Římanka

Římanka https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32361/rimanka-32361.jpg 4 550 69

Asi nejslavnější román italského spisovatele Alberta Moravii z roku 1947 vypráví příběh krásné mladé římské dívky Adriany, kterou okolnosti přiměly stát se prostitutkou, aniž by ovšem zlomily její ryzí charakter a osobnost. Přes tlak zkaženého, zištného a vypočítavého okolí, které reprezentuje její rodina, přátelé i milenci, přes úzkosti, zoufalství, pochyby i strach, které s sebou nese její zaměstnání a muži, s nimiž se takto setkává, zůstává vnitřně silnou a pevnou v odhodlání žít dál svůj život. To vrcholí v okamžiku ztráty milovaného Giacoma a rozhodnutí zajistit svému nenarozenému dítěti šťastnou budoucnost. Římanka byla v roce 1954 úspěšně zfilmována, Adrianu ztvárnila herečka Gina Lollobrigida.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Academia

La romana , 1947

vendy246
15.03.2021 4 z 5

Psychologický román, který se čte jedním dechem. Adriana byla krásná a hodná, ale chudá holka. A zůstala taková i přes to, že musela dělat to, co díky okolnostem dělat musela. V jejím životě byli klíčoví tři muži - úchyl, násilník a depresák. Když otěhotní, je jasné, že ji čeká stejný osud jako její matku, ale Adriana neztrácí naději.

jprst
08.03.2021 5 z 5

Už je to pěknou řádku let, kdy jsem tento román četl poprvé, pak ještě několikrát. Poutavý a mistrně zmáknutý psychologický příběh o ženě, jehož autorem je kupodivu muž, je jeho špičkovým dílem.

Nicole_picole
14.02.2021 2 z 5

Nakonec dost zklamání. Začátek super, poutavý a plný zvratů. Konec se zaměřuje na vztahy hlavní hrdinky a vyplývá z toho pouze to, že je opravdu ale opravdu hloupá.

Sabvi
17.01.2021 4 z 5

Adriana mi byla velmi sympatická. Alberto popsal velmi důvěryhodně smýšlení chudé dívky na prahu dospělosti, která doplácí na svou vnitřní čistotu a naivitu. Její okolí, povětšinou hlavně z toho důvodu aby Adriana žila s nimi, na zemi - v jejich zhýralosti a povrchnosti, v jejich absolutní dočasnosti a nikoli u sebe, ve svém světě plném touhy po lásce a milosrdenství. I to je jeden z důvodů proč se Adriana vydává na dráhu nejstaršího řemesla vůbec. Alberto napsal fantastický psychologický román, který spíše vysvětluje, že lze si zachovat morální čistotu i přes nepřízně osudu. Zároveň ale nevykresluje svět jako černobílí, charaktery jsou tam šedé a dobro a zlo není konkrétně ohraničeno. Přes to ale nějak tušíte, kdo to s Adrianou myslí dobře a kdo ne. Přes veškeré morální poklesky Adrianiny matky jsem si jí oblíbila. Bylo mi jí mnohdy velmi líto a vzápětí jsem si kladla otázku: Zaslouží si mou lítost? Opět, jaké to je vychovávat své dítě s vědomím, že mu nikdy nebudeme moci dát to, co bychom chtěli? A že v rámci našeho smýšlení existuje pouze jedna cesta - prostituce a ta může naše dítě dovést na hranici sebedestrukce? Těžké. Kniha se čte sama. Doporučuji!

klaraj093
22.10.2020 5 z 5

Knihu jsem četla k maturitě, je tomu již nějaký pátek.. Nicméně dodnes si ji pamatuji velmi dobře.. Takové ve mě zanechala pocity.. Moc hezký příběh.

jitrnic
12.08.2020 5 z 5

Mistrovský román, obdivuhodný v mnoha ohledech - čistota vyprávěcí techniky (se zcela upozaděnou autorovou osobností), skvěle zvládnutá ich-forma, věrohodné znázornění ženské psychiky a ještě věrohodnější (a nemilosrdnější) ztvárnění té mužské. Pozorovatelský talent a bystré životní postřehy nesmírně elegantně zakomponované do popisu postav a jejich promluv (kdy životní moudra nejsou plácána nazdařbůh, ale vždy odpovídají dané postavě i situaci, ve které se právě nachází. Silné erotično, které nikdy nesklouzne do obscénností ani do nechtěné trapnosti.

Zomy
20.07.2020 5 z 5

Skvělé dílo italského neorealismu, které chytí u srdce. Řeší existenciální problémy chudých lidí (žen) ve válečném a poválečném období. Adriana je krásná mladá dívka, charismatická a taky charakterní, kterou ale její okolí (dokonce vlastní matka) i okolnosti přinutí k prostituci. Zažívá zoufalství, depresi, potkává všemožné pochybné existence a o tom všem ona sama (fiktivně) vypráví. Závěr knihy je smutný i plný naděje.

Leona333
16.03.2020 5 z 5

Adriana, není v jádru dychtivou - vypočítavou šlapkou... V začátku je milou, citlivou a poslušnou dcerou, jenž jí, její matka a vypočítavé okolí, díky její až občasné naivitě a důvěře, zneužívá... Závěr knihy je smutný, s jiskřičkou naděje, že se Adriana přeci jen vyprostí z manipulujícího prostředí a pro sebe a své nenarozené dítě, se pokusí zařídit lepší život.

Kuža007
06.11.2019 4 z 5

Stejně skvělá jako Horalka, ale bohužel zase s obsáhlými popisy.

Lucik100
10.10.2019 5 z 5

Rozhodně skvělá kniha k zamyšlení, kdy si můžeme uvědomit, co to znamená chudoba, naděje a nešťastná láska.

Hebrey
28.09.2019 1 z 5

Nějak jsem nebyla schopná se začíst. Nezaujala. Ale možná se k ní jednou vrátím a uvidím.

TipsyChipsy
23.09.2019 5 z 5

Skvělý psychologický román, hlavním tématem je překvapivě prostituce. Autor popsal duševní vývoj dívky měnící se v ženu. Celý děj spočívá v subjektivním prožívání hlavní hrdinky. Ta koná různá životní rozhodnutí, často se vydá špatnou cestou. Nejde o kladnou postavu, ale přes její rozporuplnost je vidět, že je v podstatě čestná a přirozeně inteligentní. Projde složitým obdobím života, aby si ujasnila, co je v životě důležité. Je to i sociální román o chudobě a o mužích, z nichž nikdo není jen dobrý nebo špatný. A také o lásce, která je různého druhu a málokdy oboustranná. Super kniha.

Fontak
25.08.2019 2 z 5

Nic moc. Já prostě knížky o tom, jak se někdo kurví, nemám rád.

Messilina
27.04.2019 3 z 5

Knihu od Alberto Moravia Horalka jsem doslova zhltla, myslela jsem, že u Římanky to bude to samé, ale bohužel jsem se spletla. Nevím snad kdyby Moravia Horalkou nenasadil tak vysoko laťku, ale nasadil. Proto jsem byla trochu zklamaná. Neříkám, že je to špatná kniha, ale čekala jsem víc.

boticelli
23.03.2019 4 z 5

Jednání hlavní postavy, Adriany, jsem sice moc nerozuměl, celý román na mne působil jaksi teatrálně ale i tak mi zvědavost nedala, dočetl jsem do konce a nelituji. ...asi proto, že tolik miluji Řím.

SSTknihy
04.09.2018 4 z 5

Jedna z mála knih na seznamu povinné četby, do které nás ve škole nemuseli nutit. Nicméně navzdory lákavému tématu a otevřené sexualitě, je to kvalitní a čtivý příběh, jehož hlavní hrdinka potvrzuje odvěkou pravdu o tom, že i když člověk sklouzne ze správné cesty, vždycky má smysl doufat a věřit, že bude lépe.

Ran
27.08.2018 4 z 5

Knížka má úžasný příběh, který je skvěle napsaný.

petgona
03.08.2018 4 z 5

Dalsia z knih povinneho citania, ktoru som precitala az vtedy ked to nebolo povinne. A tato sa mi, na rozdiel od Balzaca a Huga a neviem koho este, aj pacila. Hoci, pocas celej knihy som velmi nemala rada Adrianu.

BUBO26
23.07.2018 2 z 5

Pri čítaní som si často hovoril na adresu hlavnej hrdinky: "Nána pitomá." Dievča, ktorá sa pričinením osudu (a vlastnej naivity a túžby po "lepšom živote") stane prostitútkou, ale napriek tomuto, často odsudzovanému, povolaniu si zachová svoju čistotu. Avšak práve kvôli svojej naivite spadne do hry veľkej politiky, do zločinu, ktorý sama nezmyselne spáchala, a tým spustí lavínu zlých udalostí.
Postavy boli pomerne nerovnomerne popísané - zatiaľ čo o Adriane vieme úplne všetko, siahodlhé popisy jej pocitov, prianí a myšlienok (popisy dlhé na pol strany, často sa opakujúce, ktoré som od polovice knihy často preskakoval), o ostatných postavách sa to povedať nedá. Spoznávame ich len skrz Adrianu a hoci Moravia vie charaktery opisovať dobre, postavy nedostali dosť priestoru, aby sa dokázali samé definovať.
Celkovo ma kniha skôr nudila a Adrianu by som rád prefackal.

konicekbily
21.07.2018 5 z 5

První kniha o "sexu", která se mi tehdy v sedmnácti letech dostala do ruky. Měl jsem o čem přemýšlet. A nebyl jsem sám. Náklad přes 200 000 výtisků - a nebyla k sehnání! Nyní jsem se k autorovi vrátil, tato kniha i Horalka se mi líbí pořád!