Rambo I (První krev)

Rambo I (První krev) https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34263/bmid_rambo-i-prvni-krev-kir-34263.jpg 4 311 60

Rambo série

Rambo jakožto vietnamský válečný veterán se 6 měsíců po návratu do vlasti potuluje a následně se střetává s policejním šerifem Willem Teaslem, který se mu snaží vnutit svou vůli. Vznikne konflikt, který se záhy překlopí do osobní roviny, kdy oba muži touží po eliminaci toho druhého. V románu je dějová linie proložena retrospektivami z prostředí Vietnamu.... celý text

Literatura světová Dobrodružné
Vydáno: , Riosport-press

First Blood , 1972

Natyna3
17.03.2016 2 z 5

Kniha mě dost zklamala. Nemohla jsme se dočkat, až ji dočtu, hrozně se vlekla.

cantona
02.03.2016 3 z 5

Rambo je prostě klasika. Příběh byl sice krátký, ale dobrý. Samozřejmě je to dost jinak než ve filmu. Hlavně ten konec! Bylo to prostě o souboji super vojáka a místního šerifa, který rozhodně není žádné ořezávátko. Autorovi nezbylo nic jiného než napsat pokračování, protože se z Ramba stal kult! Co se týká hodnocení musím dát průměr, poněvadž zase taková pecka to není.

OSTROVID
08.02.2016 5 z 5

Kniha mého mládí, opět jedna z mála, kterou jsem jako dítě přečetl celou:-)

tatjana1737
13.11.2015 4 z 5

(SPOILER) Oproti filmovému zpracování, které dostalo trochu lesku z Hollywoodského pozlátka, je knížka realističtější a přímější. A to včetně nehollywoodského konce hlavního hrdiny.

Kačudovič
22.10.2015 5 z 5

Myslím, že pro toho, kdo zná Ramba jen z pozice nesmrtelného likvidátora Vietcongu a Sovětské armády může být knižní jednička překvapením. Nelíčí jej tady jako nadpozemského robota, ale především jako člověka, který se "poněkud" radikálním způsobem vyrovnává se zradou, kterou na něj připravila jeho vlastní země. Je to ponuré a místy depresivní čtení, Rambova samota a bolest je téměř hmatatelná ale především uvěřitelná.
Retrospektiva z Vietnamského zajetí jsou důležitá pro představu, jak se z běžného vojáka a vlastence stává cynik a nelítostný zabiják.

Jinak k postavě šerifa Teaslyho - oproti filmu je mu věnován mnohem větší prostor. Sledujeme jeho úvahy, je popsán jeho dosavadní život a celkově ho vidíme více z té lidské stránky - na mě oproti filmu působí mnohem sympatičtěji. Je to samozřejmě v důsledku samotného pojetí snímku oproti knižní předloze, ale to už je na delší rozbor a sem to asi úplně nepatří.

Obuvník
06.06.2015 4 z 5

John Rambo je v knize úplně jiný člověk. Hollywood ho polidštil, dal mu tvář charismatického Slye a z policejního sboru udělal tupce, kteří si nevidí na špičku nosu. Je jasné, komu budeme držet pěsti.
Kniha zdaleka nevyznívá tolik ve prospěch válečného veterána. Jazýček vah se přelévá z jedné strany na druhou v závislosti na tom, jakou pasáž knihy zrovna louskáte. Děj je tak sice reálněji vykreslen, ale v mých očích bohužel není komu fandit a bylo mi jedno, jak všechno dopadne. Což je přeci jen pořádná kotva na noze, když si chcete knihu vychutnat naplno.

tomkoutsky
06.05.2015 4 z 5

Samozřejmě jsem nejdřív viděl film a kniha je cca z 85% stejná. A musím uznat, že film se povedl, ale jako vždy nedovede vyjádřit myšlenky a pocity. Akorát ten konec byl "trochu" jiný.

bago
15.04.2015 5 z 5

Pro mě dosud nejlepší kniha od autora. Prostě stará dobrá klasika. Zaujme od první až do poslední stránky. Ale film se povedl taky.

Mikino00
03.04.2015 3 z 5

Poněkud převažuje zklamání, hlavně proto, že s oproti filmu se zde karty naprosto obrátily. Rambo je zde nesympatická vraždící mašina a mé sympatie rozhodně patřily policejnímu sboru. Více mě ale mrzelo, že od příchodu Trautmanna ztrácí kniha svůj drive a začíná se táhnout

svickop
26.03.2015 3 z 5

Rambáckou trilogii jsem koupil v levných knihách za 89 Kč ze zvědavosti. Ve snaze ušetřit zřejmě nezaplatili korektora češtiny, takže celá edice byla plná pravopisných chyb. Ale ke knize samotné: První krev je příjemné čtení, výborné jsou pasáže v lesích, ale to je tak všechno. Další dva díly jsou průserem - viděli jste filmy? Tak to je totéž jen přepsané do knižní podoby. Nicméně přečíst se to dá.

pablovendat
14.11.2014 5 z 5

S filmem to nemá moc společného. Knížka je prostě super.

CharlieLN
12.08.2014 5 z 5

Krásná kniha, film na ní nemá, asi to bude představivostí.

Rawen616
26.01.2014 4 z 5

Nejlepší díl celé série. Podobně jako film je i tento ještě dost "nerambovský" a Rambo zde vítězí nad přesilou především díky svým zkušenostem, lstivosti a odhodláním. Typický obraz chlapíka který má v jedné ruce kulomet a sám nezranitelný kropí stovky nepřátel vznikl až díky pokračováním, ale s originálem má málo společného. Kniha je i celkem smutnou výpovědí o osudech veteránů z Vietnamu, kteří se vraceli domů a setkávali se s pohrdáním a nepochopením.

Kotrlat
25.10.2013 4 z 5

Skutečně přelomová knížka v mém životě, a to nejsem příznivec žánru "krev a vnitřnosti". Jen tak mimochodem. Stále nedokážu pochopit, proč je Rambo mezi všemi těmi Supermany, Batmany a Spider-many tak zapomenut. Asi je to moc "lidový" hrdina...

Ikkju
26.10.2012 4 z 5

První krev jsem četl po operaci v nemocnici (asi bych kecal, kdybych řekl že při první :o), každopádně sestup jeskyní plné bláta, krys a bolesti jsem vnímal víc než živě.

ondra1995
14.08.2012 5 z 5

Výjimečná kniha v mé knihovně.

sarekaslukova
07.01.2012 5 z 5

Knížka se čte vážně hltavě. Začnete a nejde přestat. Ale film na který jsem se moc těšila mě vůbec neohromil. Zdál se mi trošku víc přetažený za vlasy.Kniha super.

ttoper
22.06.2011 5 z 5

Moje seznámení s Morrelem. Tuhle knížku jsem zhltnul za jedinou noc. Vůbec nešlo přestat. Kniha má neskutečný spád a je vám jasné, proč jí někdo musel zfilmovat. Kniha si o to přímo říká. Oproti filmu (který není úplně špatný) má ale daleko větší napětí a sugestivní Morrelův popis způsobí, že když si Rambo zlomí žebra, tak budou bolet i vás :)

DiskKiller
17.01.2011 5 z 5

Výborné, klasicky s filmem není možné porovnávat. Ikdyž i film je rovněž výborný.
V knize jsou zajímavé dva konce ... jeden umožňuje pokračování a druhý nikoli ;-)
Jinak jde o útlou knihu na jeden, dva večery ... opravdu napínavé čtení.

Senza Jenka
30.11.-0001 5 z 5

John je člověk bez rodiny, bez zázemí. Jako hodně mladý - trochu lhal o svém věku - vstoupil do armády. Podstoupil výcvik a poslali ho do Vietnamu. Tam si prožil peklo - včetně zajetí - dostal vyznamenání, poplácávali ho po zádech a poslali ho domů. Jenže ouha, on žádné "doma" nemá a ve Státech najednou není hrdina, ale vrah, lidé na něj div neplivou a kromě armády vlastně nic nezná a nic neumí. A tak se tak táhne krajem, až se jeden policejní šéf rozhodne, že se mu nelíbí a vypakuje ho z města. Rambo se vrátí - z principu - proč by mu měl někdo nakazovat, do kterého města smí a do kterého ne? Policajt ho sebere, zašije a taky se rozhodne, že ho trochu zkultivuje. Podzemní cela, mříže a čepel břitvy ale probudí v Johnovi vzpomínky na zajetí...
Je to akční a je to smutné - pohled do hlavy veterána, který byl vycvičen, použit a odhozen, který příliš mladý zažil příliš mnoho a to jej poznamenalo. Oproti filmu se tady se zabíjením moc nepárá - je to syrovější a v kontextu ještě smutnější.