustále čtu dokola, umím ji už téměř nazpamět. Jednoznačne mé nejoblíbenější české básnické dílo. Také sedávám v okně a bojím se spustit nohy dolů, aby mi je neurval chlad ze světnice...

Infantility
25.04.2011 5 z 5

Zanechalo to ve mě takový zvláštní pocit. Takový co jsem u knihy ještě neměla.

pistalka
23.01.2011 5 z 5

Bezesporu nejkrásnější česká básnická skladba dvacátého století - složitá a náročná paralela o dvou rovinách lásky a dvou rovinách smrti, vyprávěná v několika časových rovinách, založená na kontrastech stáří a mládí, naivity a zralosti, života a smrti.
Ovšem - jak všichni víme - tím největším kontrastem je celý náš lidský život, složený z radostných chvil, zatížených tragikou.

knedlik
30.11.-0001 5 z 5

"Ví jenom, že je mi patnáct. Chtěl mě vypodobnit, jsem však nevypodobnitelná. Jsem všechno, co jeho dvacet let do něj nanosilo z vůní a tvarů a z čeho jsem si dnes jak z pláství vybrala strašné sladkosti. Jsem všechno, co naráz zastavuje srdce, a přece to není smrt. A jsem všechno, čím vždycky člověk poprvé vydechne. Milenka ještě ne, na to je mi málo. Jsem vesmírem doteků, až tě mrazí..."