Noční směna

Noční směna https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/397705/bmid_nocni-smena-kgJ-397705.jpg 4 253 77

Renée Ballardová série

Michael Connelly proslul jako duchovní otec legendárního a svébytného detektiva Harryho Bosche. Poté stvořil advokáta Mickeyho Hallera. A nyní přivádí na scénu žánru policistku Renée Ballardovou. Renée je v mnohém Harrymu podobná: když cítí, že je právo na její straně, jde tvrdohlavě proti pravidlům, i kdyby tím měla sama sobě uškodit. Její kariéře vůbec neprospělo, že napsala stížnost na svého nadřízeného – za trest byla přeřazena na noční směnu, kdy případy pouze přebírá, ale nikdy je nedořeší, protože ráno si je od ní převezmou kolegové. Jednoho dne ale narazí na dva případy, se kterými se rozloučit nechce. V podzemní garáži byla nalezena šeredně zmlácená prostitutka, v nočním klubu byla zavražděna mladá žena. Ballardové v tom cosi nehraje. Všechny její policajtské instinkty ožijí. A tak se rozhodne jít proti pravidlům. Navzdory rozkazům nadřízených a přáním svého parťáka se pouští do pátrání na vlastní pěst a brzy zjistí, že se ve svém podezření nemýlila. Ocitá se na skutečně tenké hraně, ale přesto je odhodlána dotáhnout svůj záměr do konce bez ohledu na to, kolik klacků jí nadřízení naházejí pod nohy.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Domino

The Late Show , 2017

DriftBooks
14.06.2019 3 z 5

Hybnou silou knižního trhu jsou… čtenářky. To se – díky statistikám – dávno ví. A čtenářky postupně a dlouhodobě ovlivňují i knižní žánry, které byly donedávna především doménou mužů. Třeba detektivky… A autoři – možná na nátlak nakladatelů – se této změně přizpůsobují… Alespoň takový dojem mám z nové série Michaela Connellyho.

U této knihy jsem hned od začátku měl pocit, jako bych četl Bryndzu. Roberta. A už jsem se připravoval, že knihu odložím, stejně jako jsem odložil nedočteného Bryndzu. Máme tu policistku Renée, která si s těžkostmi hledá své místo v organizaci, kterou víceméně ovládají muži. Když odmítne neslušný návrh od svého nadřízeného, a když nenajde pochopení u zbytku převážně mužského sboru, klesá v hierarchii na nepopulární noční směny. A jak se dá čekat, nespokojí se s tím, a pokouší se pracovat na vlastní pěst a navzdory rozkazům... Toliko „do posledního dechu“ téměř „bryndzovní“, že?

Milé čtenářky mi snad prominou to malinko nekorektní povzdechnutí. Nevím jaký je Harry Bosch, protože jsem žádnou jinou knihu od Michaela Conellyho zatím ještě nečetl. Nemůžu tedy porovnávat. Já čtu raději jeho téměř jmenovce Johna Connollyho. Detektiv Charlie Parker je literárním hrdinou dle mého gusta...

Knihu jsem tedy nakonec dočetl. Je přeci jenom znát Conellyho zkušenost a vypsanost. Možná zkusím něco s Boschem. A možná že dám Ballardové ještě jednu šanci... :-)

rodak
29.04.2019 4 z 5

Nedokážu to přesně pojmenovat,ale jednu hvězdičku odebírám.Ještě se mi to nestalo u Connellyho knih.Přitom skvělý děj, vyústění do překvapivého konce,kvalita stále vysoká.Že by byl důvod v hlavní postavě?...

Erzetka
23.04.2019 3 z 5

Jupí, nová série. No, tak se uklidníme, žádný wow se, bohužel, nekonalo, na zadek jsem si nesedla. Jak se dočteme v anotaci, že je Renné podobná Harrymu? Tak to vůbec, z Harryho tryská neuvěřitelné charisma, ale Renné je velmi slabý odvar. Možná další pokračování ukáže jinak. Ale zatím jen průměr a docela zklamání.

Ankavi
22.04.2019 3 z 5

Průměrná detektivka pro průměrně náročného čtenáře. Mě neurazila, ale ani příliš nenadchla, moment překvapení se nekonal. Prolínající se případy, hvězdičku přidávám za osobní sympatie k hlavní hrdince.

alzbeta4340
15.04.2019 5 z 5

Velmi čtivá záležitost. Policistka Renée Ballardová na noční směně vyšetřuje několik případů. Přestože dějová linka není úplně jednoduchá, vždy jsem se v osobách i čase dobře orientovala. Určitě doporučuji a ráda si přečtu i další díly.

astra3
14.04.2019 5 z 5

Dobrý začátek nové série. Jsem zvědavá na další pokračování.

bookcase
01.04.2019 5 z 5

Moje první setkání s autorem dopadlo na výbornou. Ballardovou jsem si oblíbila, je to úžasná, férová ženská, jakých je málo. Nutně potřebuju další díl. A asi se poohlédnu i po knihách s Harrym Boschem. :)

Jiparis
27.03.2019 4 z 5

Trochu překombinované, chyběl mi spád, na jaký jsem byla zvyklá u příběhů s Harry Boschem.

karel9045
16.03.2019 4 z 5

Netřeba se bát, že Michael Connelly uložil Harryho Bosche k ledu, protože už v dalším románu by se měl objevit právě po boku nové hrdinky Renée Ballardové, aby společně řešili neuzavřený případ nastíněný v předposlední knize s názvem Dva druhy pravdy. Po bestsellerech jako Čtvrtá opice J. D. Barkera , Pravda a jiné lži S. Aranga nebo knize Na ostří nože skorojmenovce J. Connollyho se rád vracím k autorovi, který je s prací policie skutečně dobře obeznámen. Nový příběh Noční směna má opět vybroušenou strukturu, dynamiku a gradaci, na jakou jsme u Michaela Connellyho zvyklí. Může se zdát být složitý, ale to je dáno snahou o realistické a detailní vyobrazení vyšetřovacích postupů a také všeprostupující administrativy, kterou nelze ignorovat. Škoda jen, že po množství knih které již Connelly vydal a při stále neutuchající inspiraci, není v pokušení posunout svou práci od kvalitní spotřební literatury na vyšší stupeň. Třeba až na roveň svého krajana Jamese Lee Burkeho. Protože napínavá a dobře vymyšlená zápletka může být, je -li zasazena do širšího společenského kontextu, svědectvím své doby.

111moni
13.03.2019 4 z 5

Jsem råda,že s novými postavami pan Connely ty staré nenechává umřít,Harryho by mi bylo opravdu líto.Nová postava Renné je zase svá,tvrdohlavá,urputná.Kniha je svižná,děj pozvolna graduje,Nicméně, asi je to už jasně dané a předvīdatelné,kniha nepřinesla, kromě změny hrdiny,žádnou zásadní změnu. Dobré se čte,dēj ubīhå.

1amu
07.03.2019 3 z 5

M.Connelly je mým oblíbeným spisovatelem. Knihy s H.Boschem a M.Hallerem jsem přečetl "na jeden zátah" Až ?......
..... do chvíle co se mi dostala do rukou Noční směna, která otevírá (prý) novou sérii s detektivem-ženou Renée B.
Příběh je překombinovaný a možná bych i nějakou hvězdičku přidal, pokud by skončil ve 2/3. Jeden z míhajících padouchů je zabit. Budiž. Ale ten konec ? Samozřejmě, každý máme jiný vkus a toto dílo, jak vidím, se většině líbilo. Jsem tedy opak.

kap66
03.03.2019 4 z 5

Přijde mi, že Michaelu Connellymu by se muselo stát něco moc ošklivého s hlavou, aby napsal slabou knížku. A to, že zvolil do hlavní vyšetřovatelské role ženu, jsem možná podvědomě očekávala; ženy kolem Bosche měly vždycky nezanedbatelnou úlohu a celkově vyznívaly dobře. Pro mě je vztah autora-muže k jeho hlavní ženské postavě důležitý. Connelly se (na rozdíl od mnoha jiných) s Renée nepere, nedělá z ní sekernici ani sexsymbol, prostě ji má rád – a já tím pádem taky. (Zato čestného, poctivého muže abys tady pohledal…) Způsob budování zápletky je zajímavý v tom, že noční směna má limitované možnosti vyšetřování: to, co vypadá ze začátku málo důležité či naopak tak závažné, že to připadne jinému týmu, Renée postupně odhaluje a propojuje – v rámci svých kompetencí i mimo ně – a děj, zpočátku pomalejší, graduje a přitahuje.
Čtyři hvězdičky kvůli mé ženské touze číst o mužích, které bych obdivovala, a kvůli tomu, abych mohla u dalších dílů přidávat.

CleoXandra
03.03.2019 3 z 5

Taková průměrná šablonovitá oddechovka, četlo se to dobře, rychle, odložilo se to a jde se dál ...

Dela111
03.03.2019 5 z 5

Vynikající Michael Connelly nám názorně předvedl, že život je změna a v nové sérii přichází s ženskou hlavní postavou a povedla se mu.
Renée je obyčejná policistka, sympatická, bystrá. Aby si uvědomila, že stěžovat si na nadřízeného se nevyplácí, tak pracuje jen na nočních směnách. Tady ji ubíjí nemožnost dotáhnout jakýkoli případ do konce. Ale protože je to holka chytrá a cílevědomá, nevzdává se a zařídí to tak, aby si mohla jeden případ nechat. Zásadním způsobem pak přispěje i k vyšetření toho hlavního.
Příběh má svižné tempo, chytne hned od první strany. Jak už jsme od autora zvyklí, je velmi dobře napsaný, propracovaný. Jediné co mi chybělo, bylo detailnější rozebrání jednání pachatele hlavního zločinu. Ale hvězdičku za to nestrhávám. Těším se na další díly.

jahlina
01.03.2019 5 z 5

Četlo se dobře. Mám ráda takovou tu systematickou policejní práci. Nechyběly ani zvraty. Těším se na pokračování.

petrarka72
26.02.2019 3 z 5

Na autora Bosche a Hallera poněkud slabší, předvídatelný kousek.

zuzana2599
23.02.2019 4 z 5

Noční směna je kvalitní detektivka, první díl z nové série s policistkou René Ballardovou. Byla to moje první kniha od Michaela Connellyho. Na začátku knihy mi asi sto stran trvalo než jsem se rozečetla a dostala do děje, ale pak to bylo bezvadné čtení. Při čtení jsem měla pocit, že čtu detektivku pro náročnějšího čtenáře. Určitě ale sáhnu i po druhém dílu z tého série. René je svérázná žena a její pejsek Lola moc poslušný a milý !

Lodrich
22.02.2019 5 z 5

Tak jo... Zase jsem se projednou nemohl odtrhnout od čtení.

mala49
19.02.2019 5 z 5

Přiznávám se, že jsem ke knížce přistupovala poněkud s nedúvěrou. Přece jen Harry byl Harry, a Haller byl taky sympaťák. Ale po několika stránkách mě knížka "chytila". Tímto se omlouvám panu M.C. za počáteční pochybnosti.

Reat
15.02.2019 5 z 5

Vynikající. Zezačátku to sice celkem bolí, protože Michael Connelly není tak přístupný od první stránky jako jiní, ale postupem času rozehraje skvělou hru na kočku a hned několik myší. Ač knížka nepostrádá určitá klišé tak typická pro detektivní thrillery, tak přesto z ní stoupá pomyslný odér jakési originality, pokud to v rámci daného žánru vůbec jde. Hlavní hrdinka, jakkoli o ní autor vlastně až tak mnoho neprozradí, je čtenáři vcelku sympatická a drží jí palce, přičemž jsem opravdu zvědavý, jestli v dalších dílech Connelly její postavu po stránce osobní načrtne podrobněji. To je totiž jediná drobná vada na kráse...jakási lehounká sterilita vyprávění, kdy se vše striktně točí víceméně jen okolo případů. Ale opravdu vada jen drobná, takže pět hvězd a celkově hodně dobrý pocit.

detektivní a krimi romány policie krimi Los Angeles

Michael Connelly