Počátek

Počátek https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/351159/mid_pocatek-EaL-351159.png 4 2649 725

Robert Langdon série

< 5. díl

Robert Langdon, harvardský profesor symbologie a náboženské ikonologie, přijede do ultramoderního Guggenheimova muzea v Bilbau, aby se zde zúčastnil významného oznámení – odhalení objevu, který navždy změní tvář vědy. Pořadatelem společenského večera je čtyřicetiletý miliardář a futurista Edmond Kirsch, jenž se díky svým oslnivým supermoderním vynálezům a odvážným předpovědím stal celosvětově uznávanou osobností. Kirsch, který před dvěma desetiletími patřil k prvním Langdonovým studentům na Harvardu, se chystá zveřejnit přelomový vědecký objev… který zodpoví dvě ze základních otázek lidské existence. Po zahájení společenské akce Langdona a několik set dalších hostů zcela uchvátí velmi originální prezentace, mnohem kontroverznější, než si Langdon původně představoval. Pečlivě naplánovaný večer se najednou promění v chaos a hrozí, že Kirschův vzácný objev bude navždy ztracen. Langdon je v bezprostředním ohrožení nucen učinit zoufalé rozhodnutí, aby z Bilbaa unikl...... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Argo

Origin , 2017

freddy18
23.04.2018 5 z 5

Moje první kniha od Browna, a jsem nadšený. Děj napínavý a svižný, za mě žádná hluchá místa v knize. Spousta zajímavých faktů z historie a umění, které mě kniha nutila si dohledat a prohlédnout :) Atmosféra v knize mě bavila a vtáhla, četl jsem to dva večery

saez
23.04.2018 5 z 5

Starý dobrý Brown, vždycky se v jeho knize najde něco, co přinutí zamyslet se, vyvolá touhu navštívit a poznat popsaná místa.

Paj-Inka
22.04.2018 3 z 5

Zatím nejhorší kniha od Dana Browna, kterou jsem četla. Ano, je dobře napsaná tím správným Brownovským stylem, plná čtivých popisných pasáží památek, ale jinak je to oproti ostatním knihám slabé. Nic moc se tam neděje, je tam spousta částí, které jsou úplně nadbytečné a daly by se zkrátit na polovinu a celé to objevování se neskutečně vleče. Navíc "velký objev" na konci té prezentace, která je hrozně nudná a rozepsaná asi na deset stránek, není zas tak velký a prostě mě nenadchnul. Ostatní knížky byly mnohem lepší.

Makaja
22.04.2018 4 z 5

Podle recenzí jsem čekala katastrofu, ale dočkala jsem se slušného průměru. Je to sice jako přes kopírák, prostě Brown, navíc mi to tentokrát přišlo hodně předvídatelné, nicméně četlo se to dobře a pár zajímavých věcí jsem se taky dozvěděla. Takže já dávám čtyři *, protože to vlastně předčilo mé očekávání.

Corso
22.04.2018 2 z 5

Zase ma dostal, od Strateneho symbolu si vravim, ze dalsiu uz nekupim, a zase som sa dal nachytat. Moja chyba. Nejdem hodnotit, nie je co. Remeselne zrucne napisane, ale cakat celu knihu na to "napinave odhalenie tajomstva" je utrpenie. Brown zase beha s figurkami po mape, obcas zvrat, napinave cakanie kto je na zlej a kto na strane dobra. Aj vy ste si vsimli, ze Langdon uz absolutne v tejto knihe nema vyznam? Kludne by ta postava mohla byt nahradena kymkolvek novym. Zo svojej vynimocnej profesie uz nepouziva nic, max. ho Brown ucelovo postavi do role sprievodcu, ze "toto je taka budova, zaujimave na nej je ze ......", "toto je obraz ktory ......". Skuste taky mentalny experiment a dosadte si zaLangdona napr nejakeho asistenta toho Elona Muska. Alebo bezneho detektiva, bezneho novinara, Langdonove encyklopedicke vedomosti uz nezeriem, ani odovodnene tou onou... eidetickou pamatou. Mily.... Brown, normalne daj Langdona do dochodku, zober nejaky klon Lary Croft, Indiana Jonesa, svacni ho do Mexika alebo do Konga, nech objavuje neznamu civilizaciu a mozno sa dockam putaveho pribehu pretoze viem ze vies. Langdon je smutny odvar z dva tri krat vyvareneho kavoveho loogru. (Mimochodom, trosku SPOILER ALLERT!!! od... TERAZ!!!, to ohromne tajomstvo kvoli ktoremu by mali padnut vsetky nabozenstva sveta je smutna zlepenina teorii ktore tu su uz 30-50 rokov. Podporene viziami buducnosti ktore tu uz tiez su 10 rokov omielane. Fakt nic, kvoli comu by realne vznikol takyto humbuk, a dal rozumne zaklad pre sujet v tejto knihe).

PS: dostal som ohromnu chut dat si nieco od Crichtona.

dagmar0959
20.04.2018 3 z 5

standardní DB, příjemně se čte, už to není tak napínavé jako Da Vinci Code, ale jako tip na výlet + turistický průvodce skvělé!! už se těším na Barcelonu :)

Krristty
20.04.2018 3 z 5

Čekala jsem větší spád a větší množství řešení různých záhad jako v předchozích knihách. Nemůžu říct, že mě kniha zklamala, to určitě ne, ale čekala jsem od knihy podstatně více.

Mates84
18.04.2018 4 z 5

Knihy D.B.mam moc rada,jsou to super napinave oddychovky kdy se dozvim i nove zajimave veci.Pocatek je dobra kniha a urcite neurazi.Ale oproti drivejsim kniham mi prisla prece jen o neco slabsi.U ostatnich knih jsem byla vzdy na konci prekvapena zvratem a odhalenim,ale tady jsem konec tusila uz od pulky knihy.Ale urcite stoji za precteni.

Jana283
18.04.2018 3 z 5

Přečetla jsem všechny Brownovy knihy, takže mne obvyklé (a očekávané) schéma nijak zvlášť nezklamalo ani nepopudilo (nechyběly ani hodinky s mikymausem !). Autor udělal skvělou reklamu dalšímu městu, takže obyvatelé Barcelony se mohou těšit na příval turistů s průvodci „po stopách Počátku“.
Jako ostatní Brownovy knihy i ta poslední přinesla téma, nad kterým je třeba se zamyslet (Proč jen jsem si při četbě mnohokrát vzomněla na Čapkovo RUR?) Trošku patetický závěr a můžeme se těšit na další dílko z manufaktury…. Asi si ho přečtu.

"Svět se proměnil v reality show."
"Blížíme se bodu mediální nasycenosti."

Ivulka90
17.04.2018 4 z 5

Počátek je důvodem k zamyšlení, to je nepopiratelné, ale co se děje týče - už někdy od poloviny jsem měla tušení, jak to dopadne, ale přesto jsem si konec vychutnala. Za mě - neurazí, nenadchne.

0060
17.04.2018 3 z 5

Bohužel tuto knihu řadím mezi slabší díla Browna, místy mi přišel děj strašně zdlouhavý a nudný. Naštěstí to posledních 60 stránek zachránilo.

Sheemas
16.04.2018 3 z 5

Dan Brown jede v zajetých kolejích, ze kterých snad ani na chvíli neseskočí. Přestože je Počátek dobře napsaná kniha, která se rychle čte, ve výsledku Vás nepřekvapí. Postup děje prakticky stejný jako ve všech předchozích knihách, s hlavní postavou se přemisťujeme z místa na místo (tentokrát v Barceloně) zatímco se snaží splnit svůj úkol má po boku má krásnou, chytrou mladou dámu. Počátek nepřekvapí, ale taky určitě neurazí.

viva71
14.04.2018 5 z 5

Brown mě nikdy nezklame. Z konce jsem možná trošku rozpačitá, ale dějově opět velmi napínavé a zaslouží si plný počet hvězdiček.

mum
13.04.2018 5 z 5

Napínavá,čtivá kniha a opět nutí k zamyšlení.Dost dobrý čtení.

Romanka89
10.04.2018 5 z 5

Mě Brown prostě baví! Ano, je to tu už řečeno v každém druhém komentáři a já s tím souhlasím - všechna díla ze série s Robertem Langdonem jako by byla psána podle jedné šablony, ale i přes to mám jeho knihy ráda. Zabývá se zajimavými otázkami lidské existence, provede nás dalším krásným městem, tentokrát Barcelonou a seznámí nás se spoustou uměleckých děl. Za mě skvělý překvapivý závěr a rozuzlení.

Čtenářská výzva 2018: Kniha poprvé vydaná v roce 2018 (nová kniha).

Aneri8
09.04.2018

Kniha se mi moc dobře četla, děj ubíhal a napínavých akcí bylo také dost...a hlavně zajímavostí ... takže, další povedená kniha od D. Browna ! Řekla bych, že po Šifře nejlepší ...

vevu.
06.04.2018 3 z 5

Jako asi pro většinu, tak i pro mě byl Počátek nejslabší z Brownových knih.
Schéma příběhu je v podstatě pořád stejné, jen se řeší jiný problém - stejně jako v Infernu je i v Počátku téma aktuální.
Od začátku tak nějak tušíte, kam to směřuje. Odpověď na otázku života, vesmíru a vůbec je asi známá. :D Při troše pozornosti a přemýšlení jde vytušit, kdo je tajný strůjce okolních událostí.
Co mi chybělo, bylo luštění šifer a symbolů. Popis různých míst a uměleckých děl mě opět dostal, pomalu ty věci člověk nemusí ani znát, ale i tak si je dokáže živě představit.
I když to nebylo top, tak se těším na další knihu. Hlavně proto, že mě zajímá, do jakých míst nás zavede. :)

emamat
06.04.2018 1 z 5

Přiznám se, že jsem hodně stránek přeskočila, jen abych věděla, jak to skončí. Podle mě zatím nejhorší Brownova kniha. Tahle zápletka me prostě nebavila. Líčení vzniku života na několika stránkách snad už nikoho nepřekvapí, tím méně současnou církev. Takže ty vraždy církevních představitelů jsou trochu mimo.

david5746
05.04.2018 2 z 5

Tak jo. Jestli dobře počítám, tak Počátek je pro mě sedmá kniha autora. A, bohužel, absolutně nejslabší. Čekal jsem klasické Langdonovo schéma: hned na začátku se cosi stane, Langdom chytne partnerku, je nucen se pustit do akce, která obnáší hromadu kvízů, hromadu hádanek a kupu cestování, nakonec všechno zdárně vyřeší a jako bonus si s partnerkou nikdy nic nezačne. A kdyby ho autor tupě dodržel, tak by dobře udělal. Tady je však hned několik podstatných nedostatků. Než se něco stane, uteče opravdu hodně vody, možná ve filmu bude super se kochat dokonalou monstrprezentací (kterou teda tajně vytvořil jeden člověk úplně sám), v knížce žádnej zázrak. Pak se "to" teda přihodí (stránek už tou dobou odčtena hromada) a Robert vyráží, ale vlastně žádné luštění se nekoná, až na naprosté drobnosti. Prostě změněj lokalitu a bez geniálního superpočítače by si ani neuprdli. Další velký problém vidím vůbec v tom, co vlastně hledají. Čtenář má samozřejmě mozek, takže je mu jasné, že to buď nenajdou nebo že autor podá cosi známeho a samozřejmého jako "tu" pecku, protože čekat, že Brown vydedukoval jinou než notoricky známou odpověď na základní otázku života, vesmíru a tak vůbec, je asi blbost. No a i identoitu tajemného hybatele událostí jsem, bohužel, odhadnul poměrně brzy, takže ani tohle šokující odhalení pro mě bylo jen konstatováním stále zjevnějšího.
Linka s králem a princem byla jen na doplnění stránek a dobrá tak akorát k tomu, aby se autor ukázal jako stejnej připosranec jako momentálně prakticky všichni tvůrci seriálů, a ukázal, že i on dokáže do děje zbytečně naroubovat buzíky a napsat po všech stranách vyvážené dílo.
Takže první Brownova kniha, u které nemám pocit, že si ji přečtu ještě jednou, doufám, že se do další knihy autor probere.

kokosek
05.04.2018 4 z 5

Nakonec tedy 4 hvězdičky, ale víceméně proto, že posbírat všechny možné data musela být strašná práce.
Rozhodně jako kniha i jako příběh to funguje líp než minulé Inferno, ale pořád je to strašně natahované, moc filozofující. Pořád vzpomínám na Digitální pevnost a jsem smutný.