Pôvod

Pôvod https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/362225/bmid_p-vod-fna-362225.jpg 4 2648 725

Robert Langdon série

< 5. díl

Harvardský ikonograf profesor Robert Langdon príde do Guggenheimovho múzea moderného umenia v Bilbau, aby sa zúčastnil na odhalení objavu, ktorý „naveky zmení tvár vedy“. Podujatie usporiadal štyridsaťročný miliardár a futurista Edmond Kirsch, ktorý sa vďaka svojim ohurujúcim ultramoderným vynálezom a odvážnym predpovediam preslávil po celom svete. Kirsch, ktorý pred dvoma desaťročiami patril k prvým Langdonovým študentom na Harvarde, sa chystá zverejniť prelomový vedecký objav, ktorý zodpovie dve zo základných otázok ľudskej existencie. Langdona a stovky hostí uchváti originálna prezentácia, oveľa kontroverznejšia, ako Langdon čakal. Dokonale zorganizovaný večer sa však v okamihu zmení na chaos a hrozí, že Kirschov vzácny objav sa navždy stratí. Langdon sa ocitne v bezprostrednom ohrození a musí z Bilbaa utiecť. Sprevádza ho Ambra Vidalová, elegantná riaditeľka múzea, ktorá Kirschovi pomohla provokatívny večer pripraviť. Vydajú sa do Barcelony, aby našli záhadné heslo, ktorým odhalia Kirschovo tajomstvo. Pri pátraní v temných vodách utajených dejín a radikálneho náboženstva sa Langdon s Vidalovou musia skrývať pred nepriateľom, ktorého všadeprítomná moc zjavne pramení v španielskom kráľovskom paláci a ktorý sa nezastaví pred ničím, aby Edmonda Kirscha umlčal. Na ceste vyznačenej moderným umením a tajuplnými symbolmi odhalia Langdon a Vidalová stopy, ktoré ich nakoniec dovedú až ku Kirschovmu nečakanému objavu... a šokujúcej pravde, čo nám tak dlho unikala.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)

Origin , 2017

alzbeta2843
14.03.2018 3 z 5

Nemusím asi nikomu hovoriť ako táto kniha bola naočakávanejšia kniha roka. Nemohla som sa dočkať ani ja. Musela som ju hneď mať..trvalo to dlhšie a tak som musela ignirovať všetky reklamy o tejto knihe, aby som netušila o čom kniha bude a aké má ohlasy. Po tom čo som ju začala čítať mi toto nadšenie nevydržlo. Bohužiaľ som sklamaná hoci Browna mám veľmi rada, ale toto sa mu nepodarilo. Nebol to zlá kniha, ale na ostatné brownovky to nemá.

pkoc
14.03.2018 3 z 5

Nevím, opravdu nevím- Browna mám ráda, vše se mi líbilo- ale tomuto jsem nějak nepřišla na chuť. Brown umí popisovat, ale tady jsem to neviděla. Za mě nejslabší.

Jordison
14.03.2018 5 z 5

Asi je o něco slabší než jeho předchozí knížky, už jen kvůli tomu že pachatele jsem tušila už od poloviny, což se mi nikdy dřív nestalo, ale stejně mě to hrozně bavilo. Přečetla jsem to doslova přes noc. Nevadí mi, že se pořád drží stejného schématu, jeho styl psaní se mi prostě líbí a těším se na další knížku.

gladya
14.03.2018 5 z 5

Ale jo, jednou Dan Brown ode mě těch 5 * dostane. Je to klasická knížka D. Browna s R. Langdonem jako hlavním hrdinou, v tom dobrém i špatném. Dokonce si nejsem jistá, zda všichni čtenáři vždy odliší fakta od fikce, mám na mysli zejména Američany s jejich celkem pochopitelně menším přehledem o Evropě.

Na autorovy poměry je velmi předvídatelný pachatel.

Proč dávám tak vysoké hodnocení? Trefil se do mého gusta. Mě zkrátka zajímá vztah víry a vědy a kam povede technický pokrok? Těchto otázek se Brown dotýká i v jiných knížkách, ale tady mi to sedlo nejvíc. Za to všechny nedokonalosti odpouštím.

jindrusa
14.03.2018 4 z 5

Super rozjezd, ke konci možná až moc zdlouhavé, konec předvídatelný. Zatím nejlepší ze série pro mně zůstává Inferno.

Kamilajznik
13.03.2018 5 z 5

Dan Brown...co vic na to rict. Za me opet super kniha..napinave od zacatku do konce, ctive.

Dobby888
13.03.2018 3 z 5

Nejslabší kniha o prefesoru Langdonovi. Bohužel pro mě pomalý rozjezd, kdy jsem čekala, jak se to bude vyvíjet. Nakonec když už jsem si řekla, že konečně se to rozjíždí, tak mě svým způsobem neuchvátil konec. Kladně hodnotím španělskou architekturu a Gaudiho.

kedalch
13.03.2018 2 z 5

Kde jsou ty časy, kdy jsem hltal DaVinciho kód nebo knihu Andělé a démoni. Od té doby se s každou další Brownovou knihou nudím víc a víc....

Dajda
12.03.2018 5 z 5

Na Počátek jsem se těšila a nejsem zklamaná..děj ubíhal po podobné lince jako Šifra mistra Leonarda, tentokrát nás autor seznámil se španělskou architekturou a závěr okořenil technologickým proroctvím

kuba3954
12.03.2018 2 z 5

Knihy Dana Browna mám hodně rád, ale tato mezi ně nejspíš patřit nebude. Po zhruba 120 stránkách neproběhlo v knize prakticky nic, snad zaujmutí čtenáře, který je zvědavý jak kniha dopadne..respektive jak si spisovatel poradí se zakončením. Průběh je vcelku nudný, chybí napětí, šifry, symboly...vlastně všechno co bylo na knihách Browna dobré...i popis architektonických skvostů a různých uměleckých děl byl dosti okleštěn. "Zásadní" zvrat, na který jsme v Brownových knihách zvyklí ani nebyl zvratem, jelikož v knize bylo natolik málo postav, takže se jednalo prakticky o logické vysvětlení jasné od poloviny knihy.
Dávám 1* navíc z vášně pro Browna.

Ginosaji
12.03.2018 3 z 5

Rozhodně stojím za názorem, že Brown napsal lepší knihy. Nicméně se mi líbí, že si zachovává svou osobitou osnovu, stále napínavou. Těm, kteří si na toto stěžují doporučuji vyhledat na youtube interview týkající se právě Počátku, kde své počínání zdůvodňuje.

Hana417
12.03.2018

Za mě je tato kniha nejslabší, co D. Brown napsal. Což rozhodně neznamená, že nestojí za přečtení. Za skvělý považují námět, ale během čtení jsem se trochu nudila. Ocenila bych, kdyby mě autor více nutil k přemýšlení. Možná je to tím, že jsem od něj četla vše, co doposud vyšlo a schéma se v jeho knihách skutečně opakuje. Inferno se mi líbilo mnohem víc.

michaela2338
12.03.2018 4 z 5

Číst další knížku Dana Browna je jako číst jeden a ten samý příběh. Velmi podobná struktura vyprávění se stejným profesorem a další krásnou dívkou po boku. Navíc se poměrně brzy začala rýsovat podstata celé zápletky a bylo zřejmé, kdo tahá za nitky. Nicméně ani chvíli jsem se nenudila, Brown prostě umí udržet napětí a příběh má spád. Knížka se mi nechtěla odložit. Taky jsem měla po ruce mobil a googlila. Hezký výlet do historie, umění a architektury.

veskr
11.03.2018 5 z 5

Pro mě první setkání s tímto spisovatelem dopadlo skvěle. Kniha mě držela neustále ve střehu. Autorův styl je neskutečně čtivý a nenudí. Knihu jsem dostala jako dárek a vůbec se mi do ní nechtělo. Teď nelituji, že jsem se odhodlala. Navíc se mě velice líbí její obal a ten má také dost velký vliv na výběr knih, i když si to nepřipouštíme.

Peetullka
11.03.2018 5 z 5

Mám pro Browna velkou slabost - další příběh a honička Roberta Langdona ničím skoro nepřekvapí (stále podobné schéma) , ale velmi velmi čtivé , fascinujeme mě jak vše historicky, architektonicky sedí (musím se jet podívat do Barcelony i Madridu). Každopádně doporučuji , skvělá kniha na víkend !

Jack Bauer
11.03.2018 4 z 5

Vynikající protináboženský román od mistra Browna, jakoby mě mluvil z duše. S mnoha jeho myšlenkami naprosto souhlasím, náboženství je zlo a mělo by se vymýtit. Je vidět, že autor čerpal z knihy Boží blud, kterou velmi doporučuji. Ateistům se kniha bude velmi libit a panbíčkářům z ní asi klepne. Bohužel je to tak trochu jiný styl než jsme u Browna zvyklí, schází mě tam víc akce a napětí. Zfilmování si nedovedu vůbec představit, bude to hodně ukecané a vysvětlující byť zajímavé. Kniha se mi velmi líbila, ale je to zatím nejslabší „Langdonovka". V Sagradě Familla jsem byl a dokonce šel i po úzkých točitých schodech, naprosto úchvatná stavba. Celá Barcelona je úchvatná a díky této knize se tam musím podívat znovu s novým pohledem na ni. Rovněž musím navštívit Bilbao.

IvaKo
10.03.2018 4 z 5

Vyprávění se sice odvíjí podle Brownova obvyklého schématu, ale přesto dovede zaujmout nejen samotnou zápletkou, ale také nastolenými problémy současné civilizace ( náboženství v. věda, lidstvo a svět technologií, rozvoj umělé inteligence). K zamyšlení.

Jan3
09.03.2018 4 z 5

Davam 4 hvezdy. Brown je excelentní spisovatel jeho knížky s čtou jednim dechem. Ale v Počátku mi na konci chybi ten pomyslný WOW efekt jako třeba v Infernu. Dlo by se říct, ze tak jak si nidko netroufne roct jak to dopadne, tak u Poctku je ta gradace celkem cekatelna a bohužel se i zal stane. Nicméně Delfin opet nezklamal.

raty
08.03.2018 5 z 5

Čtivé + napínavé + zajímavé + nutící k přemýšlení + Robert Langdon = pět hvězdiček

jurass1976
08.03.2018 5 z 5

Jen se potvrzuje že autor umí zaujmout.