Pytel kostí

Pytel kostí https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1137/mid_pytel-kosti-HsB-1137.jpg 4 1516 201

Ústřední postavou tohoto románu je spisovatel Mike Noonan. Ztratil tragicky ženu a s ní i nenarozené dítě. O to urputněji se ujme mladé ženy Mattie, která ovdověla a jejíž movitý tchán jí chce připravit o dcerku. Po celou tu dobu je trýzněn nočními můrami a jeho dům se mění v čím dál tím záludnější past. Je na vině Noonanova žena, která mu zatajila, že čeká dítě, či někdo, kdo bydlel v domě kdysi dávno? Odpověď je skryta v umně provázaném ději, jenž spojuje horor s love story a nalézá přirozené řešení v propojeném osudu děvčátek, jejichž jména začínala, či měla začínat písmenem "K".... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Beta-Dobrovský , Ševčík (Plzeň)

Bag of Bones , 1998

janina66
09.01.2023 2 z 5

Audiokniha.
A tato kniha byla pro mě opravdu veliká výzva. Za mě propadák a opět se mi potvrdilo, že S.King není autor pro mě.

Milosz
08.12.2022 2 z 5

(SPOILER) Silně podprůměrné. Strašidelný dům, bu bu bu. Tak ještě v první půlce mě trochu zajímala ta právnická zápletka, byl jsem zvědavý, jak to dopadne, když si King bude hrát na Grishama, jenže on to zčistajasna utnul. Musel jsem se nutit, abych to dočetl (u té snové kapitoly z matějské pouti před 100 lety, to jsem četl snad dvě hodiny, tak mě to nebavilo, že mi furt mysl utíkala jinam)

momo01
21.11.2022 4 z 5

Tato kniha je vážně dlouhá a je neskutečné, kolik King dokáže napsat slov, než se dostane k pointě. Nicméně jeho vypravěčské umění mě opět dokázalo upoutat. Líbí se mi jeho propracované postavy, které se mi snadno pamatují a neztrácím se v nich. Baví mě slovní hříčky a nenápadné propojení s jinými knihami. Mám ráda jeho fantazii a postupně budované napětí. A přestože duchařské příběhy nevyhledávám, tak tady jsem už předem věděla, že určitě nešlápnu vedle.

sipkulka
02.11.2022 1 z 5

Za mě bohužel veliké zklamání a to jinak Kingovi knížky zbožňuji. Tato na mě působí velice únavným dojmem, věčné popisy krajiny, okolí .. Možná jsem k této knize ještě nedozrála, tudíž jí dám v budoucnu určitě ještě šanci, ale teď nemám sílu ani náladu pokračovat v jejím čtení.

Timkim
13.09.2022 3 z 5

Jelikož od Kinga jsem již něco přečetl a odposlechl, tušil jsem do čeho jdu. Opak byl pravdou. Ve srovnání se Svědectvím, které má dvakrát tolik stran, Osvícením, nebo Pod kupolí, je Pytel kostí propadák. Když by jsme se zbavili té nepodstatné omáčky okolo, která zabírá minimálně 350 stran, dostali bychom krásně komplexní hororový příběh. Tady je to rozplizlé, jako gumový medvídek v horkém čaji a stejně tak děsivé. Přišlo mi, že je placený od slova a zbytečně kudrlinkuje naprosto banální příběh. Na autora jistě nezanevřu, ale tohle se mu vážně nepovedlo a kdybych nevěděl, že je to jeho dílo, klidně bych to přisoudil jinému autoru.

pastelkaX
08.08.2022 5 z 5

Další skvost Kingovy tvorby. Bez mučení se přiznám, že z duchařiny úplně nadšená nejsem, ale tady mě (jako u většiny děl tohoto autora) opět víc než duchové děsilo to, jaký umějí být lidi sv*ně a jak dalekosáhlé důsledky to pak může mít.
Kniha mi rozhodně nepřišla nijak utahaná a rozvláčný úvod jsem si tady vychutnala.
Sledovat Mikův příběh jak postupně odhaluje zrůdné pozadí dávné záhady, po smrti manželky se pozvolna vrací do života a navazuje vztah s kouzelnou malou Kyrou a její krásnou maminkou byla další skvělá výprava do kingova světa. Kupodivu byl celkem vydařený i závěr knihy, který nepůsobil useknutě nebo neuzavřeně, což je trochu nezvyklé, ale příjemné.

ddkk
22.07.2022 4 z 5

Pytel kostí jsem četla, poslouchala i viděla. Pomalý, nenápadný rozjezd, jako vždy, vlastně to vypadá, že se nic moc neděje...

I když duchařiny nevyhledávám, King mě většinou dokáže přesvědčit, ono zrnko reality se tam vždycky najde. V tomto případě minulost a její důsledky. A přiznávám, opravdu to na mne působilo, vážně jsem místy měla husí kůži. Bylo to hrůzostrašné a postupně stále napínavější...

lenkaabooks
31.05.2022 4 z 5

Děvčátko má chuť si zaplavat, tak jde prostředkem dvouproudé silnice po dělící čáře, protože to přece je jako by šla po přechodu. Zabijácké, nicméně nelze Kyru a její tříleté myšlenkové úvahy nemilovat. Ale o tom kniha není, i když o Kyru jde v prvé řadě. A také o Smějící se Sáru, dům plný duchů, kde hledá útočiště po smrti manželky spisovatel Michael. A právě Mike zachrání Kyru ze silnice a tím se dostane do víru zloby, pomsty a starého strachu a nenávisti. Ač rozvláčné, já si pana Kinga užila.

bookcase
14.05.2022 5 z 5

Zase ukecaný King, ale stejně mu to vždycky žeru :)

Belanna
21.04.2022 4 z 5

Námět, který by většina autorů zpracovala do povídky, dokázal Stephen King svým vypravěčským umem rozvést do maxi knihy. Navíc jsem se při čtení ani chvilku nenudila, protože je tu snad naprosto vše, co v knize má být. Jen rozjezd knížky byl i na Kinga zdlouhavý.

vnimat_Krasu
20.03.2022 4 z 5

Pytel kostí je jedna z vláčnějších Kingovek. Vypráví v zásadě banální duchařskou story, která ve zkrácený formě vydá na jeden odstavec. Je ale plná Kingovo jedinečný práce s textem, vyprávění, postřehů a přirovnání. Je to vlastně dokonalej příklad oddělování zrna od plev. Jen "dobrej" spisovatel by s námětem Pytle napsal průměrnou věc na dvě z pěti. Stephen King z toho uhněte PŘÍBĚH. Chápu, proč je filmová verze s Piercem Brosnanem bída. Je totiž ohlodaná o to nejlepší. PS: Ten pytel v českým názvu tu sedí jako zadek na hrnec. King je tu ve svý nejvilnější podobě a tvrdejch erekcí a prosvítajících bradavek v plavkách je tu za korunu kornout.

yaoiyuri
06.03.2022 3 z 5

K tomhle jsem se dostala úplnou náhodou a upřímně nečíst to ušima, tak to odkládám na dobu neurčitou, protože rozjezd nebyl pomalý, byl vyloženě šnečí.

Od Kinga jsem četla „jen“ Shawshank a Nadaného žáka (na všechny ty superslavné To, Osvícení a Zelené míle se teprve chystám) – proto mě překvapilo, jak strašně ukecané to je. Strašně. Čekala jsem horor, napětí, nějakou duchařinu… a jako jo, nakonec jsem to dostala, ale trvalo to, protože „něco“ pořádného se začalo dít tuším po cca 16 (?!) hodinách poslechu.

Základ zápletky byl solidní, ale nabalila se na to hromada balastu, kvůli čemuž se to celé místy nesnesitelně vleklo a ke konci už to bylo divně překombinované (vrchol byla Mattie, to bylo sice nečekané, ale taky mi to přišlo v této formě laciné a zbytečné, jakoby nešlo vymyslet něco lepšího + Rogette, ta byla už totálně WTF).

Na poslech k úklidu či nějaké monotónní činnosti nevyžadující závratnou myšlenkovou kapacitu asi dobrý, ale jako četba do postele, na cesty atd. by mě to nebavilo.

kap66
04.03.2022 4 z 5

King je král mnoha slov. To myslím jako rýpnutí, ale i jako poklonu, protože on dokáže to své mnohospřeží téměř vždycky ukočírovat. Vede ho, jak je mu libo. Tentokrát do zákrut, které já nevyhledávám, u jiných autorů nikdy. Spíš než duchové mě zajímají lidé nynější a žijící a zlo vyvěrající z nich (jenže jak to tak bývá, pokud máte v současnosti a realitě přímo tohle denně před očima, únik jinam je skoro žádoucí). Nakonec ale i v Pytli kostí je všechno zlé podmíněno činy těch živých a já to přijala a četla se zaujetím. Zážitek i radost z (mnoha) slov.
Zase jsem trochu rozmrzelá z uspěchaného překladu. Že překladatelka udělala muže z ženské literární postavy (Kinsey Millhone je vyšetřovatelka, hlavní postava v dlouhatánské sérii od Sue Grafton), budiž. Ale že udělala totéž i s nositelkou Pulitzerovy ceny Harper Lee, to už překonala jedině překladatelka Lehanova Nic není svaté, která tohle provedla nositelce Nobelovy ceny Toni Morrison. Abyste nemysleli, že na vás machruju; z filozofických citátů přijímám beze zbytku Sokratovo „Vím, že nic nevím“, proto neustále dohledávám fakta a jména. Takže jsem pro jistotu koukla i na toho Sokrata :-), což by překladatel měl činit automaticky, myslím si.

Kizuizi
27.02.2022 5 z 5

Pytel kostí obsahuje snad vše – smutek, beznaděj, lásku a očekávání, a také již zmíněná tajemství. Rozhodně tu nenajdete zběsilé tempo, ale pěkně klidně a rozvážně, s pár odbočkami, se blížíme k cílové pásce. Ano, tak to umí jen mistr King; jindy mě rozvláčnost textu rozčiluje, ale u něj ne. U něj si to vyloženě užívám, kochám se.

MichelleKing
10.02.2022 3 z 5

Duchové, musíte milovat příběh plný duchů.
Strašidelné čtení.....Trochu dlouhý, ale děj byl děsivě dobrý a velmi intenzivní.

kyssling
07.02.2022 4 z 5

King umí postavy vykreslit, sestavit výborný příběh, bohužel konec knihy, kdy je tam až příliš mnoho "tajemna" mě nesedl. Možná by měl někdy fantazii trochu omezit ...

karol.cadex
01.02.2022 5 z 5

Kdysi dávno jsem byla příšerně zabouchlá do kluka, co psal. Teda on píše asi dodneška, má vydaný nějaký knihy, ale já už do něj zamilovaná samozřejmě nejsem. O co mi ale jde je to, co ten kluk psal. Psal o přírodě a tiplicích a potáplicích a vodoměrkách a mně to v tu dobu přišlo děsně erotický, že kluk je takhle poetickej!
Když ale King skrz Noonana na padesáti prvních stranách ty potáplice a vůni lesa zmínil asi třicetkrát, trochu mě to znervóznilo. Ještěže mám pro strach uděláno a těch sto stran začátku nechápavě přetrpěla. Pak už to dělalo jen vžuuuuuum!
King, jak jen tak nikde a zrovna tady, vystihl absolutní bezmoc a beznaděj a rozpoložení Majka. Proto ty děsný přírodovědecký metafory. Chvílema jsem se i dost červenala, bylo tu používáno (pro mě) nadměrně erotična, haha. No a pak samozřejmě to, co by se dalo tušit - morální dilema hlavního hrdiny v tísíci situacích plus rasistickej kontext minulých amerických dob.
Krásný. Tahle knížka obsahovala fakt VŠECHNO.

Ale teda co mě brutálně mrzí, jsou chyby a překlepy v knize. Nevím, jestli na to nakladatelství tak chvátá nebo šetří, ale jak tohle mohlo projít přes korektury? Ostuda.

Dalibor1980
01.02.2022 5 z 5

Najlepsia Kingovka, aku som cital - nazor moze byt zaujaty, lebo bola zaroven uplne prva ktoru som cital.

simona g.
29.01.2022 4 z 5

Téma super, nápad prima, duchařina super, ale omáčky mohl S.K. ubrat, místy mi některé pasáže docela pily krev a brzdily čtení. Pak zase, naštěstí, přišly zajímavé části, které se dobře četly, než to zapláclo další zbytečně dlouhé nudno. Každopádně nemůžu říct, že bych nedoporučila :).

Pitbullka
16.01.2022 4 z 5

Příjemná duchařina, ale někdy to bylo šíleně zdlouhavé.