Počátek

Počátek https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/351159/mid_pocatek-EaL-351159.png 4 2643 725

Robert Langdon série

< 5. díl

Robert Langdon, harvardský profesor symbologie a náboženské ikonologie, přijede do ultramoderního Guggenheimova muzea v Bilbau, aby se zde zúčastnil významného oznámení – odhalení objevu, který navždy změní tvář vědy. Pořadatelem společenského večera je čtyřicetiletý miliardář a futurista Edmond Kirsch, jenž se díky svým oslnivým supermoderním vynálezům a odvážným předpovědím stal celosvětově uznávanou osobností. Kirsch, který před dvěma desetiletími patřil k prvním Langdonovým studentům na Harvardu, se chystá zveřejnit přelomový vědecký objev… který zodpoví dvě ze základních otázek lidské existence. Po zahájení společenské akce Langdona a několik set dalších hostů zcela uchvátí velmi originální prezentace, mnohem kontroverznější, než si Langdon původně představoval. Pečlivě naplánovaný večer se najednou promění v chaos a hrozí, že Kirschův vzácný objev bude navždy ztracen. Langdon je v bezprostředním ohrožení nucen učinit zoufalé rozhodnutí, aby z Bilbaa unikl...... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Argo

Origin , 2017

jahoda444
04.04.2018 4 z 5

Když jsem si Počátek kupovala, tak jsem si byla jistá, že moje hodnocení budě opět pět hvězdiček... Bohužel tentokrát musím jednu hvězdu ubrat. Za mě to byla asi nejslabší kniha ze série Robert Langdon. Některé pasáže byly zbytečně zdlouhavé a některé bych i úplně vynechala. Rozhodně ale nechci říct, že kniha nestojí za přečtení! Celkově byla nabytá nejrůznějšími naučnými fakty, jak jsme u Dana zvyklí a probudila ve mě touhu vydat se jednou zase do Španělska. Příběh byl jako vždy poutavý, řešící zajímavou otázku ohledně náboženství, vniku života na Zemi, umělou inteligenci, atd..
Na závěr doufám, že tohle nebyla poslední kniha s profesorem Langdonem a že se ho za rok nebo dva zase dočkáme v nějakém dalším pokračování.

artlucie
04.04.2018 3 z 5

Po Infernu, které mě totálně šokovalo, jsem tady sotva dočítala. Přidávám se k názoru, že by bylo vhodné některé pasáže osekat a vyjít s menším počtem stran. Ne že by mi vadilo více stran, u popisů míst a uměleckých děl vyloženě slintám, ale tohle odhalování mi přišlo jako teleshopping - přišel jsem na tohle, ale to není všechno, čeká vás ještě větší bomba.. no a nakonec to prostě bomba nebyla. Nicméně mě Brown pořád baví, i když se opakuje a tak. Jen mi ta umělecká sféra sedí líp než náboženství, no.

verense
03.04.2018 3 z 5

Pokud jste dosud nepolíbeni knihami Dana Browna, patrně ve vás kniha vzbudí větší nadšení, než kdybyste přečetli vše, co dosud z pera tohoto autora vyšlo. Já patřím do té druhé skupiny, a tak už mne nejnovější dobrodružství profesora Langdona nechává poněkud chladnější. Hlavní hrdina se k dramatické situaci dostane jak slepý k houslím (zase), sekunduje mu krásná žena (zase), udivuje nás svou eidetickou pamětí (zase), tématem je věčný (a vděčný) rozpor mezi vědou a náboženstvím (zase) a konec je takový nemastný neslaný ve stylu "hlavně nikoho moc nenaštvat" (zase). Co u Browna oceňuji, je čtivost jeho děl (ani nevíte, a najednou jste v půlce knihy), poutavý místopis a poctivá snaha přiblížit čtenáři vědeckou problematiku tak, aby ji pochopil i laik. Leč omáčka okolo už začíná být poněkud stereotypní, takže odvodit si kdo, co, jak a proč není zas tak těžké. Přesto jsem ráda, že jsem Počátku ten čas věnovala a zase si o něco rozšířila obzory.

Elčokča
03.04.2018 4 z 5

Děsivá představa, brrr. Kniha má opravdu pomalý rozjezd. Od začátku víte, k čemu se schyluje, ale stane se tak až kolem str. 200. Pak už mě děj konečně vtáhl a musím říct, že za mě dobrý - takový střed. Spojení umění, náboženství, vědy a supermoderní výpočetní techniky na mě udělalo dojem. Hlavně proto, že si taky kolikrát říkám, kam až ten nezastavitelně rychlý pokrok dospěje...
Jen mi přišlo vtipné, že v minulé knize (Inferno) se autor obává přelidnění a vyčerpatelnosti zdrojů a tady píše, jak bude skvělé, že v budoucnu budeme umět léčit všechny nemoci a dožijeme se vyššího věku.

pestas
02.04.2018 4 z 5

Kniha se mi libila, i kdyz pravdou je, ze kvalit Sifry nebo Andelu nedosahuje. Ale i tak byl dej napinavy, mel spad a znovu tleskam za popis mist. V tomhle je Brown neprekonatelny a za me ma veliky obdiv za preciznost a to, jak si peclive vzdy vse zjistuje a opravdu popisuje realna mista. V Barcelone jsem byla jako dite, ale i tak jsem si na zaklade Brownovych popisu mnoho mist opravdu detailne vybavila. O to jsou jeho knihy pro me silnejsi, kdyz jsem na tech mistech byla a mohu tak v hlave sledovat pohyb postav po mestech a ulicich.

Dr.Linus
02.04.2018 2 z 5

Najslabšia Brownovka so šokujúco banálnym a otrepaným posolstvom.

Jury
01.04.2018 3 z 5

Dalo by se rict ze je to takovy zlaty stred... Brown to tentokrat moc natahoval... Kdyby ubral 150 stran nudne omacky a natahovacek co nemely smysl vypadalo by to dojmove asi jinak... Dalsi kniha o Langdonovi, pokud vbc naka este vznikne by uz mela byt radsi zaver...

Anasa
01.04.2018 3 z 5

Právě jsem přidělila tři hvězdičky, ale uvažovala jsem i o dvou. Začala jsem číst s tím, že už znám schéma Brownových knih, ale to vůbec nevadí, protože se čtou samy. Nadšení mne velmi rychle opouštělo. Ačkoli se stala vražda, přišlo mi, že se vlastně nic neděje. Poměrně rychle jsem si vydedukovala další postup i to, o co vlastně jde. Pak jsem četla spíš proto, abych si potvrdila své domněnky. Tak z osmdesáti procent vyšly, takže mne Brown ani nepřekvapil.

Manyna
01.04.2018 3 z 5

U Počátku jsem doufala, že dojde ke vzkříšení Brownova talentu, ale nestalo se. Opět se mi potvrdilo, že jeho knihy mají sestupnou tendenci a jsou "na jedno brdo". Popisy Španělska parádní, krasavice "přicmrndávačka" nechyběla, tajemství propletené celou knihou nebylo nikterak ohromující a jako bonus nám tu máme Robertova malého pomocníka Winstona (silně se podobající vztahu z filmu Her). Znovu rozhodně ne.

Ennie
01.04.2018 4 z 5

Kniha se četla dobře, stejně jako všechny ostatní od Browna, ale když se ohlédnu zpátky, tak mi přijde děj knihy docela takový jednoduchý - žádné honění za šiframi apod. Takové nepropracované na takového autora, napsat to někdo jiný, tak je to bezpochyby skvělá kniha, ale víte jak … :)

wally
01.04.2018 4 z 5

Dobrá myšlenka a jako vždy úplně skvěle popsaný místopis, kdy mám pocit, že do Barcelony už ani jezdit nemusím. Ale to tak asi vše...bohužel...děj je utahaný, v podstatě až za půlkou knížky se začne něco řešit a dít a rozuzlení (vraha) ti bystřejší mají zhruba ve třetině knížky...neuvěřitelně předvídavá knížka a děj..zase bohužel. Těšil jsem se, ale nic světaborného to tedy není...jen jménem autora se to už neutáhne.

nicole1990
31.03.2018 5 z 5

mě se to moc líbilo je to poučné a hodně čtivé :-)

Lenisk@
31.03.2018 2 z 5

Bohužel. Zklamání.
Zklamala mě knížka, ke které jsem nepřistupovala s žádným velkým očekáváním. Brown je čtivý, čtenáře nenechá vydechnout a nutí ho pokračovat dál a dál (člověk ani nemrkne a za dopoledne dokáže přečíst půlku knížky), ale to je tak všechno. Kniha má naprosto stejnou kostru jako všechny ostatní. Přece jen mě alespoň trošku nalákalo tvrzení na zadní straně obalu: "Nový Brownův román má potenciál vyvolat stejnou kontroverzi jako Šifra..." Wtf? Jako buď jsem tak hrozně moc chytrá, nebo Brown tak předvídatelný, že jsem jeho mega obrovskou zápletku tentokrát uhodla hrozně brzo. Veliký wow efekt se nekonal. Bod pro něj za posledních několik stran, tam mě trošku mrazilo, ale prostě... takhle ne. Už po Infernu jsem si říkala, že Brownovi nedám šanci, ale opět jsem mu ji dala, a opět se spálila.

bonifacka
31.03.2018 1 z 5

Absolutní ztráta času. Knihu jsem při čtení chtěla několikrát odložit, ale zajímalo mě, kdy TO konečně přijde. Co na knize a Brownovi všichni vidí? Odpovědi se mi bohužel nedostalo. Natahovaný zmatek.

Silvienka
31.03.2018 5 z 5

Jo, je to pořád to samé...
Ale mě Brown prostě baví. Je to čtivé, poučné, čtu všude a pořád.
A až vydá další knihu, zase si ji koupím, a určitě mě zase bude bavit :)

Radana44
30.03.2018 3 z 5

Než jsem začala číst tuto knihu,znala jsem recenzi.Říkala jsem si nenechám se ovlivnit.
Opravdu jsem se snažila,ale musím dát za pravdu- stejná kostra děje jako v předchozích knihách.Neměla jsem v sobě to očekávání co bude následovat,nějak jsem to předpokládala.Určitě si autor dal velkou práci s historickými fakty ....v tom je dokonalý.
Celkové hodnocení za 3

DenisaV
30.03.2018 5 z 5

Moje první kniha od Browna, tudíž stejné motivy v jeho dílech na mně nemohly zanechat negativní dojem. Velmi oceňuji i naučnost - reálné památky, nejstarší filosofické otázky, spousta věcí k zamyšlení. Konec se sice dal již od třetí třetiny předvídat a ke konci už moc zvratů nebylo, ale čtenář je stejně poháněn zvědavostí týkající se Edmondova objevu.
Dalo by se říct, že téma, vcelku podobné Čapkově RUR, se dá využít v každé době a pořád na něm něco je. Tuto knihu určitě doporučuji, ke konci je možná trochu těžší udržet pozornost, ale ve finále ve vás určitě nějaký ten dojem zanechá.

jiri77
29.03.2018 5 z 5

Když jsem šel do čtení další Brownovi knihy,tak jsem očekával napětí a nějaké to poučení o architektuře a památkách,chytlavý příběh a hlavně Roberta Langdona s nějakou partnerkou ,se kterou budou chtít zachránit svět a nebo odkrýt nějaké to tajemství. A ono se to opět splnilo a za mě opět vysoká spokojenost. Musím přiznat,že se mi Inferno líbilo o něco více ,ale i tak super čtení,které nutí čtenáře číst dál a dál ,a vždy ta třešnička na dortu, nějaké to zamyšlení nad pointou příběhu. A taková kritika ,že píše pořád podle stejné šablony, není podle mě na místě. Kolik světově známých spisovatelů píše podle stejné šablony a vůbec jim to neškodí, právě naopak. Například autoři ,kteří podle mě píší podle stejné ,,šablony'' jsou Jeffery Deaver ,Lars Kepler,Laurent Gounelle a myslím si ,že je jich o hodně více.

Artic
28.03.2018 3 z 5

Bohužel nejslabší Brownova kniha. Opět konstrukt Lola běží o život (od Šifry), ale nyní nezáživně podané a zdlouhavě popisné. Zkrátil bych o 200 stránek.

Janisa13
28.03.2018 2 z 5

Ach jo opět jsem se nechala napálit,člověk je od založení optimista a často se ze zklamání vzpamatuje a znovu naletí. Stejný příběh už po čtvrté, jen jiné kulisy. Opravdu jen zajímavý popis architektonických reálií,aby si člověk procvičil zeměpis Španělska.Priznavam se zahanbením,že z bohateho popisu fyzikálních zákonitosti nebo spíš nezakonitosti,se mi trochu točila hlava.Uznávám obrovskou invenci autora,ale pevně si věřím, že pro mě poslední Brown,nebo alespoň tak na 2,3 roky.

náboženství Španělsko tajemství umělá inteligence věda

Dan Brown
americká, 1964