R.U.R.

R.U.R. https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/5204/bmid_r-u-r-YYg-5204.jpg 4 5616 522

Čapkovo utopistické drama, v němž se světu poprvé představilo slovo robot. Vypráví o továrně, v níž vznikají roboti, kteří pracují za lidi a umožňují tak vzniku jakéhosi ráje. Jenomže nic netrvá věčně a i roboti můžou začít myslet na sebe...

Renatka11
07.03.2021 5 z 5

Z R.U.R. jsem byla teď stejně nadšená jako po jeho prvním přečtení někdy před 20 lety. Čapek byl génius, který dal světu slovo robot a který psal úžasně barvitě a neuvěřitelně nadčasově. Ani nemůžu uvěřit, že R.U.R. je už stojednaletý stařík!

Ivet_V
04.03.2021 5 z 5

První kniha od Karla Čapka. Nemusím moc klasiku, ale tady jsem se nemusela čeho bát. Úplňe to předběhlo svoji dobu. Četlo se to hrozně rychle, přečetla jsem to za pár hodin.

Jerry H
28.02.2021 4 z 5

V této době covidové mi to přišlo jako dosti aktuální téma. Pevně věřím, že přežijí a zvítězí lidé a ne jen někteří vyvolení "roboti".

Hannibal92
25.02.2021 4 z 5

Predehra super, prvni a druhe dejstvi nuda, jen hromada spatnych rozhodnuti (az prehnane spatnych) a blbych nazoru, ale treti dejstvi bylo paradni a samotny zaver se mi opravdu libil :-).

Jiho226
23.02.2021 5 z 5

Silné,působivé,se stále aktuálním poselstvím.

kikilhotska
20.02.2021 4 z 5

Čapek je super

karimatka1
10.02.2021 3 z 5

Jsem ráda, že jsem se k tomuto Čapkovu dílu díky výzvě dostala. Trochu mi připomíná další jeho díla - Bílá nemoc, Matka a Válka s mloky, ve kterých se také snažil lidstvo varovat
(před fašismem). Toto dílo beru také jako určité varování. Pokud půjdeme proti přírodě, půjde příroda proti nám. A technika není samospasitelná.
Pokud budu mít možnost uvidět R.U.R v divadle, bude to, myslím, větší zážitek než četba.

Adél784
03.02.2021 5 z 5

(SPOILER) Další dokonalá kniha od Čapka:)
Na rozdíl od Bílé nemoci končí nadějně.

Na blíže neurčený ostrov přijíždí prezidentova dcera Helena, aby se podívala, jak se vyrábí roboti. Ředitel společnosti Henry jí říká, že to jsou laciní dělníci se skvělou inteligencí a mohou místo lidí bojovat ve válce.
Roboti vypadají úplně stejně jako lidé, akorát nejsou schopni žádného citu.
Henry i ostatní pracovníci se do Heleny zamilují a Henry jí požádá o ruku. Dále se děj odehrává o 10 let později, kdy se trh s roboty rozšířil. Roboti připravili o práci lidi a už nechtějí lidem sloužit, ale chtějí jim vládnout. Helena dostane strach a spálí plány na jejich výrobu. Roboti uvězní lidi na ostrově a jejich jediná šance na přežití je, že jim poskytnou plány na jejich výrobu, které ale Helena spálila. Všichni až na Alquista jsou zabiti.
Dále se děj odehrává o 2 roky později, kdy jediným člověkem na zemi je Alquist a snaží se přijít na plán výroby robotů.
Nakonec si všimne dvojice robotů - Primuse a Heleny, kteří mají city člověka ( mají o sebe navzájem strach)
Alquist tedy začne věřit, že se život opět sám obnoví láskou. Příběh končí s nadějí.

Jedna se o chronologickou antiutopii.

Studentům doporučuji. Díky tomu, že se jedná o divadelní hru, tak se čte rychle a lehce.:)

knihomolkajanca
02.02.2021 4 z 5

Ke knize jsem se dostala v rámci výzvy a vůbec toho nelituji. Při čtení tohoto dramatu se člověk totiž rozhodně nenudí. Věci velmi rychle nabírají spád a je opravdu překvapující, jak dokázal Čapek nahlednout do budoucnosti a předpovědět roboty. Navíc, když si člověk uvědomí, že právě v tomto díle poprvé zaznělo slovo, které zná celý svět... No, probudí se ve vás špetka národní hrdosti. Rozhodně věc, která stojí za přečtení už jen kvůli toho, o jak významné dílo se jedná.

ElvisJagger
31.01.2021 2 z 5

Řada lidí chválí R.U.R. pro nadčasovost a přesnost mrazivého tematického přesahu. Myslím si, že přesně toto jsou aspekty, které u tohoto díla považuji za nejslabší. Nechci zpochybňovat Čapka, jakožto naprosto zásadního českého autora, ale tento kousek se svou logikou a pojetím absolutně příčí mému náhledu na danou problematiku.

Venny345
24.01.2021 5 z 5

Děsivé, ale pravdivé! Čapek byl vizionář, nad jehož dílem nikdy nepřestanu nevěřícně kývat hlavou, jak jen mohl ve své době předpovídat věci typu robotů. Tomu já říkám literatura! Dočetla jsem hru včera a ještě stále se nemohu vzpamatovat...

Nicole_picole
22.01.2021 5 z 5

Dokonalost!!! Kdo nečetl, ať hned napraví. Skvěle promyšlené až děsivě reálné..

kyticka152
16.01.2021 4 z 5

Příběh byl zajímavý. Spisovatel nám pěkně popisuje hrůzy moderní doby, které se odehrávají v době robotů. Musím uznat, že mě autorova myšlenka zaujala, přestože mi scény připadaly trochu natáhlé. Konec mi připadal idealistický, ale chápala jsem, co nám tím spisovatel chtěl říct. Od Čapka příjemný příběh k zamyšlení. Doporučuji k přečtení

Lubošovo
13.01.2021 4 z 5

Přijde mi skvělý, že tímhle titulem dal Karel Čapek celému světu slovo "robot". Tak nějak to ve mě vzbuzuje hrdost. ;)
A navíc je to fakt promyšlená vize budoucnosti, i když dost děsivá.

Pebra
10.01.2021 4 z 5

Při čteních Čapkových knih nejvíc obdivuju jeho schopnost psát neuvěřitelně trefné přímé řeči. Jako by chodíval mezi lidmi s diktafonem v kapse a sbíral repliky na ulici, v kavárně, v hostinci či na trhu. Lidi a jejich chování má zmapované vynikajícím způsobem. R.U.R. mě už kdysi spíše děsilo, snad proto, že je tak pravdivé.

girdi
06.01.2021 4 z 5

Čapek byl génius a nejen pro autorství slova robot, celé toto drama je velmi nadčasové. Dílo vydané roku 1920 čtu v rámci výzvy jako více než stoletou knihu. Premiéru měla hra až v lednu 1921, takže má právě kulaté výročí. Je fascinující, jak je kniha stále aktuální, novátorská a buřičská. Kolik má v sobě zásadních otázek a dilemat. Ačkoliv na jazyku je století znát, obsahově se mu dá vytknout jen málo. Snad mě trochu nesedělo to sdílené poblouznění Helenou, ale zbytek je perfektní. Navíc nám Čapek ukazuje, že naděje umírá opravdu až poslední a vždy má smysl se jí držet.

Kontryhelka
02.12.2020 5 z 5

Zajímavá a hodně nadčasová kniha, která předpověděla spoustu věcí dopředu. Doporučuji přečíst. Opravdu nezklamala.

strangextown
27.11.2020 5 z 5

Neskutečná kniha, která se svým dějem přibližuje nebezpečně blízko k dnešní realitě. Roboti (robot!♥) vyrábění z biologického materiálu dodávají knize v mém případě dost silný hororový podtón, číst knihu s živou představivostí je vskutku zážitek. Antiutopická díla mám moc ráda, vždy mi předají něco nového, co si nadále nosím založené u srdce.
Též musím dodat, že jsem si díky knize neskutečně moc zamilovala jméno Helena.

macek8
19.11.2020 5 z 5

Naprostá klasika. Mám takové obavy, že se tato kniha začíná nebezpečně naplňovat. Pan Čapek byl velmi inteligentní vizionář.

ComicGuy899
18.11.2020 5 z 5

R.U.R. alebo Rebelsky Univerzálny Román v podaní Karla Čapka znova dokazuje, že Česi ako národ sú pred inými národnostiami o niekoľko dekád mentálne dopredu.

Čo nezostarlo doteraz, nezostarne nikdy.

Len je divné, že sa tejto drámy ešte žiadny režisér naplno nechytil, no zato "opisovači" z Quantic Dream áno.

Ak by toto bola na Slovensku povinná literatúra s radosťou by som sa ju naučil naspamäť.