Ready Player One: Hra začíná

Ready Player One: Hra začíná https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/290983/bmid_ready-player-one-J6W-290983.jpg 5 2585 652

Ready Player série

Svět v roce 2045 se ocitá v hluboké krizi – jedinou záchranou před bezútěšnou skutečností se pro miliony lidí stalo OASIS, bezplatná onlineová videohra přístupná prakticky každému – každý si zde může vytvořit novou identitu a vést virtuální život, často na hony vzdálený tomu opravdovému: studovat, cestovat, mít přátele, zamilovat se... A nalézt velikonoční vejce, poklad, který tam někde před svou smrtí zanechal James Halliday, výstřední tvůrce OASIS, společně s miliardovým dědictvím. Léta se o nalezení tří klíčů ke třem branám, jež vedou k pokladu, marně pokoušejí miliony Hallidayových obdivovatelů. Léta se to nedaří ani Wadu Wattsovi, který má těsně před maturitou, přežívá u tety v karavanu a honba za pokladem se stala jediným smyslem jeho existence. Avšak poté co se mu podaří rozluštit první nápovědu, nabere jeho život divoké obrátky…... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Ready Player One , 2011

vlkodlaq
20.06.2017 5 z 5

Takže čtu už po třetí a tentokrát si dělám zápisky a zmíněné filmy, staré hry, knihy a hudbu hledám, sleduju, poslouchám, čtu a hraju a cítím se být vtažen do prostředí knihy o to více. Až si za nějakou dobu playera přečtu zas, budu u těchto zmínek jen moudře/znalecky pokyvovat hlavou a třeba právě zmiňovanou hudbu si pustím jako pozadí. Každopádně jsem tak narazil na zajímavé filmy i knihy, které rozhodně stojí za pozornost. Filmy sice působí archaicky a po stránce efektů uboze, když ale tohle člověk velkomyslně přehlíží, příběhy mají hloubku. Dnes jsou filmy na oko tak úžasné, že člověk jen těžko sleduje vlastní děj a za pár dní už skoro neví, o čem to bylo, jen že to bylo SUPER!

mautina7
18.06.2017 5 z 5

Líbí se mi pohled na budoucí svět, který je podle mého názoru celkem dost realistický. Uznávám, že jsem na spoustě popkulturních narážek byla trochu mimo, ale i přesto ve mně kniha svým silným a napínavým příběhem zanechala silné emoce.

TomasHundza
09.06.2017 4 z 5

Demonštrácia vyvinutej virtuálnej reality, ktorá začala World of Warcraftom, a skončila Oasisom. Neseriózne ponaučenie by bolo trošku spoileroidné: Pokial človek nemá peniaze, radšej by mal stráviť väčšinu svôjho života vo virtuálnom svete. Ak prachy má, môže si užívať blahá fyzicky hmatateľnej skutočnosti. Reklama na 80. roky. Pútavé, možno až príliž na ľahkú čitateľnosť napísané sci-fi dobrodružstvo.

Loxias
02.06.2017 5 z 5

Loxias 2. 6. 2017, 15:26 Upravit Smazat
Ze zacatku me dost vydesil preklad, ale mozek si nastesti automaticky sam zacal dosazovat vsechny herni terminy, takze to prestalo rusit. Dalsi vec, co se mi nezdala, ze zacatku to trochu pusobilo jako popkulturni katalog a vypisy her, knih, kapel a filmu zabirali dost mista, ale to se taky brzo srovnalo a spoustu odkazu na kultovni tituly me pak vlastne tesilo. Celkovy dojem je vlastne super a doporucuju dale kazdemu, komu vsechny ty 80s tituly neco reknou.
We are the priests
Of the temples of Syrinx!!! :)

welcomeboredom
02.06.2017 4 z 5

Velmi čtivý brak. S ubíhajícími stránkami přibývá berliček a celý systém OASIS přestává dávat jakýkoliv smysl. Funkční dystopii si přestavuji jinak.

Látka je jako připravená na film a z fotek a obsazení to vypadá více než slibně.

amaenium
24.05.2017 5 z 5

Jedna z mých neoblíbenějších sci-fi knih. Od začátku do konce jsem byla vpadena do děje, byla jsem velmi unešená z toho, že se v této knize spojuje tak nevšední budoucnost s odkazy na léta ještě před rokem 2000 a celá atmosféra videoher a virtuální reality byla prostě úžasná. Knihu bych považovala za nadčasovou, když se my sami nyní ocitáme ve světe virtuální reality.

Danago
19.05.2017 4 z 5

Jako audiokniha je úžasná všechny zmiňované písničky v knize v audioknize zazní.
Četla jsem i poslouchala. Podle mě je to pro mladší čtenáře , taková počítačová pohádka pro náctileté, ale mě se to dobře četlo i poslouchalo. Je to naprosto něco jiného než já čtu, přesto rozhodně nelituji, že jsem jí věnovala svůj čas. Můžu doporučit obojí , ale audiokniha je boží :)

Alena_S
11.05.2017 4 z 5

Od zápletky, která mi zněla jako "kluk hraje videohru a všichni to moc žerou", jsem moc nečekala - a byla jsem příjemně překvapená. Svižná, vtipná, chvílemi i uvěřitelná (snad až místy na ty záporáky) jízda na vlně "osmdesátek", a nemusíte být znalcem zmiňovaných her, abyste měli při čtení pocit, že se díváte na monitor spolu s hrdiny. Za což jsem ráda, protože mi pc hry nikdy moc nešly :-)

Ajrad1981
10.05.2017 3 z 5

Sice jsem část života prožila v 80. letech, nicméně jaksi tu úplně první a navíc v trochu jiné zemi než v USA. Takže spoustu (většinu) věcí odkazujících na tuto dekádu vůbec neznám. A na rovinu říkám, že příležitosti rozšířit si obzory jsem se dobrovolně zřekla. Nechtělo se mi ani pouštět si písničky zmíněné v knize, natož koukat na filmy. O hraní videoher se ani zmiňovat nebudu, to mě nebralo a nebere, a když už na netu nějakou hrou ztrácím čas, tak rozhodně neběhám bludištěm, nezabíjím draky a nehledám poklad. V knížce je několik hodně dobrých napínavých pasáží, kdy se mi moc nechtělo knihu odkládat, ale člověk se k nim musí prokousat (pro mě) nezáživnými popisy videoher anebo rovnou technickým zařízením a to už je absolutní katastrofa, protože fakt nevím, co jsem to četla. Šlo mi to, abych tak řekla, jedním okem tam a druhým ven.
Každopádně kladně hodnotím ty napínavé pasáže. Dále popis virtuální reality OASIS. Vlastně i té reálné reality, byť tomu bylo věnováno málo prostoru, ale o tohle v příběhu nešlo. A vůbec celý ten nápad. Škoda, že tam bylo na můj vkus moc těch nezáživných nezábavných nezajímavých popisů.

Harry_
09.05.2017 5 z 5

Nejlepší kniha o virtuální realitě a popkultuře 70.-90. let. Pro geeky a pařany příjemná povinnost, třebaže pro plné vychutnání všech odkazů je třeba trochu vyššího věku, než je u této skupiny obvyklý průměr :)

snupko
03.05.2017 4 z 5

Knihu by som zaradil do podľa mňa už presýteného žánru "teenage adult dystopy". Už je to nejaký ten piatok, čo som si prisahal sklonený pred svojou knižnicou, že už po žiadnej knihe typu Vyhladované hry, trojdielny Divergenčný zmätok, Hostiteľ, Labyrint a tisíca vlna, nesiahnem, ale predsa. Vďaka záludnému triku môjho schizofrenického mozgu, som sa šikovne oklamal a stalo sa. A neľutujem ani stránku, lebo ono je to tak trochu iné. Iné rovná sa skvelé trafené do noty, teda v tomto prípade skôr do príkazového riadku. Čiže najlepšie by bolo, ak ste aspoň trochu geekom alebo máte medzi 30-40, čiže ste si prešli počítačovým vývinom od Ataričiek cez PP01 až po prvé IBM-ka a prepadli ste v tých dobách aspoň trochu hraniu a večnému náhravaniu, Basicu atď..bližšie info v knihe. Bavil som sa, vďaka ti Ernest Cline.

todilka
27.04.2017 5 z 5

Zpočátku jsem se nemohla začíst, ale pak se to rozjelo a už jsem se pro změnu nemohla odtrhnout. Napínavý děj, uvěřitelné postavy a kruté poselství o možné budoucnosti lidstva. Tiše doufám, že tahle realita zůstane ještě chvíli na stránkách knih a plátnech kin. A do té doby tedy: Ready player one!
*čtenářská výzva 2017: Kniha odehrávající se v budoucnosti.

notsohappyanny
21.04.2017 5 z 5

Po delší době jsem četla něco ,,složitějšího". Spoooustu slovíček okolo techniky jsem neznala, což mě velmi mrzí, protože bych si knihu mohla užít ještě víc. Místy úsměvná, čtivá kniha. Brzy se vrhnu i na Armadu:) 5/5

arram
19.04.2017 5 z 5

Kniha, která mě mile překvapila. Děj krásně odsýpá a kniha je tak čtivá, že mi bylo líto ji odložit. I přes to, že občas je kniha předvídatelná, určitě stojí za přečtení!

galadrielin
12.04.2017 4 z 5

Hlavní linie příběhu je předvídatelná, ale přesto je kniha zdařilá. Nastíněné vize budoucnosti, kdy se všichni budeme raději uchylovat do námi vysněného prostředí ve virtuální realitě, jsou velmi aktuální už dnes. Super čtení nejenom pro geeky.

SimaX
31.03.2017 5 z 5

Dostal jsem co jsem očekával, jsem nad míru spokojen. Kniha se četla úplně sama, děj svištěl jak binární kód a odtrhnout se bylo nemožné. Knihu jsem s sebou tahal úplně všude a vždy když se naskytla jen chvilinka volna hned jsem se utíkal ponořit do světa OASIS.
Varování: Na knize vzniká závislost...

ANATS
26.03.2017 3 z 5

Ač tady většina čtenářů tuto knihu chválí, já....já prostě nevím.......
Začíst jsem se nemohla a popravdě musím přiznat, že jsem ji chtěla i odložit. Zvláštní, těžko popsatelný pocit jsem při čtení měla......
Postavy, které zde vystupují mě nijak zvlášť k srdci nepřirostli. Většinu počítačových her jsem vůbec neznala.Přesto bych neřekla, že je tato kniha určena jen starší generaci. Autor se v ní dotýká i problematiky dnešních pubeťáků, kteří vyrůstají s tabletem v ruce. Dostupnost informací je obrovská, ale za jakou cenu?
Nahání mě to husí kůži po těle a neubráním se myšlenkám, že existuje možnost, že takto dopadneme i my. Vždyť i teď si říkám, že někteří lidé tráví až příliš mnoho času na sociálních sítích rozvíjením své virtuální identity. Kniha popisuje rok 2045, nyní je rok 2017. Technologie jde kupředu tak rychle, že to ani nestíháme pozorovat, za pár let se může stát téměř cokoliv. Teď je nemyslitelné, že by nás všechny pohltila nějaká hra. Ale co za pár let? Za pár let se možná všichni potkáme v OASIS.
Zvláštní, těžko popsatelný pocit, jsem při čtení měla.....možná proto, že to je daleká (nebo ne až tak moc daleká) realita :-(

elenai
24.03.2017 4 z 5

Kniha pro geeky! Wow! Nemohla bych být šťastnější! V prostředí, v němž se příběh odehrává, jsem se cítila jako u nás na fakultě. Plus všechny ty úžasné odkazy na knihy, hry, filmy, hudbu... Prostě paráda. :) Přesto mám pár výhrad.
Hlavní postavy - tak půl na půl. Aech a Šóto se mi líbili moc, zato Art3emis a Parzival mi byli spíše protivní.
Konec byl předvídatelný už od začátku a naprosto klišoidní, ale budiž. Prostě to tak mělo být. Kdyby to dopadlo naopak, byla bych nejspíš naštvaná mnohem víc. Takže tu hvězdu dolů bych si měla dát spíš já za svou vlastní nespokojenost. :-D
Jsem si ovšem stoprocentně jistá, že se ke knize jednou vrátím, protože mi připomněla ty krásné časy samoty jen s mými knihami, seriály a hrami. :)

Wries
22.03.2017 5 z 5

Asi bych hitpointy nepřekládal jako zásahové body a cooldown jako čas na vychladnutí, ale kolem a kolem je to splněný sen geeků od začátku do konce. Kniha se všemožnými referencemi na kulturu, hry i undergroundové osobnosti IT světa jenom hemží a je opravdu radost ji číst. Jen ten konec navozuje pocit, že i nerd si jednou zažije ten opojný pocit být s dívkou. A trilogie Zpátky do budoucnosti? No tak, to je fakt těžké, pokud tuto sérii neznám, mrknout na csfd, slečno (paní) Naďo? :) 4,6 z 5!

AshlinkaV
18.03.2017 5 z 5

I když jsem některé staré počítačové hry vůbec neznala, tak to nevadilo (pro fanoušky to musí být ještě lepší :-) ). Autor mi je pěkně popsal, tak jsem si je mohla představit a nechat se lehce vtáhnout do příběhu bez přemýšlení co to asi je a jak to vypadá. Zajímavý námět a vzhledem k současnému rychlému rozvoji technologií a možností internetu i lehce představitelný scénář naší budoucí reality... Možná proto se mi to tak moc líbilo ;-)

kyberpunk zfilmováno budoucnost hry virtuální realita pro dospívající mládež (young adult) LitRPG (herní svět + fantasy/sci-fi)

Ernest Cline
americká, 1972