Nuda

Děj románu se odehrává v Římě 60. let 20. století a protagonista Dino, nadaný malíř, opouští pohodlí matčina domu, aby se mohl nerušeně soustředit na svou práci. Inspirace ale nepřichází ani se změnou prostředí, hrdinu neustále pronásleduje pocit nudy a bezútěšnosti, na kterou nenachází lék ani v prchavých milostných vztazích. Setkání s mladičkou bezprostřední modelkou ho na chvíli zaujme, brzy se ale jejich vztah mění opět na pouhý erotický stereotyp. Teprve když Dino zjistí, že se jeho živočišná milenka schází ještě s jiným mužem, láme se jeho otupělost a nezájem a on poprvé v životě chce vědět o druhém člověku co nejvíce, co si myslí, co cítí, čím a proč ji druhý muž přitahuje. Opravdový zájem o druhého člověka v něm probouzí skutečný cit a hrdina se snaží k sobě dívku všemi prostředky připoutat. Jeho úsilí sice vychází naprázdno, ale on konečně poznává smysl lásky, oproštěné od pocitu vlastnictví, a nalézá i nový zdroj inspirace pro svou tvorbu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35611/big_nuda-vLz-35611.jpg 3.8117

Vydáno: , Československý spisovatel

La noia, 1960

Kniha Nuda

Gracian1964

Moje druhé alebo tretie stretnutie s Moraviom, ale tie predchádzajúce boli tak dávno, že si ich pamätám len veľmi matne, takmer vôbec. Sú tu dva príbehy, prvý, Nuda, je o zhýčkanom chlapíkovi z bohatej rodiny, považuje sa za maliara, ale maľovať prestal. Trápi ho nuda, ale on si pod nudou nepredstavuje to, čo obvykle my, ale to, že si nedokáže vytvoriť vzťah k veciam a k ľuďom. Divný chalanisko, čo? Je tu aj jeho tupá a pomerne uderená milenka Cecília, prázdna a živočíšna, pre mňa obidvaja hlavní predstavitelia vrcholne nesympatickí, úprimne, najradšej by som ich utĺkol hrdzavou motykou, odpustite mi. Druhá novela, Cesta do Ríma sa mi páčila oveľa viac, aj s jej hlavným protagonistom Mariom, ktorý sa považuje za básnika, ale žiadnu báseň nenapísal, lebo vraj všetko zaňho už napísal Apolinaire, okrem toho sa cíti byť dosť disponovaný, nech už to znamená čokoľvek. Takže tak, neviem, čo k tomu viac napísať, každopádne, dá sa to prečítať a Moravia je považovaný za kvalitného, hodnotného spisovateľa.

jfialova

Kniha není určitě špatná, ale bohužel jsem asi nebyla ve správném rozpoložení, aby mě chytla-něco jako když koukáte na artový film po náročném dni, kdy máte spíš chuť dát si dvojku a vlézt do postele. Umělecky bych hodnotila vysoko, postavy jsou psychologicky propracované (pro někoho možná až moc do detailů). Hlavní hrdina Dino, který může mít a dělat cokoli, ale vnitřně nedokáže být šťastný a spokojený mi přijde jako prototyp dnešního konzumního člověka-byť to může znít jako klišé. U knihy napsané poměrně krátce po válce ve složité době, kdy lidé řešili asi trochu jiné problémy, mi výsledek přijde až vizionářský.

Solette
06.11.2020

Nuda..... do/čítanè len s veľkou námahou

Fanda74
28.05.2020

Já jsem z toho moc nadšený nebyl, asi byl hlavní hrdina pro mě tak složitá povaha, že jsem ho nedokázal pochopit Nejoblíbenější dialogy - Dino a jeho matka.

bob0985
07.04.2020

Studie vztahů, manipulace (oboustranné), možná zvláštní, ale kniha mi velmi sedla a nějak nevím, co k ní úplně napsat.

...123
10.07.2019

Jedna z mých nejoblíbenějších knih.

Anibag
29.09.2018

Nuda. Opravdu jsem se nudila.

Nomia
19.04.2018

Jedním slovem - majstrštyk!