Počátek

Počátek https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/368782/bmid_pocatek-8vp-368782.jpg 4 2648 725

Robert Langdon série

< 5. díl

Harvardský profesor symbologie Robert Langdon přijede do ultramoderního Guggenheimova muzea v Bilbau, aby se zde zúčastnil významného oznámení – odhalení objevu, který „navždy změní tvář vědy“. Pořadatelem společenského večera je čtyřicetiletý miliardář a futurista Edmond Kirsch, jenž se díky svým oslnivým supermoderním vynálezům a odvážným předpovědím stal celosvětově uznávanou osobností. Po zahájení společenské akce Langdona a několik set dalších hostů zcela uchvátí velmi originální prezentace; pečlivě naplánovaný večer se však najednou promění v chaos a hrozí, že Kirschův vzácný objev bude navždy ztracen. Langdon je v bezprostředním ohrožení nucen z Bilbaa uprchnout; doprovází ho při tom Ambra Vidalová, elegantní ředitelka muzea, která Kirschovi pomáhala provokativní společenskou akci zinscenovat. Společně se vydají do Barcelony za nebezpečným úkolem: nalézt záhadné heslo, s jehož pomocí odhalí Kirschovo tajemství. V cestě jim však stojí zákeřný nepřítel, který se nezastaví doslova před ničím…... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: ekniha , Argo

Origin , 2017

Metroušek
28.03.2018 3 z 5

Na Langdonův kolotoč si sedám pravidelně, ale poslední tři jízdy mne opravdu zklamaly. Brown se od Inferna snaží rozlousknout základní otázky naší existence, ale moc se mu to nedaří. Přes poctivé studium problematiky je to plytké, dělané podle jednoho mustru, a rychle to vyšumí jako limonáda. Nejhorší na tom je, že počátek románů vzbudí naděje, které jsou nejpozději od půlky románu - jistě nechtěně - zklamávány, a díla se stávají tak nepřesvědčivými, že se téměř nedají dočíst. Proboha, odkdy se v thrillerech ve finiši zpomaluje tempo?! Opravdu se děsím, že se z toho zase nějaký nešťastník pokusí za velké prachy vyrobit "blockbuster". "Díky" Langdonovi jsem se přestal na Hanksovy filmy úplně dívat, už mu nevěřím, a Brownovi také ne.

Janniska
27.03.2018 5 z 5

Nemůžu si pomoct.Knihy pana Browna čtu ráda,jsou napínavé,čtivé,chytré...ale ke konci(posledních asi 10 kapitol) sjíždím řádky velmi nepozorně.Čím víc se příběh blíži k úplnému závěru,ztrácím pozornost a příběh mě tak nějak přestane bavit.Neubírám hvězdu za nic,čte se mi to hezky,pobaví,poučí,zaujme...ale proč to tak mám?Tenhle kousek byl o to složitější že nemám vědeckou duši .

mirka71
27.03.2018 5 z 5

Za mě opět výborný Brown, je pravda, že se jedná o těžké čtení, opakovaně jsem se musela vracet, protože jsem se ztrácela, knížka vyžaduje plné soustředění. Říkám si, kolik musel mít autor nastudováno a zjištěno informací, aby tohle dal dohromady, když pro mě byla dřina to jen přečíst. Ale stálo to za to. A pro lidstvo varovně vztyčený prst, pokud si nedáme pozor, naše touha po technické dokonalosti nás dožene.

Nelly
27.03.2018 4 z 5

Ke knize jsem díky rozporuplným komentářům přistupovala obezřetně - ale nakonec mne kniha zcela pohltila. Nebyl to takový umělocko-cestovní itinerář jako Inferno, i když zde samozřejmě odkazy do těchto oblastí jsou, ale jsou milé, nevtíravé a obohacující (možná i proto, že přeci jen Itálie je na umění bohatší), ale kniha měla dobrý odpich a šťávu, pořád mne to hnalo dál, abych se i já dozvěděla odpovědi na ty dvě velké otázky a rozlouskla, kdo za vším stojí. Bohužel konec knihy byl trošku podle mne nepovedený, jakási nedovařená polévka. Tak za to jedna hvězda dolů.

petula22
27.03.2018 3 z 5

Prostě Brown, ničím nepřekvapil...kniha je zajímavá, ale pro mne místy roztahaná, opakující se...co dávám jako velké plus, jsou zmíněné památky a historie Španělska.

pepaIII
26.03.2018 5 z 5

Moje první kniha od Browna, určitě není poslední!

Tatrman
26.03.2018 5 z 5

Klasický Brown. I když souhlasím s tvrzeními, že se opakuje stejné téma atd., tak si dovolím tvrdit, že při záplavě dnešní literatury je toto stále ten vyšší level a Dan Brown umí napsat příběh, který rozhodně nenudí a nutí minimálně k zamyšlení...

Lenka.Vílka
26.03.2018 3 z 5

Při psaní jsem si uvědomila následující. Délka mého komentáře je znamením toho, jak se mi kniha líbila. Problém je v tom, že mě Brown ve spojení s Langdonem baví stále míň. Jeho knihy se stále dobře čtou a autor si svoje místo na výsluní zaslouží. Můj problém je v tom, že jsem všechny jeho knihy četla brzo za sebou a nějak při zpětném pohledu si nevzpomínám, proč mě bavila kniha, které jsem dala pět hvězd (když vyšel Počátek nenastalo těšení, prostě vlažné čekání na titul), protože se mi moc líbila Šifra (ale pravdou je, že mám mnohem raději knihy bez Langdona a ani Mickey Mouse mě nezmlátí dost na to, abych si to rozmyslela). Přečteno. Konec. Tečka.

aja0661
24.03.2018 5 z 5

Skvely Brown!

Macek58
24.03.2018 4 z 5

Klasický Brown. Místami sice trochu rozvláčné ale dá se to číst.

AlesXXX
23.03.2018 3 z 5

Lepší než stupidní Inferno a Ztracený symbol, ale je to poslední kniha D. Browna, kterou jsem četl. Od Šifry a Andělů obrovský pokles...

Vevericka.eva
22.03.2018 5 z 5

Perfektní román, tentokrát jsem hned neuhádla, kdo bude vrahem, typovala jsem to spíš na sebevraždu, ale parádní vyústění.
Nejvíce oceňuji skvěle zpracovaný námět, jehož vyplnění je vysoce pravděpodobné.
Kniha se čte neuvěřitelně rychle, je těžké se odlepit, hezké reálie, super průvodce uměním.

Aliii
22.03.2018 3 z 5

Pro mě trochu zklamání, některé části zbytečně rozvleklé a opakované. Myslím si, že Brown má na víc a je škoda, že plně nevyužil potenciál tématu. Navíc jsem (narozdíl od předchozích knih) v téhle věděla už dost dlouho dopředu, kdo za vším stojí...
I tak se mi Počátek četl dobře a stejně jako u ostatních Brownových knih jsem měla chuť hned začít plánovat výlet do Španělska, abych popisovaná místa navštívila osobně.

Denisa153
22.03.2018 3 z 5

No upřímně nic moc. Knihy s Langdonem jsou pro mě symbolem napětí až do konce, tento díl to ovšem nespnil. U všech jsem seděla a hltala stránku za stránkou až jsem zjistila, že bych měla jít spát. Ovšem tato kniha pro mě byla docela zklamáním. Děj se dost vlekl, zas až tak napínavé to taky nebylo a na mě jsem ji četla vážně dlouho, než jsem se prokousala ke konci. Cca ve 3/4 knihy jsem pořád čekala nějaký zvrat nebo překvapení, ale ono nic. Poslední strany knihy jsou v podstatě sáhodlouhé kecání, které mě už nebavilo. Můj názor je, že se kniha moc nepovedla.

stju
21.03.2018 4 z 5

Musím přiznat, že když jsem se do knihy začetla, nechápala jsem zklamání některých z vás. Příběh mě velmi zaujal, opět mi, stejně jako Brownovy předešlé knihy, připadal mistrně napsaný, udržoval mě stále v napětí, opravdu jsem hltala jednotlivé stránky, na internetu si vyhledávala popisovaná místa... Jenže, naprostý souhlas s Jogesem-trvalo to zhruba do 3/4 knihy. Trochu mě zklamalo i rozuzlení příběhu, ale ještě víc rozvláčné (a podle mého laického názoru snad i zbytečné) poslední stránky, ty jsem opravdu dočítala jen ze zvyku knihu dočíst.
Pravda ale je, že od dalších knih, které, jak doufám, Brown napíše, mě to rozhodně neodradilo a určitě si je s velkým očekáváním přečtu. Zvlášť, když stále čekám na tu avizovanou z Prahy.

Joges
21.03.2018 4 z 5

Brown se drží zaběhlé osnovy, zároveň baví, napíná, dělá spolehlivého průvodce a bohužel i tradičně unavuje. Asi první 3/4 knihy se mi moc líbily. Lokace, cesta Španělskem, střídání a sledování několika dějů (osudů) zároveň, dobré postavy, historické osobnosti, nové informace - prostě četba na úrovni. Ne každý umí takhle zajímavě psát a vyprávět. Občasné přešlapy, poněkud banální cíl hrdinů a absence přemíry šifer či symbolů mi vůbec nevadily. Je jen velká škoda, že závěrečné vysvětlování, zdlouhavá popisnost a autorem rozvíjená nepravděpodobná „fantasy“ konec příběhu pohřbívají. Zklamaný ale nejsem, nějakých 300 stran za výběr a četbu rozhodně stálo.

svatas007
21.03.2018 3 z 5

Knihu jsem přečetl a zaujala mne, i když musím říci otevřeně, že ze všech knih Dana Browna asi nejméně. Knihu musím vnímat v několika rovinách.
Jako člověk, motající se v IT, musím říci, že technologie, které jsou použité v knize jsou reálné, správně popsané i použité. Vychvalování je citelně znát na každém rohu. Běžného čtenáře mohou škovat/zaujmout, IT profesionála asi jen pobaví. Chybí však zásadní prvek - co zneužití?
V použití technologií však máme i několik závažných mezer - (a pozor na spoiler!) myslíte si, že by někdo dokázal vytvořit tak bombastickou perezentaci jen a úplně sám? Já si osobně myslím, že ne. Tím spíše cestovat mezi jednotlivými destinacemi a s přihlédnutím k tomu, že má jen omezené množství času.
Druhá rovina je ta náboženská - tenhle prvek v Česku dle mne vůbec nefunguje. Vzdoro papež u nás nikoho nešokuje a kontroverze v podobě špičkový věděc a přesto věřící už vůbec ne. Tohle je v Brownových knihách složka, která na nás nefunguje.
Třetí rovina je akční - z pohledu akce se toho zase tak až moc neděje. Divoké honičky a pronásledování z jiných knih tu moc není.
Mám-li však knihu ohodnotit jako celek, tak řeknu, že je dobrá a zabaví. Pro ty, kteří nějakého browna četli je to dobré, díky tomu modelu, který znají. Trochu bych znejistěl, kdyby si měl někdo na základě této knihy udělat obrázek, jak Brown píše. Není to jeho úplně typický styl...

Hospodyňka
20.03.2018 4 z 5

Byl to dar pro tchyni a zabodoval...co vic si prat ;-)

jiri9568
20.03.2018 5 z 5

Doporucuji, ale kazdopadne jiz to neni tak dobre jako byla sifra, ale je to dobre ke cteni a napinave, i kdyz si da behem cteni odvodit, konec.

L.Helena
20.03.2018 5 z 5

Ano, opět příběh podle stejné šablony. Ale jsem tomu ráda, protože kdyby to bylo jinak, už by to nebyl ten pravý Brown a ten samý Langdon. Okolnosti Robertu Langdonovi opět přivedou do cesty krásnou společnici, se kterou během několika hodin po něčem pátrá, před někým prchá, postavy zpočátku vystupující jako přátelé se mění v padouchy a naopak.
Napínavé tak, že chci číst pořád dál a dál, ale současně taky musím knihu odložit, abych si mohla vygooglit všechna ta místa, významné stavby, umělecká díla, vědecké poznatky... Protože i když jsem o nich již něco četla, slyšela nebo jako turista viděla na vlastní oči, vždy se dozvím ještě něco navíc a mám možnost je vidět v jiných souvislostech. Žádné jiné knížky v sobě nespojují tolik zajímavostí a informací pospojovaných logicky do napínavého příběhu, jako právě Brownovo dílo. A v tom je pro mě ta největší hodnota jeho knih.