Římanka

Asi nejslavnější román italského spisovatele Alberta Moravii z roku 1947 vypráví příběh krásné mladé římské dívky Adriany, kterou okolnosti přiměly stát se prostitutkou, aniž by ovšem zlomily její ryzí charakter a osobnost. Přes tlak zkaženého, zištného a vypočítavého okolí, které reprezentuje její rodina, přátelé i milenci, přes úzkosti, zoufalství, pochyby i strach, které s sebou nese její zaměstnání a muži, s nimiž se takto setkává, zůstává vnitřně silnou a pevnou v odhodlání žít dál svůj život. To vrcholí v okamžiku ztráty milovaného Giacoma a rozhodnutí zajistit svému nenarozenému dítěti šťastnou budoucnost. Římanka byla v roce 1954 úspěšně zfilmována, Adrianu ztvárnila herečka Gina Lollobrigida....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32361/rimanka-32361.jpg 4385

La romana (1947)

Vydáno:, Academia

SSTknihy

Jedna z mála knih na seznamu povinné četby, do které nás ve škole nemuseli nutit. Nicméně navzdory lákavému tématu a otevřené sexualitě, je to kvalitní a čtivý příběh, jehož hlavní hrdinka potvrzuje odvěkou pravdu o tom, že i když člověk sklouzne ze správné cesty, vždycky má smysl doufat a věřit, že bude lépe.

Ran

Knížka má úžasný příběh, který je skvěle napsaný.

petgona

Dalsia z knih povinneho citania, ktoru som precitala az vtedy ked to nebolo povinne. A tato sa mi, na rozdiel od Balzaca a Huga a neviem koho este, aj pacila. Hoci, pocas celej knihy som velmi nemala rada Adrianu. Prisla mi ako neuveritelne hlupa, pretoze zena, ktora sa venuje takej profesii ako ona, a stretne take rozmanite mnozstvo muzov, jednoducho nemoze byt aj po rokoch "kariery" byt taka naivna a nevinna. Proste nie.

BUBO26

Pri čítaní som si často hovoril na adresu hlavnej hrdinky: "Nána pitomá." Dievča, ktorá sa pričinením osudu (a vlastnej naivity a túžby po "lepšom živote") stane prostitútkou, ale napriek tomuto, často odsudzovanému, povolaniu si zachová svoju čistotu. Avšak práve kvôli svojej naivite spadne do hry veľkej politiky, do zločinu, ktorý sama nezmyselne spáchala, a tým spustí lavínu zlých udalostí.
Postavy boli pomerne nerovnomerne popísané - zatiaľ čo o Adriane vieme úplne všetko, siahodlhé popisy jej pocitov, prianí a myšlienok (popisy dlhé na pol strany, často sa opakujúce, ktoré som od polovice knihy často preskakoval), o ostatných postavách sa to povedať nedá. Spoznávame ich len skrz Adrianu a hoci Moravia vie charaktery opisovať dobre, postavy nedostali dosť priestoru, aby sa dokázali samé definovať.
Celkovo ma kniha skôr nudila a Adrianu by som rád prefackal.

konicekbily

První kniha o "sexu", která se mi tehdy v sedmnácti letech dostala do ruky. Měl jsem o čem přemýšlet. A nebel jsem sám. Náklad přes 200 000 výtisků - a nebyla k sehnání! Nyní jsem se k autorovi vrátil, tato kniha i Horalka se mi líbí pořád!

dennie3

Doporucuju necist popis knihy zde na databazi knih nebo na obalce, jelikoz ten prozrazuje poslednich cca 80 stran. Co se tyce knihy samotne, dej je dramaticky, provazany zajimavymi uvahovymi pasazemi, a charaktery jsou zive vykresleny. Ma prvni kniha od tohoto autora a urcite ne posledni.

Aerine

Adriano, Adriano... nebo Alberto? Z obálky (vydání od Academie) se dozvíte celý celičký děj, takže vám zbude z 332 stránek 331,5. Ty jsou naplněny Adrianinými vnitřními monology, jejím obhajováním sama sebe a toho, jak jí v životě nezbylo nic jiného, než osud, který čtenářům předkládá v ich-formě. Na mě její vypravování působilo tak, jakoby se snažila vzbudit soucit, získat od čtenáře svolení či potvrzení správnosti pro to, co dělá, jak jedná, co si myslí. I přesto zůstává ve skrytu duše snílkem a optimistkou. Bohužel jsem nakonec nevěděla, která část její osobnosti je mi protivnější :-(

adelinka

Rimanku som čítala už veľmi dávno, teraz som si ju po rokoch znovu dala na čítanie aj preto, lebo som ju potrebovala do čitateľskej výzvy v roku 2018. Ja som Adriana a aj hlavná postava sa volá Adriana. Myslím, že po rokoch som si knihu vychutnala ešte viac a asi aj preto, že som už medzičasom prečítala od autora aj inú knihu. Neodsudzujem hlavnú postavu. Teoreticky je to dobré dievča, žije len s matkou a preto aj názory a rady prijíma od matky ako sväté, aj keď sama má iný názor a má svoje sny..... Pred rokmi som hodnotila štyrmi hviezdičkami, dnes som pridala tú piatu....

tetes
27.06.2017

Rimanka... nuž, ako krátko zhrnúť moje pocity z knihy? Ak máte radi knihy o bezmyšlienkovitej tematike "sex" v knihách, akých sa dnes vydávajú celé stovky, tak si prečítajte aj toto. Ja knihy toho typu rád nemám, prečítal som to na odporúčanie. V čom je ale asi kniha iná od iných takých: matka hrdinky to povie ešte kdesi v 3.kapitole - je lepšie zarábať ľahko ako ťažko, nech by šlo o hocakú prácu. (Nie je to citácia, iba zhrnutie) ...a teda, celá kniha je potom o tom s tým, že hl. postava z "ja rozprávania" koná tak, ako chce jej matka s tým, že je vnútorne AJ nesúhlasiaca a pociťuje výčitky svedomia (preto tak opakujúce sa jej zamyslenia, ktoré vám asi budú liezť hore krkom).
Za mňa 4*, už len preto, že to nie je tak obsahovo lacná kniha s takou témou aké sa píšu dnes a ako jedna z mála kníh vykresľuje živo výčitky svedomia pri spáchaní takého "činu". Tú 5.* nedám už len kvôli tomu, že knihy s takou témou považujem aj po prečítaní tejto za zbytočné.

aktijnov
22.03.2017

Vrátila jsem se k této knize po letech. Zaujala mě už, když jsem jí musela přelouskat jako povinnou četbu. S odstupem času je ale mnohem lepší...

intelektuálka
22.02.2017

Moravia píše dobře ale možná pro mladší generaci není srozumitelný. Římanka i Horalka jsou pro mě zajímavé..

VercaV
17.10.2016

Povinná četba k maturitě. První část dobrá, další pokulhávala a dalo mi to zabrat ji dočíst.

Juicyk
05.10.2016

Já si nemůžu pomoct, ale mě se to prostě nelíbilo. Rozhodně to není špatně napsané, ani příběh není špatný, ale ty postavy to prostě hrozně shazují.
Adriana je tak naivní, že jsem jí měla chuť pořádně profackovat už na začátku a nepustilo se mě to až do konce. Ano, v některých chvílích jsem jí spíše litovala, ale pořád dokola číst její myšlenkové pochody (navíc stále se opakující) na mě bylo trošku moc.
Ale četla jsem stále dál hlavně kvůli tomu, abych se dozvěděla, jak se popere s tou výchovou dítěte. A když mi zbývalo už jen asi 5 stránek do konce a dítě stále nebylo na světě, pochopila jsem, že jsem asi jen špatně pochopila anotaci ... škoda ... možná jen nejsem ten správný čtenář pro tuhle knihu ...

Grafoy
08.05.2016

Kniha o nešťastnosti, zbytečnosti a lehké holce, co touží po věcech kterých se ji nedostalo.
Postavy do oka nepadnou, na to jsou vykresleny příliš groteskně. Nejzajímavější pro mě byl asi Sonzogno a tajemný Francouz. Jejich děj ale vyšel tak na dvě stránky.
Jinak je kniha hezky napsaná, ale já nemám ráda Mina, takže druhá polovina a jeho divná sebelítost a odtažitost pro mě byla spíš utrpením. Škoda, že Sonzogno nedostal víc prostoru.

Eliška_P
18.04.2016

Jsem ráda za přečtení této knížky. Nebyla úplně čtivá od začátku do konce, že bych ji četla se zatajeným dechem - to se také říct nedá, ale zajímavá rozhodně byla. Neztotožňovala jsem se s jedinou postavou z knížky, charaktery všech postav byly úplně odlišné než charaktery lidí, se kterými se setkávám. Každopádně knížka zase o něco rozšířila obzory. Doporučuji.

gabriela7982
04.02.2016

Asi nejlepší román, který jsem četla na střední škole jako povinnou četbu a určitě jeden z nejlépe napsaných a čtivých románů, které se ke mně dostaly. Kniha se četla sama a do děje jsem se zcela ponořila.

GrasselováL
12.01.2016

Kniha mohla být určitě kratší. Zbytečné opakování Adrianinách situací a myšlenek. Na druhou stranu se mi líbil kontrast mezi chudobou a bohatstvím a taky vztah mezi matkou a dcerou.

Ivča1394
05.01.2016

Zřejmě mě tu zkritizujete a budete kroutit hlavou, ale já kroutila hlavou nad hloupostí hlavní postavy. Louskala jsem to jenom kvůli povinné četbě, a to mi ji po prázdninách ještě vyměnili za Horalku, takže jsem ji četla zbytečně. To, že jsem se v poslední kapitole dozvěděla, že se děj odehrává za doby 2. světové války, to je naprosto nedůležité, hlavně, že se čtenář musí celou dobu orientovat v Adrianině uvažování a jejích myšlenkových pochodech. No, stačilo mi pár kapitol k tomu, abych jí, po celý zbytek knihy, měla nutkání nakopat do těch jejích úžasných barokních partií

regulax
29.12.2015

Smutný příběh nádherné ženy, která toužila po lásce a rodinném životě.

aalis
18.09.2015

Zajímavá sonda do duše ženy, psaná mužem. Pravdou je, že ke konci už mě popisné části o uvažování Adriany, kterých je tam většina, trochu nudily. Sympatická mi tedy Adriana moc nebyla, natož Mino :-). Ale celkově to není špatná kniha.

furba
27.08.2015

Pokud by autor knihu poněkud zestručnil, nebyla by zas tak špatná. Nekonečné úvahy hlavní hrdinky mě celkem nudily a pořád dokola se opakovalo to samé jak kafemlejnek. Autor vyobrazil hlavní hrdinku opravdu dobře, jen některé její úvahy byly nadmíru sofistikované, jaké by bylo možné očekávat u nějakého filozofa, ale ne u tak prosté a naivní dívky. Od knihy jsem očekával také více vykreslení prostředí tehdejšího Říma, čehož jsem se příliš nedočkal.

KACABAK
05.07.2015

Silný příběh o naivní ženě Adrianě. Ačkoliv je autor muž, brilantně popsal ženský svět. Adriana byla určitě krásná, ale tak důvěřivá! Kniha Vás vtáhne do děje a za měsíc si ji můžete přečíst klidně znovu.

Veeris
13.03.2015

na povinnou četbu dobré

iva23
26.02.2015

Kniha, která se čte jedním dechem.

aneczka
22.10.2014

Myslím, že ne jenom samotná hlavní hrdinka, ale i já, pochopila, jak tenká může být hranice mezi soucitem a nenávistí.. Protože v jednu chvíli Adrianu litujete, ale o pár stránek dál zase nenávidíte pro její naivitu, neschopnost a velice rozdílný pohled na věci, které se zdají být každému pochopitelné a nad slunce jasné...... A navíc, když jsem knížku při poslední stránce zavírala napadla mě jediná otázka: "Tohle opravdu napsal muž?" .. Tak brilantní vyjádření pocitů, emocí a dojmů si žádá obdiv.. Zkrátka knížka, která si rozhodně zaslouží Vaši pozornost... Mou už získala ;)

Pawlisman
16.09.2014

Silný příběh z městského prostředí z pohledu ženy prostitutky, který je skutečně silně reálný a velice věrohodný. Čtenář se nenudí, máme zde různé životní lepší i horší momenty a chvílemi prožíváme velice napínavý s emocemi nabytý příběh.

lilycharlybeth
30.06.2014

Bylo to moc hezky napsané, ač muž psal z pohledu dívky a ano, měla jsem ráda Mina... Ale Adrianu jsem nemohla vystát už od první věty. Jak já ji nesnášela!

moneta
09.02.2014

zaujímavá sondáž spisovateľa-muža do ženskej duše.
Tragédia človeka, ktorý tak veľmi nechcel podľahnúť svojmu osudu, až mu podľahol

lenya
25.06.2013

Působivá knížka, smekám před autorem, který dovedl bravurně popsat myšlenkové pochody a pocity mladé dívky Adriany. Místy byl ale příběh Adriany moc vleklý, takže jsem někdy přečetla stránku a na konci vlastně vůbec nevěděla o čem byla...

LibriProhibiti
14.05.2013

Římanka, jedna z mála knih, která ve mně vyvolala skutečně silné emoce... Adriana je jedna z mála postav, kterou jsem kdy v životě skutečně nenáviděla. Vážně, celou dobu jsem jí chtěla profackovat. Ale po literární stránce je to velmi dobrá kniha.