Revizor

Revizor https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/78837/bmid_revizor-sjs-78837.jpg 4 2939 322

Satirická komedie ruského klasika se baví hloupostí a nevzdělaností úředníků v provinčním ruském městečku, kteří naletí falešnému „revizorovi“ Chlestakovovi, který nestydatě využívá jejich zkorumpovanost, úplatkářství a podlézavost. Kniha vyšla v nákladu 4 500 výtisků, z toho 3 500 výtisků je opatřeno plátěnou vazbou a 1 000 výtisků svázáno v bílé kůži.... celý text

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Odeon

Ревизо́р , 1836

Lathien
02.05.2017 5 z 5

Skvělá, vtipná kniha. Nenudila jsem se.

Kyta
30.04.2017 3 z 5

Kniha se mi četla, co se týče jazyka, bez jakýchkoliv problémů, což mě hned po prvních přečtených stranách velmi potěšilo a navnadilo na další čtení. Mimo jiné tomu pomohly ty nenucené hovorové projevy s nespisovnými výrazy, charakteristické pro každou z vystupujících postav. Bylo to uvolněné, neformální, zkrátka takové, aby to čtenáře (či diváky) bavilo. Opravdu se kniha četla téměř sama, za což jsem moc ráda, jelikož jsem ji měla rychle přečtenou.

Autor se snažil vykreslit do detailu všechny nedostatky lidí, zejména jejich špatné vlastnosti, jež Gogol ukázal na jednotlivých postavách. Sobectví, přijímání úplatků, lži, věření pomluvám a různým neověřeným klepům, lidi chtějí dosáhnout ještě vyšších postů a různých hodností, jdou si jen za svými cíli, o druhé se nestarají, zajímá je majetek, ale ne to, na čem v životě skutečně záleží. Pravým příkladem v Revizorovi jsou hlavní postavy Hejtman a Chlestakov. Žádná z postav mi nebyla sympatická, ale jejich sobecké jednání bylo do jisté míry vzhledem k okolnostem "pochopitelné". Hned v úvodu je scéna, kdy si úředníci vzájemně vyčítají, kdo má kde jaké nedostatky a v podstatě říkají, že to mají dát do pořádku jen na dobu, kdy bude revizor ve městě, potom můžou vše vrátit do původního stavu. Tohle řešení je nelogické a sobecké vůči lidem žijícím v tom městě a vypovídá o tom, jak "vážně" svou práci myslí a jak jim na obyvatelích "záleží". Revizora se bojí, protože nechtějí přijít o ta vysoká místa, která zastupují. Nedivím se, že si potom lidé šli stěžovat na hejtmana Chlestakovovi jakožto domnívanému revizorovi.

Když hodnotím knihu jako celek, jako klasická komedie, u které bych se hodně nasmála, mi to nepřišlo. Zasmála jsem se jen při první scéně, kdy si úředníci navzájem vyčítají nepořádek a nedostatky na svých "stanovištích" a popisují konkrétní situace. Rozhodně pro mě chování postav vtipné nebylo, jejich jednání bylo chvílemi až přehnané a zveličované, což asi takové má být, aby to vyznělo. Gogol se ve svém díle vysmívá společnosti jako takové, jejímu řádu a "spravedlnosti" v ní. Je to nadčasové dílo, v takové společnosti žijeme bohužel dodnes a myslím, že s tím ani nikdo nic nezmůže, že se to bude jen zhoršovat.

Adelyna
23.04.2017 4 z 5

To se mi moc líbilo, takové celkem oddechové čtení na jeden večer. Pobavila jsem se, Bobčinskij a Dobčinskij jsou pro mě nejlepší postavy z celé hry.

Ketesh
20.04.2017 3 z 5

Nikdy nezapomenu, jak nám třídní na základce vyprávěla obsah knihy. Již tenkrát mě kniha zaujala a tak není divu, že jsem ji následně i ráda četla.

Nelíísek
09.04.2017 1 z 5

Pro mě osobně moc nezajímavé příběh mě nebavil, ale lehce pochypotelné a lehce zapamatovatelné.

dancadragneel
06.03.2017 5 z 5

První drama, které se mi obtížněji četlo i přesto rozhodně stojí za to si ho přečíst. Po přečtení se budete nadále smát lidské hlouposti. Rozhodně trefné dílo, které se hodí i do dnešní doby.

fojtikjirik
28.02.2017 5 z 5

Když si tuto divadelní hru přečtete, budete se pořádně smát. Jakmile ale zhlédnete večerní zprávy, úsměv vám z tváře zmizí . Kniha je bohužel do dnešních dnů stále aktuální, ač už skoro 200 let uplynulo od jejího vzniku.

mišule5
26.02.2017 5 z 5

Vtipný příběh u kterého jsem se velmi pobavila, ale líbil se mi osobně více Sluha dvou pánů. Určitě doporučuji k přečtení :-)

macek8
02.02.2017 5 z 5

Hodně vtipná kniha, hlavně stále aktuální. Je vidět, že všechno se mění, jen lidé jsou pořád stejní. Tuto knihu jsem si také vylosovala u maturity, takže k ní mám osobní vztah.

timelady
23.01.2017 3 z 5

Revizora jsem četla z důvodu, abych překonala svoji averzi vůči ruské literatuře (kterou zapříčinila Anna Karenina). Tohle dílo bylo nejspíš o krok vedle, snad to příště bude lepší. Nepřišlo mi to nikterak zábavné či záživné.

vaclav6690
17.01.2017 3 z 5

V době vzniku možná humornější ale při čtení jsem se zase tolik nebavil. Humor je dost jednoduchý a předvídatelný.

Fremr
09.01.2017 4 z 5

Když se na to podívám s nadhledem, tak je Revizor černohumorný popis lidského fungování ve společnosti, když se na to podívám bez nadhledu, tak je mi z toho blbě (z příběhu). Gogol uhodil tímhle dílem hřebíček na hlavičku. Kniha má totiž to kouzlo, že je popisem společnosti včerejška, dneška i zítřka. A ještě se u toho pobavíte aneb jak si nadělat do kalhot ze strachu, kterému se říká Revizor.

tatafa
07.01.2017 4 z 5

Na klasiku velice snadno čtivá a poměrně i vtipně naspaná knížka, která se k maturitě četla sama. Mohu jen doporučit.

Sabii14
15.12.2016 3 z 5

Vtipné a rychle přečtené :)

kikush
01.12.2016 5 z 5

naprosto geniální divadelní hra. Až mě mrzí, že to už nikde nehrají, moc ráda bych na představení zašla. A to do divadla moc nechodím.

VercaV
17.10.2016 3 z 5

Po zorientování v jménech to bylo čtivé a vtipné.

peta5472
22.08.2016 5 z 5

Jako každé drama je i toto neskutečně čtivé a vtipné. V ději se snadno orientujete a máte přehled o postavách. Doporučuji k přečtení, knížka je malá a opravdu to máte přečtené během chvilky ;)

Alinka2
19.08.2016 5 z 5

Kniha jednoznačně a bezpochyby výborná. Čtivá, úsměvná, krátká a navíc i poučná. Ale myslím si, že od tohoto spisovatele existují i malinko lepší knihy, ale když si ji přečtete, nic tím nepokazíte.

Davina
08.08.2016 2 z 5

Za mě se tohle moc nepovedlo. Já se prostě nedokázala začíst a to mě vyprávění od ostatních velice zaujalo. Ta jména byla děsná a ani jsem se nesnažila si je nějak zapamatovat. Tak tuhle knihu si asi nebudu brát k maturitě.

KikčaHubáčková
12.07.2016 3 z 5