Počátek

Počátek https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/351159/mid_pocatek-EaL-351159.png 4 2650 725

Robert Langdon série

< 5. díl

Robert Langdon, harvardský profesor symbologie a náboženské ikonologie, přijede do ultramoderního Guggenheimova muzea v Bilbau, aby se zde zúčastnil významného oznámení – odhalení objevu, který navždy změní tvář vědy. Pořadatelem společenského večera je čtyřicetiletý miliardář a futurista Edmond Kirsch, jenž se díky svým oslnivým supermoderním vynálezům a odvážným předpovědím stal celosvětově uznávanou osobností. Kirsch, který před dvěma desetiletími patřil k prvním Langdonovým studentům na Harvardu, se chystá zveřejnit přelomový vědecký objev… který zodpoví dvě ze základních otázek lidské existence. Po zahájení společenské akce Langdona a několik set dalších hostů zcela uchvátí velmi originální prezentace, mnohem kontroverznější, než si Langdon původně představoval. Pečlivě naplánovaný večer se najednou promění v chaos a hrozí, že Kirschův vzácný objev bude navždy ztracen. Langdon je v bezprostředním ohrožení nucen učinit zoufalé rozhodnutí, aby z Bilbaa unikl...... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Argo

Origin , 2017

Jane007
07.05.2018 5 z 5

Opět výborná kniha z pera Dana Browna, a že jsem na ni čekala!!! (Od jejího vydání jsem svého mužíčka trošku šikanovala, abych ji dostala k narozeninám:-D) Nemůžu jinak, ale dávám plný počet hvězd, přece jen je to PAN SPISOVATEL (pokud by byla škála širší, bylo by to jinak). Knížka je jako obvykle "napínavá jak malé gaťe", nechybí profesor Langdon, krásná žena, záhada, hromada technologií, architektura,... Každou chvilku jsem knížku odkládala, abych si něco ověřila na internetu (vlastnit cestovku, nejspíš bych se Browna zeptala, kde bude další knížka:-D). Co mě trochu zklamalo, bylo vysvětlení. Celou knížku člověk přemítá co a jak a zjistí, že to je trochu nevěrohodné sci-fi. Ale to je asi jediné, co bych knize vytkla. Souhlasím s ostatními čtenáři, že to asi není vrcholné dílo Browna, ale je to přece Dan Brown a já ho prostě mám ráda:-) Doporučuji s nadšením

tom035
07.05.2018 3 z 5

Musím říct, že jsem poměrně zklamaný. Čekal jsem příběh, který bude více energický . Přišlo mi, že je to zbytečně roztahané, až jsem se chvílemi nudil.
Tahle kniha mi nepřiroste k srdci, ale určite je spousta jiných čtenářů kteří budou nad míru spokojeni :)

Nelíísek
07.05.2018 5 z 5

Robert Langdon opět v akci !

Páni, začátek knihy vás naprosto strhne do děje a vám od samého začátku šrotuje v hlavě, co to velké odhalení vlastně je.

Jedno se ale knize prostě upřít nedá, jak bravurně systematicky a pečlivě je sepsaná. Autorovy a celému jeho opravdu početnému týmu poradců muselo dát neskutečnou práci než shromáždili všechny potřebná fakta k této knize.

K porozumění této knihy si musíte udělat čas a do jisté míry být zvídavý, nečíst jen knihu samotnou ale také si k ní dohledat určité fakta, která tato kniha vyzdvihuje, pak poté pochopíte jaký klenot Brownovi tvorby tato kniha je.

Vím že s s drtivou většinou neshodnu ale toto je nejlepší Brownovo dílo vůbec, nejedná se totiž jen o historii ale také o proroctví budoucnosti v jistém ohledu je plná naděje ale také strachu z neznámého.

Hodnotím na 5*

berila
07.05.2018 3 z 5

Bohužel, musím říci, že jsem trochu zklamaná. Už téměř od začátku se dalo očekávat, kam vše bude směřovat. Pro mě tam bylo příliš mnoho odborných názvů a to opravdu nemusím. V průběhu čtení opravdu nemám čas studovat jednotlivé výrazy. Brown píše určitě dobře, přečetla jsem všechny knihy, ale tady jsem čekala více.

SteoSG
05.05.2018 2 z 5

Tak asi takto: bolo to tazke ... docitat. Napinavost 2z5, predvidatelnost 5z5, rozhohovory blablabla 2z5, nejake tajomno-lustenie sifier 2?, postavy asi ako v tom vtipe sem je.nime zelenu,sem hnedu,sem ciernu ... 2z5, popis miest a prostredia 5z5 a takto by sme ju mohli rozoberat dalej ale vysledok je stale ten jeden a to SLABOTA!!! Nieco je zhnite v tvorbe Dana! Ide to smerom ... zlym. :(
Po precitani najnovsich prispevkov zacinam rozmyslat, ci sa jedna o tu istu knihu, ktoru som cital aj ja. Tento Brown nesiaha "starsim dielom" ani po ...! Rano vstane a vyriesi problem ludstva, odkial prislo a kam smeruje! :D Otvorit oci, priamo hlad, pochodooom ... zbohom. TOTO UZ NIE JE BROWN!!!

monthy70
04.05.2018

Brownovi knihy nejsou žádná top literatura, ale moc hezky se čtou. Platí to i o Počátku

Trixina
03.05.2018 3 z 5

Mrzí mě to, protože jsem se na knihu těšila, ale děj byl moc předvídatelný. Dokonce i ta konečná myšlenka a rozuzlení. Zato jsem si náramně užila procházku mou oblíbenou "Barčou". Nedá mi to abych Počátek porovnala s tehdejší Šifrou mistra Leonarda ( jak mi to připadalo jako těžká četba ) a řekla bych, že to pan Brown začíná flákat. Ale neodrazuji - za přečtení stojí.

KaryAestas
02.05.2018 4 z 5

Ačkoliv závěr není tak dobrý jako v minulých knihách, byla kniha krásné čtivá. Ne každá kniha dokáže vtáhnout do děje tak, jako Brownovi knihy. Jen tu budoucnost bych já neviděla tak růžově, spíše bych se přikláněla k pro mě děsivé vizi, kterou ukazuje kniha The Circle.

RaggamuffinSVK
30.04.2018 3 z 5

Je náročné vyniesť finálny verdikt nad Počiatkom. Očakávania pri takomto type kníh bývajú tradične vysoké a akékoľvek chyby alebo nedostatky majú väčšiu váhu. Najsmutnejšie na celom príbehu je, že až na kontroverznú tematiku je v podstate priemerný. A lepších detektívok je na trhu neúrekom. Preto je Počiatok určite samozrejmosťou pre Brownových fanúšikov, ale pre bežného čitateľa odporúčaný s výstrahou. V prípade audioknihy navyše hodnoteniu neprispieva jej prednes.

Riccia
30.04.2018 5 z 5

Mám to přesně jako Romanka 89. "Mě Brown prostě baví."
Čtení napínavé, inspirativní, obohacující. Nový román - nové téma, nové památky, nové náměty k zamyšlení. Já osobně jsem velmi spokojená :-)

Danuše7
29.04.2018 4 z 5

Minulé díly mě osobně zaujaly více, ale je to věc názoru. jinak měla kniha své napětí a popis chrámu Sagrada la Familia byl dost vystihující, abych si jej docela dobře představila.

Puntíkatýhrnek
29.04.2018 3 z 5

Na knihu jsem se těšila, ale víceméně bych jí zařadila spíš k těm slabším...to ale nic nemění na tom, že pan Brown je mistr ve svém oboru a klobou dolů nad tím, jak zvládne do hloubky jakékoliv téma...sice jsem knihu četla dva měsíce, protože tentokrát nebyla moc akční, přesto jsem v ní objevila spoustu zajímavých informací, které jsem dosud neznala...A inspirovalo mě to alespoň k tomu, že jsem si musela prohlédnout všechny španělské pamětihodnosti...Za mě je v sérii profesora Langdona jedničkou Inferno.

haski
29.04.2018 4 z 5

Ta myšlenka, se kterou si Brown tady pohrává, je mi blízká. Slyšela jsem hodnocení, že je to opět na jedno brdo a také - samá omáčka. Mně se líbí i ta omáčka, jinak by samotný vědecký text byl moc suchý a nezáživný. Děj má napětí, gradaci a i předvídatelnost. Zkrátka typický Dan Brown. Doporučuji.

Eeli
29.04.2018 4 z 5

Opět velmi čtivý příběh, který představí napínavou zápletku, poučí a nahodí další téma k zamyšlení. Autor se zde drží svého obvyklého schématu, právě kterým však upoutal celý svět, takže je jako vždy kniha dynamická, akční, duchaplná. Je více než obdivuhodné, kolik informací dokáže Dan Brown svou pílí zprostředkovat čtenářům a dodat svým knihám na preciznosti. Zde nám kromě španělské kultury a reálií předhodil téma vlivu informačních technologií na lidstvo, které by se opravdu mělo vzít na přetřes. (Stačí vidět děti ve škole, které každou přestávku tráví přilepené na telefonech, místo aby spolu komunikovaly, nebo malé děti, které ještě neumí pořádně mluvit, ale perfektně ovládají tablety). Takže i když je Počátek přitažený za vlasy, ve své podstatě je více než aktuální.

Luke457
27.04.2018 5 z 5

Další Langdon, další mistrovský příběh. Styl Browna mi prostě sedí. Navíc celé v nejkrásnějším městě na světě.
Pro mě zatím letošní jednička.

blackdog
27.04.2018 5 z 5

Môj názor - Počátek , na Slovensku Pôvod patrí k tomu lepšiemu od Browna. Šablóna sa síce opakuje, napriek tomu ma to vtiahlo a veľmi dobre sa to čítalo. Rozuzlenie som začal tušiť tak v polovici , nič to však neubralo z napätia. Snáď jediné čo ma sklamalo, bolo to samé "odhalenie objavu " , kde som čakal, že sa Brown viac odviaže, čo sa nestalo. Ale to by už asi nebol Dan Brown. Veľmi dobré....

may.t
25.04.2018 4 z 5

Kniha se mi líbila, i když mezi jeho díly mám jiné a podle mne lepší favority. Každopádně pokaždé, když čtu knížku od Browna, mám rovnou otevřený Google a musím se na daná díla povídat alespoň na obrázku :) I když je tohle možná trochu slabší příběh, knihu jsem četla s napětím a už se těším a doufám, že konečně napíše tu, která je inspirovaná z českých památek a pověstí :)

allebra
24.04.2018 4 z 5

Další Brownova zajímavá kniha nás tentokrát zavedla do Španělska a já si díky tomu připomněla místa, která jsem kdysi navštívila, což bylo velmi příjemné. Kniha byla opět velice čtivá, napínavá a přiměla k zamyšlení, jen občas mi text přišel poněkud rozvláčný. Celkově jsem spokojená, Dan Brown nezklamal. Protože se mi ale Inferno líbilo víc, dávám 4*.

HaHa11
24.04.2018 2 z 5

O tom, že Dan Brown píše své „bestsellery“ podle jednoho (zatím vždy osvědčeného!) vzorce, nemá snad pochyby ani jeho nejskalnější fanoušek. Ale tentokráte musím konstatovat, že už to vážně přehnal! Můj pohár trpělivosti přetekl zhruba tak ve dvou třetinách knihy, a zbytek jsem dolistovala – i tak musím s politováním prohlásit, že posledních asi sto stran bylo velenudných! Pokud se i přes toto varování do Počátku pustíte, čeká vás:
1)Úvodní zásadní objev pro lidstvo,
2)ke kterému v důsledku vraždy nedojde,
3)ale Langdon společně s charismatickou krasavicí udělají vše pro to,
4) aby zlo bylo potrestáno a lidstvo o nic nepřišlo.
Mezi body 1 – 4 se pochopitelně odehraje několik časově limitovaných přesunů, hrdinové prověří svoji fyzickou kondici (neuvěřitelnou!) a prokážou schopnost (bez nadsázky nadlidskou!!) luštit rébusy. Autor si tentokráte za kulisy svého literárního počinu zvolil současné Španělsko (v jistých směrech neváhal zcela pozměnit reálie) a turisticko – čtenářským lákadlem mají být Gaudího stavby. Jako vždy ohromuje množstvím informací z oblasti umění, náboženství, historie, filozofie, přírodovědy, neváhá uplatnit i nejnovější poznatky vědy a techniky (tady klobouk dolů), ale čtenář je tímto vírem zahlcen, znaven a mnohdy dezorientován. A také o to více vyniká samotná kostra příběhu - prostě obnošená vesta, nic víc, nic míň.

Odetta889
23.04.2018 5 z 5

Přečetla jsem všechny knihy od Dana Browna ale tato se mi zdála nejlepší. Možná byla pro mě nejjednodušší pro pochopení a celé téma knihy je rozhodně k zamyšlení .