Rambo I (První krev)

Rambo I (První krev) https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34263/bmid_rambo-i-prvni-krev-kir-34263.jpg 4 311 60

Rambo série

Rambo jakožto vietnamský válečný veterán se 6 měsíců po návratu do vlasti potuluje a následně se střetává s policejním šerifem Willem Teaslem, který se mu snaží vnutit svou vůli. Vznikne konflikt, který se záhy překlopí do osobní roviny, kdy oba muži touží po eliminaci toho druhého. V románu je dějová linie proložena retrospektivami z prostředí Vietnamu.... celý text

Literatura světová Dobrodružné
Vydáno: , Riosport-press

First Blood , 1972

čef
07.03.2021 5 z 5

Oproti filmu není v knize vše tak přímočaré. Šerif zde má také svojí pravdu a bojuje statečně. Film i kniha se mi však líbí stejně, mám rád takovéto záležitosti, kde se bojuje o přežití a využívá se všech schopností a znalostí. Budu samozřejmě pokračovat dalšími díly, které neměl autor původně ani v plánu a už jsem viděl i filmy. Pořádných akcí však není nikdy dost.

petulik330
17.01.2021 3 z 5

Kniha nebyla špatná, ale chvílemi se mi táhla. Nedokázala jsem se do ní dostat.
Co se mi na této knize líbilo bylo to, že nakonec šerif se Rambovi nechtěl pomstít, ale zadržet ho a postavit před soud.
Chvílemi jsem měla problém s Traumanem. Nemohla jsem se rozhodnout jestli je tam aby Rambovi pomohl nebo naopak.
Konec byl překvapení.

ufak
13.04.2020

Jako vždy, kniha je lepší a je v ní víc vnitřku postav, motivace, pohnutek, vzpomínek. Člověk je více chápe a více se ptá. Film holt musí byt hodne action, aby se na něj někdo díval.

Tclaw
24.12.2019 5 z 5

Film mám moc rád a až po mnoha letech od prvního shlédnutí jsem si přečetl tuto knihu. Je tak stejná a přesto i tak jiná. Chvílemi jsem se skoro sžíval s hlavními hrdiny a trpěl s nimi. Musím uznat, že jsem jednodušše nemohl přestat číst.

lynxir
08.10.2019 5 z 5

Mnohem syrovější, surovější, zároveň uvěřitelnější než filmová verze. Psychologie hrdinů, jejich pohnutky a důvody jejich činů jsou do detailu popsány, což bohužel film nahrazuje nakašírovanými a efektnějšími akcemi. Policejní šéf Teasle má v knize mnohem více prostoru; zdaleka nepůsobí tak nadutě a nabubřele, jeho vztah k vlastnímu mužstvu, ke starému rodinnému příteli Orvalovi, připoutanost k vlastní ženě, která ho opustila, to vše z něj dělá úplně jinou osobu než ve filmu, svým způsobem sympatičtější. Rambo je drsnější, bezohlednější. Jeho pobyt v lesích je koncentrovanou příručkou pro přežití. Obě hlavní postavy jsou v podstatě obětmi systému, podmínek, které jim byly nastaveny, a svých rolí, pro které jsou vybrány. Ani jeden z nich se s nimi nedokáže zcela vyrovnat. Nakonec příběh nemá vítěze, jen mrtvé a poražené. Originální anglické vydání naštěstí nemá tu brakovou obálku českého vydání, tiskové chyby ani avizované nedokonalosti překladu rovněž nehrozí. Doporučuji.

HonzaT
08.05.2019 3 z 5

Není kladného hrdiny. Nektere kapitoly nadmerne a zamerne zkráceny. Podivam se asi po xx letech na film, dvojku si asi neprectu...

Tamten
11.04.2019 4 z 5

O něco reálnější než film, Rambo tu není takový "Rambo" a nebýt filmu, tak si knihy asi nikdo nikdy nevšimne. Rozhodně je tu více psychologie a duševních pochodů lidí než ve filmu, přesto základní vyznění zůstává obdobné.

Jardík50
22.10.2018 5 z 5

Já moc nebudu souhlasit s Filatovem , mě se naopak zdálo , že to čtu zbytečně , protože mě přijde , že film je přesnej včetně některých dialogů. Ale dobré dílo , to ano.

Filatov
12.09.2018 4 z 5

Překvapilo, že kniha je hodně odlišná od filmu. Čekal jsem, že budu číst filmovou předlohu s minimem rozdílů, ale zase musím uznat, že to bylo dobré překvapení, protože jsem alespoň četl něco svým způsobem nového. Film se drží knihy v hrubých obrysech. Možná bych ale řekl, že film byl lepší než kniha. Závěr knihy jsem nečekal vůbec a byl jsem šokován a abych nezapomněl tak některé části ztrácely spád, takže se kniha místy obtížně četla.

lachtan77
09.02.2018 3 z 5

Asi zajdu do sklepa a opráším video. Povinná četba těch co vyrostli po boku Stalloneho, Arnolda, van Damma

RunningWolf
23.01.2018 4 z 5

Takhle být film,tak je dnes na CSFD v top 10

Ivo1973
10.12.2017 5 z 5

Viděno kdysi jako film, proto jsem musel přečíst i všechny tři díly, které byly vydány jako kniha. Napínavý příběh, dost rozdílů oproti filmové sérii. Skvělý popis situace a pocitů Ramba, které prožíval.

werewolf88
06.12.2017 5 z 5

Souhlas s Gordonlordem. Jinak mě teda kniha nadchla s tím, jak byla jiná a tudíž překvapení a napětí, netopýři místo krys, ...a konec. Takže za mě plnej počet .-)

Smardik17
02.11.2017 4 z 5

Muž proti Muži. Na můj vkus tam bylo až moc chladnokrevného zabíjení. Příběh měl spád, ale konec se trochu až zbytečně moc natahoval. za mě 4/5

Gordonlord
20.08.2017 4 z 5

Není to fér, srovnávat knihu s filmem a ani bych to neměl dělat. Jsem si toho vědom. Ale nemůžu si pomoci !

Filmová trilogie Rambo je mojí možná nejoblíbenější sérií stříbrného plátna. Viděl jsem ji snad stokrát. Ale ke knize, která prvnímu filmu předcházela, jsem se dostal teprve teď.

Rozdíl je skutečně markantní : V knižní předloze se mnohem více zabijí, Rambo je tu spíše hodně nelítostný a chladný zabiják, než čistý a nepochopený hrdina, policisté umírají po desítkách, příběh je mnohem syrovější, krutější, tvrdší a sugestivnější. Pochopení činů hlavních postav dodávají větší rozměr jejich vlastní úvahy a myšlenkové pochody. Každá kapitola na střídačku sleduje děj z pohledu šerifa Teasela a potom zase z pohledu Ramba, takže děj knihy vidíme krásně z obou pohledů. Ve filmu jednoznačně fandíte Rambovi. Tady jsem si ke konci knihy už nebyl jist, jestli vůbec někomu fandím, ale obě postavy a jejich pohnutky k sebevražednému pronásledování svého soka až za hranice vlastních možností, jsem dokázal pochopit. Takže vedle velmi syrové a kruté akce, kdy mi úplně tuhla krev v žilách z toho, co všechno musí Rambo i jeho nepřítel šerif Teasle podstoupit a vydržet, se mi dostalo i velmi kvalitního psychologického rozboru obou hlavních postav, což je pro příběh vždy dost důležité. Akční pasáže díky tomu nebyly jen popisem akčních sekvencí bezejmenných panáků, ale opravdu dechberoucí akcí s hrdiny, ke kterým jste skutečně přilnuli.

Nutno ale říci, že kniha na mě dokonalý dojem neudělala. Občas se to tady na můj vkus až zbytečně táhne - film má mnohem větší švih, svěžest a rychlost. Ale to je spíš věcí vkusu. Možná mi víc vyhovovalo filmové, heroické podání postavy Ramba, než knižní syrově brutální, zemitý psychologický thriller. Ale jako takový byl hodně kvalitní. Subjektivně bych dal asi tři hvězdy, ale zkusím se na to podívat trochu nestraně a dám čtyři.

Jen ještě jedno rýpnutí - Myšlenkové pochody hrdinů v uvozovkách uvádějících přímou řeč, mohly být radši opatřeny písmem ve tvaru kurzívy, nebo jinak odlišeny, protože takhle jsem si nebyl jist, jestli to co je v uvozovkách, postava říká, a nebo si to jenom myslí. Malá chyba, ale kazí celkový požitek.

Ayen
27.01.2017 4 z 5

Osobně miluju stejnojmenný film a samozřejmě jsem očekávala, že kniha bude stejná. K mému překvapení nebyla. Přestože do filmu je použito jen pár bodů z knihy, odkrylo mi to pár tajemství k filmu. V čem vidím odlišnost od filmu, jsou hlavně větší emoce u Ramba. Jinak se mi knížka líbila, ale místy se až moc vlekla.

hana4834
28.12.2016 2 z 5

tato kniha mě dostala myslela jsem že bude jako film který mimochodem miluju.
Ale je úplně jiná a s filmem se nedá srovnávat.

melda73
15.11.2016

Docela bych se hádal, s názorem Natyna3. Tu knihu napsal v roce 72. Tenkrát, si myslím, že tohle napsat, bylo docela risk.
U mne klobouk dolů. ( a jelikož mám S.S. rád, tak se mi líbil i film....on tam totiž každého zabít, tak jako v předloze, nemohl...to by neprošlo....)
A když jsme u toho zfilmování jeho knížek.....poraďte a napište mi, kde a jak splašit jeho zfilmovanou knihu "Bratrstvo růže" prý to bylo jako miniseriál)
melounci@centrum.cz

danny_21
20.07.2016 4 z 5

Knižní podoba legendární filmové postavy v podaní Slye nabízí trochu jiný, nepolidštěný pohled na nesmrtelného válečníka - vietnamského veterána. Souboj elitního bareta s tvrdohlavým šerifem Teaslem jsou místy docela jatka, což nebylo vůbec na škodu, bavilo mě to, bylo to bez zadrhnutí, Morrell mohl akorát trochu víc rozebrat Rambovy pohnutky v tom šílenství, ale jinak spokojenost, i s tím jiným zakončením - 85 %

GliderMan
18.03.2016 4 z 5

Oproti filmu není Rambo vyloženě kladná postava a budete mít problém se rozhodnout, komu fandit. Ve filmu Rambo nezabije jediného člověka. Naopak v knize to jsou docela jatka. Líbil se mi film a i kniha je dobrá.