Revizor

Revizor https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/78837/bmid_revizor-sjs-78837.jpg 4 2935 322

Satirická komedie ruského klasika se baví hloupostí a nevzdělaností úředníků v provinčním ruském městečku, kteří naletí falešnému „revizorovi“ Chlestakovovi, který nestydatě využívá jejich zkorumpovanost, úplatkářství a podlézavost. Kniha vyšla v nákladu 4 500 výtisků, z toho 3 500 výtisků je opatřeno plátěnou vazbou a 1 000 výtisků svázáno v bílé kůži.... celý text

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Odeon

Ревизо́р , 1836

Dym
14.10.2018 3 z 5

Další knížka z povinné četby. Nemůžu si pomoct, ale z tohoto dramatu mám smíšené pocity, občas se mi chtělo se smát, občas jsem se cítila dost stísněně kvůli mírně politickému tématu a občas jsem se topila v olejnatých řečech postav. Každopádně je toto dílo skvělé pro rozbor k maturitě díky hojnosti satirických jevů. Tedy alespoň podle mého názoru

Gweny
17.09.2018 5 z 5

Říkám si, že tohle nemůže být smyšlená předloha pro divadelní hru ale je to perfektní obraz společnosti v dané době a v daném místě.
Film s Vlastou Burianem v hlavní roli knihu nádherně kopíruje.

MarcelPaška
15.07.2018 5 z 5

Úžasný popis fungování i řady českých měst!

Michal156
01.07.2018 3 z 5

Děj knihy je velice trefný a nadčasový, ale přišel mi na tak ktátký příběh poněkud zdlouhavý.

hANS6
12.06.2018 4 z 5

Podle mého názoru děj tohoto dramatu nezačíná příliš zajímavě, naopak mi přijde trochu zdlouhavý. Avšak postupně se děj zajímavě rozvíjí a některé scény působí i vtipně. Myslím, že toto dílo je také nadčasové a to v tom, že i dnes lidé dělají vše jen pro své dobro a nestarají se o ostatní a když se něco stane, tak se rychle snaží vše napravit.

Sova15
06.06.2018 3 z 5

Taky jedna z mé povinné četby, ale nezapomněla jsem na ní, moc se mi líbila. A je nadčasová, stále aktuální.

Oryk
04.06.2018

Revisor je překvapivě nadčasová hra, jelikož principy, podle kterých je hra napsána platí dodnes. Některé pasáže jsou sice roztáhnuté a pomalé, přesto převažuje většinou část vtipných a humorných pasáží. Za nejpovedenější část považuji chvíli, kdy se snaží Chlestakov ostatním namluvit, že napsal Robinsona nebo Figarovu svatbu.

los
14.05.2018 4 z 5

tak trefné a stále aktuální

Toffee
03.05.2018 5 z 5

Klasika s výbornými postavami maloměstských úplatných a podvádějících úředníků a jejich dialogy. Nezapomenutelný je poštmistr, který ze zvědavosti rozlepuje a čte si dopisy, a když se mu nějaký obzvlášť líbí, tak si ho nechá. Vůbec se nedivím, že to v tehdejším Rusku vzbudilo tak bouřlivou kritiku.

"To už je takový nevyzpytatelný zákon přírody: vzdělaný člověk je buď ochlasta, nebo se šklebí tak, až se žaludek obrací."

Nicolka77
16.04.2018 5 z 5

Pro mě, skvělá komedie, plná humoru. Knížka mi ukazuje i osobnosti lidí, které i v této společnosti jsou. Podplácet vše co se dá..I když v knížce se to hlavním postavám moc nevyvedlo.

francouz
14.04.2018 4 z 5

Viděl jsem na divadle a knížka je velmi podobná. Je to opravdu klasika s velkým S. Na nic si nehraje, nebo vlastně hraje, a to s námi se všemi.
Prostě omezenost nemá mezí. tady v tom případě je to obzvláště krásně vykresleno.
Všichni raději lezou do zadku někomu, kdo umí trochu mluvit a kdo vypadá jako pán. S tím je přece důležité se mít za dobře.
Takže z tohoto pohledu je to pěkná taškařice, která nás ukazuje ve svojí úplné nahotě. Ten přece pije, ten je nepoctiví, ale kdyby vašnosta dovolil, tak tady jsou švestičky z naší zahrádky.....

Pazúzu96
13.04.2018 4 z 5

Nádherná klasika. Musím říct, že zpočátku jsem se toho trochu obával, ale dílo mě mile překvapilo.

Nela.Rob
05.04.2018 4 z 5

Povinná četba k maturitě z dějin literatury. Čtivé, humorné, prostě ta stará dobrá klasika, co neurazí a každému by měla projít rukama.

Kuža007
03.04.2018 5 z 5

Revizor je satirické drama. Revizor Chlestakov dokonale zblbnul tehdejší zkorumpované úředníky.

ellyem
14.03.2018 3 z 5

Na Revizora jsem se těšila. Ve škole jsme několikrát tohle dílo rozebírali a také jsem před několika lety na něm byla v divadle. Hodně se mi líbí námět, zápletka - a tak trochu jsem i doufala, že mě nezklame ani kniha. Ale bohužel, nedokázala jsem se začíst a tak jsem to po třiceti stranách mordování vzdala. Možná to bylo i tím, že byla kniha napsaná jako drama. Tři hvězdičky dávám tedy za námět, zbylé dvě ubírám za (pro mě) nezáživnou knihu.

Život-s-Kačí
17.02.2018 3 z 5

Příběh je zajímavý a člověk se i zasměje. Postavy jsou dobře prokreslené. Přesto jsem byla zklamaná. Nemohla jsem se pořádně začíst a kniha mě do sebe "nevtáhla".

sabiburesova
08.02.2018 5 z 5

Bezvadná knížka! :) skvěle jsem se bavila a kniha mi rychle utekla. Sice maturitní četba, což pro někoho může znamenat otravu, ale mně se knížka opravdu líbila a můžu doporučit :)

t.adm
01.02.2018 4 z 5

Na to, jaké jsem z této knihy měla obavy (taková ta typická maturitní četba), mě kniha velmi mile překvapila. Skvěle podaná satira a ač na pouze malém množství stránek, obsahuje velký příběh. Doporučuji. :)

BeyondHorizon
22.01.2018 5 z 5

Bezvadná satira. Ze všech dramat, které jsem kdy zatím přečetla, mi tohle sedlo nejvíc.
Je to krátké a čtivé. Děj je velmi jednoduchý, ale dobře rozveden. Líbí se mi, jak absurdní celá ta situace je, a že to byl i autorův záměr. Je třeba chápat Gogolovu situaci, protože tímto reagoval na společnost své doby. Je lehké toto přehlédnout a zaměnit satiru za generickou komickou frašku. Díky tomu vlastně tu svoji kritiku skryl (částečně), což mi přijde ještě komičtější, protože v mých očích je to tak očividné. Jak tak ale koukám, pár lidí tady to přece jen přehlédlo.
Zkrátka doporučuji přečíst.
Teď jen zbývá vidět představení v divadle :)

LucyDvorska
17.01.2018 3 z 5

Revizor mě opravdu vůbec nenadchnul. Děj se vlekl a od začátku jsem muž ušila, co se stane. Do čtení jsem dokonce nutila a to jen proto, že je to kniha k maturitě. Gogol má mnohem lepší knihy, jako je třeba Zenitba, která byla vtipná a četla úplně sama.