Ready Player One: Hra začíná

Ready Player One: Hra začíná https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/290983/bmid_ready-player-one-J6W-290983.jpg 5 2585 652

Ready Player série

Svět v roce 2045 se ocitá v hluboké krizi – jedinou záchranou před bezútěšnou skutečností se pro miliony lidí stalo OASIS, bezplatná onlineová videohra přístupná prakticky každému – každý si zde může vytvořit novou identitu a vést virtuální život, často na hony vzdálený tomu opravdovému: studovat, cestovat, mít přátele, zamilovat se... A nalézt velikonoční vejce, poklad, který tam někde před svou smrtí zanechal James Halliday, výstřední tvůrce OASIS, společně s miliardovým dědictvím. Léta se o nalezení tří klíčů ke třem branám, jež vedou k pokladu, marně pokoušejí miliony Hallidayových obdivovatelů. Léta se to nedaří ani Wadu Wattsovi, který má těsně před maturitou, přežívá u tety v karavanu a honba za pokladem se stala jediným smyslem jeho existence. Avšak poté co se mu podaří rozluštit první nápovědu, nabere jeho život divoké obrátky…... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Ready Player One , 2011

teeyinka
15.03.2017 5 z 5

Ze začátku jsem se nemohla začíst, ale pak jsem se nedokázala odtrhnout. Čtivé, napínavé, zkrátka super. Každopádně doufám, že k takové Oasis svět nedospěje. A pokud ano, tak že lidé budou mít stále důvody zůstávat v realitě...

Wyder
12.03.2017 5 z 5

Tak jsem to přečetl za dva dny, což se mi opravdu nestalo snad od Modré sféry Jeffery Deavera (pokud bych měl čtenáře komentáře nasměrovat na něco podobně dobrého). Kniha je to bezesporu povedená, hodně odkazů na filmy i hry jsem pochopil, nebo o nich aspoň slyšel, ač jsem teda vyrůstal až v 90. letech a můj první PC byla 486ka:). Pro užití si knihy ale nemusíte být nějakým geekem, nebo dokonce noliferem, jako ústřední hrdinové děje. Vlastně stačí mít jen rád výpočetní techniku, scifi obecně a trošku toho zájmu o (pop)kulturu minulosti.

Jdu si pustit Válečné hry v rámci dodatečného studia kánonu a vy si to určitě přečtěte!

FMMMM
05.03.2017 4 z 5

Oproti nedávno dočtené knihy Game, je toto počteníčko, které mě vtáhlo do děje a nechtělo pustit dokud to neskončí. Občas jsem měl pocit, jako kdyby kniha byla přepis nějaké online RPG hry. Něco pro mě. :-) Díky za doporučení!

Zornaddie
18.02.2017 4 z 5

Super kniha

Lokina
17.02.2017 5 z 5

Bombová kniha. Neuvěřitelně čtivá, zábavná, napínavá kniha s výborně propracovaným dějem a prostředím. Hlavní hrdina mi děsně přirostl k srdci. Už teď se těším na filmové zpracování a doufám, že to don Spielbergo natočí nejlépe, jak to umí. Protože to je zatraceně dobrá kniha.

Revasol
17.02.2017 5 z 5

Úžasná jízda protkána hesly a názvy her, které v osmdesátkách znal snad každý Gamer na západě. Bohužel z pohledu "dobrovolného" osadníka bývalého východního bloku, kde ony epické hry z Améru musely projít dosti nekompromisním výběrem: "Co rozjedeme na Consulu nebo na Tesle a co dostaneme přes hranice," musím říct, že většina pro mě byla neznámá. To ale vůbec nevadí, protože hlavní proud knihy neznalostí osmdesátek není narušen. Spíše než sci-fi, bych ji nazval luxusní pohádkou s roztomilou lovestory, kde hrdinovi fandíte do poslední chvíle a doufáte, že tato pohádka skončí happyendem. Po dlouhé době kniha, ze které jsem nemohl odtrhnout očí.
A koneckonců, co mi brání si ty luxusní hry tvořící kolébku video-herní civilizace zahrát teď. Díla jako Black Tiger, Zork, Adventure, Joust nebo Tempest, prostě nezestárnou.

DaymondeuX
15.02.2017 3 z 5

Velmi dobre becko se vsemi klady a zapory, ktere z toho plynou. Nenarocna forma, jednoduchy jazyk, odsypajici dej plny akce, nekolik zvratu, jemna romanticka linka a trochu uspechany konec. Nebo lepe receno konec s nevyuzitym potencialem. K nerusenemu cteni je treba ignorovat celou radu logickych lapsu a dejovych zaskobrtnuti pramenicich zrejme z teoreticky prilis narocneho tematu. Na druhou stranu nektere myslenky nebo pasaze byly vylozene skvele a atmosferou jako vystrizene z romanu 1984. Napriklad napad smluvne zavislych pracovniku odsouzenych k otrocke praci v odosobnene nenavidene korporaci. Realny svet a jeho podoba byl v knize jen naznacen jako neprilis zretelna kulisa nekde v dali, ale je fakt, ze o tom kniha zkratka nebyla. Osobni interest v popkulture 80. let nebo videohrach neni pro ctenare vubec nutny, i kdyz nektere reference cloveka znaleho potesi. Kniha je totiz zvlastni kombinaci totalni fikce (vlastne fikce uvnitr fikce) a faktografie. S ohledem na to, ze jde o velmi specificky druh literatury a podobny roman je v podstate unikatni, byla by chyba si knihu neprecist. Teda pokud nejste zaplivany sixter!

Johnsons007
14.02.2017 5 z 5

Tak od této knihy jsem nevěděl, co mám čekat, ale po přečtení prvních stránek jsem byl doslova nadšen! Jelikož jsem již bohužel na počítačích vyrostl, bylo mi prostředí známé, neodcizené a celkem vlastní. 80.léta pro mě sice byla trochu neznámá, přesto jsem z některých starých filmů dokázal tu atmosféru chvílemi cítit. Kniha má hlavně v druhé polovině spád, konec byl tedy na můj vkus stručný a rychlý. Finále mohlo být propracovanější a pompéznější, každopádně pro mě jedna z nejlepších knih, kterou jsem za poslední dobu četl (poslední bylo Nepříjemně blízko a Metro 2033). Obecně bych hodnotil čtyřmi hvězdami. Kvůli prostředí, originalitě a propracovanosti však hodnotím pro sebe 4.6.

Morgause
11.02.2017 5 z 5

Autor představil klasický a poměrně jednoduchý příběh o boji dobru proti zla, o ryzím charakteru, pevné vůli, přátelství, lásce, rivalitě a touze po absolutní moci, ale v naprosto originálním pojetí. Četlo se mi to naprosto skvěle, příběh mě vtáhl do děje a sama jsem se pokoušela přijít na to, co by se za jednotlivými hádankami mohlo skrývat. Dialogy i vykreslení možné podoby světa za nějakých ani ne 30 let byly věrohodné a skvěle propracované. Moc oceňuji i hlavní motiv příběhu: jít si za svým snem a za žádnou cenu se jej nevzdat, i když se zdá, že se všechny okolnosti postavily proti vám. Nevymýšlet tisíc důvodů, proč něco nejde, ale soustředit se a makat na plný plyn. A ještě se u toho jako bonus chvílemi i parádně pobavit.

zahadum
06.02.2017 5 z 5

Dovolím si malú informáciu z Wikipédii :
Geek [gík] je spíše novodobý termín z angličtiny, označuje osobu většinou z oblasti informačních technologií, která je pro svůj obor zapálená, dokáže vyřešit i obtížné problémy v rámci oboru. Také se tímto termínem označují lidé se silným zápalem pro jakékoli téma nebo jsou zaměřeni na malou část nějakého oboru.

Kniha padla rýchlo ako nestabilná vláda kdesi v banánovej republike. Už viem prečo je to tak úspešná kniha a prečo si ju vzal ako svoj nový námet na film samotný S.Spielberg. Kniha je až nechutne podmanivá a dobre čitateľná. Namotá vás už od prvej stránky a nepustí až na samom konci. Knihu odporúčam čítať ľudom ktorým nie je cudzie slovo IT technológie, komiksy, staré seriály ( aj tzv. béčkové ), hry na hrdinov alebo minimálne byť milovníkom nejakej MMO hry ( postačí aj WOW ) títo ľudia budú v knihe doma keďže 80 % knihy je nabitých na tieto popkultúrne odkazy a v podstate celý dej sa pohybuje v intenciách ktoré " žerie len správny geek " :) Má to spád..má to akciu a má to aj žiaľ kopec nelogických prešľapov a niektoré bijú priamo do hlavy. Poukázať na ne sa nedá lebo všetko by to bolo prezrádzanie deja a to ja zásadne nerobím. Ak ich prehliadnete s úsmevom a nebudete sa zaoberať faktami, tak sa budete kráľovsky baviť ako autor dokázal spraviť " živú " knihu ! Niekto sa tu čudoval ako sa mohol hlavný hrdina naučiť toľko vecí ako sú filmy, seriály, komiksy a všetko o starých hrách na hrdinov ?! Niekde som čítal,že dnešný mladý človek trávi cca 30 % na sociálnych sieťach !!! Nemusíme rozoberať ako by sa dal ten čas využiť zmysluplnejšie ... a tak náš hrdina miesto zdieľania fotiek ako kaká jeho pes alebo twitovania ako zrovna raňajkuje alebo si čistí zuby sa ponoril do sveta ktorý miloval. A kniha Vám ho krásne ukáže...je to naivná jednohubka ale dobre sa číta a bola mi sympatická ..... € ako mena v roku 2045 ?:)))) dobre som sa zasmial..no však aj preto milujem sci-fi :) bavte sa !
p.s. a samozrejme v novodobom duchu je kniha politicky korektná :)

Lenka40
05.02.2017 5 z 5

Tak tohle je moje druhá kniha ze světa počítačových her ,kterou jsem přečetla. Musím říct, že jsem měla trochu problém s těmi počítačovými výrazy a popisy. Chápu , že tam musely být , ale někdy mi to přišlo zbytečné a hlavně náročné se tím prokousat.
Ale jinak úžasný příběh , postavy moc pěkně vykreslené a závěr no paráda . Prostě akční příběh z virtuálního světa , který hrdiny zasáhne i ve světě reálném .

Teii-hime
04.02.2017 5 z 5

Právě jsem dočetla, a tak se můj komentář možná bude řídit spíš momentálním afektem než s odstupem nahlíženou objektivitou. Ale pokusím se o ni - ano, v knize byla určitě spousta nelogických a za vlasy přitažených pasáží a některé z nich mě samotnou nutily k pozastavení (Jak je možné, že toho stihl tolik vidět, přečíst, hrát, zapamatovat si, umět...? Čím to že se z Horní pětky staly tak uznávané celebrity a IOI tolik vyhledávaní jedinci, když jejich pozice byla kolikrát dána náhodou a mohla se vlastně kdykoli změnit?), většinou jsem knize ale všechno "žrala i s navijákem". A hlavně jsem se od knihy zkrátka nemohla odtrhnout! A to ačkoli jsem nikdy nehrála videohry, nevidela většinu filmů a neznala většinu zmíněné hudby. I přesto si mě ta kniha dokázala tak získat, že jsem nedočkavě hltala každou stránku, tím víc, čím vím jsem se blížila závěru. Teď po dočtení se cítím trochu prázdná a vím, že mi svět OASISu a gunterů bude chybět... A to se opravdu podaří málokteré knížce, abych jejím dějem začala natolik žít, že se mi z něho nechce vracet do reality. Takže objektivně by hvězd možná pět nebylo, ale subjektivně bych jich dala klidně šest, kdyby to šlo!

montana
29.01.2017 3 z 5

Těžko kritizovat knihu, která se ani nesnaží být něčím víc, než jen oddychovou ptákovinou pro nerdy. A tenhle úkol plní velmi dobře. Celá knížka defakto stojí pouze na tom, aby si u ní mohl čtenář zavýsknout "jéé, to znám" a cítit se velmi erudovaně. Částečně tak působí, že spíše parazituje na všech referencích, než že by je uctívala. Každopádně čte se velmi dobře a po sáhodlouhém úvodu má solidní spád.

honza9831
24.01.2017 5 z 5

Po dlouhé době kniha, kterou jsem přečetl během dvou nocí. Napínavé se spádem. Kdybych mohl dám hvězdiček třeba dest.

Jonny
23.01.2017 5 z 5

Už dlouho se mi nestalo, že bych narazil na knížku, díky které bych šel spát po půlnoci - tahle to zvládla.
Od 40. stránky jsem byl ponořený do příběhu a hltal jsem každé slovo.
Pokud jsem měl k něčemu výhrady, tak to byl "reálný svět". To že by se někdo stavěl s komíny (kvůli úspoře místa), mi připadá hodně přitažené za vlasy.
A dost mě iritovalo používání slova: programování/naprogramovat - dost často o žádné programování nešlo.

petruska.z
21.01.2017 5 z 5

Skvělá kniha :). Škoda že nevím, jak přimět mého 11 letého syna, aby si ji přečetl ... :(

Ygnorantia
16.01.2017 5 z 5

Ikdyž jsem většinu her a filmů neznal, tak to vyvažovala hudba. Někteří hráči mají po dočtení knihy chuť hrát, já si zas opsal pár dobrých tipů na filmy. Občas mi chybělo více drama a zvratů, více popisu reálného světa, ale i tak dávám nejvyšší počet, žádná knížka mě zatím tolik nechytla a nedojala svým koncem. Je to ta situace, kdy vám je líto už X stránek před koncem příběhu, že to brzy skončí a vy se zas budete muset vynořit z knihy do reálného života. Trochu mám obavy jak se Steven Spielberg popasuje s filmovou adaptací, jelikož poslední dekádu spíše točí "massovky" bez pořádného příběhu a tahle kniha by si zasloužila propracovaný příběh pro fajnšmekry 80.tek. Jo a nesmírně mě potěšilo zmínění THX 1138 :).

Thrawn89
15.01.2017 4 z 5

Zpočátku jsem moc nevěděl do čeho jdu a jestli to vůbec bude kniha pro mě. Jsem generace PC her 90. let a dále, takže videohry a hrací automaty 80. let jsou pro mě zcela neznámé. Co se týče filmů a hudby 70. a 80. let uvedených v knize, znal jsem tak polovinu. To, že se většina knihy odehrává ve virtuální realitě ve mě také nebudilo velkou důvěru. Přes všechny obavy a přes to, že jsem v těch odkazech na kulturní výplody amerických 80. let často bruslil, musím říci, že mě kniha velmi bavila, a to od začátku do konce. Čte se příjemně, má spád a OASIS je prostě úžasné. Přesto nelze pominout trochu komerční styl, jakým autor píše a že vlastně celá dějová linie je sice založena na skvělém nápadu (honba za výhrou ve virtuální realitě), ale vlastně hrozně jednoduchá, předvídatelná a svým stylem "teenegerovská". Pokud však v této knize nehledáte vrcholné sci-fi s filozofickými přesahy, ale prostě jednoduchý ale příjemný zážitek, knihu vřele doporučuji.

denib
09.01.2017 4 z 5

Už jsem četla lepší knížky. Ale je pravda, že to má své kouzlo. Především je to dobrý nápad, příjemně se to čte a ke konci ve mně hrklo, jestli to opravdu dopadne podle mého očekávání nebo ne. To mám ráda. A bavilo mě, že čtu knihu z budoucnosti, ve které je tolik věcí z minulosti. To tomu vyloženě dalo šmrnc :-)

Clayman
07.01.2017 5 z 5

Osobně mám do geeka daleko, ale dal jsem na doporučení a vyplatilo se :)

Chvíli mi trvalo se do knihy začíst, ale poté, co byla zveřejněna poslední vůle zakladatele virtuálního světa Oasis a začal Hon, bylo jasné, že to bude jízda...

Za vše taky mluví to, že se filmové adaptace ujal samotný Steven Spielberg... Teď už si jen rok počkat.

kyberpunk zfilmováno budoucnost hry virtuální realita pro dospívající mládež (young adult) LitRPG (herní svět + fantasy/sci-fi)

Ernest Cline
americká, 1972