Ready Player One: Hra začíná

Ready Player One: Hra začíná https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/290983/bmid_ready-player-one-J6W-290983.jpg 5 2585 652

Ready Player série

Svět v roce 2045 se ocitá v hluboké krizi – jedinou záchranou před bezútěšnou skutečností se pro miliony lidí stalo OASIS, bezplatná onlineová videohra přístupná prakticky každému – každý si zde může vytvořit novou identitu a vést virtuální život, často na hony vzdálený tomu opravdovému: studovat, cestovat, mít přátele, zamilovat se... A nalézt velikonoční vejce, poklad, který tam někde před svou smrtí zanechal James Halliday, výstřední tvůrce OASIS, společně s miliardovým dědictvím. Léta se o nalezení tří klíčů ke třem branám, jež vedou k pokladu, marně pokoušejí miliony Hallidayových obdivovatelů. Léta se to nedaří ani Wadu Wattsovi, který má těsně před maturitou, přežívá u tety v karavanu a honba za pokladem se stala jediným smyslem jeho existence. Avšak poté co se mu podaří rozluštit první nápovědu, nabere jeho život divoké obrátky…... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Ready Player One , 2011

MaxQ
14.11.2017 5 z 5

Rád se připojím ke zdejším nadšeným recenzím. V 80 letech jsem začínal koketovat s počítači, byť za totáče ve velmi omezených možnostech. Každopádně jsem většinu titulů dohnal v letech devadesátých, samozřejmě včetně filmů a muziky. Takže tato kniha mi opravdu připomněla mé mládí. Čte se perfektně, těžko se od ní odtrhává. A byť v sobě nenese žádnou velkou myšlenku, tak dokáže skvěle pobavit. A to není málo.

mišmaška
10.11.2017 5 z 5

Jsem nadšená, jedna z nejlepších knih, co jsem za poslední dobu četla.

gonga
09.11.2017 2 z 5

Opět jsem se nechal nachytat zdejším vysokým hodnocením , utratil jsem celých 400,- Kč za tuto naivní knihu. Po přečtení 4 kapitol lituji, i když jsem pubertu prožil také v 80. letech, jako guru hlavního hrdiny. Bohužel to byly osmdesátky v socialismu, nikoliv v USA a tak na mě spousta popkulturních odkazů ani fungovat nemůže. Byť je znám, tak jsem na nich nevyrůstal. To by mi ale nevadilo tolik, jako jazyk , kterým je kniha napsána. Infantilní, dětský, naivní. Snad taková nebude celá kniha.

NAMEKA
06.11.2017 5 z 5

Paráda :) Tahle kniha se u mne zařadila mezi mé nejoblíbenější.

Heisenberg
05.11.2017 5 z 5

Jen ve zkratce: Tahle kniha byla jako stvořená přímo pro mě, ani jediný moment jsem se nenudil, nenašel jsem jediné slabé místo. Do četby jsem byl tak zažranej že jsem knihu měl po necelých 4 večerech přečtenou. Všechny kulturní reference mě potěšily. Příběh měl pěkný spád a výbornou gradaci, pěkně pracoval s postavami. Akce zde byla pěkně divoká, hravá a dravá. Prostě a jednoduše: Ready Player One je jedna velká jízda, totální nářez. To vše ze mě mluví asi můj vnitřní geek, ale je to tak, jsem nehorázně nadšen. Kniha se nemusí líbit každému, ale já si ji neuvěřitelně užil. Jedna z nejlepších knih, co jsem v poslední době četl, a od teď i jedna z mých nejoblíbenějších. Jsem zvědav, jaká bude adaptace Stevena Spielberga, už se moc těším. A hlavně, díky Ernestu Clineovi za jednu z nejoriginálnějších knih jaká byla kdy napsána. Jen a jen doporučuji!

Endy17
03.11.2017 3 z 5

"Vypadalo to tam jako v osmdesátých letech" je s absolutní převahou nejčastější větou příběhu, čtenář se s ní setká bezmála na každé stránce téhle lehce infantilní a naivní knihy. Trochu je to Harry Potter, včetně vševědoucí Hermiony, trochu Clancyho Net Force.
Děj ubíhá rychle a stránky přímo mizí před očima. Ale když zmizí i ta poslední, nijak zvlášť vás to mrzet nebude.

olle3
26.10.2017 5 z 5

Za poslední dobu jedna z nejlepších knih, která se mi dostala do ruky.

Musím se přiznat, že neoriginální slovní spojení "virtuální realita" ve mně ze začátku nevzbuzovala velké nadšení - stejně, jako obálka. O knize jsem do té doby neslyšel a nečekal jsem nic extra.

O to víc jsem byl překvapen, když se z titulu vyklubal jeden z těch, o kterých se pak říká, že se čtou "jedním dechem". Strhující dobrodružný příběh, perfektně vykreslená virtuální realita, s kterou se okamžitě ztotožní každý hráč (sám jsem hrál kdysi WoW), ale i ten, kdo má jen trošku představivosti. Velmi se mi líbil koncept, ve kterém byl vlastně hl. hrdina sám proti celému světu - a to jak tomu reálnému, tak tomu virtuálnímu.

Velmi mne zaujal svět, ve kterém je možné cokoliv a přesto má svá pevná pravidla. Autor do posledního zbytku využil jeho potenciál a přesvědčil mě o tom, že jestli/až někdy bude nějaká dokonalá virtuální realita naprogramována, mohla by vypadat takhle.

Prostě skvělá práce ve všech směrech. A i když si mé hnidopišské já našlo nějakou výtku, zpravidla byla o stránku později vyvrácena nebo vysvětlena.

SPOILER!
p.s. Hlavnímu hrdinovi jsem fandil tak urputně, že kdyby to nakonec nedopadlo dobře, autora bych si snad našel a dal mu jednu do zubů.

Hodnocení: 5/5

Dejwy
08.10.2017 5 z 5

Awesome

LenkaWal
06.10.2017 4 z 5

Nevím kde začít. Začátek, lehce pomalejší seznamování s dějem a realitou, ale nezbytný. Bez něho by to nedávalo smysl, ale taky byl zajímavý. Pak se to rozjelo, ale uprostřed děj trochu ztratil dech. Ale ke konci to zase frčelo. Těším se, až se podívám na film. Nevím, jestli s toho jako většinou neudělají blbost, ale opravdu se těším na vizuální stránku.

Pozor Spoiler: Ta ubrečená, zoufalá část s Wadem, kdy jen chodí a brečí, byla k uzoufání nudná.

Rawar
03.10.2017 4 z 5

Tahle knížka je cílená na určitý druh lidí, ale to neznamená, že si ho nemůže přečíst kdokoliv. Kdokoliv kdo chce poznat bláznivou fantasii jednoho spisovatele, který vymyslel fungující virtuální svět, kde jste mohli být čím jste chtěli. Kde jste mohli zapomenout na skutečný svět. Že to lze i v dnešní době? Ano lze! V podstatě dnes můžete skrze internet získat vzdělání, vydělat mraky peněz, můžete si najít partnera, objednat si jídlo, vylepšit si vizáž...no zkrátka můžete dělat velkou magii. V téhle knížce je to ještě znásobené skutečností, že díky rukavicím a elektronickým brýlím jste skutečně ve středu dění a máte mnohem intenzivnější pocit bytí. Na pozadí jsou skvěle popsané neduhy, které sžírají skutečnou civilizaci. Špinavou a prohnilou. To je možná také lehký obraz dnešní doby. Malá paralela s 1984 ? Možná ano přátelé. Četlo se to lehce a pět hvězd nedávám jen proto, že už mi není 20 ani 25

Kraken84
27.09.2017 4 z 5

Byla to vážně čtivá a zábavná jízda.

Trailer dává tušit supr film, ale knihu nepředčí. Další kniha psaná IT geekem Marťan je opačný příklad.

Většinu těch bojovníků, robotů a podobných nesmyslů jsem neznal a asi proto mi to nevadilo jako vykrádačka a rád jsem slyšel zmínku o Rush, Spaced a Pytonech.

Ke konci jsem začal litovat ty děti, když se setkaly se svojí modlou -
spoluzakladatelem hry, který byl rád, že jsou všichni až po uši zabraní do hraní, pop-kultury 80. let, kterou dokonce studují a znají zpaměti. To, že jsou naprosto nepoužitelní se zde neřeší. V cíli se nám dostává ponaučení, které protiřečí všemu, co předcházelo a nutně muselo předcházet dosažení cíle.

EricNor
26.09.2017 3 z 5

Byl jsem hlavne zvedavy z duvodu, ze film toci Spielberg. Mel jsem za to, ze by si nevybral spatnou latku. Jsem ovsem dost zklamany. Kniha sice odsypa, ale jazyk je an urovni internetoveho diskutera - coz samosebou hlavni hrdina castecne je. Dale vlastne netusim jaky smysl kniha ma. Mozna neztracejte cas ve virtualnim svete, jdete radeji ojizdet skutecne holky (kluky), ale to autor vlastne celou dobu popira nekritickym zboznovanim milovanych videoher a tv poradu. V pribehu neexistuje prakticky prekazka, kterou by hrdina musel prekonavat za jakychkoliv tezkosti a s usilim na pokraji vycerpani nebo smrti. Popis technickych veci je pěkný, ale to je vse. Nakonec jsem to precetl celkem rychle, ale celou dobu jsem se nemohl zbavit pocitu, ze ztracim cas, coz je vlastne stejne jako u videoher :).

petr9807
20.09.2017 5 z 5

Kniha jde do veliké hloubky, co se týče reálií 80. let. Pokud máte vztah k hrám, hráli jste někdy online, a zároveň vám něco říkají i filmy jako WarGames, nebo alba od skupiny Rush, pak si tuhle jízdu užijete.

verxes
17.09.2017 5 z 5

Překvapilo mě, jak jednoduše se to četlo, docela mě to pohltilo a celkově mě to hodně bavilo - i na nějaké ty staré gamesy jsem si při tom taky vzpomněl.. u mě je hodnocení jednoduché - kniha splnila očekávání, přečetl jsem ji tak rychle, jako už dlouho žádnou knihu - např. když jsem chtěl jít spát a odložit to, tak jsem si říkal "ještě si kousek přečtu, ještě pár stran.." .. a to už se mi poslední dobou u žádné knihy nestalo.. takže 5/5 za super zážitek a určitě vyzkouším i další tituly od tohota autora, kterého jsem doposud neznal.

Matty
11.09.2017 3 z 5

"Na sklonku týdne jsem byl pořád ještě panic, úplně sám v temném pokoji, co prcá lubrikovaného robota."

Naprosto chápu, proč Ready Player One mnohým čtenářům přivodil mnohonásobný nerdgasmus. Ta kniha všechny nerdy/geeky přebývající ve virtuálních světech a dělící svůj čas mezi brouzdání po internetu, hraní videoher a sledování seriálů, ubezpečuje, že jim znalosti a schopnosti získané těmito aktivitami jednou mohou přinést velké bohatství a slávu (což je ostatně pravda i v reálném světě - viz e-sporty nebo youtubeři). Rádoby hluboké poučení v dovětku je zde spíš jen "aby se neřeklo" a kniha k němu rozhodně od začátku nesměřuje.

Netvrdím, že mne vyzobávání všech těch odkazů (žel, příliš explicitních, aby jejich rozkrývání vybízelo k opakované četbě) na knižní sci-fi, komedie Johna Hughese, Rocky Horror Picture Show nebo staré videohry nebavilo. Když si je ovšem odmyslíte, zůstane vám strašlivě tuctový young adult román s jednorozměrnými postavami, které ztvárňují pouze určité typy (nechybí ani to nejvysmívanější klišé děl, která předstírají sociální uvědomělost - černá lesbička), napsaný podle vrcholně předvídatelného hero's journey mustru.

Cline si uvědomuje, že hlavní ozvláštnění jeho knihy spočívá v eklektickém odkazování na (převážně, ale zdaleka ne jenom) osmdesátkovou popkulturu. Proto věnuje velký prostor popisu herních mechanik různých her a jejich easter eggů, což je zprvu zábavné, ale postupně to stále více působí jako autorova otravná geekovská exhibice.

Popisností trpí celá kniha. Namísto toho, aby byla pravidla fikčního světa (v němž stejně obrovská spousta věcí nedává smysl, zvlášť na úrovní světa základního - reálného) vysvětlována za běhu, vyprávění se vždy zastaví a na několika odstavcích následuje popis toho, jak věcí fungují nebo k čemu došlo kdysi dávno v minulosti.

Problém je paradoxně zároveň také v tom, že vyprávění plyne příliš hladce a záhy se stává lehko odhadnutelným a poněkud mechanickým. Protagonistovi se úkoly často daří plnit díky tomu, že má obrovskou kliku a náhodou zná přesně tu informaci, kterou k postupu do dalšího "levelu" potřebuje (protože teenageři budoucnosti zřejmě nebudou dělat nic jiného, než se učit zpaměti hlášky ze stand-upů Billa Hickse, Válečných her a Svatého grálu).

Ready Player One je ledabyle vystavěná, nepříliš oslnivým jazykem napsaná oddechovka, z jejíž každá stránka křičí, jak moc se chce zalíbit geekům. Ve skutečnosti jde o zábavu na úrovni casual her, přístupnou bez jakékoliv přípravy ihned každému. Hardcore geekovina by se podobnou masovkou stát nemohla, což je v pořádku a uvědomuji si, že má nespokojenost částečně pramení z očekávání knihy nejen zábavné, ale také kvalitní, na kterou nezapomenete pár minut po přečtení poslední věty. Věřím ovšem, že Spielberg dokáže emocionální i myšlenkový potenciál námětu vytěžit důkladněji.

Jack Bauer
10.09.2017 1 z 5

Hry mě dávno přestali bavit, naprostá ztráta času, možná proto, že už nejsem žádný herní nadšenec, mě kniha nevtáhla do děje. Velice nudné popisy a odkazy na hry a filmy 80 let, opět jsem se nechal zlákat vysokým hodnocením a chvályhodnými komentáři a nebýt toho, že se to chystá zfilmovat můj oblíbený režisér Steven Spielberg, by mě kniha naprosto minula. Snad zfilmovaní bude zábavnější. Nedočteno. Skončil jsem jak Aeech prolomil první bránu a bylo mě to úplně šumák. Číst tuhle knihu je naprostá ztráta času jako hraní her. Velmi přeceněná kniha, pro teenagery a pařmeny. Věřím, že by se mi moc líbila, kdybych byl naprostej vypatlanec do her, ale playstationu jsem se zbavil před léty a už mě hry vůbec nezajímají ani na pc. Ne,že by mě nebavily, jen mě to připadá jako ztráta času. Jinak velmi pěkně vykreslená virtuální realita v Oasis, ale po čase mě to začalo hrozně nudit.

Film mě taky vůbec nebavil.

Budulman
08.09.2017 5 z 5

Tak jo, musím přiznat, že mi začátek vůbec nešel a hrozně mi vadilo, že autor furt dokola opakuje věci, které už jednou vysvětlil, hlavně o Jamesi Hallidayovi a mě to hrozně iritovalo :-)
Dal jsem asi dvě nebo tři kapitoly a knížku odložil... To bylo někdy před rokem...
Nedávno se mi zase dostala do povědomí zaprvé trailerem na blížící se film a zadruhé nepřímo díky tomu, že jsem si domů pořídil VR.
Knížka hned začala dostávat jiný rozměr a ty první kapitoly jsem znovu přelouskal, abych se dostal dál...
A udělal jsem dobře!
Tolika podnětů ke vzpomínkám na tu dobu, ve které jsem sám vyrůstal, jsem dlouho nezažil...
Spoustu odkazů z té doby si stále velice dobře pamatuju a sehnal jsem si znovu pár filmů, které jsem neměl. Většina každopádně dávno patří do mé videotéky.
Nostalgie a retro dnes jede na plné obrátky všude a tahle knížka na tomhle trendu jede jakbysmet.
Jak už někdo psal v jiném komentáři... jdu si najít a zkusit Joust a další hry :-)

vnimat_Krasu
30.08.2017 4 z 5

Vlastně moc nezáleží na tom, jak moc kovaní jste hráči.
Cline je totiž suprovej vypravěč a očividně miluje Harryho Pottera. A pokud byste dali ledvinu za zopáknutí zážitku z Ohnivýho poháru, je Ready Player One zatraceně cennej achievement.

Přečtete ho totiž jako nic.
A i když zpětně uznáte, že začátek se možná až příliš táhne a že konec to vezme trochu zhurta, budete mít chuť si natáhnout vizor a přesunout se zpátky.
Návyková je totiž knížka skoro jako, ehm, dobrá videohra.

Petroff
30.08.2017 5 z 5

Och ano, knížka pro nerdy. Díky, pane spisovatel!! Je v tom všechno! Osmdesátky rulezz!!

Žemlák
28.08.2017 5 z 5

Zavzpomínal jsem na spoustu starých her, ale i tak se člověk zamyslí nad tím, jak to bude vypadat c budoucnu a uvědomí si, že částečně už tak žije..