R.U.R.

R.U.R.
https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/5204/bmid_r-u-r-YYg-5204.jpg 4 5658 5658

Čapkovo utopistické drama, v němž se světu poprvé představilo slovo robot. Vypráví o továrně, v níž vznikají roboti, kteří pracují za lidi a umožňují tak vzniku jakéhosi ráje. Jenomže nic netrvá věčně a i roboti můžou začít myslet na sebe...

RosMeggie
18.08.2019 5 z 5

Za mě skvělé nadčasové dílo, které mě bavilo číst i po třetí. Obecně mám ráda dramata, jelikož se čtou ze všeho nejlépe. Čapek je klasika, která mě vážně baví.

K maturitě (a nejen k ní) rozhodně doporučuji.

Rose

Rossel
11.08.2019 4 z 5

Forma dramatu dovoluje dostat se ke klíčovým myšlenkám rychle, bez toho aby to působilo unáhleně. Nadčasové dílko.

chandel
19.07.2019 5 z 5

Nadčasová knížka! Je až k neuvěření že bude mít 100 let. Tenhle žánr nemusím, ani styl hry, ale R.U.R mě dostalo. Na konci jsem měla slzičku. Dojemná kniha ❤️

olívoil
07.07.2019 3 z 5

byť divadelní hra, četlo se mi velmi dobře

Vecerkova
11.06.2019 5 z 5

„Ale do desíti let nadělají Russumovi Universální Roboti tolik pšenice, tolik látek, tolik všeho, co řekneme: věci už nemají ceny. Nyní ber každý, kolik potřebuješ. Není bídy. Ano, budou bez práce. Ale pak nebude už vůbec žádné práce. Všechno udělají živé stroje. Člověk bude dělat jen to, co miluje. Bude žít jen proto, aby se zdokonaloval.“

Zařazení do povinné četby dle mého názoru zcela oprávněné.

Celestino
11.06.2019

Tak jsem se zase po čase dostal k tomu, abych přečetl něco od našeho „titána“ literatury Karla Čapka. Musím říci, že ve srovnání s Válkou s mloky byl pro mě příběh méně oslovující a nečetl se mi ani zdaleka tak dobře... (což je taky z části tím, že divadelní hry nikdy nebyly moje parketa) Ale ano, uznávám, že svého času to musel být „bomba“ příběh. Ale myslím, že dnes už pro všechny působí spíše úsměvně, nežle jako možná obava z budoucnosti. Přesto samozřejmě vím, kam tím Čapek mířil – roboti mají ztělesňovat onu mnohdy zvrácenou pohodlnost lidstva, kterou si můžeme vyložit jako třeba s tím, jak se k naší planetě chováme.
Hlavní postavy mi tedy k srdci nepřirostly – Harry byl zkrátka takový zaslepený nadšenec a Helena..., no, myslela to dobře, leč jednala mnohdy též bez rozumu. Dr. Gall mi byl sympatický..., asi bych jednal mnohdy jako on.

Gweny
06.06.2019 5 z 5

Další Čapkovo drama, které se mi v posledních týdnech dostalo do rukou. Opět mne vedlo k zamyšlení. Opět jsem četla se zatajeným dechem a i když jsem příběh znala ze školních lavic, přeci jsem se neubránila údivu.
Kdyby tak Čapek věděl, jak moc jsou jeho díla nadčasová!

KiraCuratio
05.06.2019 5 z 5

Čtivé, má to spád a žádné zbytečné detaily. Nečekala jsem to, ale pohltilo mě to a přečteno jsem měla za chvilku. Postavy jsou autentické, každá něco reprezentuje, autor si zde hraje se jmény. Jako rozjezd do Čapkovy tvorby rozhodně doporučuji, mile mě překvapila!

Adasin
26.05.2019 5 z 5

Pro milovnici sci-fi jasná volba při výběru v rámci povinné četby. Tahle kniha by si zasloužila dobré filmové zpracování.

PhoebePollard
18.05.2019 1 z 5

Knihu jsem četla jako povinnou četbu moc dobrý dojem na mě neudělala. Námět hezký, ale zpracování... Tahle utopie není tak originální, aby to vyvážilo Čapkův styl psaní, který mně prostě nesedl.

Kuža007
18.05.2019 4 z 5

Drama, které je důkazem toho, že lidská morálka se vyvíjí pomaleji než-li technika. A tady jasně popsal, že se to nám - lidstvu - může vymstít a obrátit proti nám.

Verunka926
05.05.2019 3 z 5

R.U.R. se mi líbilo, ale i přesto jsem musela dát jenom 3*, protože Matka (nebo Bílá nemoc) se mi líbila více.

zuzi509
04.05.2019 4 z 5

Skvěle napínavé dílo k zamyšlení, musela jsem být naprosto soustředěná abych vše správně pochopila a vstřebala. Každopádně mě tahle hra naprosto fascinuje, stejně jako Bílá nemoc, kterou jsem si měla možnost zahrát v divadle. R.U.R bych si rozhodně chtěla zahrát také. Jediné co bych vytkla (ale to si může každý režisér upravit) bylo hodně slov a méně akce. Jinak to bylo velice no prostě FASCINUJÍCÍ. Děkuji za Karla Čapka....

Eleanor-ka
27.04.2019 4 z 5

Pan Čapek byl nesmírně inteligentní člověk, který dokázal rozpoznat ve své době nejednu věc ohrožující lidskou existenci a za to ho mnozí uznávali, uznávají a uznávat budou. Za mě další skvělé drama, ač dramatům neholduji. Ta nadčasovost tam pořád je.

Čtyři hvězdy proto, že se mi Bílá nemoc líbila o krapet víc.;)

FifrQzypf
27.04.2019 3 z 5

Jako soubor myšlenek vynikající, ale jako knihu jsem si podobu scénáře divadelní hry příliš neužil. Zřejmě by bylo lepší zhlédnou v divadle, pak by to jistě byla bomba.

sarka45
26.04.2019 5 z 5

Úžasná divadelní hra. Karel Čapek byl neuvěřitelný vizionář. Už tehdy věděl, kam svět směřuje (a to stále). Uvědomoval si nebezpečí, které je s tím spjato. Varoval nás před ním. Ale my stále nedbáme.
Je neuvěřitelné, jak v takové zkratce - pouze svižnými dialogy - dokázal navodit atmosféru a vystihnout tragické události spojené s výrobou robotů. Dnes by z této myšlenky patrně vznikla několikadílná sága.
Drama je to tragické, leč v závěru nám svitne přeci jen nějaká naděje. Naděje je důležitá. Ale skutečně má ještě lidstvo nějakou naději?

Malíček
25.04.2019 3 z 5

Karel Čapek je jeden z našich nejznámějších autorů a spisovatelů, tudíž si myslím, že každý správný čtenář by měl alespoň jednou za život nějaké jeho dílo zkusit.
R.U.R je podle mě dobré drama pro začátek, pro zjištění autorova stylu psaní.
Mně osobně se to četlo vcelku dobře, asi i proto, že tato divadelní hra je krátká. Určitě souhlasím s názorem, že toto dílo je nadčasové.

Sajmonik
08.04.2019 5 z 5

Cetla jsem ji uz nekolikrat a muzu rict, ze zase za par let si ji prectu zas. Čapek jeste nikdy nezklamal

Loxias
07.04.2019 4 z 5

Tezko se mi formuluje nazor. Je to urcite nadcasove dilo, se spoustou vystiznych myslenek, ale v kontrastu dnesni doby to pusobi prilis jednoduse a ma mnoho nevyuziteho potencialu, ktery by dokazal hru jeste vice zdramatizovat.

Kory98
28.03.2019 5 z 5

Pan Čapek je právem považován, mimo jiné, i za jednoho ze zakladatelů sci-fi. Přiznám se, že to bylo moje první setkání s touto knihou, přestože tento žánr preferuji. Skoro se stydím sama před sebou, že jsem si knihu nepřečetla dřív. Myslím, že je to kniha, která nezestárla s postupem let, naopak téma je nadčasové, navíc psané formou divadelní hry, což mu dodává také jistou odlišnost. Pro mě velice čtivé a musím říct, že před "tatínkem robotů" smekám.