Revizor

Revizor https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/78837/bmid_revizor-sjs-78837.jpg 4 2939 322

Satirická komedie ruského klasika se baví hloupostí a nevzdělaností úředníků v provinčním ruském městečku, kteří naletí falešnému „revizorovi“ Chlestakovovi, který nestydatě využívá jejich zkorumpovanost, úplatkářství a podlézavost. Kniha vyšla v nákladu 4 500 výtisků, z toho 3 500 výtisků je opatřeno plátěnou vazbou a 1 000 výtisků svázáno v bílé kůži.... celý text

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Odeon

Ревизо́р , 1836

Aleh
08.07.2016 5 z 5

Psal Nikolaj Vasiljevič Gogol o poměrech v Rusku v polovině 19. století? Ne, svým dílem překročil hranice prostoru i času!
Gogol nádherně vykreslil charaktery jednotlivých městských úředníků – tragikomických postav a postaviček. A co se teprve stane s těmito rádoby městskými úředníky, když do města přijede vysoko postavená osoba – revizor Chlestakov!
Společnost je zkažená a skrz naskrz prorostlá neduhy, lží a korupcí. I ten revizor!
Revizor symbolizuje jakoukoliv společnost v kterékoliv době, kde vládne korupce, úplatkářství, lež, boj o moc a snaha udržet si vlivné místo a něco znamenat! Všechny žene jenom touha po osobním prospěchu, penězích a pohodlném životě mezi smetánkou společnosti.
Je N.V. Gogol mrtev nebo je stále živ…….V pravém slova smyslu je to nadčasové dílo, které nám toho má mnoho co říct i v dnešní době.

Bára...
21.06.2016 3 z 5

Určitě výborné dílo. Ale pro mě na čtení nudné.

Eliot30
13.06.2016 3 z 5

Krásná kniha

dasstre
19.05.2016 5 z 5

Tak tahle kniha byla jedna z nejlepších z povinné četby. Realismus sice je strohý, ale čte se to jednoduše a člověk nad tím moc nemusí přemýšlet. Film s Vlastou Burianem se hodí na porovnání / doplnění k maturitě. Smích skrze slzy!

Schullerka
04.05.2016 2 z 5

Neříkám, že to je špatné drama, ale mě to prostě číst nebavilo. Přišlo mi, že se tam pořád nic neděje a veskrze všechny postavy naprosto bezpáteřní (i když to byl účel).

Nikolka001
30.03.2016 5 z 5

Velmi vtipný a čtivý příběh.

serpent6
26.03.2016 5 z 5

Jedno z těch děl, u kterých mi přijde bezvýznamná "hloubka postav", "ideová ucelenost socio-kulturního pozadí" nebo podobné "nesmysly". Z mého pohledu, ideální knížečka pro ponurý předjarní večer. Čte se prakticky sama a humor je lehký a určitým způsobem uklidňující. První dějství, v němž se místní hlavouni tetelí strachem z revizora a pak si navzájem vyčítají nepořádek ve vlastních "resortech", mi přišlo snad nejvtipnější. Pravda, zřejmě je to svým způsobem nadčasový obraz, ale zrovna u čtení Gogola od Nikolaje Vasilijeviče Revizora jsem neměl chuť zabývat se žádnými paralelami, stačila mi jenom ta prostá situace. Revizor je prostě takový kraťoučký pětidílný sitcom 19. století.

kmotrkCZ
20.03.2016

Moc pěkná kniha, není moc dlouhá a krásně se čte :)

jewarix
09.03.2016 5 z 5

Skvělý a velmi zábavný příběh :)

nikikostadinova
11.02.2016 5 z 5

Super povinná četba. Lehce pochopitelné a dobře čtivé. Nedám na tuhle literaturu dopustit.

Romanka89
21.01.2016 5 z 5

Vynikající komedie, ráda bych ji viděla v divadelní podobě. "On je hřích a hřích. Já to říkám otevřeně: úplatky beru. Ale jaké úplatky? Štěnátka. A ještě jenom od jezevčíka."

Čtenářská výzva 2016: Kniha, která má méně než 200 stran.

Hodža
19.01.2016 5 z 5

A což teprve na prknech, co znamenají svět! Úžasný byl Revizor v osmdesátých letech v pražském Činoherním klubu v režii Jana Kačera a s Leošem Suchařípou v hlavní roli...obvzlášť na jedno představení nezapomenu: Bylo to v Liberci, Suchařípa v závěru hry, kdy jsme přímo v hledišti řičeli smíchy, zařval na nás: "Čemu se smějete, proboha?! Sami sobě se smějete!" A poté při děkovačce přišel s naditou pusou čehosi a posléze na nás začal plivat pecky z třešní...

Alixe
13.01.2016 5 z 5

Jedna z knížek do povinné četby,která se čte velmi dobře :)

natalie8531
12.01.2016 4 z 5

Přečtena skoro jedním dechem

thejanula
02.01.2016 3 z 5

Hodně jsem se zamotávala do jmen, ale jinak mě kniha bavila. :)

zuzanagelnarova
07.12.2015 3 z 5

Celkem dobrá knížka :)

Salwator
28.09.2015 5 z 5

Je jisté, že tato kniha není ze současnosti? Že tato směs úplatků, podlézání, přetvářek, blbosti a vyčůranosti lidí nepatří spíše do dnešní doby? K maturitě asi to nejlepší co se dá číst. Aspoň u jedné knihy k maturitě jsem se i zasmál.

Peleus
19.08.2015 4 z 5

Velmi tématicky přečteno ve vlaku do Prahy ještě v dobách mého dávného mládí (číst - gympl). Dobrá nálada po zbytek dne byla zaručena!
Není to typický zádumčivý ruský realismus. Jde o kratší, odlehčenější dílko. Stojí za hřích!
P.S. Zase tolik se toho, ani v dnešní době, nezměnilo...

marcela6183
18.08.2015 4 z 5

Jen víc, jen hloubš, jen dál pod kůži malého povrchního měšťáčka. Ať to bylo před dvěma stoletími nebo včera, pořád to funguje.
A zrovna tak je jedno, jestli to byla administrativa carského ruska, habsburské monarchie, pseudodemogratické republiky české nebo starověkého Říma. Dej blbovi přepážku a židli a vytvoříš boha. Sešli na boha nadřízenou instanci a najdeš patolízala.
Dokonalá sonda, nadčasová alegorie, čtyřka k tomu a touha pro jednou (sic!) vyznávat chaos.

Edona
11.08.2015 4 z 5

Revizor je trefná, nadčasová, satirická komedie. Je to snad jedna z mých prvních setkání s Ruskou literaturou a musím říct, že jsem mile překvapena.