Revizor

Revizor https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/78837/bmid_revizor-sjs-78837.jpg 4 2941 2941

Satirická komedie ruského klasika se baví hloupostí a nevzdělaností úředníků v provinčním ruském městečku, kteří naletí falešnému „revizorovi“ Chlestakovovi, který nestydatě využívá jejich zkorumpovanost, úplatkářství a podlézavost. Kniha vyšla v nákladu 4 500 výtisků, z toho 3 500 výtisků je opatřeno plátěnou vazbou a 1 000 výtisků svázáno v bílé kůži.... celý text

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Odeon

Ревизо́р , 1836

TinaBookBlog
27.12.2013 5 z 5

Povedený!

Gooverka
06.11.2013 4 z 5

vtipná groteska na malém městě o mnoha zkažených povahách

Kate.S
03.11.2013 2 z 5

Revizor se mi moc nelíbil. Přišlo mi to hodně zmatené a to hlavně ze začátku, kde na mě autor vyplivl tolik postav, že mi z toho šla hlava kolem. Po nějaké době jsem si na to zvykla a přešla jsem to, ale ani ten děj mě nijak neuchvátil. Nepřišlo mi to vůbec vtipné, možná pravdivé, ale vtipné určitě ne. No, vícekrát to číst rozhodně nebudu, ale přetrpět se to dalo.

Destiny
25.09.2013 4 z 5

Velice humorný příběh. Líbí se mi paralely s dnešní společností.

seiwaa
23.08.2013 5 z 5

Vtipný a originální příběh se "skrytým" smyslem informovat ruskou společnost o tom, co se ve skutečnosti v Rusku děje. Dle mě velice nadčasové téma, které platí nejen v Rusku a nejen v době, ve které se odehrává! To, že je příběh inspirován skutečnými událostmi, mluví za své. Názorná ukázka kvality ruského dramatu! Přiznám se, že jsem zatím neviděla v hrané podobě, ale určitě se chystám na nějakou dobrou inscenaci :)

Agiandulka
25.07.2013 5 z 5

Jedna z nejlepších knížek v povinné četbě:o) Tento krátký vtipný příběh mohu jen doporučit, filmové zpracování s Burianem je také skvělé:o)

Belatris
21.07.2013 5 z 5

Viděla jsem, četla jsem a žasla jsem. Člověk by se usmál, ale základním kamenem celé hry je strach. lidé zotročení strachem jednají směšně, ale zároveň natolik lidsky, že smích dostává nahořklý nádech. Parádní!

-Nikola-
17.07.2013 5 z 5

Opravdu vyvedená komedie, nenáročná na čas, odpočinková a opravdu jsem se u ni skvěle pobavila. Vřele doporučuji.

joni
17.07.2013

k této knizze jsem se dostala, protože byla na povinné četbě. Nicméně byla naprosto skvělá. Četla jsem ji v autobuse a měla jsem co dělat, aby jsme se v některých pasážích nerozesmála na celý autobus :-)

ForiCZ
07.06.2013 3 z 5

Další kniha z maturitního seznamu, nepříliš hrozná, pokud si odmyslím ty jména. Nevím, zda mi od knihy odrazuje to, že jde o divadelní hru (které se mi čtou fakt blbě) anebo mně nesedl příběh. Jistě, v seznamu byly daleko horší tituly, ale nemůžu ani říct, že by se mi Revizor nějak líbil. Bez donucení bych knihu zřejmě nečetl a nemyslím si, že bych se o něco podstatného ochudil.

K_laara
30.05.2013 5 z 5

"Co je mně do toho? Copak nevím, co je to postel? Mám, chválabohu, nohy: postojím. Co já potřebuji vaši postel?" :))
Skvělá kniha a divadelní představení v podání M.Donutila a S.Rašilova bylo též zajímavé.

maple34
11.05.2013 5 z 5

klasika, každý o ní slyšel, každý ví, o čem je...na dobu vzniku neotřelá zápletka, kritika společnosti, absurdnost, která je všudypřítomná i dnes, aneb jak vznikají klepy...svižně napsané, vtipné dialogy

Jameses
10.05.2013 5 z 5

možná mnohé tato slova zaskočí, ale takto komentoval, zděšen nad ohlasy veřejnosti, svoji "komedii" sám autor Gogol : "Jenom si pozorně všimněte města, které se v Revizoru popisuje. Každý člověk ví, že je to fikce... Ale hrozný je Revizor, který nás očekává u brány hrobu (...) Kéž každý má u sebe zprávu o své vnitřní obci (...), kde jeho vášně, podobné ohyzdným úředníkům, vykrádají pokladnice jeho duše." "Žil jsem jen proto, abych dělal šaška? Nepozorujeme se očima laika... Já, herec-komik, který jsem vás rozesmál, dnes roním slzy... Nejsem nicotný komediant pro nicotné lidi, nýbrž služebník velikého Pánova království."

Addie
26.04.2013 5 z 5

"Nevrč, brachu, na zrcadlo, když máš křivou hubu."
Ukazovat pravdu, to chtělo odvahu, zvlášť v dané době...
Jen je škoda, že jsou mocní lidé i dnes stejní jako tehdy - zavírají před ní oči.
Blbost je věčná, ano. Nasaďte si ale sami brouka do hlavy a nikdo vám nic nerozmluví - je to snad zákon či co.

Madluska
05.04.2013 4 z 5

Myslím, že Gogol dokonale vystihl lidskou prostoduchost a důvěřivost. To, co platilo v Rusku v 19. století, se v méně nebo více upravené a pozměněné podobě objevuje dosud všudemožně na světě - toužíme se vyhřívat na výsluní vybrané společnosti, maskujeme a zametáme své chyby pod koberec, hledíme se zavděčit všlijakým inkognito inspektorům... Myslím, že jako komedie to musí fungovat znamenitě, a doufám, že někdy tento kousek zhlédnu v divadelní podobě. Krom jiného mě napadá, že Gogolův text by se dal využít k dokonalému předvedení finanční negramotnosti i dnes, půjčování neznámým lidem bez smlouvy je poněkud riskantní. :-)

Daxie L. Jesus
20.03.2013 5 z 5

Nechci se nějak vytahovat, ale hrál jsem v divadle toho sluhu Osipa.

Rocker007
20.03.2013

Četl jsem k maturitě ale určitě bych se k ní dostal tak nebo tak. Skvěle zaznamenaná situace ve společnosti v polovině 19. století. A nebo v polovině 21.století? ..

fons
17.02.2013 2 z 5

Nemít tu knížku půjčenou z knihovny, s chutí bych jí hodil do krbu!

Andrejz
14.02.2013 4 z 5

Důkaz, že společnost je nepolepšitelná! ;)

tleming
10.02.2013 5 z 5

čemu se smějete? sami sobě se smějete! ... skvělé drama!