Revizor

Revizor https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/78837/bmid_revizor-sjs-78837.jpg 4 2937 322

Satirická komedie ruského klasika se baví hloupostí a nevzdělaností úředníků v provinčním ruském městečku, kteří naletí falešnému „revizorovi“ Chlestakovovi, který nestydatě využívá jejich zkorumpovanost, úplatkářství a podlézavost. Kniha vyšla v nákladu 4 500 výtisků, z toho 3 500 výtisků je opatřeno plátěnou vazbou a 1 000 výtisků svázáno v bílé kůži.... celý text

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Odeon

Ревизо́р , 1836

verka5083
06.03.2020 4 z 5

Krásná oddechová kniha. Celou dobu jsem čekala, jak to dopadne s falešným revizorem. Na konci knihy jsem se musela smát, když jsem zjistila pravdu. Pěkná kniha.

Greenfingers
02.03.2020 5 z 5

N.V.Gogol ve svém klasickém satirickém románu Revizor podává obraz poměrů v zemi, která od carského samoděržaví přešla rovnou k budování komunizmu, aby se nakonec oklikou vrátila k autokratickému režimu tolik připomínajícímu staré časy s "báťuškou" v čele.
Že vám postavy a postavičky tak věrně vykreslené v knize připomínají praktiky současných mocipánů na všech úrovních? Ono nemusíme se tomu až tak příliš divit. Lidská povaha se v průběhu dějin až tolik nemění. Podlézavost, pochlebování, falešné sliby, korupce, úplatky vždy byly a asi zřejmě i budou. Možná že nyní se vše děje sofistikovanějším a méně nápadným způsobem, ale podstata tohoto zla zůstává.
Poučné a inspirativní čtení. Doporučuji všem čtenářům bez rozdílu věku!

hana17.1.
28.02.2020 5 z 5

Vtipná komedie plná úplatků, lží a podfuků. Velmi odlehčené čtení. Zjistíte jak se člověk dokáže vykroutit ze všeho, jen aby on za nic nemohl.

Sofós
14.02.2020 5 z 5

Skvěle vykreslená atmosféra nejmenovaného ruského městečka a charakterů jeho obyvatel. Krásná ukázka, co všechno jsou lidé ochotni udělat, aby nemuseli "zametat před vlastním prahem". Musím přiznat, že jsem hlavnímu hrdinovi fandila, skvěle dokázal využít bezbřehou hloupost tamějších obyvatel :-)

Zelvicka03
06.02.2020 4 z 5

Kniha se mi líbila, hlavně jsem to četla hlavně kvůli povinné četba, ale byla jsem mile překvapena, že je ta kniha je o tom, že se to děje i v dnešní době a dělo se to i v době kolem roku 1844.

boxas
04.02.2020 5 z 5

"Nevrč, brachu, na zrcadlo, když máš křivou hubu.“
Asi není co dodat. Snad jen, že dokud se bude krást, lhát, dokud se bude pletichařit, dokud budou ti slušní a poctiví jen nečinně přihlížet tomu, co se kolem nich děje, a dokud se budou dávat a brát úplatky, bude tato hra aktuální...takže asi vždy.

PetraBery
04.02.2020 4 z 5

Revizora má dcera v osmé třídě v povinné četbě, proto jsem po něm sáhla po více jak dvaceti letech znovu i já. Známá nadčasová hra, pochopitelná a snadno čitelná. Obraz tehdejší společnosti, která se o moc neliší od společnosti dnešní. Divadelní zpracování může být skvělým zážitkem.

Ran
19.01.2020 5 z 5

Audiokniha, kterou jsem poslouchala je skvěle namluvená. Příběh je skvěle napsaný a vypointovaný. Zvraty v ději byly velmi dobře umístěné a celkově se mi tato kniha četla výborně.

bílárůže
03.01.2020 3 z 5

Tak toto pro mne bylo velké zklamání. Těšila jsem se, že se aspoň pobavím, když se jedná o komedii, avšak postav mi bylo spíše líto kvůli jejich hlouposti a naivnosti. Kdybych šla na divadelní inscenaci místo četby, asi bych byla více nadšena. Na tuto knihu mě nalákal hlavně trailer Divadla na Vinohradech v hlavní roli s Ondřejem Brouskem, je mi proto velmi líto, že kniha se mi až tak moc nelíbila. Vydání jako takové se mi líbilo, mám ráda nakladatelství Artur a ráda od něj čtu divadelní hry. Design knihy je nenápadný a jednoduchý, což se mi též zamlouvá. Použitý jazyk mi vyhovoval, dobře a rychle se mi kniha četla. Dle mého názoru se jedná o dobrou ideu a pan Gogol ji též velmi dobře zpracoval, avšak bych toto dílo nenazývala komedií, jelikož mi krutá realita, v něm nastíněná, příliš vtipná nepřijde a nepřišla. Knize nedávám až tak vysoké hodnocení, ale úplně ji nezavrhuji. Mám ruskou literaturu velmi ráda, a tak mne v její četbě nezastaví jedna kniha, která se mi nějak moc nelíbila. Někdy příště pane Gogole, třeba u četby Ženitby.

oblakaknih
30.12.2019 2 z 5

Nebýt povinné četby, nikdy bych se k této knize nedostala.
Námět by mě totiž ničím nezaujal.
Ze začátku mi dost trvalo se začíst, děj jsem nevnímala.
K postavám jsem si vytvořila nějaký vztah až v půlce knihy.
Když jsem se začetla, kniha se četla dobře a rychle. Vzhledem k tomu, že je psaná formou divadelní hry, nebyl se čtením žádný problém.
Děj byl ale poměrně nudný, nic moc se tam nestalo. A ani jednou jsem se nezasmála!
K maturitě ale doporučuji, protože je kniha nenáročná a krátká.

MilanCFC
08.12.2019 5 z 5

Perfektní od první do poslední stránky, to je opravdu perla za perlou, snad od všech postav, i vzhledem k době vzniku a zemi. Od Gogola si určitě přečtu i další díla. Těším se, až si pustím film i záznam divadelního představení, na tom se mohou ti správní herci vyřádit.

Marekh
16.11.2019 4 z 5

Kniha je zařazována do povinné četby k maturitě, ale ke knize jsem se dostal až nyní. Knihu hodnotím na 4*. V minulosti jsem od autora četl knihu MRTVÉ DUŠE.

Jedná se o komedii, je to jedna z nejčastěji uváděných ruských her světového repertoáru. Revizor byl poprvé uveden 9. prosince 1842 v Alexandrinském divadle v Petrohradu. Premiéry se účastnil i sám car Mikuláš, ale uprostřed představení spolu s carevnou divadlo opustil. Je to kniha o zkažené morálce, o úplatkářství, lidské hlouposti a nešvarech prohnilé ruské byrokracie. Je současně satirickým a groteskním obrazem reálné společenské situace Ruska. Kniha má 5 dějství.

Kniha je poměrně krátká, celkově jsem se bavil, ale za břicho jsem se určitě nepopadal. Některé scény byly úsměvné, například u postav Anny Andrejevny a Marjy Antonovny - manželky a dcery hejtmana, kterým se dvoří Chlestakov. Humorné byly také scény pánů Dobčinskijho a Bobčinskijho.

V knize nalezneme také autorovu charakteristiku postav.

Gogol o své komedii napsal: " V Revizorovi jsem se rozhodl sebrat pod jednu střechu všechno, co je v Rusku hloupé, všechny nespravedlnosti, které jsem tehdy znal, a které se odehrávají právě tam, kde se od člověka nejvíce ze všeho požaduje spravedlivost, a zároveň se tomu všemu zasmát."

Lubisek
12.10.2019 4 z 5

Opět povinná četba k maturitě. Revizor je dílo, které je velmi nenáročné na čtení a celkově na pochopení. Nadčasová satirická hra, která je založena na neschopnosti úředníků v Rusku. Místy jsem se až smál, jak někdo může Chlestakovovi vše věřit. Autor místy používá humor, hlavně u postav Dobčinského a Bobčinského (např. když se oba současně skloní, aby políbili ručku Anně a srazí se hlavami.)

V celkovém hodnocení je to tedy velmi jednoduchá četba k maturitě - nenáročná, oddechová, rychlá. Není to žádné veledílo, ale přesně vystihuje ruskou společnost - parádní satira. Jen zapamatovat si jména hrdinů...to je tedy nadlidský úkol. :)

mataj
25.09.2019 5 z 5

Nejdřív jsem začala poslouchat rozhlasovou hru ale hodně jsem se ztrácela v postavách, tak jsem si to raději přečetla a udělala jsem dobře. Výborná satirická komedie o zkorumpovanosti, úplatkářství a podlézavosti.

* Takhle krást, na to máš nízkou šarži.
* Ono čím víc bouraček, tím čilejší vypadá městská správa.
* Jo, a kdyby se zeptal, proč pořád nestojí špitální kostel, když jsme na něj před pěti roky dostali subvenci, tak nezapomenout mu říct, že stavět se začal, ale že shořel.

mgeisselreiter
17.09.2019 3 z 5

Revizor (Výbor díla II)
známá klasika, při četbě působí hodně přehnaně, ale díky dodatku Gogola jsem získal další pohled. Gogol napsal Návod pro herce, jak mají postavy hrát. Zde už je vidět, že samotná hra musí být správně pochopena, správně pojata, správně podána. Záleží pak strašně na hercích a režii, co z toho vyjde. 65%, ale na divadle by to mohlo být o hodně víc (i míň). 17. 9. 2019.

kiki11
14.09.2019 3 z 5

Nadčasové, místy vtipné dílo. Určitě fajn četba k maturitě. Jen ta jména mi dělala problém, doteď pořádně nevím, jak se vlastně kdo jmenoval. :D

komi58
08.09.2019

milé čtení nahlas jsem se i zasmál, četl jsem to podruhé a za nějaký čas budu číst znovu

Alethea_k
05.09.2019 4 z 5

Topka to úplně nebyla, za mě vede pořád Sluha dvou pánů. Ale příjemná maturitní četba to rozhodně byla. :)

mi-380
30.08.2019 4 z 5

Potěmkinovy vesnice. Stavěly se, staví se, budou se stavět. Autor podlézání univerzálnímu „inspektoru“ Chlestakovovi dokázal vtipně a přesvědčivě popsat už před (skoro) 200 lety.
80 % (aktuálně 1933 hodnocení s průměrem těsně pod červenou 79 %).

… ŠPITÁLNÍ RADA Ó, pokud se léčení týče, to my s Kristiánem Ivanovičem jsme zavedli vlastní metodu: čím blíž k přírodě, tím lip — nákladné léky my nepoužíváme. Člověk je tvor jednoduchý: když má umřít, umře stejně, když se má uzdravit, tak se stejně uzdraví. On by se stejně Kristián Ivanovic s nimi těžko dohadoval, když neumí rusky ani slovo. Lékař ze sebe vyloudí zvuk poněkud připomínající hlásku „i“ a trochu hlásku „e“,...

boticelli
28.08.2019 5 z 5

Toto krátké, klasické dílko mě opravdu pobavilo!
Lidské vlastnosti - vlezdop*delectví či úplatnost, které fakt nemám vůbec rád, tady dostávají roztomile na frak!