Romance pro křídlovku

Romance pro křídlovku https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/266470/bmid_romance-pro-kridlovku-266470.jpg 4 981 118

Text divadelní adaptace básnické poemy publikovaný v rámci programu ND ke stejnojmenné inscenaci, premiérované ve Stavovském divadle 27. a 28. listopadu 1997. Program obsahuje spoustu dalších zajímavých příspěvků k autorovi i inscenaci samotné. Autoři adaptace jsou: Ivo Krobot a Josef Kovalčuk.

HoyaCarnossa
03.10.2017 odpad!

Pro mě je to něco děsného. Knihu jsem četla dvakrát, film jsem viděla jednou. Zůstává nepochopena. Ale třeba se k ní někdy vrátím.

rarášek
17.08.2017 4 z 5

Nádherná knížka. :)

Katranis
03.07.2017 3 z 5

Povinná četba.

Metcheque
08.06.2017 5 z 5

Nádherná sbírka z doby, kdy poezie ještě byla poezií.

kara
05.04.2017 5 z 5

Půvabná knížka. Doporučuji.

holkaslebkou
25.02.2017 4 z 5

Jednoduše kouzelné.

"Navždy mne bude víc o tu noc,
kdy jsem tě vyvolával z měsíčných par
ale láska, jež v krvi žil a cév
divoce tepá"

TheMelorry
30.11.2016 4 z 5

Asi jsem knihu úplně nepochopila, protože mě nijak zvlášť neoslovila. Nebyla špatná, některé pasáže se mi hodně líbili, ale celkově znám lepší díla.

buccaneerka
18.10.2016 5 z 5

Před 12 lety jsem ji musela přečíst za trest, protože jsem naštvala češtináře ... a on netušil, jak mě tím potěší. :)

Jass
03.09.2016 4 z 5

Je to pěkné dílo, ale musím říct, že mě osobně nijak příliš neoslovuje. Jiné básně mě zasáhly přímo do srdce, ale tahle nějak nezabírá...

Petula19
11.07.2016 2 z 5

Přečteno jen z nutnosti k maturitě. Poezie není můj šálek čaje a asi ji proto neumím náležitě ocenit. Nicméně co mě zaujalo nebyl příběh nebo verše, byla to spousta kontrastů, které se v knize objevují a nad kterými se člověk musí zamyslet

zazvorek
25.06.2016 5 z 5

Terina si stříhá vlasy sama jako před autodafé a miluje Františka.
František ale taky miluje svého dědečka.
Osudové letničky bolí a trápí, ale díky Hrubínovi tak krásně! Opravdová nádhera prodchnutá dusnou letní atmosférou, láskou, lehkým erotičnem, mládím, životem a hlavně smrtí.

Hanka_Bohmova
24.04.2016 5 z 5

To je taková krása!

už dnes je mne víc o hrůzu, s níž jednou lidé
uvidí šílený negativ svého díla,
už dnes je mne víc o město, jež se octne
jen na vteřinu a samo v nitru slunce
a vyjde s ňadry upálenými, bez klína,
už dnes je mne víc o ty nejzoufalejší,
pro něž budoucnost vždycky bude dar
nad veškeré lidské síly

...

Navždy mne bude víc o tu noc,
kdy jsem tě vyvolával z měsíčných par
ale láska, jež v krvi žil a cév
divoce tepá.

Weiler
02.04.2016 4 z 5

Víte co? Tenhle způsob předávání lyriky jsem schopnej zkousnout. Skladba se navíc zdá celkem přímočará, čímž bude čtenáři dozajista okamžitě sympatická, ale nenechte se zmást, opakovaná čtení pomohou objevit nové hloubky pod tím zdánlivě jednoduchým romantickým příběhem. Pro tu stravitelnost hodnocení zlepšuju, na čem ale může knížka tratit je užití celkem experimentálního verše – ani tak volného, ten se přežije, ale celkově grafickou formou a vysunutím určitých řádků mě Romance vyloženě mátla. K čemu? Zajímalo by mě, jestli je někde publikace, která by to osvětlila, no já jsem žádnou nenašel ani se mi na to samotnýmu nepodařilo přijít. A že je poezii třeba číst pozorně, na to jsem si už zvyknul, ale neměla by čtenáře nutit ji analyzovat.

sarka1285
23.02.2016 5 z 5

Člověk snáze pochopí, když ví, co Hrubín v mládí zažil... Podle mě nádherná knížka, ze které člověku jezdí mráz po zádech. Jen si říkám, že když při ní pláču teď na konci, za 50 let budu asi plakat už, když uvidím jen přebal. Báječná práce.

.Verča.
26.01.2016 3 z 5

Přijde mi, že nerozumím poezii. Nebo fakt nevím. Jako verše hezké, příběh hezký, ale že bych z toho byla na větvi jako všichni ostatní, to těžko. Moje reakce po dočtení byla spíš "Chm, ok. Zajímavý." než "To je tak krásný a smutný a romantický, nejlepší knížka na světě."

Leonka23
07.12.2015 5 z 5

Navždy mám tuto knihu spojenou s jednou milou osobou. Pro mne neopakovatelný zážitek :).

Hrefna
17.09.2015 2 z 5

Tak tento žánr není vůbec šálek mého čaje. Samotný příběh je hezký, použití retrospektivy osvěžující, protože v té záplavě citů člověk může přemýšlet, ale ta naléhavost lásky umocněná opakováním veršů mě dusila.

doroth28
02.09.2015 4 z 5

opravdu krásný příběh

Liv
08.08.2015 5 z 5

Kdybych neviděla film před otevřením knihy, tak si to asi chronologicky neposkládám. Ale jinak se mi to vcelku líbilo.

anetka.repova
10.07.2015 5 z 5