R.U.R.

R.U.R. https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/5204/bmid_r-u-r-YYg-5204.jpg 4 5637 5637

Čapkovo utopistické drama, v němž se světu poprvé představilo slovo robot. Vypráví o továrně, v níž vznikají roboti, kteří pracují za lidi a umožňují tak vzniku jakéhosi ráje. Jenomže nic netrvá věčně a i roboti můžou začít myslet na sebe...

Fenrir
20.06.2020 5 z 5

K tomuto dílu není moc co dodat. Snad jen, že jde o naprostý základ nejen pro každého čtenáře sci-fi ale v našem případě i pro každého Čecha, jelikož tímto dílem náš Čapek doslova změnil svět.

ŠLenka97
15.06.2020 5 z 5

Velmi dobrá kniha. Jen je škoda, že je tak krátká.

MiškaČíta19
21.05.2020 5 z 5

Povedala som si, že sa budem postupne vracať k starším knihám a zároveň budem dopĺňať moje literárne medzery :/ Jednou z nich bola aj kniha R.U.R od Karla Čapka, ktorá svojou aktuálnosťou dokáže zaujať aj súčasného čitateľa. Dáva priestor k tomu, aby sa človek mohol nad sebou zamyslieť, pretože v dnešnej dobe chýba mnohým práve spomínaná ľudskosť, ktorú hľadali hrdinovia knihy. Ľudskosť, ktorá nás líši práve ako od zvierat, tak aj od výdobytkov techniky. Nezabúdajme na to, že všetko okolo nás, technika, sociálne siete či iné vymoženosti, o ktorých možno niektorí stále snívajú (a budú určite snívať) sú nám len pomocnou rukou, ktorá nám môže uľahčiť "ťažký" život.

WildEv
21.05.2020 5 z 5

Kdybych psala delší komentář, tak bych zopakovala již hodně z toho, co tu bylo napsáno. Naprostý souhlas s tím, že povinná četba to není jen tak nadarmo a v mnoha směrech je ta myšlenka nadčasová. A moc dobře se četla, jako všechny knihy od Čapka.

blackoutzuzi
12.05.2020 5 z 5

Opět se potvrzuje, že Karel Čapek psal nadčasová díla, která mají co nabídnout i dnešním čtenářům. R.U.R. je jedna z knih k maturitní četbě, kterou rozhodně doporučuji.

michal7852
06.05.2020 5 z 5

Z neznámého důvodu jsem byl k českým autorům skeptický, ale díky Čapkovi a Kaplickémusvůj pohled na českou literaturu (tu moderní...) přehodnotím. Napsaná skvěle, zaujala i mé 18leté já, i přesto, že byla vydána před skoro 100 lety. Těšín se na další knihy, které si od Čapka přečtu.

vivalamuff
28.04.2020 5 z 5

Myslím, že tvůrci amerického seriálu Westworld se nechali inspirovat u Čapka a jeho R.U.R. Tohle dílo vidí daleko do budoucnosti a já upřímně doufám, že takhle to nikdy nedopadne - aby nás nahradili roboti. Kniha se čte dobře a rychle. Doporučuji.

kikidok
26.04.2020 4 z 5

Velmi hezký napsaná klasika která je vlastně lehká, ale zároveň těžká. Při čtení jsem neměla pocit, že čtu něco, na co se musím soustředit, ale když jsem se nad tématem zamyslela, byla jsem až překvapená, jak pravdivé je to, co Čapek říká. Velmi mi sedí jeho styl psaní.

Greenfingers
08.04.2020 5 z 5

Drama, které nenechá snad nikoho na pochybách, že její autor si právem zaslouží označení klasik české literatury. Za klasická lze považovat díla, která si i po desetiletích od jejich vzniku zachovávají svou hodnotu, a to nejenom uměleckou. Karel Čapek ve svém humanistickém dramatu poukázal na celou řadu etických, morálních a filozofických problémů spojených s lidskou existencí. Zamýšlí se nad samotnou podstatou lidství a také vztahem člověk-stroj. Současně se zabývá otázkou technického pokroku a jeho dopadu na budoucnost naší společnosti. V mnohovrstevné mozaice, kterou autor poskládal se objevují nejenom otázky, ale zrcadlí se zde i odpovědi. Například v závěru díla, který vyznívá docela optimisticky.
Rozhodně doporučuji!

safarikmartina
02.04.2020 4 z 5

Nadčasové dílo, které až mrazivě připomíná blízkou budoucnost. Děj je svižný a dobře se čte. Rozhodně stojí za přečtení, vidění jako divadelní hru nebo poslechnutí jako audioknihu.

Renncha
31.03.2020 5 z 5

Opět nádhera. Krásný příběh, který právem patří do povinné četby, závěr je dokonalý a jako vždy mě zase Čapkova tvorba
od prvního momentu chytla a vtáhla do děje.Jsem spokojená s knihou a jsem ráda, že je součástí mé knihovny :)

WowKokinko
31.03.2020 4 z 5

Zajímavé drama s poselstvím :) příběh se občas trochu táhne, ale jinak je děj zajímavý a ke konci i velmi pěkný :)

SpeeDeeX
29.03.2020 3 z 5

Čtení mě až na předehru moc nebavilo. Příběh byl celkem nudný a chování postav občas dost nelogické. I tak je to ale zajímavá nadčasová kniha s velmi aktuální myšlenkou. Už kvůli ní knížka určitě stojí za přečtení.

adlapadla
25.03.2020 2 z 5

Myslím si, že její poslání je nanejvýš důležité a aktuální. Čapek byl opravdu vizionář. Ale jinak mě knížka nebavila. Postavy na mě nepůsobily věrohodně, v ději chybí napětí (kromě konce), celé se to v podstatě udává jen v jedné místnosti (vím, že u dramatu je to těžší, ale i tak). I přesto si myslím, že knížku by si měl každý přečíst a zamyslet se, co tím chtěl básník říci.

Freiherr
10.03.2020 4 z 5

Přiznám otevřeně, že Čapka nemusím (ať už kvůli jeho politickým nebo náboženským názorům). Odhlédna ale od osoby autora, musím uznat, že R.U.R. je zajímavé alegorické dílo, které dokáže čtenáře zaujmout - nesmí se ovšem ptát, jak se vlastně roboti vzbouřili a proč jejich revoltu někdo hned v počátku nezastavil.

jan.votoupal
06.03.2020 4 z 5

Útlá knížečka skrývající zajímavou vizi. Ve své době až nadčasovou. Myslím, že na přečtení si dokáže najít každý hodinku života díky které nic neztratí, naopak získá.

Miladad
23.02.2020 4 z 5

Jde z toho mráz po zádech a dost se to podobá našemu světu.

lily_maleckova
22.02.2020 3 z 5

Kniha se mi líbila, doporučuji jako četbu k maturitě :)

klara5466
21.02.2020 4 z 5

Kniha se mi líbila hlavně díky tomu, že to bylo drama. Antiutopicke dílo bylo skvěle vystihnute i na dnešní dobu, jde mi přijde, že přesně k tomuto všichni vedeme. Tuhle knihu si může každý přečíst v jakémkoliv roce. Dříve se mu to zdálo jako fantasy ale teď mi přijde že to začíná být realitou. Jazyk je použit přirozený, což bylo pro mě výhodné

Ondracool
15.02.2020 4 z 5

Musím uznat, že R.U.R. je drama, které ve své době bylo poměrně nadčasové. Samotná myšlenka, že se může člověk snadno zničit sám, sice není zcela originální, ale samotné provedení (v duchu sci-fi žánru, prostředí, atd...) se mi vskutku zalíbilo. Není to však dílo, jež bych považoval za nejlepší od Čapka (tím je pro mne zatím román fejeton Továrna na Absolutno). PS. Je strašná škoda, že Čapek i přes sedm nominací neobdržel Nobelovu cenu za literaturu. 4/5